Zavrieť

Porady

Zápisnica valné zhromaždenie

Ahojte poraďáci,
prosím vás, nemáte nejaký vzor zápisnice z valného zhromaždenia, kde sú 2 konatelia? a spoločnosť funguje druhý rok.
Moc by ste mi pomohli.
Ďakujem krásne.
(hľadala som už na porade,ale bohužial som nič nenašla)
Usporiadat
dunajec dunajec

dunajec je offline (nepripojený) dunajec

Darma111 Pozri príspevok
Ja mám troška dlhšiu zápisnicu urobenú podľa notárskej zápisnice, je to a. s.
Pomohli ste aj mne. Ďakujem. Pekny deň. Božena
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Ahojte, ja by som sa chcela spýtať dve veci:

- v s.r.o. si chcú rozdeliť zisk z minulých rokov ktorý je na účte 428 nerozdelený zisk minulých rokov, ale pozerala som že pri zápise z valneho zhromazdenia do obchodného registra bol zisk, ktorý si chcú rozdeliť (r. 2003, r. 2004, r. 2006), rozdelený na tvorbu rezervného fondu - čo je v poriadku a zvyšná časť na hradenie strát spoločnosti - moja otázka je, môžu si takýto zisk rozdeliť keď je určený na hradenie strát spoločnosti podľa zápisnice z valného zhromaždenia?

- a druhá otázka ak by si teda mohli rozdeliť tento zisk je tu ešte taká vec, že do 12.09.2006 boli dvaja spoločníci s vkladmi do spoločnosti, kdežto od 13.9.2007 až po súčasnosť je už len jeden spoločník - má podiel na zisku získať aj ten spoločník, ktorý už nie je spoločníkom ale počas roku 2006 kedy bol vykázaný zisk ešte bol spoločníkom a podobne aj roky 2003 a 2004?

Bola by som rada keby niekto pomohol lebo s týmto vôbec nemám skúsenosti. Ďakujem už vopred.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

mirčiak Pozri príspevok
Ahojte, ja by som sa chcela spýtať dve veci:

- v s.r.o. si chcú rozdeliť zisk z minulých rokov ktorý je na účte 428 nerozdelený zisk minulých rokov, ale pozerala som že pri zápise z valneho zhromazdenia do obchodného registra bol zisk, ktorý si chcú rozdeliť (r. 2003, r. 2004, r. 2006), rozdelený na tvorbu rezervného fondu - čo je v poriadku a zvyšná časť na hradenie strát spoločnosti - moja otázka je, môžu si takýto zisk rozdeliť keď je určený na hradenie strát spoločnosti podľa zápisnice z valného zhromaždenia?

- a druhá otázka ak by si teda mohli rozdeliť tento zisk je tu ešte taká vec, že do 12.09.2006 boli dvaja spoločníci s vkladmi do spoločnosti, kdežto od 13.9.2007 až po súčasnosť je už len jeden spoločník - má podiel na zisku získať aj ten spoločník, ktorý už nie je spoločníkom ale počas roku 2006 kedy bol vykázaný zisk ešte bol spoločníkom a podobne aj roky 2003 a 2004?

Bola by som rada keby niekto pomohol lebo s týmto vôbec nemám skúsenosti. Ďakujem už vopred.
V rámci rozdelenia dosiahnutého zisku valné zhromaždenie rozhoduje aj o úhrade straty minulých rokov. Čo už bolo určené na úhradu straty na účte 429, nemôže byť v budúcnosti použité na výplatu spoločníkom, lebo to jednoducho nie je na účte 428.
Postupnosť pri rozdeľovaní zisku je:
1. tvorba RF
2. úhrada straty minulých rokov
3. čo zostane sa môže vyplatiť spoločníkom alebo preúčtovať na 428 ako nerozdelený zisk; len o tejto sume sa môže v budúcnosti rozhodovať ako sa s ňou ďalej naloží.
Všetko rieši Obch.zákonník.

Pokiaľ ide o obdobie, keď boli spoločníci dvaja, treba pozrieť do Zmluvy o prevode obchodného podielu, či táto rieši nejako nevyplatený zisk z daného obdobia ; domnievam sa však, že prevodom podielu sa všetko uzavrelo a teda to čo je na účte 428 patrí už len zostávajúcemu spoločníkovi.
Naposledy upravil liba2 : 04.05.09 at 05:45
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

liba2 Pozri príspevok
V rámci rozdelenia dosiahnutého zisku valné zhromaždenie rozhoduje aj o úhrade straty minulých rokov. Čo už bolo určené na úhradu straty na účte 429, nemôže byť v budúcnosti použité na výplatu spoločníkom, lebo to jednoducho nie je na účte 428.
Postupnosť pri rozdeľovaní zisku je:
1. tvorba RF
2. úhrada straty minulých rokov
3. čo zostane sa môže vyplatiť spoločníkom alebo preúčtovať na 428 ako nerozdelený zisk; len o tejto sume sa môže v budúcnosti rozhodovať ako sa s ňou ďalej naloží.
Všetko rieši Obch.zákonník.

Pokiaľ ide o obdobie, keď boli spoločníci dvaja, treba pozrieť do Zmluvy o prevode obchodného podielu, či táto rieši nejako nevyplatený zisk z daného obdobia ; domnievam sa však, že prevodom podielu sa všetko uzavrelo a teda to čo je na účte 428 patrí už len zostávajúcemu spoločníkovi.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď ). Ak som teda tomu dobre pochopila nemôžu si rozdeliť zisk pokiaľ nemajú uhradené straty z minulých rokov z účtu 429. Pravdepodobne sa o úhrade straty malo účtovať priebežne každý rok kedy bol vytvorený zisk, čo ako pozerám sa nerobilo lebo mám zostatky aj na účte 428 aj na účte 429 tak ako boli v priebehu rokov vytváraný zisk alebo strata pričom na účte 429 sú väčšie sumy.
A ešte by som sa chcela spýtať:treba vytvorený rezervný fond odvádzať na účet?
Ďakujem
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

mirčiak Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď ). Ak som teda tomu dobre pochopila nemôžu si rozdeliť zisk pokiaľ nemajú uhradené straty z minulých rokov z účtu 429. Pravdepodobne sa o úhrade straty malo účtovať priebežne každý rok kedy bol vytvorený zisk, čo ako pozerám sa nerobilo lebo mám zostatky aj na účte 428 aj na účte 429 tak ako boli v priebehu rokov vytváraný zisk alebo strata pričom na účte 429 sú väčšie sumy.
A ešte by som sa chcela spýtať:treba vytvorený rezervný fond odvádzať na účet?
Ďakujem
Nie netreba mať zriadený účet na rezervný fond.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Viem že už je toho veľa ale ešte sa chcem spýtať ako zaúčtujem úhradu strát z minulých rokov z vytvoreného zisku z minulých rokov? Môže to byť zápis 428/429 miesto 431/429 keďže ide o zisk z minulých rokov a nie z roku 2008? A môžem úhradu strát z minulých rokov zúčtovať úhradou ziskom naraz v jednom roku? Alebo to treba nejak rozdeliť že najskôr stratu napr. z roku 2002 potom stratu z roku 2003 atď?
Ďakujem za akúkoľvek pomoc.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mirčiak Pozri príspevok
Viem že už je toho veľa ale ešte sa chcem spýtať ako zaúčtujem úhradu strát z minulých rokov z vytvoreného zisku z minulých rokov? Môže to byť zápis 428/429 miesto 431/429 keďže ide o zisk z minulých rokov a nie z roku 2008? Áno, účtuješ 428/429 A môžem úhradu strát z minulých rokov zúčtovať úhradou ziskom naraz v jednom roku? Môžeš, účtuješ tak, ako rozhodlo VZ. Alebo to treba nejak rozdeliť že najskôr stratu napr. z roku 2002 potom stratu z roku 2003 atď?
Ďakujem za akúkoľvek pomoc.
Odpovede v texte.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Ďakujem za pomoc. ))
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Mohol by mi niekto, prosím Vás, pomôcť, ako naformulovať v rozhodnutí jediného spoločníka, že si hospodársky výsledok chce celý výplatiť ako podiel na zisku? ZRF už je vytvorený vo výške 10% ZI.
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

nika224 Pozri príspevok
Mohol by mi niekto, prosím Vás, pomôcť, ako naformulovať v rozhodnutí jediného spoločníka, že si hospodársky výsledok chce celý výplatiť ako podiel na zisku? ZRF už je vytvorený vo výške 10% ZI.
Prosím, nikto mi neporadí?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

nika224 Pozri príspevok
Mohol by mi niekto, prosím Vás, pomôcť, ako naformulovať v rozhodnutí jediného spoločníka, že si hospodársky výsledok chce celý výplatiť ako podiel na zisku? ZRF už je vytvorený vo výške 10% ZI.
napríklad (ten RF ignoruj)
1 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Ďakujem veľmi pekne.
Len ma ešte napadlo - nie je nutné v zápisnici uviesť, dokedy bude ten podiel na zisku spoločníkovi vyplatený? Hodilo by sa mi tam ten dátum radšej neuvádzať, aby som nemala povinnosť to vyplatiť napríklad do konca roka, keď to tam uvediem, a ja potom koncom roka s hrôzou zistím, že proste nebolo k dispozícii toľko peňazí, aby si to spoločník celé vyplatil? Len nechcem, aby to bolo náhodou v rozpore s nejakým ustanovením, ak som niekde niečo prehliadla.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

nika224 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne.
Len ma ešte napadlo - nie je nutné v zápisnici uviesť, dokedy bude ten podiel na zisku spoločníkovi vyplatený? Hodilo by sa mi tam ten dátum radšej neuvádzať, aby som nemala povinnosť to vyplatiť napríklad do konca roka, keď to tam uvediem, a ja potom koncom roka s hrôzou zistím, že proste nebolo k dispozícii toľko peňazí, aby si to spoločník celé vyplatil? Len nechcem, aby to bolo náhodou v rozpore s nejakým ustanovením, ak som niekde niečo prehliadla.
nie, netreba.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Áno,súhlasím s Libuškou, zákon to priamo neukladá, ale len tak napadlo, že vhodné by to možno aj bolo, pokiaľ uvažujem nad rozdelením záväzku v súvahe na krátkodobý a dlhodobý. Takže ak predpokladáš dobu splatnosti dlhšiu ako rok, tak by som tam asi nejaký ten dátum uviedla. Ak predpokladáš, že to bude do roka vyplatené, tak by som ho tam nedávala.
0 0
Maryška Maryška

Maryška je offline (nepripojený) Maryška

Chcem sa spýtať, keď v rozhodnutí spoločníka o účtovnej závierke rozhodol ako jediný spoločník o schválení ročnej účt. závierky, ale bolo v strate, pripadá mi logické rozhodnúť o úhradení straty, ktorá mu v roč. období vznikla. Akým spôsobom uhrádza stratu?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Maryška Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, keď v rozhodnutí spoločníka o účtovnej závierke rozhodol ako jediný spoločník o schválení ročnej účt. závierky, ale bolo v strate, pripadá mi logické rozhodnúť o úhradení straty, ktorá mu v roč. období vznikla. Akým spôsobom uhrádza stratu?
Ak má firma dostatok obeživa na úhradu záväzkov a nákupov, nemusí hneď nasledovať úhrada straty spoločníkom. Iba sa rozhodnutie VZ o schválení stratovej závierky zaúčtuje /429/431/ a firma funguje ďalej. Ak dostatok obeživa nemá, tak pri viacerých spoločníkoch sa príjme uznesenie na valnom zhromaždení o úhrade straty /354/431/, alebo v rozhodnutí spoločníkov mimo valného zhromaždenia /354/429/. Ak je spoločník jeden, stačí, keď bez nejakej obsiahlej byrokracie vloží prachy na bežný účet /221/429/, alebo do pokladne /211/429/.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Chcem sa opýtať, keď je sro s dvomi spoločníkmi a na valnej hromade sa dohodli že zisk pripadne len jednému z nich môže to tak byť. V spoločenskej zmluve je napísané že o rozdelení zisku rozhodujú na VH a obaja s týmto rozdelením súhlasia.
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

ahojte, prosim poradite mi, idem 1x robiť zapisnicu resp. rozhodnutie jedného spoločnika o účt. závierke za rok 2010 a neviem, čo dať do kolónky výsledok hospodárenia, či sumu pred zdanením alebo upravený základ dane z r.č.500 DPPO, a teda aj z akej sumy sa tvorí rezervný fond.

mocno ďakujem za radu
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
monikago Pozri príspevok
ahojte, prosim poradite mi, idem 1x robiť zapisnicu resp. rozhodnutie jedného spoločnika o účt. závierke za rok 2010 a neviem, čo dať do kolónky výsledok hospodárenia, či sumu pred zdanením alebo upravený základ dane z r.č.500 DPPO, a teda aj z akej sumy sa tvorí rezervný fond.
mocno ďakujem za radu
jedná sa o účtovnú závierku, takže sa rieši účtovný výsledok hospodárenia.
DPPO je o inom. Samozrejme, že sa to dá rôzne kombinovať, hlavne pri riešení účtovnej versus daňovej straty, ale to je o inom. Drž sa na prvý raz účtovného VH a bude to v poriadku.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
monikago Pozri príspevok
ahojte, prosim poradite mi, idem 1x robiť zapisnicu resp. rozhodnutie jedného spoločnika o účt. závierke za rok 2010 a neviem, čo dať do kolónky výsledok hospodárenia, či sumu pred zdanením alebo upravený základ dane z r.č.500 DPPO, a teda aj z akej sumy sa tvorí rezervný fond.

mocno ďakujem za radu
Rozhodnutie je len na Tebe. Môžeš napísať kľudne už sumu po zdanení...., môžeš tam vypísať aj sumu ktorá predstavuje prídel do RF.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať