Zavrieť

Porady

Solarne panely

Nazdar poradaci

Viem ze sa tu uz nieco popisalo o solarnych paneloch.Mna vsak zaujima ci je tu niekto kto to ma namontovane na rodinnom dome a ake su vysledky?

Oplati sa do toho pustat alebo nie.

Dakujem za kazdu cennu radu
Usporiadat
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

a ja mam VW touareg za 200eur. ked v mojom pripade od toho odpocitam poloosy, sedacky, motor, prevodovku, kolesa a cely zvysok auta kedze ho este este nemam kupeny tak to vinde tych 200eur.. svetla uz mam.
naco pisat ze sorar ma vide iby 1000eur ked tam nieje zaratanych dalsich x veci. potom si niekto bude mysliet ze ten solar fakt stoji 1000eur, pritom bezne tolko stoji iba lepsi bojler. nic to ale nemeni na tom ze aj ked by to bolo 1000eur, tak pri plyne je ta navratnost v nedohladne.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

nepochopil si co som myslel. A akych x veci tam ma byt zaratane? Pri plyne tiez nemas zaratane, ze ked sa ti pokazi kotl vycalujes za kazdym 100euri len taky fukot. Tiez potrebujes servisne prehliadky a cim lepsi efektivnejsi, drahsi kotol tym je to drahsie.
Pri plyne na buducnost by som sa nespominal, vid minule roky. Dnes uz nevies co bude zajtra, za rok nieto este nedohladno.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

vsetko nieco stoji, la len vravim, ze plyn ma predpoklad byt vzdy lacnejsi ako elektrina. Zdrazie plyn, v zapati pojde hore aj prud. jeden panel ma slabe zisky na to aby sa to oplatilo aj za cenu materialu, ked za cenu materialu solaru mozem kurit 8 rokov vodu plynom a to som teda hodne prihodil solaru na efektivite.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

To ze je plyn lacnejsi ako el. netreba ani ekonomicke vzdelanie. Ja plyn mam na pozemku ale do domu nepôjde, je to ale uz ina tema. Pri ohreve elektrikou je navrastnost este zaujimavejsia a cim vysia spotreba TUV, tym je navratnost nizsia.

Keby som mal plyn a vrazit tolko penazi do plynofikacie , udrzali by sa dnesne ceny tak nad solarom nerozmyslam.
30 trubicovi solar na 200l nadrz uplne staci
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Nebudem nasilu zvysovat (s)potrebu TUV len preto, aby sa to viacej "oplatilo".
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

to ale nema so zvysenim spotreby nic spolocne. proste ked denne potrebujem 200l teplej vody a bez solaru na nu spotrebujem 10,6kW, solar mi za den doda 7kW tak musim prikurit elekrikou 3,6kW za ktore zaplatim. Ked som to prepocital tak mi vyslo pri najnizsej sadzbe 0,0602 za elektrinu mi solar zacne setrit 7kW denne za 10 rokov pri cene 1500eur. stale treba prikurit 3,6kW elektrikou. ak by som kuril iba elektrikou tak oproti solaru preplatim za 10r 100eur pri dnesnych cenach.



Proste ten solar ma nejaku ucinnost a je to navratna vec iba v pripade, ze vies realne kolko vody potrebujes denne a solarom sa tomu priblizis. ked som preratal ze na ten vykon by si potreboval cca 3,8m2 panelu a ten panel by stal 1000eur+500 bojler+500 elektronika +500 instalacia kvoly dotacii, tak to mas 2500eur za solar. navratnost bude tiez cca 10 rokov, a potom uz setris oproti elektrine 230eur rocne.

do tych cien som neratal elektrinu na pohon motorov, vymeny chladiacej zmesi nejaku udrzbu solaru a pod. pokial som to zle poratal tak mi kludne vynadajte
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

este by som asi dodal , ze na solar asi netreba pozerat z hladiska navratnosti, ale proste ze som zasa o kusok nezavislejsi na dodavateloch energie a mam pre to dobry pocit aj ked ma to stalo nejake prachy ktore sa mozno nevratia.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Ja skusim toto ak sa budem nudit. Bojler mam bivalentny, tak to vyuzijem.

http://urobsisam.topky.sk/navody/sta...ektor-393.html
http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?t=703&start=0
0 0
tomas86 tomas86

tomas86 je offline (nepripojený) tomas86

Vie mi prosim vas niekto povedat, ci zapojenie solarnych panelov zvladne clovek aj sam? Nemyslim tym vyslovene laika, proste majster co nema problem s elektrinou, vodarinou, zvaranim a pod...
Dakujem za odpoved.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

tomas86 Pozri príspevok
Vie mi prosim vas niekto povedat, ci zapojenie solarnych panelov zvladne clovek aj sam? Nemyslim tym vyslovene laika, proste majster co nema problem s elektrinou, vodarinou, zvaranim a pod...
Dakujem za odpoved.
Dúfam že áno, lebo chcem cez leto tiež vyrobiť a spojazdniť solár, ale len taký hobby, ktorý sa bude na zimu vypúšťať.

PS: dotácie sa neplánujú na rok 2013, ani 2014 http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-p...mozno-obnovia/

Problémom zatiaľ zostáva fakt, že s dotáciami sa nepočíta v štátnom rozpočte nielen v tomto roku, ale ani v rokoch 2013 či 2014. “Ministerstvo sa však pri tvorbe nového rozpočtu bude uchádzať o prostriedky na tento program,“ uviedol hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

aky budes mat solar? hobby?
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

day Pozri príspevok
aky budes mat solar? hobby?
http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?t=703

Topeni/tepla voda
Minuly rok sem usetril od 4-ho do polovice 10-ho mesice 45% zemniho plynu pouzivaneho na ohrev teple vody. Muj solar se zaplatil, tenhle rok uz setrim (vydelavam)

Popis systemu
(System neni z me vlastni hlavy - kaamos, dela voda/UT/plyn/solar a ma cca 10ti lete skusenosti se solary. Jeho nazor - regulace pres elektroniku je prakticky zbytecna, vakuove panely pres zimu praskaj - perfektni nahrada - stare ploche plechove radiatory.)

Studna-->Zasobnik 180L s vymenikem pres solar-->Plynovy ohrivac 70L QuadJet 7KW-->Tepla voda

Panely: kamos prines zadarmo 2ks 600x1900 plochych radiatoru, ktere menil za novsi Al. Vymenik byl uz zapojen (spiralou sla voda z topeni - plyn. kotle 25KW). Panely sly na strechu (natreny cernou MATNOU barvou) na mineralni vatu (tloustka 6 byla doma), pridali jsme na vrch odvzsnovaky (automat+manual), PE trubky do kotelny. Pridali jsme expanzomat, cerpadlo, napousteci/vypousteci ventyl, pretlakovy ventyl. Natlakovali jsme system na 0,6-0,7atm za studena, pripojili cerpadlo pres spinaci hodiny (cca 100korun Hornbach) a cuceli na teplomery (jeden je na privodu z panelu a druhy na nadobe 180L) a tlakomer.

Cas instalace: cca 7 hodin (skuseny topenar + 1 osoba-jaa)

Naklady:
- co dum dal: dreveny ram kolem panelu, mineralni vata, tlakomer/teplomer.
- PE trubky / cerpadlo / ventily / plyn-svareni / instalace / sprovozneni: 3500 korun.
- 180L vymenik nepocitam - byl by tam i bez solaru. (jinak tak 3200 korun)
- denne cca 5 korun v elektrine za beh cerpadla

Vysledky:
Ponevadz sem se az dodnes nedostal k zaskleni, panely tlacej max. 55-65C vodu. Provoz 9 - 16 hod. (jinak tam slunce nesviti) pres spinaci hodiny. Hezky den = 50-55C voda v 180L zasobniku, t.j. QudraJet (nastaveny na 55C) dohriva jenom castecne. Celkova uspora vod 4tyho - do poloviny 10tyho mesice cca 45% nakladu na zhrivani vody QuadJetem. (Doma stale nekdy je a tak de voda na odbyt i nez je zehrita - taky po vycerpani vecer dohriva okamzite QuadJet)


"Panel" (radiátor na čierno, OSB dosky ako rám, nejaká vata vzadu + sklo vpredu) zatiaľ nebudem dávať samozrejme na strechu (prestupy trubiek, konzoly, rám...) ale vedľa garáže, čo bude k bojleru cca 7 metrov, na pripojenie použijem 1/2" PE hadice bez izolácie (možno aj nejaký tubolit), klasické lacné obehové čerpadlo a nie drahú profi čerpadlovú solárnu skupinu, a celé to bude asi realizované ako otvorený systém bez expanzomatu. Reguláciu si urobím sám s pomocou jednočipového procesoru (jednoduchý komparátor teplôt a časovač, možno aj meranie ziskov).
Počas prevádzky uvidím aké budú teploty a tlaky... potom sa to doladí
Naposledy upravil TomasHC : 20.03.13 at 15:05
0 0
command command

command je offline (nepripojený) command

Tomas HC: nieco podbne chystam spravit malej na bazen akurat namiesto radiatora pouzijem asi zahradnu hadicu namotanu do slimaka. Neskor urcite cez leto na chate k sprche usetrim za ohrev.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať