Zavrieť

Porady

12 hodinova pracovna doba a jej správna úprava

Ahojte, mam problem ako spravne upravit nasledujucu prevadzku: recepcia s fungovanim 12 hodin denne od 9 do 21 (2 ludia pracuju subezne, dokopy su k dispozicii 4 zamestnanci), recepcia funguje 7 dni v tyzdni aj cez sviatky ak im smena vyjde na sviatok (nepreplacame im to z nejakeho dovodu). Zamestnanci maju v zmluve 40 hodinovy tyzden, mesacnu mzdu s mesacnou premiou do vysky x (ktoru nemaju priznanu ak nie je spokojnost s vykonom) System mal fungovat nejak na baze kratkeho a dlheho tyzdna, ale ked pozeriem na ich rozpis, tak si to zvycajne tak poprehadzuju, ze v tom nie je system a robia ako pride 2 -3 dni, potom 2 -3 dni volno. Nadcasy im preplacame. Mzdarka to ma v systeme - Humane - nastavene ako klasicky tyzdenny 40 hodinovy pracovny cas. Ak niekto odrobi menej, stiahne mu z nadcasov. Nadcasov maju pomerne dost, ale fluktuacia je pomerne znacna, takze rok tam vydrzi malokto a tazko hovorit kolko nadcasov doroka odrobia. Takto to funguje roky - zdedil som to a mam pocit ze toto je riadna divocina, ale neviem to nejak komplexne podchytit a upravit aby to bolo vsetko koser - aj zmluvne aj mzdovo. Poradi niekto? Vdaka.
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Marttys Pozri príspevok
DAKUJEM ZA NAKOPNUTIE,

TAKZE TOTO BYCH POVEDALA, ZE CHAPEM.
MAJ 162,75
JUN 170,5
JUL 178,25
.
.
SOM SIKULKA CO?
CHAPEM AJ NADCASY, KED VYJDU ALE CO KED ODROBI MENEJ.

PRIKLAD
MAJ PODLA PRAC.KALENDARA MALA ROBIT 16*10,5 HOD = 168 (162,75 + 5,25 NADCAS KEBY ROBILA NORMALNE) ALE ONA ODROBILA MENEJ ATAKTO:
SVIATOK 1*10 HOD, 14*9,75, 1* DOV.(10,5*1,7367), MESAC. MZDA 295,5 €
DALA SOM TO DO MRP MZDY A VYSLO MI TO TAKTO
ZAKLADNA MZDA 240,10
DOVELONKA 18,24
SVIATOK 17,59 + PRIPLATOK ZA SVIATOK 8,69
ODVODY DO SP Z 284,63
ODVODY DO ZP Z 295,5
CISTA MZDA 246,31

A TERAZ AKO NA TO PROGRAM DOSIEL, KED FOND PRAC. CASU JE 162,75 (TO PROGRAM ALE NEVI) ODROBILA 146,5 HOD I S SVITKOM
NEMALO BY SA TO POCITAT TAKTO? 146,5/162,75= 0,9*295,5 = 265,95
AKO TO MA BYT SPRAVNE VYPOCITANE??PROSIM PROSIM JESTE TOTO UJASNIT A BUDEM HAPPY A TEBE BUDU MUSET POSLAT NEJAKY DARCEK
Odpoviem ti zajtra, dnes som už dosť vyčerpaná.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Silvia S Pozri príspevok
Reni, nepochopili sme sa. Rozumiem, čo sa týka fondu PČ. Len nerozumiem tomu nároku, keď nám napr. 20x7,75:11,5=13,5 dňa, keď to dám na tie naše plánované 4 mesiace, tak to bude 4,5 dňa...ale ako mi to bude sedieť, keď raz bude čerpať 1 deň 11,5 hod a 1 deň 8,5 hod?
Pracovný kalendár musíš mať vypracovaný na celý rok, inak nezistíš, koľko má pracovných zmien a z ich počtu vyplýva aj výpočet nároku na dovolenku. Pre jej výpočet ti pomôže tabuľka, nájdeš tu http://www.porada.sk/319206-post4.html . Náhradu za dovolenku vypočítaš podľa počtu hodín, ktoré by mal odpracovať, ak by dovolenku nemal. Napr., ak má dovolenku v deň, keď má odpracovať 11,5 hod., náhrada za 1 deň dovolenky je 11,5 x priemerná mzda z predch.Q, ak by čerpal dovolenku v deň, keď by mal odpracovať 8,5 hod., náhrada je 1 deň dovolenky je 8,5 x priemerná mzda z predch.Q. V tvojom prípade náhrada za 2 dni dovolenky bude 20 hod. x priem.mzda z predch. Q.
0 0
Marttys Marttys

Marttys je offline (nepripojený) Marttys

AHOJ RENCI MAS S NAMI ALE TRPELIVOST, VECER JSEM SE S TIM ZASE TRAPILA A VLASTNE TEN VYPOCET FUNGUJE TAKTO:
MAJ FOND PRAC.CASU 162,75 PODLA MOJHO VYPOCTU.

MRP POCITA TAKTO: PRVA SMENA MALA ODPRACOVAT 168 HOD ZA MAJ, A TUDIS 295,5/168=1,7589 * ODPRACOVANE HOD. SKUTOCNE 136,5 = 240,10 ZAKLAD + DOV 18,24 + SVIATOK 17,59 + MZD. ZVYH. 8,69 = 284,63 Z CEHO MAJU BYT POTOM ODVODY ABY TO BOLO SPRAVNE?

Dakujem za trpezlivost.
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Dobrý deň,
skutočne oceňujem prístup a šikovnosť mzdárky Renči.
V tejto téme bola od Renči excelovská tabuľka na prepočet zmien. Dorobila som to na celý rok pre 4 zamestnancov. Dvaja a dvaja majú rovnaký režim.
Robia od 11,30 hod do 24,00, čistých 11 hodín. Počítala som im normu 7,75 hod. No tu nie som si istá, či majú mať 7,5 hod alebo 7,75 hod. Najskôr som mala 7,5 hod. ale potom som si premyslela, že je to len dvojzmenná prevádzka, tak nemôžu mať týždeň 37,5 hod. Aj keď robia do polnoci.
Prosím vás, aký je váš názor?
A tiež mi nevyšla ročná norma o 7,75 hod u každého. Môžem im pridať len tak do niektorého mesiaca pridať zmenu len z dôvodu naplnenia normy.
Ďakujem za pomoc
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

IvetaH Pozri príspevok
Dobrý deň,
skutočne oceňujem prístup a šikovnosť mzdárky Renči.
V tejto téme bola od Renči excelovská tabuľka na prepočet zmien. Dorobila som to na celý rok pre 4 zamestnancov. Dvaja a dvaja majú rovnaký režim.
Robia od 11,30 hod do 24,00, čistých 11 hodín. Počítala som im normu 7,75 hod. No tu nie som si istá, či majú mať 7,5 hod alebo 7,75 hod. Najskôr som mala 7,5 hod. ale potom som si premyslela, že je to len dvojzmenná prevádzka, tak nemôžu mať týždeň 37,5 hod. Aj keď robia do polnoci.
Prosím vás, aký je váš názor?
A tiež mi nevyšla ročná norma o 7,75 hod u každého. Môžem im pridať len tak do niektorého mesiaca pridať zmenu len z dôvodu naplnenia normy.
Ďakujem za pomoc
Máš to dobre, si šikulka a pochopila si to úlpne presne. Ak ti chýbajú za celý rok hodiny, tak im ich pridaj, aby bola norma doplnená, správne si to pochopila.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Marttys Pozri príspevok
AHOJ RENCI MAS S NAMI ALE TRPELIVOST, VECER JSEM SE S TIM ZASE TRAPILA A VLASTNE TEN VYPOCET FUNGUJE TAKTO:
MAJ FOND PRAC.CASU 162,75 PODLA MOJHO VYPOCTU.

MRP POCITA TAKTO: PRVA SMENA MALA ODPRACOVAT 168 HOD ZA MAJ, A TUDIS 295,5/168=1,7589 * ODPRACOVANE HOD. SKUTOCNE 136,5 = 240,10 ZAKLAD + DOV 18,24 + SVIATOK 17,59 + MZD. ZVYH. 8,69 = 284,63 Z CEHO MAJU BYT POTOM ODVODY ABY TO BOLO SPRAVNE?

Dakujem za trpezlivost.
niekde máš chybu, asi v personalistike a to pravdepodobne máš nahratý úväzok 40 hod. a nie 38,75 hod., preto ti to vychádza menej ako min. mzda. Oni môžu mať fond aj viac, alebo menej v danom mesiaci. Záleží od nahratých kalendárov. Doporučujem ti to urobiť do konca roka, tak ako to urobila IvetkaH. Pozri si to.
0 0
Marttys Marttys

Marttys je offline (nepripojený) Marttys

mzdarka renca Pozri príspevok
niekde máš chybu, asi v personalistike a to pravdepodobne máš nahratý úväzok 40 hod. a nie 38,75 hod., preto ti to vychádza menej ako min. mzda. Oni môžu mať fond aj viac, alebo menej v danom mesiaci. Záleží od nahratých kalendárov. Doporučujem ti to urobiť do konca roka, tak ako to urobila IvetkaH. Pozri si to.
no jo lebo me neodrobia 11 hod. denne ale niekedy 8,5, niekedy 10,5 niekedy 10..alebo 11. takze to urobim jako ivetkaH a kdyz tak jim poviem , ze musi nadrobit..tolko a tolko... pretoze to neni fer, keby som jim znizila tyz.hodiny oproti z-com, co pracuju 8*5 v tyzdni. jdu to hodit na papier. takze z toho vypliva, ze nemozu mat nizzsi zarobok nez 295,5/mes. to ze odrobia menej si si musim hlidat v tomto plane.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

IvetaH Pozri príspevok
Dobrý deň,
skutočne oceňujem prístup a šikovnosť mzdárky Renči.
V tejto téme bola od Renči excelovská tabuľka na prepočet zmien. Dorobila som to na celý rok pre 4 zamestnancov. Dvaja a dvaja majú rovnaký režim.
Robia od 11,30 hod do 24,00, čistých 11 hodín. Počítala som im normu 7,75 hod. No tu nie som si istá, či majú mať 7,5 hod alebo 7,75 hod. Najskôr som mala 7,5 hod. ale potom som si premyslela, že je to len dvojzmenná prevádzka, tak nemôžu mať týždeň 37,5 hod. Aj keď robia do polnoci.
Prosím vás, aký je váš názor?
A tiež mi nevyšla ročná norma o 7,75 hod u každého. Môžem im pridať len tak do niektorého mesiaca pridať zmenu len z dôvodu naplnenia normy.
Ďakujem za pomoc
Iveta, prečítaj si, prosím, tento príspevok http://www.porada.sk/1022073-post19.html
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Študovala som to doteraz. Norma mi nevyšla, lebo som sa sa pomýlila v jednom mesiaci. Mala som to nastavené na 260 prac. dní. ˇ
Snažila som sa nastaviť to na tie 4 mesiace, lenže to je na mňa priveľa. Robila som to doteraz od obeda.
Tak sa rozhodnem použiť §87 ods.2:

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne na obdobie dlhšie ako štyri mesiace, najviac na obdobie 12 mesiacov, ak ide o činnosti, pri ktorých sa v priebehu roka prejavuje rozdielna potreba práce. Priemerný týždenný pracovný čas počas tohto obdobia nesmie pritom presiahnuť ustanovený týždenný pracovný čas. Rovnako môže byť rozvrhnutý pracovný čas pre určité organizačné útvary alebo druhy prác.

Ja som nikde nenašla nič bližšie, čo by to určovalo. Tak si myslím, že to môžem použiť.
Alebo nie?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
andrej78 Pozri príspevok
Nie som si isty ............................ zmenne rozvrhnutie. Pracovna zmena je podla ZP definovana takto:
(2) Prácou na zmeny je spôsob organizácie pracovného času, pri ktorom zamestnanci jeden druhého striedajú na rovnakom pracovisku podľa určitého rozvrhu a v priebehu určitého obdobia dní alebo týždňov pracujú v rôznom čase. To platí aj v prípade, ak pri striedaní zamestnancov v zmenách dôjde k súbežnému výkonu práce zamestnancov nadväzujúcich zmien, najviac po dobu jednej hodiny.

U nas - ako som uz pisal v otazke - je to tak ze dvaja robia 12 hodin a idu domov - nestriedaju sa - na druhy den znova 12. Uplatnit nerovnomerne rozvrhnutie je takisto problem - kedze tam je limit tie 4, resp. 12 mesiacov.
andrej78 Pozri príspevok
Je to takto - mame 4 ludi k dispozicii a vzdy dvaja musia robit subezne spolu. Takze 2 robia 12 hodin trebars dva dni, 2 dni maju volno (vtedy robi druha dvojica), takto tocia 7 dni v tyzdni stale. Niekedy im vyjdu 3 dni prace alebo volna. Maju rozvrh kde to vychadza na nejaky dlhy a kratky tyzden. .......................(skrátené)
mzdarka renca Pozri príspevok
Akože nie, jedna klasická zmena má najviac 8hod. a nie 11,5 hod., t.z., že robia v dvoch zmenách s tým, že sa nestriedajú doobeda a poobede, ale striedajú sa tak, že robia 2 dni a 2 dni majú voľno.
definícia zmeny sa mi páči. Priznám sa, že sa stále nestotožňujem s názorom, že pri popísaných zmenách ide o dvozmennosť, a teda - že nemá byť 40hod.týždeň v priemere.
Aj ked zrejme kvôli tomu zápasím s tými kalendármi, ..... v detailoch.
Považujem debatu na túto tému stále za otvorenú. Nemôžem "tlačiť" na vedenie firmy, aby prerobilo prac.zmluvy, ked sama nie som presvedčená, že je to potrebné.
V spomínaných prípadoch nejde o nadväzujúce zmeny.
Naposledy upravil KEJKA : 06.06.09 at 14:41
0 0
Marttys Marttys

Marttys je offline (nepripojený) Marttys

ahoj te co se tyce dvojsmennosti a nepretrzitej prevadzky, tak ja som to pochopila takto:
ked robi niekdo 12 hod v jednom dni .kratkej a dlouhej tyden a s nekym se na tomto stejnym systemu stridaj, a su otvoreni len 12hod.x7dni v tyzdni, jejich prac. cas by mal byt 40 hod. tyzdenne, ked budu otvoreni 24 hod.x 7 dni v tyzdni, je to uz nepretrzita prevadzka, tudis 37,5 a ked nekdo robi 8hod, ranni smena hned na to navazuje dalsi 8hod.smena odpoledni je to dvojzmenna prevadzka 38,75 hod. tyz. a ked nekdo robi 6 hod. ranni, 6 hod odpoleni a 6 hod. nocni je to trojzmena 37,5.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Marttys Pozri príspevok
ahoj te co se tyce dvojsmennosti a nepretrzitej prevadzky, tak ja som to pochopila takto:
ked robi niekdo 12 hod v jednom dni .kratkej a dlouhej tyden a s nekym se na tomto stejnym systemu stridaj, a su otvoreni len 12hod.x7dni v tyzdni, jejich prac. cas by mal byt 40 hod. tyzdenne, ked budu otvoreni 24 hod.x 7 dni v tyzdni, je to uz nepretrzita prevadzka, tudis 37,5 a ked nekdo robi 8hod, ranni smena hned na to navazuje dalsi 8hod.smena odpoledni je to dvojzmenna prevadzka 38,75 hod. tyz. a ked nekdo robi 6 hod. ranni, 6 hod odpoleni a 6 hod. nocni je to trojzmena 37,5.
vystihla si to presne. Aj by som ti dala bodík, ale myslím si presne to isté a nechcem, aby to bolo chápané nesprávne. Už dosť dlho sa tu snažím presvedčiť ostatných, akurát som to nevedela tak presne vyjadriť.Tak prosím o vyjadrenie k tomuto príspevku.
0 0
Marttys Marttys

Marttys je offline (nepripojený) Marttys

Kejka tak jsme dve nie ? :-)

uz neviem ako urobit ten kalendar, tak, aby to vychadzalo. takze to urobim inak. do zmluv dam vsem hodinovou mzdu, a nepravidelny prac. cas (40 hod. /tyz) a hotovo, podle hodin budu odmenovani. lebo ta mesacna je komlikovana, ked nerobia presne podla planu a hotovo. ked odrobia sviatok, budu ho mata preplateny + mzd.zvyhodnenie a ked odrobia viac ako maju v mesiacu, bude to nadcas, ale to pochybujem, mozno jim do zmluvy dam este aj kratsi prac. cas abych nebola omezena min. mzdou, moze byt?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
máš výhodu, že môžeš meniť zmluvu, u mňa to neprichádza do úvahy. Majú stabilný príjem, či odrobia viac alebo menej smien. Vždy musia mať fixný plat.
A k tomu 40 hod. pracovný týždeň. Tak s tým zápasím.
Ked si vygenerujem mzdu a pracujú štandardne a vyjde im presne počet smien ako maju v pracovnom kalendári, tak je to OK. Ale ked im tam dám dovolenku, alebo si zmeny prehodia, tak OLYMP nedá 11,5 hod, ale 11,489-také spriemerované číslo a ja to vždy opravujem. V tomto nie som si istá, či robím správne, ale ked oni naozaj robia 11,5 hod. tak im to tak napasujem a sledujem, ako maju odpracovaný fond. Zatial mi to sedí u dvoch presne a u dvoch mám nejaký rozdiel, ale to sa ešte môže zrovnať. Vyhodnotím polrok a potom dám echo vedeniu firmy, aby tie zmeny prípadne nejako upravili. Nahlásim, kto má odpracované viac alebo menej.
0 0
kalibo kalibo

kalibo je offline (nepripojený) kalibo

Prajem všetkým pekný deň. Chcela by som sa opýtať, či nemá niekto z vás skúsenosť so spracovavaním miezd pri 12 hod (11,5) smene v Elalli? Ako ste si na úvod zadali pri mzdových údajoch pracovný úväzok?
0 0
lju lju

lju je offline (nepripojený) lju

Dobry den, prosim o radu pri vypocte cistej hodinovej mzdy.Ak hruba hodinova mzda je 5,10 Eur, tak v cistom je to minus odvody-dan 19%? Cize 5,10-0,68-0,97=3,45??? Neviem ci postupujem pri vypocte spravne...A taktisto, ked je urcena cista hodinova mzda, tak ako vypocitam hrubu hodinovu mzdu? Skusala som to pocitat,ale nevyjde to ta ista suma...
Prosim o rychlu odpoved.
Dakujem
0 0
katka268 katka268

katka268 je offline (nepripojený) katka268

este doplnujuca otazka - ako je to s pracovnym fondom a jeho zohladnovanie pri viacsmennej prevadzke?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

katka268 Pozri príspevok
este doplnujuca otazka - ako je to s pracovnym fondom a jeho zohladnovanie pri viacsmennej prevadzke?
myslíš, koľko hodín v roku má takto zamestnaný zamestnanec odpracovať?
0 0
katka268 katka268

katka268 je offline (nepripojený) katka268

skor som myslela kolko hodin mesacne musia odpracovat - fond prace alebo pracovny fond este funguje-ci nie?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

katka268 Pozri príspevok
skor som myslela kolko hodin mesacne musia odpracovat - fond prace alebo pracovny fond este funguje-ci nie?
ty musíš v prvom rade vychádzať z ročného fondu, nakoľko napr. v jeden mesiac im pri ich cykle výjde odpracovať 14 zmien, v iný mesiac 13.....atď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať