Zavrieť

Porady

zamestnanec+SZČO=2 osoby?

Som zamestnanec aj SZČO a moja hrubá mzda je 20-24 tisíc,kedy ako.DZ za rok 2004 bol 105.454,-/2 :52.727,-/12je 4394,- na mesiac.Mala by som platiť:
NP:194,-
DP:791,-
Inv.:264,-
F sol.:209,- spolu:1458,-
Lenže v soc. poistovni mi povedali že musím platiť 2155,- a oni mi to raz za 3 mesiace vyúčtujú, pretože sa platí z min. mzdy. Nemáte niekto už s tým skúsenosť? podľa môjho názoru pre mňa nieje ukazovateľom min. mzda nakoľko už jeden odvod robím ako zamestnanec.
Usporiadat
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Ďakujem vám, musím sa na to podujať.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Oživím túto tému, nakoľko mám takýto prípad:

Zamestnanec je aj SZČO, mal ČZD:

ĆZD zo zamestnania je 434 893,-Sk
ČZD zo živnosti je 101 343,-Sk

máme si vypočítať odvod do SOC.P. pracovníčka nám niečo naznačovala o súbehu... hovorila iba s klientom ja sa jej neviem dovolať už asi 14 dní, tak to chcem skúsiť riešiť sama, v podstate ide o platenie do SOC. Poist. matematicky nám vychádza menej ako minim.odvod, a neviem v prípade ak budeme platiť minimálne odvody aj ako SZČO či je potom možnosť žiadať o vrátenie...na základe akého kľúča mám rátať...? čo k tomu treba a ako to riešiť...?
veľmi mi pomôže link, či §, nakopnutie k riešeniu....

vďaka moc už predom
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

§
sway Pozri príspevok
Oživím túto tému, nakoľko mám takýto prípad:

Zamestnanec je aj SZČO, mal ČZD:

ĆZD zo zamestnania je 434 893,-Sk
ČZD zo živnosti je 101 343,-Sk

máme si vypočítať odvod do SOC.P. pracovníčka nám niečo naznačovala o súbehu... hovorila iba s klientom ja sa jej neviem dovolať už asi 14 dní, tak to chcem skúsiť riešiť sama, v podstate ide o platenie do SOC. Poist. matematicky nám vychádza menej ako minim.odvod, a neviem v prípade ak budeme platiť minimálne odvody aj ako SZČO či je potom možnosť žiadať o vrátenie...na základe akého kľúča mám rátať...? čo k tomu treba a ako to riešiť...?
veľmi mi pomôže link, či §, nakopnutie k riešeniu....

vďaka moc už predom
Nedala si všetky potrebné informácie na jednoznačnú odpoveď. Sú dve možné riešenia.

1 Ak je povinne poistenou SZČO podľa § 5 písmená a), b), d), e), f) zákona 461/2003 Z.z. a nie je dôchodcom, bude platiť mesačne 2 686,- Sk z minimálneho vymeriavacieho základu 8 100.- Sk

2. Ak je povinne poistenou SZČO podľa § 5 písmeno c) a zároveň zamestnancom a nie je dôchodcom, bode platiť mesačne 1 402,- Sk zo skutočného vymeriavacieho základu 4 223,- Sk.

V oboch prípadoch, ak mesačný VZ zamestnanca + VZ SZČO > 30 219,- Sk, jej vznikne mesačne preplatok na nemocenskom poistení. Preplatky sa dajú od SP vyžiadať.
__________________
Katija
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla
Naposledy upravil Katija : 24.07.08 at 07:14
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Katija Pozri príspevok
§ Nedala si všetky potrebné informácie na jednoznačnú odpoveď. Sú dve možné riešenia.

1 Ak je povinne poistenou SZČO podľa § 5 písmená a), b), d), e), f) zákona 461/2003 Z.z. a nie je invalidom, bude platiť mesačne 2 686,- Sk z minimálneho vymeriavacieho základu 8 100.- Sk

2. Ak je povinne poistenou SZČO podľa § 5 písmeno c) a zároveň zamestnancom a nie je invalidom, bode platiť mesačne 1 402,- Sk zo skutočného vymeriavacieho základu 4 223,- Sk.

V oboch prípadoch, ak mesačný VZ zamestnanca + VZ SZČO > 30 219,- Sk, jej vznikne mesačne preplatok na nemocenskom poistení. Preplatky sa dajú od SP vyžiadať.
__________________
Katija
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla
moc moc vďaka, takže ak je SZČO - klasická živnosť - teda predpokladám bod 1b,a je aj v HPP bude platiť ako SZČO mesačne 2686,- a teraz ako si má odsledovať či VZ neprekročil... robí sa to ročne, alebo môže mesačne, či za Q-tál? - vypýta si potvrdenie od zamestnávateľa ..aké??? , alebo mu stačí výplatná páska... hmm, vieš potrebovala by som to dotiahnúť prakticky-technicky čo máme sledovať a robiť,,,

preplatok sa týka iba nemocenského?? a ostatné? starobné, invalidné...??

ak máš ešte chvíľku moc ma potešíš... vďaka za ochotku
Naposledy upravil sway : 24.07.08 at 07:20
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

sway Pozri príspevok
moc moc vďaka, takže ak je SZČO - klasická živnosť - teda predpokladám bod 1b,a je aj v HPP bude platiť ako SZČO mesačne 2686,- a teraz ako si má odsledovať či VZ neprekročil... robí sa to ročne, alebo môže mesačne, či za Q-tál? - vypýta si potvrdenie od zamestnávateľa ..aké??? , alebo mu stačí výplatná páska... hmm, vieš potrebovala by som to dotiahnúť prakticky-technicky čo máme sledovať a robiť,,,

ak máš ešte chvíľku moc ma potešíš... vďaka za ochotku
Pozri si § 138 ods. 19 zákona. Tam sú riešené súbehy.
Prednostne sa platí poistné vždy z poistenia zamestnanca.
Poistenec môže spolu zaplatiť poistné mesačne najviac z maxinálneho vymeriavacieho základu.
Teoretický príklad. Súbeh tval celý mesiac. VZ zamestnanca (vidíš na výplatnej páske) je 29 000,- a VZ SZČO 8 100,- Sk

29 000+8 100-30 219= 6 881

Poistenec zaplatil na NP ako SZČO naviac poistné z VZ 6 881,- Sk, čo je 303,- Sk.
Tento preplatok si vyžiada od SP a odvolá sa na § 138 ods. 19 zákona.

Keďže SP je s evidenciou poistného cca 3-5 mesiace pozadu majú s vracaním preplatkov dosť veľké problémy. Moja skúsennosť je, že ani raz nestihli zákonom stanovenú lehotu.
Zo zamestnania neprikladáš žiadne potvrdenia. Všetky údaje tam majú od zamestnávateľa z mesačných výkazov, prípasdne RL.
__________________
Katija
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Preplatok sa týka aj SP a IP, ale maximálny VZ je tam 80 584,- Sk
Netýka sa poistného do RF, ten zaplatí SZČO vždy z celého VZ.
__________________
Katija
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Robím dlhé roky súbeh pre SZČO + zamestnanec. Zo zamestnania idú odvody prednostne, z pozície živnosti ho prepočítavam každý mesiac a tak posielam odvody. Mám tú výhodu, že v práci najprv vypočítam jeho výplatu a už poznám jeho VZ do fondov.
Takže pokiaľ má vysokú mzdu, že odvody platí zo stropu do všetkých fondov tak z pozície SZČO už iba zaplatí 4,75 % do rezervného fondu.
Raz do roka požiadam Soc. poisťovňu o výpočet z dôvodu, či tam niečo nedlhuje ako SZČO. Zatiaľ som spokojná , ale naviac im nič neodvádzam.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Katija Pozri príspevok
Preplatok sa týka aj SP a IP, ale maximálny VZ je tam 80 584,- Sk
Netýka sa poistného do RF, ten zaplatí SZČO vždy z celého VZ.
__________________
Katija
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla
Naozaj vrelá vďaka
...je to dosť komplikované, musíme teda sledovať všetky VZ na jednotlivé poistenia na mesiace a potom podľa skutočných VZ zo zamestnania ich pripočítať k stanovenému VZ zo SZČO na základe posledného DPFO a odpočítať maximálne a rozdiely si nárokovať.
Správne som to pochopila?
tuším na to vyrobím tabuľku v exel.

posledná otázka - zdá sa nám, že aj v 2007 roku mal poprekračované, nemáš skúsenosť či sa dá aj spätne žiadať preplatok??



dík, dík, dík,
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Andyke Pozri príspevok
Robím dlhé roky súbeh pre SZČO + zamestnanec. Zo zamestnania idú odvody prednostne, z pozície živnosti ho prepočítavam každý mesiac a tak posielam odvody. Mám tú výhodu, že v práci najprv vypočítam jeho výplatu a už poznám jeho VZ do fondov.
Takže pokiaľ má vysokú mzdu, že odvody platí zo stropu do všetkých fondov tak z pozície SZČO už iba zaplatí 4,75 % do rezervného fondu.
Raz do roka požiadam Soc. poisťovňu o výpočet z dôvodu, či tam niečo nedlhuje ako SZČO. Zatiaľ som spokojná , ale naviac im nič neodvádzam.
to máš dobré, lebo asi má VZ viac ako 80584,- to môj nemá,máva tak okolo 40000,- takže musím sledovať....
aj ak dík za tvoj poznatok.
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Ak pomôže, pridám - platenie poistného na SP pri súčasnej existencii viacerých poistných vzťahov sú názornými príkladmi riešené v DÚPP 8/2007 od str. 264.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Tento rok ani on nemá vysoký VZ, ale na nemoc. poistenie vôbec neodvádzam. Pre Teba potom stačí raz vypočítať a pravdepodobne sa to bude opakovať celý rok. Na nemoc. platiť nebudeš , ostatné áno a rovnako celý rok (pokiaľ nedostane vysoké prémie)

Nárok na vrát.poistného §145 ods. 1 a 3 - desať rokov je nárok na vrátenie zaplateného poistného bez právneho nároku (od pripísania na účet Soc.poist.)
Naposledy upravil Andyke : 24.07.08 at 08:07 Dôvod: doplnenie
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Janurka Pozri príspevok
Ak pomôže, pridám - platenie poistného na SP pri súčasnej existencii viacerých poistných vzťahov sú názornými príkladmi riešené v DÚPP 8/2007 od str. 264.
hmmm mám ho až od 11/2007.... ale aj tak som rada ak budem mať aktuálne čísla VZ....

ale dííík
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Babulky,

moc Vám dík, prajem krásny dník, ste mi pomohli idem to riešiť.


0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Tak za pomoci Draka aj Porady som sa z toho vysomárila a vyrobila som tabuľku, možno pomôže aj iným, tak ju priložím
0 0
evina123 evina123

evina123 je offline (nepripojený) evina123

Andyke Pozri príspevok
Nárok na vrát.poistného §145 ods. 1 a 3 - desať rokov je nárok na vrátenie zaplateného poistného bez právneho nároku (od pripísania na účet Soc.poist.)
Ako je to potom z pohľadu zákona o dani z príjmov- napr. za november/2007 mi zaplatil zamestnávateľ odvody zo mzdy zamestnanca a ja ako SZČO určené platby do SP. Po zúčtovaní súbehu platieb k 31.12. som požiadala SP v januári/2008 o vrátenie preplatku, ktorý mi vznikol z dôvodu, že som dosiahla pri súbehu max.vymeriavací základ a celkové zaplatené odvody boli teda vyššie ako maximálne. Z pohľadu dane z príjmu - mohla som si dať zaplatené odvody v roku 2007 do soc.poisťovne v plnej výške do daňových výdavkov a vrátený preplatok v roku 2008 ako daňový príjem roku 2008? Alebo mala byť v daňových výdavkoch roku 2007 len suma podľa maximálneho vym.základu a rozdiel ako nedaňový a vrátený preplatok ako nedaňový príjem roku 2008?
ďakujem za odpovede
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Je to v poriadku.
Za rok 2007 je to daň. výdavok v plnej výške a v roku 2008
zaúčtujte do príjmov.
0 0
evina123 evina123

evina123 je offline (nepripojený) evina123

Andyke Pozri príspevok
Je to v poriadku.
Za rok 2007 je to daň. výdavok v plnej výške a v roku 2008
zaúčtujte do príjmov.
ďakujem. chcela by som sa spýtať podobnú otázku aj čo sa týka platieb zdravotného poistenia: za SZČO sa platilo z min. vymeriavacieho základu. Keď sa zároveň stala v roku 2007 aj zamestnancom, platilo sa naďalej z min. vymeriavacieho základu, napriek tomu, že sa malo začať platiť z vypočítaného podľa predchádzajúceho zúčtovania -čo bola menšia suma. SZČO požiadala o vrátenie preplatku za rok 2007, ale preplatok vrátila zdrav.poisťovňa až v roku 2008. Mohli byť platby na zdrav.poistenie v plnej výške ako boli platené v daňových výdavkoch roku 2007 a v roku 2008 preplatok zdanit.príjmom? (podobne ako pri preplatku z ročného zúčtovania?) Alebo mohli byť platby v roku 2007 v ďaň.výdavkoch len vo výške "povinnej" platby?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať