Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel a pokuta.

Dobrý večer, prosím vás ... SZČO v roku 2008 nevyužíval auto na podnikateľske účely, nebude mať nič v nákladoch a auto nemá zapísané v majetku . Ak teraz auto odhlási spätne k 31.12.2007 aby nemusel za rok 2008 platiť daň z motorových vozidiel ako postupuje daňový úrad ? Naparí mu len pokutu za neskoré odhlásenie alebo bude treba zaplatiť aj daň ? Rozmýšľame že ak by to bolo len na pokutu žeby sa to skôr oplatilo ako platiť daň ktorá by bola 4120 Sk. Pokuta možno za dve tisícky ...neviete niekto poradiť súrne do zajtra
Usporiadat
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

[QUOTE=Muška;1271689]Anka, Majka,
tiež som vlastne dospela k názoru, že je lepšie podať "zánik" a "vznik", lebo ak platí, že na zmenu bydliska v PRIEBEHU roka sa neprihliada a musíš vedieť kde bolo auto miestne príslušné posledný deň predchádzajúceho roka /t.j. roka 2008, tak sa mi podávanie oznámení o zániku a vzniku zdá celkom logické :

Muška, uvidím akú dostanem odpoveď na svoj dopyt z 25.1.2009 ... ale keď sa na to pozriem z tejto strany ..., áno, je to logické, ... aj keď dúfam, že to nebude napokon tak ( podpora novej správkyne z DÚ Prešov II.) ... takže ja ešte počkám.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Pripajám odpoveď od DRSR ( prišla e-mailom dnes):

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Účinnosťou (1.12.2007) zákona č. 538/2007 Z.z., ktorým sa zmenil a doplnil zákon č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov, došlo k úprave ale aj k doplneniu miestnej príslušnosti správcu dane. V § 99 ods. 5 zákona o miestnych daniach sa upravuje správa dane z motorových vozidiel. Podľa cit. odseku základnou zásadou na posúdenie miestnej príslušnosti správcu dane, v konkrétnom prípade pre daňovníkov definovaných v § 85 ods. 1 písm. a) až c) zákona, je MIESTO EVIDENCIE VOZIDLA k 31. decembru predchádzajúceho roka (roku 2008 predchádza rok 2007, t.z., k 31.12.2007). To znamená, že SPRÁVU DANE z motorových vozidiel vo všeobecnosti stále vykonáva DAŇOVÝ ÚRAD ale miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka.
Ak v priebehu roka u daňovníka dôjde k zmene miestnej príslušnosti (zákon č. 511/1992 Zb.) bez toho, aby súčasne došlo aj k zmene osoby daňovníka, táto skutočnosť neovplyvní miestnu príslušnosť správcu dane, keďže sa podľa § 99 ods. 5 zákona na zmenu miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia neprihliada.
Pokiaľ v územnom obvode okresného mesta napr. Prešov, kde sídli dopravný inšpektorát a kde je vozidlo evidované sa nachádza niekoľko DÚ, v uvedenom prípade je miestne príslušný ten DÚ, ku ktorému je daňovník miestne príslušný podľa zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov.
Podľa toho čo uvádzate v dopyte, v priebehu roka 2007 spoločnosť zmenila sídlo, a tým aj miestnu príslušnosť podľa zákona č. 511/1992 Zb., t.z. z DÚ. Prešov I. na DÚ Prešov II..
Ak z dôvodu zmeny sídla spoločnosti bol k 31. decembru 2007 podľa zákona č. 511/1992 Zb. už miestne príslušný DÚ Prešov II., spoločnosť ako daňovník dane z motorových vozidiel bola povinná do 31.1.2009 podať daňové priznanie za rok 2008 a zaplatiť daň miestne príslušnému správcovi dane DÚ Prešov II..
Pokiaľ k 31.12.2009 bol naďalej miestne príslušný DÚ Prešov II, k vyššie uvedeným vozidlám je stále miestne príslušný DÚ Prešov II.
Daňovník nie je povinný oznamovať zmenu miestnej príslušnosti podľa zákon č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov. Len v tom prípade oznamuje ak mu vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, t.z., prestane používať vozidlo, ktoré bolo predmetom dane na podnikanie resp. začne používať na podnikanie nové vozidlo.

Váš dopyt:

Ide v prípade zmeny sídla spoločnosti a tým aj zmeny miestnej príslušnosti na dane z motorových vozidiel ( táto daň z motorových vozidiel sa ako jediná nedilimituje), v mojom prípade z DÚ Prešov I. na DÚ Prešov II, o vznik a zánik daňovej povinnosti dane z motorových vozidiel, pretože ak dobre čítam § 89 ... citujem:

§ 89 Zákona č. 582/2004 Z. z.
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

... tak asi nie ..., aj keď v oznámení uvádzam aj miestne prílušný daňový úrad... ?

Na bližšie vysvetlenie uvádzam:
1. Zmena sídla spoločnosti v priebehu roku 2007 = zmena miestne príslušného daňového úradu z Prešov I. na Prešov II., čo malo za následok podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel za rok 2008 na Daňový úrad Prešov I ( miesto evidencie vozidiel k 31.12.2007 bolo DÚ Prešov I.)
2. ??? čo v roku 2009 = teda miestne príslušný k 31. 12. 2008 je ktorý daňový úrad ...
Moja otázočka znie: oznámiť formou oznámenia o vzniku a zániku daňovej povinnosti aj keď sme tieto vozidlá neprestali používať v súvislosti s podnikaním ...?

Ešte doplním ...
§ 90 toho istého zákona
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

promont maja Pozri príspevok
Daňovník nie je povinný oznamovať zmenu miestnej príslušnosti podľa zákon č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov. Len v tom prípade oznamuje ak mu vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, t.z., prestane používať vozidlo, ktoré bolo predmetom dane na podnikanie resp. začne používať na podnikanie nové vozidlo.
Kam podávať DP sme teda podľa všetkého pochopili.

Tento odstavec hovorí, že netreba nič oznamovať. Ale prečo o tom nevedia aj naše správkyne??
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Muška, mne až tak rýchlo nepáli ako Tebe

Ja som si pôvodne myslela, že príslušnosť k dani z MV za r. 2008 je DU I.

Za r. 2008 sa malo DP k DzMV podať už na DU II. ?
Nie ten, čo je príslušnosť podľa stavu k 31.12.2007, ale ten ku ktorému je príslušnosť podľa 511/1992 ?
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Muška Pozri príspevok
Kam podávať DP sme teda podľa všetkého pochopili.

Tento odstavec hovorí, že netreba nič oznamovať. Ale prečo o tom nevedia aj naše správkyne??
No asi preto, že im to nikto vo forme metodického pokynu presne nevysvetlil a im nakoniec ostáva problém, ako s tým naložiť ... čo sa týka systému, resp. softvéru ...

Doslova mi správkyňa dane na DÚ Prešov I. povedala, že ak nepodám daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2009 k nej, tak ma určite vyzve na jeho podanie ... pretože nejaký list s oznámením jej nestačí. Ale už som si zvykla, že v Prešove je to tak ... čo "hovorí" DÚ I. tak je to presne naopak s tým, čo "hovorí" DÚ II.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

azla Pozri príspevok
Ja som si pôvodne myslela, že príslušnosť k dani z MV za r. 2008 je DU I.

Za r. 2008 sa malo DP k DzMV podať už na DU II. ?
Nie ten, čo je príslušnosť podľa stavu k 31.12.2007, ale ten ku ktorému je príslušnosť podľa 511/1992 ? no a veď tu už boli DU 2
Anka,
v priebehu roka 2007 prišlo k zmene
- za rok 2007 sa DzMV podával ešte na DU I. /miestna príslušnosť 31.12.2006 DU I./
- za rok 2008 sa DzMV podáva už na DU II. /miestna príslušnosť 31.12.2007 - DU II./
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Muška, ja si k tomu potrebujem nakresliť vývojový diagram.
(opotrebovaná sivá hmota)
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Muška Pozri príspevok
Anka,
v priebehu roka 2007 prišlo k zmene
- za rok 2007 sa DzMV podával ešte na DU I. /miestna príslušnosť 31.12.2006 DU I./
- za rok 2008 sa DzMV podáva už na DU II. /miestna príslušnosť 31.12.2007 - DU II./
No veru nie ..., i ja som to tak pochopila, že na zmenu sídla spoločnosti v tomto prípade počas zdaňovacieho obdobia sa neprihiada ... tak je to aspoň v pokyne z príspevku č. 72 od Azly ... takže za rok 2008 sa zisťuje miestna príslušnosť k 31.12.2007 a keďže platí že na zmenu sídla počas zdaňovacieho obdobia sa neprihliada ( radšej to zopakujem) ... tak je miestne príslušný DÚ I. a nie DÚ II., hoci odpoveď DRSR hovorí niečo iné.

pripájam od Azly ešte raz ...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

promont maja Pozri príspevok
.. takže za rok 2008 sa zisťuje miestna príslušnosť k 31.12.2007 a keďže platí že na zmenu sídla počas zdaňovacieho obdobia sa neprihliada ( radšej to zopakujem) ... tak je miestne príslušný DÚ I. a nie DÚ II., hoci odpoveď DRSR hovorí niečo iné.

pripájam od Azly ešte raz ...
Majka,
áno v priebehu roka sa neprihliada a preto za r. 2007 si podávala v roku 2008 DP kde bolo auto miestne príslušné v r. 2006.
Ale to je iba za toto obdobie.

31.12.2007 už auto bolo miestne príslušné na DU 2 /už nehovoríme o "v priebehu roka".
Takže za r. 2008 /tu k žiadnej zmene nedošlo, tak nemáš na aký "priebeh roka" pozerať/ podávaš DP v roku 2009 , kde bolo auto 31.12.2007
"v priebehu roka" - toto riešiš iba ak podávaš DP ZA rok, v ktorom tento priebeh nastal
Naposledy upravil Muška : 02.02.10 at 13:06
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Muška Pozri príspevok
Majka,
áno v priebehu roka sa neprihliada a preto za r. 2007 si podávala v roku 2008 DP kde bolo auto miestne príslušné v r. 2006.
Ale to je iba za toto obdobie.

31.12.2007 už auto bolo miestne príslušné na DU 2 /už nehovoríme o "v priebehu roka".
Takže za r. 2008 podávaš DP v roku 2009 , kde bolo auto 31.12.2007
Veď práve ... i ja to takto beriem, lenže:

Príklad 12
Daňovník je miestne príslušný k Daňovému úradu Bratislava II. V priebehu zdaňovacieho obdobia došlo u daňovníka k zmene jeho sídla do Liptovského Mikuláša.

a) U daňovníka po zmene jeho sídla došlo aj k zmene miesta evidencia vozidiel.

b) Daňovník po zmene jeho sídla nadobudol nové vozidlo, ktoré už má pridelené evidenčné číslo LM.

Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia dôjde k zmene sídla daňovníka, pričom dôjde aj k zmene evidenčných čísiel, na túto zmenu sa v priebehu zdaňovacieho obdobia neprihliada a miestna príslušnosť za vozidlá, ktoré daňovník používal na podnikanie pred zmenou svojho
sídla zostane nezmenená. Ak následne po zmene sídla vznikne daňovníkovi nová daňová povinnosť, miestna príslušnosť na správu dane za novonadobudnuté vozidlá sa určí už podľa miesta evidencie vozidla.

Ak teda došlo v priebehu zdaňovacieho obdobia k zmene sídla daňovníka z Bratislavy do Liptovského Mikuláša, pričom došlo aj k zmene evidenčných čísiel z BA na LM, miestna príslušnosť u týchto vozidiel zostáva nezmenená a daňovník podá daňové priznanie za tieto vozidlá na Daňový úrad Bratislava II.
Iný postup sa použije pri určení miestnej príslušnosti za novonadobudnuté vozidlo, ktoré daňovník nadobudol v čase, po zmene svojho sídla. Daňovník oznámi vznik daňovej povinnosti a podá daňové priznanie už na Daňový úrad Liptovský Mikuláš.


.... a áno, i ja to tak presne chápem, že za "r. 2008 podávaš DP v roku 2009, kde bolo auto 31.12.2007".

... ?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Majka,
ten príklad bol rozobratý iba na jeden rok napr. r. 2007
Ale ten ďalší rok 2008, tam už nie je riešený a to by už podával v LM - DP, lebo prihliada kde mal 31.12.2007 miestnu príslušnosť a to už mal v LM
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Majka,
aby som sa nezamotkala....doplnila som ešte do príspevku:

http://www.porada.sk/1281072-post90.html
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Muška Pozri príspevok
Majka,
ten príklad bol rozobratý iba na jeden rok napr. r. 2007
Ale ten ďalší rok 2008, tam už nie je riešený a to by už podával v LM - DP, lebo prihliada kde mal 31.12.2007 miestnu príslušnosť a to už mal v LM
No veď ... ale odpoveď z DRSR sa týkala aj roku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel za zdaňovacie obdobie kalendárneho roka 2008 ( miestna príslušnosť k 31.12.2007 = zmena sídla spoločnosti 20.8.2007), kde je uvedené, že už vtedy sa malo podať daňové priznanie k DM na DÚ II... a to ma dosť mätie, nakoľko si myslím, že malo ísť ešte o miestnu príslušnosť k DÚ I. ( podobne ako je v príklade ...)
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... a možno, že si iba pomýlili roky ...?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

promont maja Pozri príspevok
No veru nie ..., i ja som to tak pochopila, že na zmenu sídla spoločnosti v tomto prípade počas zdaňovacieho obdobia sa neprihiada ... tak je to aspoň v pokyne z príspevku č. 72 od Azly ... takže za rok 2008 sa zisťuje miestna príslušnosť k 31.12.2007 a keďže platí že na zmenu sídla počas zdaňovacieho obdobia sa neprihliada ( radšej to zopakujem) ... tak je miestne príslušný DÚ I. a nie DÚ II., hoci odpoveď DRSR hovorí niečo iné.

pripájam od Azly ešte raz ...
Majka,
nedá mi. Asi sa nerozumieme.
Iba ak robiš DP za rok /v zdaňovacom období/ V KTOROM NASTALA zmena - Tvoje zdaňovacie obdobie 2007 ....a iba v tomto zdaňovacom období sa na zmenu prihliada.
Ale už v roku 2007 /napr. v máji 2007 / si už bola miestne príslušná na DU 2 a teda aj 31.12.2007 si bola miestne príslušná na DU2.
Ale DP robíš ešte na DU 1 - lebo si 31.12.2006 bola miestne príslušná DU 1.

Ak už robíš DP za 2008, - a v tomto zdaňovacom období /teda v r. 2008/ nenastala žiadna zmena - tak Tvoja miestna príslušnosť je k 31.12.2007 DU 2 - viď oranžová veta - a teda za 2008 podávaš DP na DU2
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Jasné ... veľká vďaka za tvoju trpezlivosť a hlavne pomoc. Som veľmi rada, že mám vďaka poraďákom takto možnosť riešiť dilemy ... Takže Muške i Azle ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať