Zavrieť

Porady

Sterilizácia mačky

Uz asi dva tyzdne "bojujem" s myslienkou, ci mam dat nase macky (4 ks ) sterilizovat. Citala som vela odbornych clankov k tejto problematike, ale Vas by som prosila, ake mate svoje skusenosti s tymto zakrokom u vasich maciek.
Od znamej som pocula, ze sterilizovana macka zmeni povahu a bude placha. No to by som nechcela, lebo tie nase su take " vesele kopy " Z humánneho hladiska uz som rozhodnuta, ale......? Skuste mi poradit co najskor, prosim, lebo sa blizi JAR a moze byt neskoro Dakujem
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tvoj problém...........
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
miško, my milovníci a ochrancovia zvierat vidíme vždy zodpovednosť majiteľa, ktorý chce poradiť ako predísť nechcenej kotnosti svojej mačičky

btw ja nikdy nesterilizujem, ja zaváram /
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Ja som počula, že sa dá zabrániť, aby bola mačka kotná i nejakou injekciou...vie niekto o niečom takomto?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

adam Pozri príspevok
Ja som počula, že sa dá zabrániť, aby bola mačka kotná i nejakou injekciou...vie niekto o niečom takomto?
Je to nepraktické, lebo sa musí opakovať pred každým háraním.
Mne to veterinár vysvetlil,že to neodporúča, lebo vraj mačka tým trpí, je to neprirodzený zásah do organizmu...
Je to skôr vhodné ako výnimočné (jednorázové) "použitie", nerieši sa tým dlhodobejší problém.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
JaDo Pozri príspevok
Dobre, nedám jej ho každý deň. Myslím si však, že to s tými možnými dôsledkami preháňate. Keď denne uloví myš, škrečka alebo vtáčika a zožerie ich aj s chorobami (ktoré určite majú) čo by už musela mať za zdravotné problémy. Naše "prírodné" mačky sú odolnejšie ako šľachtené.
No veď práve, oni sú od malička bytový a balkónový....
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

hanelie Pozri príspevok
miško, my milovníci a ochrancovia zvierat vidíme vždy zodpovednosť majiteľa, ktorý chce poradiť ako predísť nechcenej kotnosti svojej mačičky

btw ja nikdy nesterilizujem, ja zaváram /
No ja len, ze mi to znie zvlastne, mozno preto, ze sa chystam do Ciny, takze ich budem mat denne na tanieri...
0 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
adam Pozri príspevok
Ja som počula, že sa dá zabrániť, aby bola mačka kotná i nejakou injekciou...vie niekto o niečom takomto?
Toto sme skúsili s našou mačkou asi pred 10 rokmi, dali sme jej takúto hormonálnu injekciu a takmer to nedopadlo dobre. Keď sme jej tu injekciu dali pichnúť, netušili sme, že je už oplodnená. Kto má mačku pri dome, iste vie, že je to ťažké ustriehnuť. A tak sa stalo, že mačička normálne otehotnela, mačiatka v brušku narástli, avšak vplyvom toho hormónu sa nedokázala okotiť, pôsobil totiž zrejme tak, že zastavil kontrakcie, už si to presne nepamätám, isté je, že sme mačku v poslednej chvíli zaniesli k veterinárovi, ten už urobil len cisársky rez, a samozrejme rovno aj sterilizáciu, mačiatka už nežili, takmer by bola uhynula i mačka. Mačka sa z toho našťastie krásne dostala, ale prežili sme riadne šoky. Odvtedy som tú injekciu u žiadnej mačky neriskovala.
0 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
misomiso Pozri príspevok
takze ich budem mat denne na tanieri...
...nechutné
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Leila2006 Pozri príspevok
...nechutné
No pripavene na tanieri uz je to chutne, v tom je prave ten problem, ze to nerozonas, pretoze Cinan to nezavesi na nos, co ti tam dal.

Na mna prave nechutne posobi nazov tejto temy, pretoze si vzdy predstavim macku aj s chlpami napchatu do sedemdecoveho pohara.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Leila2006 Pozri príspevok
...nechutné
Inak ked uz je tu rec o nechutnom, vcera sme boli na prehliadke Strcenianskeho hradu. Su tam zachovane zachody v mure, akesi vysunute niky, kde sa dalo normalne sadnut na dosku z dierou a kde vykaly padali popri mure do velmi hlbokej priepasti, takze im to hore nesmrdelo a nemusli to vynasat ani cistit.

No este domyselnejsie vyriesili problem s chybajucim toaletnym papierom. Nejaky lopuch na hrade (ktory bol casto obliehany) neprichadzal do uvahy, tak tam vynasli prakticke ekologicke riesenie. Mali tam kosik s maciatkami, ktore pouzivali rovnako, ako my dnes pouzivame toalteny papier. Ale tie maciatka nehadzali dole z brala. Chovali ich tam spolu s mackou, ktora ich po pouziti hned oblizala, takze boli o par minut znova pripravene na dalsie pouzitie. Ake domyselne a automaticky fungujuce nezavisle na vonkajsich zdrojoch.

Len ma prosim neobvinujte, ze som taketo nieco vymyslel (ono to vyzera jednoducho, ak o tom clovek vie, no pravdepodobne by som na taketo nieco nikdy neprisiel). Tym nasim predkom to palilo, kto neveri, nech tam bezi (na Strecno).
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

KEJKA Pozri príspevok
ďakujem, dočítala som sa tu cenné info. Moja mačička Jesenka prvý raz hárala, zdalo sa mi to skoro, jej vek by mal byť cca 9 mesiacov maximum. Ale je to OK. Mraučala - hrôza, naozaj by sa ponúkala hocikomu, aj psy ju oblizovali, všetko jej bolo jedno.
Takže som vybavila sterilizáciu, len podviazať vaječníky, ale vraj v horúčavách to nie je dobré, aj kvôli narkoze aj kvôli hojeniu, tak počkáme, až sa trochu ochladí.
Veterinárka, hovorí, že nie je nutné, aby mala aspoň raz mačiatka.
KEJKA ja by som sa s veterinárkou ešte poradila, lebo som našla niečo takéto:
Ovariohysterektómia

Ovariohysterektómia je kastrácia mačiek. Ide o chirurgické odstránenie vaječníkov, vajcovodov a maternice. Zákrok sa prevádza v narkóze a mačka sa po ňom zotavuje niekoľko dní. Kastrácia je nezvratný zákrok, po ktorom už mačka nikdy nebude mať mačiatka. Je vhodné zákrok previesť u nechovných mačiek. Odstránia sa ňou nepríjemné sprievodné príznaky mačacej ruje, mačka sa stane pokojnejšou, nemá problém s prijímaním potravy (počas ruje môže mačka neprijímať potravu a v prípade, že nie je oplodnená, ruja sa môže opakovať každé tri týždne, aj častejšie). U polovoľne a voľne chovaných mačiek je kastrácia jediný možný spôsob, ako zabrániť nekontrolovanému rozmnožovaniu mačacej populácie. Po kastrácii odpadá možnosť ochorenia pohlavného aparátu (zápal maternice) a výskumy ukazujú, že sa výrazne redukuje možnosť vzniku rakoviny mliečnej žľazy.

Existuje alternatívne riešenie ku kastrácii a tou je sterilizácia. Tá spočíva v podviazaní vaječníkov mačky, čím sa zabráni vajíčkam, aby sa dostali a uchytili v maternici. Sterilizácia však neodstráni sprievodné prejavy ruje.

ZDROJ: http://sk.wikipedia.org/wiki/Ma%C4%8...Kastr.C3.A1cia
A ešte na jednom fóre som sa dočítala, že veterinár robil rez z boku, vraj po operácii netlačia vnútorné orgány toľko na ranu a lepšie sa zahojí.
Naposledy upravil willma : 09.08.10 at 12:59 Dôvod: doplnenie o nový poznatok
3 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pekný článok, ale ved o tom už písali pred tebou. Dosť dobre som nepochopila cieľ príspevku a o čom mám ešte premýšľať?
Jasne - rozhodla som sa za mačičku, ale považujem svoje rozhodnutie za správne a ohľaduplné k ďalšiemu životu svojho miláčika.
Nech si užije, ved je mladá.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

ide o to, že keď jej dáš len podviazať vaječníky, tak zvukové prejavy ruje zostanú naďalej. Pri kompletnej kastrácii - teda sprosto povedané vykuchaní cicúchy pominú aj zvukové prejavy a cicúcha nebude mraučať a nariekať. Čiže ide vlastne o dva rozdielne zákroky.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
no hej, ale mne práve ide o to, aby ju nevykuchali.....
A že ked bude mať ruju, tak ju jednoducho pustím von, akurát , že jej vyvádzanie bude bez nežiadúcich následkov, čo je pre mňa podstatné.
Mraučí, lebo sa jej žiada, videla som ju, ved ona by sa nechala obšťastniť aj psom.....
na noc ušla a ráno už bola taká spokojná........... len čakám, či nie je kotná, mačkám veľa netreba. Pár dní musí vydržať aj ja aj ona, veterinárku máme na dovolenke. Takže ja ju teraz zatváram, a púšťam ju len ked nemôže utiecť, a ked sa jej môžem venovať.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

ahááá, tak to je iné, lebo ja budem musieť cicmúchy nechať vykuchať komplet, ono predsa len v paneláku tie prejavy mraučania sú katastrofa
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jasne, to by som aj ja sa inak rozhodovala. kto to nepočul nepochopí. Moja to mala teraz prvý raz, podľa mňa má max. 9 mesiacov, zdalo sa mi to priskoro. takže najvyšší čas konať. nemala by som srdce zabíjať mačatá, prebrali sme to s dcérou a rozhodli pre tento kompromis.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

ja som tiež nemala to srdco počúvať to zúfalo šialené mravčanie, kastráciu som nestihla a teraz ponúkam do dobrých rúk mačence od jednej opachy a mám obavu,že onedlho bude to isté aj od druhej opachy, ponúkam len v pároch.
Naposledy upravil willma : 10.08.10 at 07:17
0 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

Len pre zaujímavosť. V príspevku 33 som písala, že naša mačka je viac ako mesiac po sterilizácii a vyzerá veľmi chudá. Nevieme ju vykŕmiť.
Už vyzerá výborne, vymeniala srsť (má ju krásne čiernu a lesklú), pribrala. Myslím, že jej pomohlo najmä odstavenie mačiatok.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tá moja napokon podstúpila komplet sterilizáciu. Odhodlala som sa na to, nakoľko som si neuvedomila, že počas jej období ju budú "navštevovať" kocúri z celej dediny :-)
budu si značkovať teritorium a ktoviečo ešte.
Takže bolo to komplet a súčasne aj potrat, bo už mala mať - rysovali sa mačiatka-veterinárka zistila po zákroku.
teraz sa Jesenka cíti výborne, s príchodom jesene už viac je a aj priberá, maznavá je ako predtým.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Pred mesiacom sme dali sterilizovať našu krásnu mačku za 30€, lebo jej zobrali aj maternicu (už zas mala v sebe zárodky 5 mačeniec). Veterinár kázal mačku držať dnu zo tri dni, tá však využila prvú možnosť a bola von, kde je zvyknutá byť. Našťastie sa nič nestalo, stehy nepustili. Teraz je krásna, pribratá, hoci predtým bývalá vychudnutá z mnohých pôrodov. Na pozemku je kľud a noci sú pokojné tiež. Povahovo sa vôbec nezmenila. Nech žije aj 15 rokov.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať