Zavrieť

Porady

Uplatnenie DPH - nákup zo zahraničia

Ahojte Poraďáci, poradte.

V predchádzajúcom štvrťroku sme kupovali software zo zahraničia. Obe faktúry boli vystavené bez DPH. Ale obe sú rozdielne. Fa z Maďarska obsahuje všetky naše údaje (IČO, DRČ) a sumu. Faktura zo Spanielska je priam ukážková. Je tam len kontakt na firmu - adresa, telefón, stručný popis tovaru a naša poštová adresa bez identifikačných údajov. Peniaze sme im poslali. Šef vyplnil objednávkový formulár na internete (kópiu objednávky samozrejme nemáme). Zaujíma ma teda, či si môžme takúto "faktúru" dodaniť a odpočítať daň. Podľa nich je táto faktúra správna.
A ešte ma zaujíma ako správne postupovať pri DPH a ako správne zaúčtovať nákup odbornej literatúry v ČR. Na doklade z registračnej pokladne je 5% DPH. Je možné to riadne odpočítať, alebo nie?
Tomu DPH nerozumiem
Usporiadat
Anairda Anairda

Anairda je offline (nepripojený) Anairda

Uplatniť českú DPH si môžeš, len ak si platca DPH v ČR. Ináč ide celá suma vrátane DPH do nákladov. A tie faktúry, no ja by som požiadala písomne druhú stranu o riadne vypísanie fa, veď aj ony majú nejaké pravidlá, a keď je to podľa nich dobre, tak by som samozdanila.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Skôr si myslím, že nie sú platcovia DPH, preto im to je jedno. Inak by to nemohli vystaviť bez Vašeho ICDPH. Požiadaj ich mailom, nech ti potvrdia, či sú platcami alebo nie.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

JanaSys
Skôr si myslím, že nie sú platcovia DPH, preto im to je jedno. Inak by to nemohli vystaviť bez Vašeho ICDPH. Požiadaj ich mailom, nech ti potvrdia, či sú platcami alebo nie.
A čo teda, ak nie sú plátcami? Nič? Mám taký prípad - ubytovanie a práca autožeriavu v ČR. Pri ubytovaní síce uvádzajú svoje IČDPH, to mám zdaniť? službu prijatú v ČR? Už neviem ani ako sa volám.
0 0
retep retep

retep je offline (nepripojený) retep

Požiadaj o zaslanie IČ DPH od dodávateľa.Over si v systéme VIES /na stránke drsr.sk/ Potom pokračuj podľa toho či sú alebo niesú platcami DPH.
-Ak áno DPH vypočitť a dviesť následné odpočítanie,
-Ak nie tak nič s DPH.
Nabudúce pro objednávke treba uvádzať aj Vaše IČ DPH a všetky náležitosti.V tom prípade je potom Ináč sa môže stať že doklad bez náležitostí nebude DÚ pri kontrole akceptovať.
Českú DPH môžete odpočítať ak ste registrovaný pre DPH v ČR. Ak nie tak ide do nákladov celý doklad aj s DPH.
0 0
Comanche Comanche

Comanche je offline (nepripojený) Comanche

Vdaka za radu, prajem krasny den.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Prosím o radu:
Obdržali sme faktúru s Maďarska za právne poradenstvo. Faktúra je bez DPH. Máme to samozdanit? Obaja sme platcami DPH. Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

anka1
Prosím o radu:
Obdržali sme faktúru s Maďarska za právne poradenstvo. Faktúra je bez DPH. Máme to samozdanit? Obaja sme platcami DPH. Ďakujem
Miesto dodania je v tomto prípade SR §15 odst 7,8 Zákon o dph. Fa je potrebné samozdaniť.
Naposledy upravil Tweety : 11.12.06 at 11:49
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Tweety
Miesto dodania je v tomto prípade SR §15 odst 7,8 Zákon o dph. Fa je potrebné samozdaniť.
Ďakujem
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ja mám opačný problém:
faktúru z madarska, za nákup tovaru, s vyčíslenou DPH...
dodávateľ ju nie je ochotný opraviť, vystavil faktúru s DPH a hotovo.
čo s ňou? treba ju tiež dodaniť? celú sumu?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Heni
ja mám opačný problém:
faktúru z madarska, za nákup tovaru, s vyčíslenou DPH...
dodávateľ ju nie je ochotný opraviť, vystavil faktúru s DPH a hotovo.
čo s ňou? treba ju tiež dodaniť? celú sumu?
Dodaniť ako nadobudnutie len cenu bez DH a maďarskú daň pýtať v Maďarsku.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ALBO
Dodaniť ako nadobudnutie len cenu bez DH a maďarskú daň pýtať v Maďarsku.
dodaniť cenu bez DPH aj v tom prípade, ak tú maďarskú daň nebudem z maďarska pýtať? je to relatívne malá čiastka.....
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Podľa § 15 ods. 7 zákona o DPH musíš samozdaniť, hoci druhá strana nie identifikovaná pre DPH. Nárok na odpočítanie uplatníš súčasne.
AK ti CZ fakturoval za knihy s ich daňou, urobil chybu. Ty si odpočítať českú DPH nesmieš. Je tvojím daňovým nákladom.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Heni
dodaniť cenu bez DPH aj v tom prípade, ak tú maďarskú daň nebudem z maďarska pýtať? je to relatívne malá čiastka.....
Ano §23/1 a 22/1zakladom dane je dohodnuta cena znižena o daň=cena bez dane
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ALBO
Ano §23/1 a 22/1zakladom dane je dohodnuta cena znižena o daň=cena bez dane
dakujem.

teda, do nákladov (v JU) mi ide cela suma faktury aj s madarskou DPH a do dan. priznania len cena bez dph k dodaneniu... vyzera to na malicky gulasik...
0 0
zukana zukana

zukana je offline (nepripojený) zukana

Ahoj.
Nakúpili sme nábytok - regále do predajne v Maďarsku. Faktúra je vystavená bez DPH.
To je správne!!! A kde do DPH priznania, teda ktorý riadok mám použiť (r.7,8,21???).
Potrebujem to súrne, Ďakujem???
0 0
emma01 emma01

emma01 je offline (nepripojený) emma01

Ak je to nadobudnutie tovaru podľa §11, tak áno.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zukana Pozri príspevok
Ahoj.
Nakúpili sme nábytok - regále do predajne v Maďarsku. Faktúra je vystavená bez DPH.
To je správne!!! A kde do DPH priznania, teda ktorý riadok mám použiť (r.7,8,21???).
Potrebujem to súrne, Ďakujem???
Musíte urobiť najprv samozdanenie.
1 0
zukana zukana

zukana je offline (nepripojený) zukana

A ako sa robí samozdanenie??
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zukana Pozri príspevok
A ako sa robí samozdanenie??
Zoberieš faktúru, to je základ dane, z neho vypočítaš 20% dph, ktorú zaúčtuješ 343MD,343D. AK máte nárok na odpočet, výsledný efekt samozdanenia je nulový.
0 0
zukana zukana

zukana je offline (nepripojený) zukana

účtovanie chápem, len v DPH priznaní, mám kam dať príslušnú sumu. Teda riadky v DPH priznaní.
Najprv použijem riadky 7,8 - nadobudnutie tovaru v tuzemsku a následne riadok 21 - odpočítanie dane???
Tak ako to robím aj pri tovare?
Mýli ma to, že tu sa nejedná o tovar, ktorý neskôr predáme.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať