Zavrieť

Porady

skladová evidencia

Dobrý deň, mám obchod s výpočtovou technikou, podnikám už 9 mesiacov a doposiaľ som si neviedla skladovú evidenciue. Ako na to?, AKé náležitosti to musí mať? Ďakujem
Usporiadat
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Na začiatok by som si urobila:
príjemky na sklad
skladové karty
výdajky zo skladu
inventúry skladu vždy ku koncu mesiaca
My to robíme takto máme sklad drevotriesky.
0 0
aktark aktark

aktark je offline (nepripojený) aktark

V "Postupoch" účtovanie pre JÚ alebo aj PÚ je presne uvedené, čo robiť so skladovou evidenciou. Je potrebné účtovať v Knihe zásob, viesť na základe dodacích listov, alebo vlastných príjemiek na sklad príjem tovaru alebo materiálu a vystavovať výdajky pri vydávaní zo skladu. Toto je v rámci účtovania a pred kontrplou neuspeješ s argumentom, že sklad-miestnosť, budovu nemáš. Ale to je vlastne jasné. Máš ešte možnosť si interným predpisom zvoliť, čo nebudeš evidovať cez sklad, ale to ti viem len poradiť, pozri si to presne v postupoch platných od r. 2003. Keď nedodržíš "Postupy", porušuješ tým ZoÚ a za to sú pokuty.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

miriza
Na začiatok by som si urobila:
príjemky na sklad
skladové karty
výdajky zo skladu
inventúry skladu vždy ku koncu mesiaca
My to robíme takto máme sklad drevotriesky.
Inventúry robíš mesačne aj fyzické?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Nataša Leyseková
Dobrý deň, mám obchod s výpočtovou technikou, podnikám už 9 mesiacov a doposiaľ som si neviedla skladovú evidenciue. Ako na to?, AKé náležitosti to musí mať? Ďakujem
Podľa toho, aký máš soft, ale vlastne každý účtovný soft so skladom, uľahčí ti skladovú evidenciu, vystavíš si tam nielen karty, ale aj príjmy, výdaje, zostatok by ti mal súhlasiť na fyzický stav v predajni, pokiaľ budeš všetko účtovať a predávať oficiálne!
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Je dobré mať soft so skladom... aj tam, kde sa účtuje v PÚ spôsobom B. Mne veľmi pomáha, keď si môžem ako externý účtovník odsúhlasiť výnosy aj náklady v oblasti tovaru , napokon aj DPH pred podaním DP.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

robim sposobom B ciže neevidujem veci na sklade,, aj ked som som prednedavnom docítal že aj ten kto uctuje sposobom B , musi vediet v hociktorej chvili povedat kolko toho ma na sklade.. ciže aj tam je potrebne evidovat tieto veci cez sklad. Uctujem v POHODE v pohode ale zatial neviem ako to vyriesim.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Prosím niekoho, kto má napr. v exceli vytvorený nejaký malý skladík, či by nepreposlal svoje KNOW HOW.
Robím účto malému novinovému stánku a chcela by som to pre majiteľku, aby to nemusela robiť ručne.
Ja mám síce kúpení SW na JÚ so skladom, ale len jednu licenciu na seba. Jej robím účto v multiverzii od inej firmy bez skladu (mám zakazníkov so službami nie obchodom) a úprimne povedané, rozšíriť ju o sklad len pre ňu, by bolo finančne aj pre ňu neúnosné.
Takže by mi niekto pomohol budem rada. Ušetrím čas vymýšľaním niečoho, čo už možno existuje. Ďakujem vopred aj za prípadné nápady.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aladin
robim sposobom B ciže neevidujem veci na sklade,, aj ked som som prednedavnom docítal že aj ten kto uctuje sposobom B , musi vediet v hociktorej chvili povedat kolko toho ma na sklade.. ciže aj tam je potrebne evidovat tieto veci cez sklad. Uctujem v POHODE v pohode ale zatial neviem ako to vyriesim.
upresním - práve ten, ktor účtuje spôsobom B, musí mať perfektnú skladovú evidenciu. Spôsob B sa týka účtovníctva (nie 132, ale 501, resp. 504) Potom mimoúčtovná skladová evidencia musí byť preukazná, jednoznačná.
Takže odporúčam aj firmám, ktoré nemusia, účtovať "na sklad" teda na 132, teda spôsobom A.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

hops, niečo som zblbla.
0 0
Drahuška Drahuška

Drahuška je offline (nepripojený) Drahuška

Pekný deň prajem všetkým kto vie a môže pomôcť....
Tiež som účtovala spôsobom B a neviedla SKLADOVÚ EVIDENCIU. Teraz po kontrole je toto slovné spojenie mojou nočnou morou. Nakoľko to bolo skoro jediné čo ich zaujímalo a z mojej strany jediné čo som nemohla doložiť chcem dať všetko do poriadku.
Firma dováža materiál z Francie. Fyzický sklad absolútne neexistuje, všetok tento materiál ide okamžite do výroby. Vyrobia sa určité výrobky a tie idú naspak do Francie na výrobu strojov.
Prosím moc moc o radu ako a kde čo najrýchlejšie začať a či stačí nejaká tabulečka v Exceli alebo je jednoduchšie mať nejaký softwer.....ak áno tak prosím o radu, ktorý je najjednoduchší. Tých materiálov je moc moc moc a každý je iný a stále iný a stále iný.
Vopred ďakujem......
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pre výrobu sú dôležité výrobné kalkulácie. Potom v účtovníctve stačí viesť príjem a výdaj výrobkov. Materiál si určíš smernicou, že bude účtovaný priamo do spotrby.
Sklad je však potrebné viesť v tej výrobe. Rôzne materiáloy a ako sa s nimi narába, hlavne ako sa kontroluje, aby sa napr. nerozkrádal... to je v záujme vlastníkov.
0 0
Drahuška Drahuška

Drahuška je offline (nepripojený) Drahuška

Ďakujem za promtnú odpoveď. Neviem či to je tak aj v prípade, že výrobky nevyrába naša firma.
Aby som bola presnejšia: Naša firma A dostane z Francie objednávku a polotovar na výrobu nejakých výrobkov, na nás je aby sme našli firmy, ktoré nám tieto polotovary spracovali a nakoniec idú všetky polotovary prejdú do výroby firmy B kde sa skompletizuje konečný výrobok zo všetkých polotovarov a tieto výrobky sa vyvezú priamo do Francie. Ani polotovary ani konečný výrobok nikde neprejde fyzicky cez našu firmu A ide priamo buď z Francie k subdodávateľom a potom späť z firmy B priamo do Francie. My sme prostredníci, ktorí majú za úlohu zohnať subdodávateľov, ktorý nám vyfakturujú materiál, prácu a toto nám fakturuje aj firma B. My fakturujeme ďalej hotový výrobok Francii.
Čiže fyzický sklad materiálu ani hotových výrobkov nikdy neexistoval. Ako by bolo najjednoduchšie viesť skladovú evidenciu v tomto prípade. Ide o tisíce skrutiek, šrôbov, plechov - jedná sa o kovoobrábanie.
Ďakujem dopredu ste veľmi milá
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Tiež chcem poprosiť o radu k tejto téme. Podnikateľ mi dal spracovať účtovníctvo za rok 2005. Má malý obchod s mäsom a mäsovými výrobkami. Nie je platca DPH. Spravila som mu príjmy a výdaje ( nákupy a tržby) v peň. denníku, tiež pohľadávky a záväzky ale neviedol si skladovú evidenciu. Mám to teraz spraviť ja za celý rok? Musí sa to? Nie je na to neaká smernica, aby som mohla dať len zostatok zásob k 31.12.2005 z inventúry? Veľmi ďakujem.
Nemám v tom jasno.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

No Terezka, nepoteším Ťa.
Jasne, že musí mať sklad, ak nakupuje a predáva tovar.

Zober všetky dodávateľské faktúry /alebo nákup cez RP/ a urob si skladové karty.
Väčšina registr. pokladní dokáže na konci mesiaca dať tzv. "tovarovú pásku" a podľa nej spravíš výdaj zo skladu.
Na konci roka urobíš dokladovú inventúru a porovnáš s fyzickou inventúrou.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Muška
No Terezka, nepoteším Ťa.
Jasne, že musí mať sklad, ak nakupuje a predáva tovar.

Zober všetky dodávateľské faktúry /alebo nákup cez RP/ a urob si skladové karty.
Väčšina registr. pokladní dokáže na konci mesiaca dať tzv. "tovarovú pásku" a podľa nej spravíš výdaj zo skladu.
Na konci roka urobíš dokladovú inventúru a porovnáš s fyzickou inventúrou.
skladová evidencia je potrebná, ale nerovná sa spracovaniu účtovníctva. Teda len podnikateľa upozorni - písomne, že musí mať skladovú evidenciu, ty mu len uprav ZD o výslednú inventúru. Ak bude chcieť od teba, aby si mu urobila skladovú evidenciu ty, tak je to osobitná objednávka na spracovanie skladovej evidencie. A osobitná fakturácia z tvojej strany.
Iste - odpoved adresujem Terezke, len som nadviazala na Mušku, ktorá dala návod, ako na to.
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Muška moc, moc Ti ďakujem, aj keď teraz budem mať veľa roboty, čo ma neteší. Poraď mi ešte prosím, ako spravím výdaj zo skladu, keď podnikateľ má na páskach z registračnej pokladne len tržbu a celkovú sumu a nie jednotlivé položky podľa nákupov. Moc, moc ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Terezap
Muška moc, moc Ti ďakujem, aj keď teraz budem mať veľa roboty, čo ma neteší. Poraď mi ešte prosím, ako spravím výdaj zo skladu, keď podnikateľ má na páskach z registračnej pokladne len tržbu a celkovú sumu a nie jednotlivé položky podľa nákupov. Moc, moc ďakujem
No nezávidím Ti tú robotu . Najskôr si ponahadzuj všetky príjmy , tak ako písala Muška .Treba si vypýtať od toho šikovného podnikateľa denné uzávierkové pásky alebo mesačné , ja ich volám uzávierky PLU .Tam sú jednotlivé druhy tovaru v množstvách a korunách . Podľa toho treba spraviť výdaj zo skladu .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Aké účtovníctvo vedieš pre mäsiara .? Ak by mal inventúru k 31.12.2005 , tak nech Ti ju odovzdá a zostatok na sklade uvádzaš v JÚ len do Výkazu o majetku a záväzkoch , no a na skladovú evidenciu ho upozorni písomne , aby si ju spracoval sám a v budúcnosti evidenciu príjem - výdaj robil priebežne . Ak nie tak sa dohodni , že ju budeš robiť , ale si to daj aj patrične zaplatiť .
Naposledy upravil Zita5 : 18.02.06 at 17:30
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Milá Zitka, ďakujem za radu.Inventúru k 31.12.2005 mám, tak som to aj spravila, ale chcem to spraviť poriadne. Chcela som vedieť, či z toho neexistuje neaká šikovná cestička von. Ale ťažko sa mi budú robiť výdaje zo skladu lebo na páskach či denných alebo mesačných má len celkovú tržbu. Nie sú tam vôbec jednotlivé položky. A čo teraz?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Terezap
Milá Zitka, ďakujem za radu.Inventúru k 31.12.2005 mám, tak som to aj spravila, ale chcem to spraviť poriadne. Chcela som vedieť, či z toho neexistuje neaká šikovná cestička von. Ale ťažko sa mi budú robiť výdaje zo skladu lebo na páskach či denných alebo mesačných má len celkovú tržbu. Nie sú tam vôbec jednotlivé položky. A čo teraz?

Neviem potom aké bloky vydával, blok z RP musí obsahovať okrem povinných údajov označenia firmy aj :

presný názov tovaru
množstvo
jenotkovú cenu

cena celkom

Možno mal na bloku len skrátene "mäsiarsky tovar ", ale ak to má takto alebo podobne , tak potom vôbec nemá naprogramovaný tovar podľa názvu v RP.

Pokiaľ nemáš správne podklady , nie sú uvedené jednotlivé položky , tak asi ťažko spravíš výdaj , nemáš proste z čoho vychádzať .Aj napriek Tvojej snahe to riadne spraviť sa Ti to asi nepodarí .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať