Zavrieť

Porady

Solarne panely

Nazdar poradaci

Viem ze sa tu uz nieco popisalo o solarnych paneloch.Mna vsak zaujima ci je tu niekto kto to ma namontovane na rodinnom dome a ake su vysledky?

Oplati sa do toho pustat alebo nie.

Dakujem za kazdu cennu radu
Usporiadat
jezo421 jezo421

jezo421 je offline (nepripojený) jezo421

jar88 Pozri príspevok
Tak ma napadlo, či by pri nasmerovaní ďalšieho svetla, napríklad zrkadlami, nestúpol úmerne k množstvu svetla, aj výkon trubíc.
Prejavilo by sa to na ich účinnosti?
Iste ze by to fungovalo. Blbe je akurat, ze slnko sa hybe. Ked sa zamyslis ako by to asi muselo vyzerat, zistis ze je to nerealizovatelne (v normalnych podmienkach).
Na takom principe funguju solarne elektrarne, ktore mnozstvom natacanych parabolickych zrkadliel vyrabaju paru pre turbinu.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Kedze mi nikto (maxxpu) neodpovedal, tak skusim posunut moje vypocty. Ak chcem solar len na ohrev TUV, a pocitam 20-trubicovy panel (1,6 m2), tak vychadza nasledovne:



Ak mam mesacnu spotrebu TUV 200 kWh, tak solar moje potreby pokryje od marca do septembra a takmer aj v oktobri. To je sice super, ale od aprila do augusta bude vyrabat o 100-200 kWh viac ako potrebujem a budu mi na nic. No a od novembra do februara mi bude na ozdobu a budem TUV pripravovat na 95% aj tak elektrinou.

Takze ak aj za rok bude zisk spolu 2,8 MWh, ja stale potrebujem len 2,4 MWh. Cize ak mam pocitat navratnost, nemozem pocitat ze usetrim 2,8, ale len 1,4 MWh. Plus nemam predstavu aku spotrebu ma cerpadlova skupina a riadiaca elektronika a ak do vypoctov zahrniem aj vymenu teplonosnej kvapaliny a montaz (lebo inak nebude dotacia), tak navratnost asi nebude moc ruzova...
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Pokracujem vo vypocte - 1400 kWh ktore mi solar realne rocne usetri, je pri D11 NT cca 150 eur. Teplonosnu kvapalinu treba menit kazdych 6 rokov (75 eur s dph + praca). Cerapdlo v zostave "S2 Solar 3" je typ Wilo ST 25/6 180, spotreba 85 W, zoberte si, kolko hodin musi bezat - asi stale pokial je slnko a teplota v zasobniku je nizsia ako pozadovana. Nech ide len 150 dni po 6 hodin (blbost?), to je 900 h * 0,085 kWh = 77 kWh = 8 eur za podmienky, ze by islo len v NT a nie vo VT. Nejakych par kWh zozrie aj riadiaca elektronika...

V dalsom prispevku to nejako dopocitam
0 0
maminka1 maminka1

maminka1 je offline (nepripojený) maminka1

VieraPopluharova Pozri príspevok
My mame nadrž na vodu pri kotli, so solarnymi panelmi maximalne robíme v zime to,že manžel z času na čas odhrnie sneh ak ho je veľmi veľa. Čo sa týka spotreby vody, tak nám nevzrástla, treba to mať dobre poprepájané a nastavené v tom je celý problém.Manžel sa zaoberá tepelnou energetikou ak by si mal zaujem môže Ti potom neskôr preposlať i prepočet , v tom sa ja veľmi nevyznám.

vierka vedel by mi tvoj manzel poradit v tych paneloch, a od koho mate? rada by som sukromne cez mail. vdaka.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Cize suma sumarum... Rocne viem ziskat energiu v hodnote 150 eur, ak odpocitam 30 eur za udrzbu a prevadzku, vo vysledku usetrim rocne 120 eur. Ak ma solarny set + montaz vyjdu cca 1500 eur, tak jednoducho spocitame, ze 1500/120 = 12,5 roka navratnost.

Je to pre Vas zaujimave?
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Premýšľal resp. rátal si ako by sa to odzrkadlilo ak by si dal namontovať 3 x 1,6 m2 ? Tam by si mal zisk už aj január február marec ....
Neviem o koľko by išla hore cena a koľko by stúpli náklady nakoľko elektronika a čerpadlo by bola asi stále ta istá.
A pri týchto ziskoch už by sa dalo reálne uvažovať aj o vykurovaní.

Skús to prepočítať.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

radEg Pozri príspevok
Premýšľal resp. rátal si ako by sa to odzrkadlilo ak by si dal namontovať 3 x 1,6 m2 ? Tam by si mal zisk už aj január február marec ....
Neviem o koľko by išla hore cena a koľko by stúpli náklady nakoľko elektronika a čerpadlo by bola asi stále ta istá.
A pri týchto ziskoch už by sa dalo reálne uvažovať aj o vykurovaní.

Skús to prepočítať.
Velmi jednoduche moj mily skoro-sused Ak das 3 x 1,6m2, tak okrem decembra budes mat pokrytu teplu vodu, v marci a aprili mozno nieco malo prikuris (aj ked uz moc netreba) a ako bonus od aprila do augusta cca 1 MWh naviac, ktory Ti bude na dve veci. Dve veci = TUV a bazen (ktory neviem ci budes mat).

1 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

To som si spočítal to je jasné.
Len nepoznám ceny solárov tak neviem či aj cena zostavy 1500 sa strojnásobí alebo to bude niečo menej. Rovnako neviem koľko by človek ušetril ak by zvyšný zisk zo solárov v prechodných obdobiach (mimo TUV) použil do akumulačky a následne do podľahovky.

PS: bazén bol skôr ako dom . Je to výborná vec pri budovaní hrubej stavby v lete. Ale na ten stačí bubliková fólia a 25m3 máš na 30C zohriate počas celej sezóny.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

tiez som uvazoval teraz ci dam solar lebo idem kupovat kotol a bojler, a zistil som presne to to tomasHC. Navratnost vyse 10 rokov pri jednom panely. Cim viac panelov, tym to vychadza lepsie, ale zasa co s tou teplou vodou v lete? Aby islo cerpadlo nonstop a este v noci ochladzovalo zasobnik? Este predajca povie ze by mohol byt problem, ak by sa islo na par dni prec Teraz nemam ani bazen, ani prachy navyse. momentalne by ma 20 trubicovy solar stal cca 1500 eur, ale je tam ta navratnost cez 10 rokov a mozno tolko ani tie cinske trubky nevydzia. Zmysel ma sada za 5-8tis eur, spolu s dotaciou, ale co v lete s tou teplou vodou? Navyse momentalne potrebujem ako tak byvat takze tak drahy solar pre mna nema vyznam.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

TomasHC Pozri príspevok
Cize suma sumarum... Rocne viem ziskat energiu v hodnote 150 eur, ak odpocitam 30 eur za udrzbu a prevadzku, vo vysledku usetrim rocne 120 eur. Ak ma solarny set + montaz vyjdu cca 1500 eur, tak jednoducho spocitame, ze 1500/120 = 12,5 roka navratnost.

Je to pre Vas zaujimave?
solar nie je zaujimavy pri dnesnom nastaveni cien a dotacii
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

alltracboy Pozri príspevok
tiez som uvazoval teraz ci dam solar lebo idem kupovat kotol a bojler, a zistil som presne to to tomasHC. Navratnost vyse 10 rokov pri jednom panely. Cim viac panelov, tym to vychadza lepsie, ale zasa co s tou teplou vodou v lete? Aby islo cerpadlo nonstop a este v noci ochladzovalo zasobnik? Este predajca povie ze by mohol byt problem, ak by sa islo na par dni prec Teraz nemam ani bazen, ani prachy navyse. momentalne by ma 20 trubicovy solar stal cca 1500 eur, ale je tam ta navratnost cez 10 rokov a mozno tolko ani tie cinske trubky nevydzia. Zmysel ma sada za 5-8tis eur, spolu s dotaciou, ale co v lete s tou teplou vodou? Navyse momentalne potrebujem ako tak byvat takze tak drahy solar pre mna nema vyznam.

"co v lete s tou teplou vodou" - natahaj trubky TUV 5 susedom a predavaj ju
0 0
jezo421 jezo421

jezo421 je offline (nepripojený) jezo421

day Pozri príspevok
solar nie je zaujimavy pri dnesnom nastaveni cien a dotacii
Dovolim si pridat aj moj nazor. Vacsinou sa tu kalkuluje s porovnavanim ohrevu TUV plynom alebo elektrinou v dvoch tarifach. Ale su aj ludia ktori kuria pevnym palivom a neoplati sa im platit tarifu s nocnym prudom. V zime sa kuri, takze s teplou vodou nie je problem, ale v lete kolektory dost pomozu a ich navratnost bude kratsia.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

Ja mam rozhodovanie ci dat, ci nedat solar trochu jednoduchsie ,kedze tak ci tak bude AN a vnej prietokovy ohrev TUV. Takze investicia do panelov uz nie je taka velka. V prechodnych obdobiach mi to podpori aj kurenie. V zime dec, januar ma solarne zisky nezaujimaju, lebo sa bude kurit pevnym palivom a TUV sa popri tom zohreje. Cez leto tiez extra prebytky neocakavam , 750l zasobnik to skôr pojme ako 300l.
Najprv som rozmyslal len solar pre TUV, ale v mojom pripade ked je aj AN, podlahovka , TS domu 3,5kW tak pridanie dalsich panelov za ktore dostanem este dotaciu je pre mna vyhodne. Umiestnenie panelov mam priam idelane na streche garaze,je to nizko a blizko tech. miestnosti
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

jezo421 Pozri príspevok
Dovolim si pridat aj moj nazor. Vacsinou sa tu kalkuluje s porovnavanim ohrevu TUV plynom alebo elektrinou v dvoch tarifach. Ale su aj ludia ktori kuria pevnym palivom a neoplati sa im platit tarifu s nocnym prudom. V zime sa kuri, takze s teplou vodou nie je problem, ale v lete kolektory dost pomozu a ich navratnost bude kratsia.
Ani pri D1 alebo D2 to nebude nejako zásadne výhodnejšie.
0 0
jsw jsw

jsw je offline (nepripojený) jsw

To som zvedavy, preco potom su ludia proti fotovoltaike na vlastnej streche a to argumentuju dlhou navratnostou. A vodny solar s navratnostou od 12,5 do 20 rokov nevadi
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
jsw Pozri príspevok
To som zvedavy, preco potom su ludia proti fotovoltaike na vlastnej streche a to argumentuju dlhou navratnostou. A vodny solar s navratnostou od 12,5 do 20 rokov nevadi
Trochu je rozdiel v cene. Popisované sety vyšli na 1500 Eur, predimenzované 3000. A cena FVE ma vyšla na 37.000 Eur za 10kWp, takže ked som tie peniaze mal tak som spravil FVE a nie ohrev. Bazén nemám, podlahové tiež nie a miesto spotreby TUV je v strede domu, takže k panelu by to bolo cca 15m a preto nad teplom ani neuvažujem.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

day Pozri príspevok
solar nie je zaujimavy pri dnesnom nastaveni cien a dotacii
Pri novostavbe ked este nemas kupeny bojler, pri. iny zdroj TUV tak 30 trubicovi solar s 250l zasobnikom a dotaciou vinde cca 1000€ . este stale je to az take nevyhodne? Pre mna je to akceptovatelne. Za ten komfort a plnu vanu bez strachu ze mi koliesko na elektromeri odleti to stoji.Plyn nebude
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

mendo933 Pozri príspevok
Pri novostavbe ked este nemas kupeny bojler, pri. iny zdroj TUV tak 30 trubicovi solar s 250l zasobnikom a dotaciou vinde cca 1000€ . este stale je to az take nevyhodne? Pre mna je to akceptovatelne. Za ten komfort a plnu vanu bez strachu ze mi koliesko na elektromeri odleti to stoji.Plyn nebude
30 trubicovy solar s montazou a dotaciou nevyjde urcite 1000, ale minimalne 1500. No a pri navratnosti prinajlepsom 10 rokov to aspon mne za ziadnych okolnosti vyhodne nepride.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

TomasHC Pozri príspevok
30 trubicovy solar s montazou a dotaciou nevyjde urcite 1000, ale minimalne 1500. No a pri navratnosti prinajlepsom 10 rokov to aspon mne za ziadnych okolnosti vyhodne nepride.
ano 1500€ , ale ked v mojom pripade odpocitam bojler,cerpadlo, a veci okolo toho, kedze ich nemam este kupene tak to vinde tych 1000€
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

mendo933 Pozri príspevok
ano 1500€ , ale ked v mojom pripade odpocitam bojler,cerpadlo, a veci okolo toho, kedze ich nemam este kupene tak to vinde tych 1000€
Lepsie ako s drotom do oka. Ale myslis ze tie trubice preziju aspon 10 rokov? Predajcovia sice tvrdia ze im ani krupy neublizia, ale ja osobne tomu moc verit nechcem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať