Zavrieť

Porady

Ako nato?

Arni Arni

Arni je offline (nepripojený) Arni

Poradite mi prosim Vas?

Do 31.5.2005 som pracoval ako zamestnanec,popri zamestnani som mal zivnost a platil odvody do SP .
Od 1.6.2005 pracujem ako SZCO.Otvoril som si podnikatelsky ucet a oznamil to DU.Zmenu som oznamil aj na zdrav.poist.
Mam to oznamit aj SP?
Mam auto ale civilne,nie je zahlasene na podnikanie.Co treba urobit aby som mohol odpocitat vydavky na auto,cestovne a pod?
Mobilny telefon tiez nemam zahlaseny.Co treba urobit aby som si mohol uplatnit vydavky na mobil?
Mesacny plat budem mat do 28000Sk.Kolko budem platit do SP aZP?
Vopred Vam dakujem za odpoved.
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ak chceš si dávať do účta opravy a PHM vtedy musíš ho mať zaradené do podnikania, ak si chceš len vyplácať náhrady tak ako som Ti písala potom nemusíš mať auto vložené do podnikania.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ahoj Arni, skúsim Ti urobiť jasno v tom automobile. Pre Teba môžu nastať dva prípady:

1. auto V PODNIKANÍ

Ak zaradíš auto do majetku firmy (do podnikania), vyplýva Ti povinnosť zaplatiť daň z motorového vozidla (cestnú daň) - sadzby Ti už písali. Musíš si odkladať bloky z tankovania PHL, písať si evidenciu jázd v Knihe jázd (vrátane stavu tachometra, čerpania PHL) a vystavovať k nim cestovné príkazy. Do nákladov si môžeš zahrnúť položky, ako sú napr. oprava, údržba, umytie, diaľ. nálepka a pod. a samozrejme cenu PHL.

2. auto v OSOBNOM VLASTNÍCTVE

V tomto prípade si nemusíš odkladať bloky o nákupe PHL, vedieš však takisto evidenciu jázd a cestovné príkazy. Nemusíš už však uvádzať stav tachometra - veď auto môžeš využívať aj na iné ako podnikateľské účely. Máš pravdu v tom, že na konci roka (alebo aj v inej perióde) vydá tuším Slovnaft priemerné ceny PHL behom tejto periódy, od tej sa môžeš odraziť a počítať si náhrady podľa nich. Potom si počítaš náhradu za amortizáciu motorového vozidla (tzv. kilometrovné), ktoré je momentálne vo výške 6,20 za kilometer + spotrebu PHL za kilometer podľa TP*počet najazdených kilometrov za vykázanú služobnú cestu. Tu si ale nemôžeš uplatňovať ani opravu auta, ani diaľ. nálepku... Takmer som zabudla, v tomto prípade nemusíš ani platiť daň z mot. vozidiel.

Musíš sám zvážiť, čo je pre Teba výhodnejšie. Ešte Ťa upozorňujem, že podľa zákona cesta do zamestnania NIE JE služobnou cestou. Odporúčam Ti radšej vykazovať iné služobné cesty.

Dúfam, že v tom máš trochu jasnejšie.
Naposledy upravil Marianna01 : 11.06.05 at 19:53 Dôvod: takmer som zabudla
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Dovolím si oponovať pri cestnej dani - tú treba zaplatiť v momente, kedy je auto použité na služobné účely (bez ohľadu na to, či je firemné alebo súkromné).

A zároveň mám otázku: som SZČO, mám svoje sídlo firmy a do práce chodím do inej firmy. Je toto pracovná cesta?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

[QUOTE=M0NIKA]Dovolím si oponovať pri cestnej dani - tú treba zaplatiť v momente, kedy je auto použité na služobné účely (bez ohľadu na to, či je firemné alebo súkromné).


Teraz nerozumiem.
Naposledy upravil Denda : 12.06.05 at 13:53
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
M0NIKA
A zároveň mám otázku: som SZČO, mám svoje sídlo firmy a do práce chodím do inej firmy. Je toto pracovná cesta?
Ak máš pravidelné miesto výkonu práce, tak použitie auta na toto miesto nie je pre SZČO pracovnou cestou.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

[QUOTE=Denda]
M0NIKA
Dovolím si oponovať pri cestnej dani - tú treba zaplatiť v momente, kedy je auto použité na služobné účely (bez ohľadu na to, či je firemné alebo súkromné).


Teraz nerozumiem.
Denda, to je reakcia na príspevok č. 23, kde Marianna píše, že ak používaš súkromné auto na služobné účely, netreba platiť cestnú daň.
Mňa učili, že aj keby sa jednalo o služobnú cestu hoci iba 10 km, treba cestnú daň zaplatiť.
Alebo mi niečo uniklo????
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

M0NIKA
Denda, to je reakcia na príspevok č. 23, kde Marianna píše, že ak používaš súkromné auto na služobné účely, netreba platiť cestnú daň.
Mňa učili, že aj keby sa jednalo o služobnú cestu hoci iba 10 km, treba cestnú daň zaplatiť.
Alebo mi niečo uniklo????
Dík prepáč. Nevedela som hneď ako sa pripojiť na tvoju odpoveď.
Aj mne sa po prečítaní dani z motorových vozidiel nezdalo, čo tým myslia v prípade použitia auta v súvislosti s podnikaním. Odvolávajú sa na obchodný zákonník par.2, ale tam mi to nie je také jednoznačné. Mne tvrdili v januári, že sa tým myslí auto zaradené do podnikania. Teraz pre zmenu ušlo niečo mne????
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Denda
Dík prepáč. Nevedela som hneď ako sa pripojiť na tvoju odpoveď.
Aj mne sa po prečítaní dani z motorových vozidiel nezdalo, čo tým myslia v prípade použitia auta v súvislosti s podnikaním. Odvolávajú sa na obchodný zákonník par.2, ale tam mi to nie je také jednoznačné. Mne tvrdili v januári, že sa tým myslí auto zaradené do podnikania. Teraz pre zmenu ušlo niečo mne????
Nemám doma Obch. zákonník - neviem to teraz naštudovať...
Snáď sa niekto pridá k našej debate a pridá svoj názor...
0 0
Arni Arni

Arni je offline (nepripojený) Arni

Marianna01
... Ešte Ťa upozorňujem, že podľa zákona cesta do zamestnania NIE JE služobnou cestou. Odporúčam Ti radšej vykazovať iné služobné cesty.

Dúfam, že v tom máš trochu jasnejšie.
Ake ine sluzobne cesty mozem vykazovat?
Robim pre jednu sukr.firmu,denne cestujem 200km (100+100) a nebudem si moct odpisat nic na cestu?
0 0
Arni Arni

Arni je offline (nepripojený) Arni

AVO
Ak máš pravidelné miesto výkonu práce, tak použitie auta na toto miesto nie je pre SZČO pracovnou cestou.
Nasa firma sidli v BA na ulici XXY ale miesto vykonu prace mam sice v BA ale cca kazdy mesiac inde.Faktury posielam kazdy mesiac na adresu firmy.
Co v takomto pripade? Co sa vlastne povazuje za pracovnu cestu?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
pracovná cesta – čas od nástupu zamestnanca/SZČO na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko, vrátane výkonu práce na tomto mieste do skončenia tejto cesty.

Podľa nového zákona o dani z príjmov sa teda u podnikateľov naďalej bude pracovnou cestou po vecnej stránke rozumieť skutočnosť, že podnikateľ uskutoční pracovnú cestu na výkon práce do iného miesta, než je jeho miesto podnikania.
Miestne je pracovná cesta určená miestom, na ktorom podnikateľ vykonáva činnosť súvisiacu s jeho podnikateľskou činnosťou, ktoré je pritom odlišné od miesta jeho pravidelného podnikania.
Miestom výkonu práce, resp. pravidelným pracoviskom podnikateľa sa rozumie miesto podnikania, ktoré je uvedené v živnostenskom liste.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Kde sa dajú nájsť aktuálne sadzby paušálnej náhrady, napr. 6,20 teraz aktuálna.
Na www.zbierka.sk v aktuálnom zákone platnom od 1.4.2005, nie je príloha. Je to niekde na inej www ? Napr. v DUPP je to vždy za zákonom.
Ďakujem a pekný večer želám...
0 0
Arni Arni

Arni je offline (nepripojený) Arni

lenkak
Miestom výkonu práce, resp. pravidelným pracoviskom podnikateľa sa rozumie miesto podnikania, ktoré je uvedené v živnostenskom liste.
To znamena ze ked byvam v Galante(uvedene v ZL) podnikat.cinnost vykonavam v BA mozem si odpisovat cestu?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Arni môžeš, keď dochádzaš z Galanty do BA za účelom dosiahnutia zisku. Na nejaké miesto, písal si že zakaždým inam, takže podľa mňa môžeš.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Arni
To znamena ze ked byvam v Galante(uvedene v ZL) podnikat.cinnost vykonavam v BA mozem si odpisovat cestu?
Arni, myslím, že Galanta - Bratislava /tam máš asi prevádzku alebo niečo kde pracuješ/ nebude pracovná cesta.
Musíš si niečo vymyslieť buď z Galanty do Bratislavy ku klientovi = zdokladovať čo si tam robil, alebo Galanta iné mesto /nákup, vybavovanie atď/ čo nie je ani bydlisko ani prevádzka.
Môžeš ísť aj v Galante vybavovať na DU, SP, ZP, pošta, nákup. Napíš tam Galanta-mesto napr. 12 km vybavovanie = máš doklad kde si bol.
Ja píšem v stavebnej firme napr. Trnava - mesto práca na stavbe. Auto vozí material, náradie, ludia idú na obed. Kde sa pracuje je dokladované fakturáciou prác.
Pekný večer želám...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Tak ako píše Manual, nesmie to byť prevádzka.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Manual
Kde sa dajú nájsť aktuálne sadzby paušálnej náhrady, napr. 6,20 teraz aktuálna.
Na www.zbierka.sk v aktuálnom zákone platnom od 1.4.2005, nie je príloha. Je to niekde na inej www ? Napr. v DUPP je to vždy za zákonom.
Ďakujem a pekný večer želám...
Prosím, neviete náhodou kde by to bolo ?
Ďakujem.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
skús www.justice.gov.sk
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

lenkak
V tejto chvíli nie je v prevádzke, skúsim neskôr.
Ďakujem...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Mne to išlo, ale chvíľu vydrž, ešte sa po niečom popzerám.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať