Zavrieť

Porady

Max. vym. zaklad zamestnanca na zdr. poistenie po 1.7.

Uz sa to tu sice preberalo, ale rad by som v tom mal jasno.
K 1.7. bola stanovena nova hodnota priemernej mzdy v NH, ktora ma dopad na maximalne vymeriavacie zaklady socialneho aj zdravotneho poistenia. Mediami prebehli spravy ze v tejto suvislosti sa 1.7. meni aj max. vymeriavaci zaklad na zdravotne poistenie. V mnohych diskusnych prispevkoch tu na porade sa uvadza, ze toto tvrdenie je nepravdive, a ze max. vz sa meni vzdy k 1.1.

Presiel som si paragraf 13 zakona a priznam sa, ze nemam jasno v tom, ktore tvrdenie je spravne. (Studovanie zakonov nie je prave moj konicek)
Moze mi prosim niekto tuto otazku ujasnit (najlepsie aj s citaciou zakona resp. s odvolavkou na konkretny paragraf resp. odstavec) ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Nemám momentálne čas na písanie dokonalej odpovede, ale verte, že max. VZ na ZP sa k 1.7. nemení, mení sa vždy k 1.1.

    pingino je offline (nepripojený) pingino

    pingino
    Tak som sa lepsie zamyslel nad ods 9 pismeno b paragrafu 13 a uz je mi to jasne. Je tam uvedene ze VZ je najviac 36 nasobok sumy priemernej mzdy. V pripade, ze by sa ratalo zo zmenou priemernej mzdy k 2. polroku, nemohol by tam byt uvedeny 36 nasobok ale 18-nasobok sumy platnej 1.polrok + 18-nasobok sumy platnej 2.polrok
    :-)))

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    hovorí o tom § 13, ods. 8 b, " vymeriavací základ je najviac úhrn trojnásobkov priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zistenej ŠÚ SR za kalendárny rok, ktorý 2 roky prechádza rozhodujúcemu obdobiu. a keďže rozhodujúcim obdobím na určenie vymeriavacieho základu je kalendárny rok, v ktorom sa platí poistné (t.j. rok 2005), dva roky mu predchádza jedine rok 2003.

    pingino je offline (nepripojený) pingino

    pingino
    Mirkaska
    "vymeriavací základ je najviac úhrn trojnásobkov priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zistenej ŠÚ SR za kalendárny rok, ktorý 2 roky prechádza rozhodujúcemu obdobiu.
    Vdaka, teraz som zistil ze pozeram do povodneho znenia zakona, ktore bolo aktualne pre 1.novelou.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    pingino
    Vdaka, teraz som zistil ze pozeram do povodneho znenia zakona, ktore bolo aktualne pre 1.novelou.
    Pingino,

    podľa "originálneho" znenia zákona 580/2004 bol maximálny VZ na ZP nevypočítateľný. V pôvodnom znení zákona sa vychádzalo z predpokladu, že priemerná mzda za rok 2005 bude známa už 1.1.2005. Takéto číslo však k 1.1.2005 mohli povedať jedine jasnovidci. Štatistický úrad SR bude vedieť takéto číslo oznámiť až k 30.4.2006.
    Toto bol jeden z "drobných technických nedostatkov", kvôli ktorému bola prijatá novela 718/2004. Až po tejto novele sa stal zákon 580/2004 aspoň čiastočne vykonateľný.:p

    Max. vym. zaklad zamestnanca na zdr. poistenie po 1.7.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.