Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel a pokuta.

Dobrý večer, prosím vás ... SZČO v roku 2008 nevyužíval auto na podnikateľske účely, nebude mať nič v nákladoch a auto nemá zapísané v majetku . Ak teraz auto odhlási spätne k 31.12.2007 aby nemusel za rok 2008 platiť daň z motorových vozidiel ako postupuje daňový úrad ? Naparí mu len pokutu za neskoré odhlásenie alebo bude treba zaplatiť aj daň ? Rozmýšľame že ak by to bolo len na pokutu žeby sa to skôr oplatilo ako platiť daň ktorá by bola 4120 Sk. Pokuta možno za dve tisícky ...neviete niekto poradiť súrne do zajtra
Usporiadat
martina12 martina12

martina12 je offline (nepripojený) martina12

nika224 Pozri príspevok
Kamarát nemal auto zaradené v podnikaní, no uplatňoval si naň cestovné náhrady, a teda ako SZCO aj zaplatil daň z motorových vozidiel za rok 2008, pretože ho v súvislosti s podnikaním využíval. Tento rok dal však toto auto zošrotovať a kúpil si nové. Zabudol však na daňovom úrade podať Oznámenie o zániku daňovej povinnosti a nahlásiť novú daňovú povinnosť na nové auto v súvislosti s jeho využívaním na podnikanie. Uvažuje, že by na nové auto podal oznámenie až teraz a cestovné náhrady si bude uplatňovať až odo dňa podania oznámenia. To by mohol. Aby neplatil pokutu, tak chce podať aj oznámenie o zániku daňovej povinnosti k starému vozidlu podať až teraz. Ako daňový úrad zistí, že ho dal zošrotovať a nevyužíval ho až doteraz na podnikanie? Viem, že keby si vyžiadali záznam z DI, tak to zistia jednoducho, ale robia to? Chce sa vyhnúť pokute...
Toto by aj mňa zaujímalo... Neviete poradiť?
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Poprosím Vás o radu a vopred ďakujem. V Oznámení o zániku daňovej povinnosti som uviedla dátum zániku 30.6.2009.
V kolonke miesto a dátum som uviedla dátum 1.7.2009.
Správkyňa tvrdila živnostníkovi, že musí zaplatiť daň z MV aj za júl. Začala som pochybovať teda, ktorý dátum je smerodatný.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ivenka Pozri príspevok
Poprosím Vás o radu a vopred ďakujem. V Oznámení o zániku daňovej povinnosti som uviedla dátum zániku 30.6.2009.
V kolonke miesto a dátum som uviedla dátum 1.7.2009.
Správkyňa tvrdila živnostníkovi, že musí zaplatiť daň z MV aj za júl. Začala som pochybovať teda, ktorý dátum je smerodatný.
A prečo by mal platiť aj za júl, keď daňová povinnosť zanikla 30.6.2009 ?
Ved si jasne napísala, že dátum zániku daňovej povinnosti je 30.6.2009
Oznámenie si podala 1.7. - t.j. v lehote.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ivenka Pozri príspevok
Poprosím Vás o radu a vopred ďakujem. V Oznámení o zániku daňovej povinnosti som uviedla dátum zániku 30.6.2009.
V kolonke miesto a dátum som uviedla dátum 1.7.2009.
Správkyňa tvrdila živnostníkovi, že musí zaplatiť daň z MV aj za júl. Začala som pochybovať teda, ktorý dátum je smerodatný.
Dátum zániku daň. povinnosti.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Mám takú malú dilemu a ak by mi vedel niekto poradiť, budem mu povďačná.

Ide v prípade zmeny sídla spoločnosti a tým aj zmeny miestnej príslušnosti na dane z motorových vozidiel ( táto daň z motorových vozidiel sa ako jediná nedilimituje), v mojom prípade z DÚ Prešov I. na DÚ Prešov II, o vznik a zánik daňovej povinnosti dane z motorových vozidiel, pretože ak dobre čítam § 89 ... citujem:

§ 89 Zákona č. 582/2004 Z. z.
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

... tak asi nie ..., aj keď v oznámení uvádzam aj miestne príslušný daňový úrad... ?

Na bližšie vysvetlenie uvádzam:
1. Zmena sídla spoločnosti v priebehu roku 2007 = zmena miestne príslušného daňového úradu z Prešov I. na Prešov II., čo malo za následok podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel za rok 2008 na Daňový úrad Prešov I ( miesto evidencie vozidiel k 31.12.2007 bolo DÚ Prešov I.)
2. ??? čo v roku 2009 = teda miestne príslušný k 31. 12. 2008 je ktorý daňový úrad ... ( neboli podané žiadne oznámenia o vzniku či zániku daňovej povinnosti)

Moja otázočka znie: Oznámiť daňovému úradu ( pri zmene sídla spoločnosti) formou oznámenia o vzniku a zániku daňovej povinnosti tieto vozidlá aj keď sme tieto vozidlá neprestali používať v súvislosti s podnikaním ...?

Ešte doplním ...
§ 90 toho istého zákona
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
Naposledy upravil promont maja : 25.01.10 at 13:20
0 0
majka555 majka555

majka555 je offline (nepripojený) majka555

Mam mensi dotaz. treba podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel aj keď sme ho podávali minulý rok a nemame ziadne zmeny alebo len pošlem úhradu na účet daňového úradu podľa DP z minuleho roku? Ďakujem
0 0
ekonom1 ekonom1

ekonom1 je offline (nepripojený) ekonom1

žena
majka555 Pozri príspevok
Mam mensi dotaz. treba podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel aj keď sme ho podávali minulý rok a nemame ziadne zmeny alebo len pošlem úhradu na účet daňového úradu podľa DP z minuleho roku? Ďakujem
Musíš.
PS: Už sa to tu niekde na porade riešilo, hľadaj.
0 0
majka555 majka555

majka555 je offline (nepripojený) majka555

ok.diky. este pohladam.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

majka555 Pozri príspevok
Mam mensi dotaz. treba podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel aj keď sme ho podávali minulý rok a nemame ziadne zmeny alebo len pošlem úhradu na účet daňového úradu podľa DP z minuleho roku? Ďakujem

Priznanie sa podáva za predchádzajúci kal. rok. Ak si za rok 2008 aj podávala, DÚ nemá odkiaľ vedieť, či sa u Teba niečo zmenilo v roku 2009 oproti roku 2008 (ak teraz nepodáš)
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

promont maja Pozri príspevok
Mám takú malú dilemu a ak by mi vedel niekto poradiť, budem mu povďačná.

Ide v prípade zmeny sídla spoločnosti a tým aj zmeny miestnej príslušnosti na dane z motorových vozidiel ( táto daň z motorových vozidiel sa ako jediná nedilimituje), v mojom prípade z DÚ Prešov I. na DÚ Prešov II, o vznik a zánik daňovej povinnosti dane z motorových vozidiel, pretože ak dobre čítam § 89 ... citujem:

§ 89 Zákona č. 582/2004 Z. z.
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

... tak asi nie ..., aj keď v oznámení uvádzam aj miestne príslušný daňový úrad... ?

Na bližšie vysvetlenie uvádzam:
1. Zmena sídla spoločnosti v priebehu roku 2007 = zmena miestne príslušného daňového úradu z Prešov I. na Prešov II., čo malo za následok podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel za rok 2008 na Daňový úrad Prešov I ( miesto evidencie vozidiel k 31.12.2007 bolo DÚ Prešov I.)
2. ??? čo v roku 2009 = teda miestne príslušný k 31. 12. 2008 je ktorý daňový úrad ... ( neboli podané žiadne oznámenia o vzniku či zániku daňovej povinnosti)

Moja otázočka znie: Oznámiť daňovému úradu ( pri zmene sídla spoločnosti) formou oznámenia o vzniku a zániku daňovej povinnosti tieto vozidlá aj keď sme tieto vozidlá neprestali používať v súvislosti s podnikaním ...?

Ešte doplním ...
§ 90 toho istého zákona
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
Zatelefonovala som našej predchádzajúcej správkyni dane z Daňového úradu Prešov I. a tá bez mihnutia oka žiada podať predmetné oznámenia o zániku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel a nakoľko je dnes dosť ťažký dátum ( 25. v mesiaci) veľmi to so mnou nechcela rozoberať ... jednoducho to mám urobiť a nehrať sa so slovíčkami ... kdežto naša nová správkyňa má na to iný názor a hovorí, že to podľa jej názoru nie je potrebné, ale bolo by vhodné listom oznámiť Daňovému úradu Prešov I. zmenu sídla spoločnosti ( aj keď to tam majú) a to s upresnením ku dani z motorových vozidiel ... čo vy nato?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

promont maja Pozri príspevok
Zatelefonovala som našej predchádzajúcej správkyni dane z Daňového úradu Prešov I. a tá bez mihnutia oka žiada podať predmetné oznámenia o zániku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel a nakoľko je dnes dosť ťažký dátum ( 25. v mesiaci) veľmi to so mnou nechcela rozoberať ... jednoducho to mám urobiť a nehrať sa so slovíčkami ... kdežto naša nová správkyňa má na to iný názor a hovorí, že to podľa jej názoru nie je potrebné, ale bolo by vhodné listom oznámiť Daňovému úradu Prešov I. zmenu sídla spoločnosti ( aj keď to tam majú) a to s upresnením ku dani z motorových vozidiel ... čo vy nato?
Oznámenie - § 90 ?
Toto sa dáva pri vzniku alebo zaniku daňovej povinnosti.

Tebe sa iba zmenila miestna príslušnosť a tá je určená § 99, odst. 6, 7.

Ak nemožno určiť miestnú príslušnosť podľa § 99 zákona 582/2004, pri jej určení sa postupuje podľa § 3 zákona 511/1992.
Pre správu dane je miestne príslušný ten DÚ, ku ktorému je daňovník miestne príslušný podľa sídla.

Oznámenia na každé auto to by som určite neposielala, ale možno tak ako Ti povedala spravkyňa na DU II. - oznam im listom zmenu sídla a že DP k dani z MV budeš podavať na DU II. - Ty si to založiš a ona bude spokojná.
Naposledy upravil azla : 25.01.10 at 14:04
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Anka,
práve som tiež dotelefonovala so správkyňou, kde som poslala DP z MV.
V priebehu roka zmenil klient obvody v BA.
DP mi správkyňa prepošle na "pôvodný obvod" , tam máme aj uhradiť za r. 2009 daň.
A mám poslať zánik za rok 2009 na pôvodný obvod a vznik na terajší obvod.


Povedala síce k 31.12.2009 - zánik a k 1.1.2010 - vznik, čo ma potešilo, lebo som ešte v termíne 30 dní.
Ale keď mi povedala, že som to mala oznámiť do 15 dní, tak sa mi zatmelo pred očami....a som sa zabudla opýtať, že či sa iba pomýlila, alebo tým myslela "oznamovaciu povinnosť" podľa 511/1992, lebo tam sú niektoré oznamovacie povinnosti 15 a niektoré 30 dní.

Vie mi niekto odpovedať??

P.S.
Páči sa mi, že podávame DP v r. 2010 za rok 2009 za autá, podľa toho kde boli miestne príslušné v r. 2008 /31.12./.
Konečne som to pochopila , či??
Naposledy upravil Muška : 25.01.10 at 15:56
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

azla Pozri príspevok
Oznámenie - § 90 ?
Toto sa dáva pri vzniku alebo zaniku daňovej povinnosti.

Tebe sa iba zmenila miestna príslušnosť a tá je určená § 99, odst. 6, 7.

Ak nemožno určiť miestnú príslušnosť podľa § 99 zákona 582/2004, pri jej určení sa postupuje podľa § 3 zákona 511/1992.
Pre správu dane je miestne príslušný ten DÚ, ku ktorému je daňovník miestne príslušný podľa sídla.

Oznámenia na každé auto to by som určite neposielala, ale možno tak ako Ti povedala spravkyňa na DU II. - oznam im listom zmenu sídla a že DP k dani z MV budeš podavať na DU II. - Ty si to založiš a ona bude spokojná.
Urobím tak, podľa tvojej rady, nakoľko ku zániku a následnému vzniku daňovej povinnosti nedošlo.

Znovu som si to celé predebatovala s novou správkyňou a je ochotná celú túto záležitosť vysporiadať tak, že daňové priznanie podám na Daňový úrad Prešov II. a obrátim sa so žiadosťou o vydanie stanoviska na ústredie DRSR v Banskej Bystrici vo forme dopytu. Ona zatiaľ počká na resumé a v prípade inej odpovede ako predpokladáme to daňové priznanie postúpi na DÚ Prešov I.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Majka, myslím, že miestná príslušnosť je jasná. V Tvojom prípade je to DU II.

Lenže, ...
po včerajšom príspevku od Mušky, nie som si istá ako to má správne byť s tou oznámovacou povinnosťou.
Či tam nie je potrebné splniť oznámovaciu povinnosť podľa Zák. 511/1992

Keď budeš písať dopyt, tak to tam presne rozpíš na čo chceš dostať odpoveď.

(oni aj tak Ti odpovedia iba na čo budú chcieť )
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

azla Pozri príspevok
Majka, myslím, že miestná príslušnosť je jasná. V Tvojom prípade je to DU II.

Lenže, ...
po včerajšom príspevku od Mušky, nie som si istá ako to má správne byť s tou oznámovacou povinnosťou.
Či tam nie je potrebné splniť oznámovaciu povinnosť podľa Zák. 511/1992

Keď budeš písať dopyt, tak to tam presne rozpíš na čo chceš dostať odpoveď.

(oni aj tak Ti odpovedia iba na čo budú chcieť )
Určite odpoveď z DRSR pripojím ... a dám vedieť. Inak vďaka.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Anka, Majka,
tiež som vlastne dospela k názoru, že je lepšie podať "zánik" a "vznik", lebo ak platí, že na zmenu bydliska v PRIEBEHU roka sa neprihliada a musíš vedieť kde bolo auto miestne príslušné posledný deň predchádzajúceho roka /t.j. roka 2008, tak sa mi podávanie oznámení o zániku a vzniku zdá celkom logické :

Napr.
Presťahovanie FO, PO k 1.5.2009
Nakoľko je dôležité , kde bolo auto príslušné 31.12.2008, tak podávm DP za CELÝ rok 2009 na pôvodné DÚ, lebo na zmenu bydliska sa v priebehu roka neprihliada.
Z podania DP vlastne akoby vyplývalo, že auto malo opäť 31.12.2009 miestnu príslušnosť na pôvodnom DU, keďže som v DP "priznala" celý rok.

Takže, ak podám k 31.12.2009 zánik , tak autu skončila miestna príslušnosť na pôvodnom DU k 31.12.2009 a ja v pohode môžem podať DP v roku 2011 za rok 2010 na novom DÚ


P.S.
Dúfam, že som sa nedomotkala
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Muška Pozri príspevok
Anka, Majka,
tiež som vlastne dospela k názoru, že je lepšie podať "zánik" a "vznik", lebo ak platí, že na zmenu bydliska v PRIEBEHU roka sa neprihliada a musíš vedieť kde bolo auto miestne príslušné posledný deň predchádzajúceho roka /t.j. roka 2008, tak sa mi podávanie oznámení o zániku a vzniku zdá celkom logické :

Napr.
Presťahovanie FO, PO k 1.5.2009
Nakoľko je dôležité , kde bolo auto príslušné 31.12.2008, tak podávm DP za CELÝ rok 2009 na pôvodné DÚ, lebo na zmenu bydliska sa v priebehu roka neprihliada.
Z podania DP vlastne akoby vyplývalo, že auto malo opäť 31.12.2009 miestnu príslušnosť na pôvodnom DU, keďže som v DP "priznala" celý rok.

Takže, ak podám k 31.12.2009 zánik , tak autu skončila miestna príslušnosť na pôvodnom DU k 31.12.2009 a ja v pohode môžem podať DP v roku 2011 za rok 2010 na novom DÚ


P.S.
Dúfam, že som sa nedomotkala

Muška s tou daňou z motorových vozidiel by to asi išlo.
Ale ak zmenila adresu, tak to mala nahlásiť do 15 dní od vzniku. § 31 zákona o správe daní a poplatkov(po novom treba pozrieť v aktuálnom zákone)

(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
b) právnická osoba, povinný oznámiť názov, sídlo, identifikačné číslo organizácie, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať, svoj štatutárny orgán, prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené konať.

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

marjankaj Pozri príspevok
Ale ak zmenila adresu, tak to mala nahlásiť do 15 dní od vzniku. § 31 zákona o správe daní a poplatkov(po novom treba pozrieť v aktuálnom zákone)
Janíčko,

My sme všetko ponahlasovali.

Len pri vzniku a zániku dane z MV je 30 dňová lehota.....preto som sa čudovala, že mi spomenula 15 dňovú....a ten odstavec 7 mi na toto moc "nepasuje".

Ja len dúfam, že sa správkyňa pomýlila
Naposledy upravil Muška : 26.01.10 at 19:42
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Muška Pozri príspevok
Janíčko,

My sme všetko ponahlasovali.

Len pri vzniku a zániku dane z MV je 30 dňová lehota.....preto som sa čudovala, že mi spomenula 15 dňovú....a ten odstavec 7 mi na toto moc "nepasuje".

Ja len dúfam, že sa správkyňa pomýlila
Potom by to malo byť v poriadku.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

marjankaj Pozri príspevok
Muška s tou daňou z motorových vozidiel by to asi išlo.
Ale ak zmenila adresu, tak to mala nahlásiť do 15 dní od vzniku. § 31 zákona o správe daní a poplatkov(po novom treba pozrieť v aktuálnom zákone)

(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
b) právnická osoba, povinný oznámiť názov, sídlo, identifikačné číslo organizácie, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať, svoj štatutárny orgán, prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené konať.

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.
Áno, to všetko je pravda ... lenže v samotnom pokyne o určení miestnej príslušnosti je uvedené ( príspevok č. 72 od Azly) že, citujem:

5. Určenie miestnej príslušnosti pri zmene miesta evidencie vozidla v priebehu zdaňovacieho obdobia

Podľa § 99 ods. 6 zákona č. 582/2004 Z. z. na zmenu miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia sa neprihliada. Za zmenu miesta evidencie vozidla v priebehu zdaňovacieho obdobia na ktorú sa neprihliada sa považuje iba taká zmena evidencie vozidla, ak súčasne so zmenou evidenčného čísla nedošlo aj k zmene osoby daňovníka. To znamená, že ak došlo k zmene miesta evidencie vozidla, ktoré je predmetom dane z motorových vozidiel v priebehu zdaňovacieho obdobia bez toho, aby súčasne došlo aj k zmene osoby daňovníka, neovplyvní to miestnu príslušnosť správcu dane.

Ide tu o fakt, že napr. pri ostatných daniach, ak napr. spoločnosť zmení sídlo spoločnosti napr. z Prešova do Žiliny, tak sa tieto dane automatický delimitujú, samozrejme, že na základe podania tvojho písomného oznámenia ( pre DÚ Prešov I. stačilo zaslať nový výpis z obchodného registra), čo tento daňový subjekt aj urobil, nemusel to robiť pre každú daň zvlásť ... ale teraz máme zmenu v tom, že dane z motorových vozidiel platíme nie vopred ale pozadu, čo malo za následok práve túto skutočnosť = táto jediná daň z motorových vozidiel sa nedilimituje a ak podávaš daňové priznanie dane z motorových vozidiel, tak sa zaoberáš určovaním miestnej príslušnosti: Citujem vyššie spomínaný pokyn DRSR z októbra 2009 s nasledovným:

" Základnou zásadou na posúdenie miestnej príslušnosti správcu dane pre daňovníkov definovaných v § 85 ods. 1 písm. a) až c) zákona č. 582/2004 Z. z. je miesto evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka, pričom predchádzajúcim rokom treba´rozumieť rok, ktorý tesne predchádza roku, za ktorý sa podáva daňové priznanie. Za miesto evidencie vozidla sa považuje územný obvod príslušného okresu, v ktorom je dopravný inšpektorát."

A keď si uvedomíš, že si pri ostatných daniach, napr. pri dani z pridanej hodnoty nemusela nič rušiť a znova prihlasovať ... a keď samotné ustanovenia zákona č. 582/2004 Z. z. hovoria, že zánik daňovej povinnosti sa výlučne viaže na tzv. ukončenie používania auta v súvislosti s podnikaním ...

Je mi jasné, že s tým majú naše "daniarky" problém, nakoľko nevedia, ako to majú správne urobiť ... ale, čo my s tým máme? Majú svoje metodičky, na ktoré sa môžu obrátiť ... ale keďže práve tieto im chodia aj na kontroly ... tak si to každá vysvetlí po svojom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať