Zavrieť

Porady

Auto - tech.preukaz r.č.

Zdravím poraďákov, prosím o radu ohľadom uplatňovania daňových výdavkov u živnostníka účtujúceho v jednoduchom účtovníctve. Ide o automobil, ktorý FO živnostník má zaradený v knihe DHM, využíva ho na podnikanie, ale v technickom preukaze nemá uvedené IČO ale rodné číslo. Je to problém pri uplatňovaní daňových výdavkov ale to nie je podstatné? /daň z mot. vozidiel je samozrejme zaplatená /

Vopred ďakujem


Branka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Nie je to problém.
    Podľa § 2 ods. m) "obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt , a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré sú vo vlastníctve FO, ktorá má príjmy podľa § 6, a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6, ktoré táto FO účtuje alebo účtovala, eviduje alebo evidovala podľa § 6 odst. 11"

    Tzn. že stačí ak o majetku začneš účtovať, zákon o dani z príjmov Ti neprikazuje ako FO meniť technický preukaz.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Muška
    Nie je to problém.
    Podľa § 2 ods. m) "obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt , a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré sú vo vlastníctve FO, ktorá má príjmy podľa § 6, a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6, ktoré táto FO účtuje alebo účtovala, eviduje alebo evidovala podľa § 6 odst. 11"

    Tzn. že stačí ak o majetku začneš účtovať, zákon o dani z príjmov Ti neprikazuje ako FO meniť technický preukaz.
    Muška určite? V jednej firme nám pri MV pri kontrole žiadali veľký TP a kontrolovali, ako je SZČO zapísaná v TP, bolo všetko na IČO, ale prvé čo kontrolovali, bolo práve toto.
    Vieš, aby som sa aj ja vedela v budúcnosti brániť, a nie sa iba nechať sfúknuť!

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Keď som pred 4-mi rokmi prepisovala svoje auto zo živnosti na seba ako "občana", veru namiesto IČO mi napísali r.č.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Vlasti, už sme to to raz rozoberali s Jankom /Manuál/ a z tohoto dôvodu som sa potom na to písomne opýtala na školení - školiteľka bola s Daňového riaditeľstva.
    A potom som sa ani nepriznala k otázke, lebo mala takú poznámku, že ak ten čo sa to pýta nepozná ani § 2 zo zákona o Dani z príjmov, tak čo tam vôbec robí.
    Jej odpoveď:
    FO je vždy FO, a § 2 hovorí, že musí o majetku začať účtovať /a nie prepísať TP na Polícii/

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Paulinka, Polícia Ti urobí to o čo požiadaš, oni nevedia na čo máš a nemáš nárok. Majú akurát poplatky .

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Muška, nechcela som po odpísaní auta už platiť daň...preto som ho prepísala, vieš? (neoplatilo sa mi)

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Muška
    Vlasti, už sme to to raz rozoberali s Jankom /Manuál/ a z tohoto dôvodu som sa potom na to písomne opýtala na školení - školiteľka bola s Daňového riaditeľstva.
    A potom som sa ani nepriznala k otázke, lebo mala takú poznámku, že ak ten čo sa to pýta nepozná ani § 2 zo zákona o Dani z príjmov, tak čo tam vôbec robí.
    Jej odpoveď:
    FO je vždy FO, a § 2 hovorí, že musí o majetku začať účtovať /a nie prepísať TP na Polícii/
    Naďka, a znova je to tu, čakal som, že Tvoja odpoveď nedá luďom spať. Ale čo už, že ? Tak ako píšeš, už sa toho vela popísalo ale znova opakujem že keď som šiel prihlasovať auto do firmy, pýtali si policajti IČO a to do TP napísali. Ale nech je táto "nekonečná" téma ukončená a bude to tak, že v rôznych mestách majú policajti rôzne výklady zákona, alebo majú iné nariadenia. To je moja osobná skúsenosť.
    Pekný večer Ti želám...

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Paula
    Muška, nechcela som po odpísaní auta už platiť daň...preto som ho prepísala, vieš? (neoplatilo sa mi)
    Paulinka, veď auto stačí iba interným dokladom vyradiť a na Daňový úrad iba listom oznámiť, že od ktorého dňa nebudeš používať auto na podnikanie a aby Ti preplatok z "dane z MV" poukázali na účet.

    Janko, jasne, Polícia Ti zapíše čo chceš, oni nepoznajú zákon o Dani z príjmov. A môžeš mať IČO aj r.č. - aj tak DÚ zaujíma iba, že si FO.
    Janko, FO - nie je firma , tým ich asi zmiatneš a pýtajú si potom IČO.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Muška
    Paulinka, veď auto stačí iba interným dokladom vyradiť a na Daňový úrad iba listom oznámiť, že od ktorého dňa nebudeš používať auto na podnikanie a aby Ti preplatok z "dane z MV" poukázali na účet.

    Janko, jasne, Polícia Ti zapíše čo chceš, oni nepoznajú zákon o Dani z príjmov. A môžeš mať IČO aj r.č. - aj tak DÚ zaujíma iba, že si FO.
    Už sa nad tým zavrela voda... zhodneme sa len štamperlíku.

    Auto - tech.preukaz r.č.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.