Zavrieť

Porady

Vy sa pýtajte a my Vám budeme odpovedať

Zakladám novú tému pre menej skúsené, ale za to snaživé gazdinky, kde im my, viacej skúsené, odrastenejšie gazdinky poradíme. Pretože stihla som si tu všimnúť, že sa tu nájdu aj takí - také, ktoré nemajú pochopenie pre ne. Veď nie všetci spadli z neba múdri, že jóóó
Usporiadat
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Mám aj takéto formy a piekla som v nich, ale bolo to dávno. Už si nepamätám či boli nejaké problémy, ale koncom týždňa budem piecť a tak to znova odskúšam. O výsledku budem informovať, pokial niekto medzi tým nenapíše svoje skúsenosti.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
alla66 Pozri príspevok
Nemám skúsenosť s formou bez dna, neviem posúdiť, ako sa v nej pečie.....
...mám nepríjemnú skúsenosť s teflonovou formou z Tescomy..pri pečení mi cesto presakovalo - vytekalo z formy a mala som špinavú rúru a vôňu pripečeného cesta v byte ...formu som reklamovala a dostala som náhradnú novú ....tiež mi presakuje, ak pečiem krehšie - redšie cesto, ale nie tak veľa ako prvá...už som nemala odvahu ísť do predajne druhýkrát reklamovať
Prečo Alenka, do tretice všetko dobré. Možno bude lepšie vyformovaná a bude lepšie priliehať. To je nepríjemné, keď cesto vyteká, keď aj málo.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
terezamaria Pozri príspevok
Prečo Alenka, do tretice všetko dobré. Možno bude lepšie vyformovaná a bude lepšie priliehať. To je nepríjemné, keď cesto vyteká, keď aj málo.
Terezka, kupovala som ju v Uherskom Hradišti...cesta ma stála viac peňazí ako forma, prvýkrát som to brala "hurá ďalší výlet na Moravu" , mala si vidieť ich pohľady pri reklamácií....asi som bola prvá a jediná zákazníčka, ktorá reklamovala formu na tortu...
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
DominikaDominika Pozri príspevok
Aaaahojte Chystám sa dokúpiť nejaké nové zaujímavé formy na tortu. Všimla som si v ponuke na internete (svetpecenia.sk), že sú klas. formy a tiež ráfiky (bez dna). Tie ráfiky sú samozrejme oveľa lacnejšie. Má s tým niekto skúsenosť? Ja si to predstavujem tak, že sa to položí na plech a naplní cesto a dá upiecť... Je to tak? Nie je problém s "vytekaním"? Alebo sa to používa inak???
Prázdne formy, len boky dávam v nich piecť nasledovne: Spodok formy obrátim o 180°preložím vymasteným alobalom, boky popritláčam, tak aby netieklo nič von, samozrejme najskôr obstrihnem, potom si tieto formy poukladám na plech, vysypem pomastený alobal mletými orechami a dám tortovú zmes. Dám klasicky piecť ako iné torty. Používam to na 3-poschodovú tortu, každý kruh je inej šírky.
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

Prikladám sľúbené recepty na knedle a obyčajné knedle do fazuľovej polievky alebo ako prílohu ku kapuste alebo aj paradajkovej alebo inej omáčke
0 0
liennka liennka

liennka je offline (nepripojený) liennka

Ja používam zásadne formy bez dna, aj tie otváracie. Formu si obalím mastným papierom, aby cesto nevytekalo a položím na plech. Nič nemastím - ani papier, ani formu. A s tortami mám veľa skúseností. Len sa treba naučiť obaľovať formu. Ak sa ti to nebude dariť, skús alobalom, ten držať určite bude.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Je to ťažké? ...vystrihneš z papiera kruh na dno formy a pásik na obvod? ak nie, opíš nám postup, ak môžeš prezradiť...
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

Sľúbené zemiakové knedlíky:


Zemiakové knedlíky podľa babičky Irenky – Karlovy Vary



2/3 zemiakov uvarených v šupke – ja dávam asi 1,20 kg
1/3 hrubej múky – 0,60 kg
2 vajíčka
Soľ

Zemiaky uvaríme v šupke a ošúpané necháme dobre vychladnúť, potom nastrúhame najemno a miesime s múkou , vajíčkami a soľou. Medzitým už si dáme variť vodu aby knedlíky dlho nestáli. Z tohoto množstva vyjde asi 6 ks knedlíkov, varíme pomalým varom v osolenej vode 15 minút, v polovici varenia knedlík obrátime. Krájame niťou.
0 0
liennka liennka

liennka je offline (nepripojený) liennka

Formu na tortu obaľujem tak, že si zoberiem štvorec mastného papiera (o niečo väčší ako forma) a postupne si z vonkajšej strany tesne okolo formy zahýnam papier. Neviem to vysvetliť, treba skúsiť.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
alla66 Pozri príspevok
Tortovú formu vymastíš, dáš na spodok papier na pečenie a boky nemastíš - vtedy sa neurobí v strede torty hrb, alebo vymastiť dno a vysypať kokosom, dáme do nej cesto a upečieme.
Ak sa Ti predsa urobí hrb, po upečení preklop tortu o 180°...uvar si a po chvíli, ak chceš, môžeš ju otočiť naspäť...ja už neotáčam....(kto vidí, že je hore nohami?)

Doplním, teraz som našla na nete:

Vymazanie tortovej formy
Každá gazdinka, ktorá pečie, je zvyknutá vymazávať a múkou vysypávať formy (alebo používa papier na pečenie). Nie ale každá vie, že nie je len jeden spôsob vymazávania tortovej formy. Pokiaľ pripravujeme do tortovej formy šľahané cesto, vymazávame len dno formy (aby sa cesto počas pečenia neodkláňalo od stien). Pokiaľ ale pripravujeme trené cesto, vymazávame dno i boky formy. Na vysýpanie formy môžeme použiť buď hrubú múku, detskú krupicu alebo strúhanku. Pokiaľ použijeme namiesto vymazávania a vysýpania formy papier na pečenie, je najjednoduchšie, keď si tortovú formu roztvoríme, na dno položíme štvorec papiera, dno formy zovrieme okrajom formy, potom ju otočíme dnom hore a odstrihneme prečnievajúce zbytky papiera. Okraje formy nikdy nevykladáme papierom – vždy iba dno.
Ďakujem všetkým, ale zaujíma ma, tie boky sa neprilepia na formu? Dík
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Pri teflonovej forme by sa nemali veľmi prilepiť...ale prilepia sa a potom opatrne so špajdľou obídem po obvode torty...
pri najbližšom pečeni chcem dať pásik papiera po obvode a na dno papier podľa spomínaného postupu.
už som zvedavá ...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ja na dno dám papier, priložím kruh, zacvaknem a tým je papier v pasci. Obstrihnem alebo odtrhnem, aj tak to pekne ide. Po upečení tortu jemne "vyrežem", t. z. prejdem opatrne nožom dookola aby som teflón nepoškodila.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
alla66 Pozri príspevok
Pri teflonovej forme by sa nemali veľmi prilepiť...ale prilepia sa a potom opatrne so špajdľou obídem po obvode torty...
pri najbližšom pečeni chcem dať pásik papiera po obvode a na dno papier podľa spomínaného postupu.
už som zvedavá ...
ďakujem
0 0
mifri mifri

mifri je offline (nepripojený) mifri

skatarinas Pozri príspevok
Zakladám novú tému pre menej skúsené, ale za to snaživé gazdinky, kde im my, viacej skúsené, odrastenejšie gazdinky poradíme. Pretože stihla som si tu všimnúť, že sa tu nájdu aj takí - také, ktoré nemajú pochopenie pre ne. Veď nie všetci spadli z neba múdri, že jóóó
ja by som sa chcela spýtať - počas pečenia mám cesto pekné vysoké a nadýchané (je ho plný plech) a po vybratí z trúby spľasne, prečo? ďakujem
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
aké cesto? piškotové? nesmieš počas pečenia otvárať rúru.
0 0
liennka liennka

liennka je offline (nepripojený) liennka

Možno ho pečieš pri vysokej teplote. Piškótové cestá sa pečú pri teplote 150-175°C. Pri vysokej teplote rýchlo naskočí a potom spľasne.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

skusim sa opytat aj ja... mozno niekto bude vediet

cele roky chodime do jednej cukrarne, kde robia cokoladu so slahackou. nejde vsak o horucu ale o studenu cokoladu.... je hustejsia ale nie zas ako puding, farbu ma vyraznu tmavu a lesklu. Chutovo to najviac pripomina bud ladovu cokoladu alebo ladove gastany (tycinka s naplnou).

v cukrarni recept isto nedostaneme... ak by nahodou niekto vedel, urobil by mi velku radost
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Možno ide o tzv. Francuzku šľahačku/ krém - neviem presne , ale robí sa veľmi jednoducho a takto:
Smotanu na šľahanie ( nie trvanlivú, ale klasickú 33% ) vyliať do hrnca a do nej rozlámať na kúsky čokloládu na varenie. Túto zmes na šporáku pomaly za stáleho miešania priviesť do varu a potom odstaviť, nechať vychladnuť a potom dať do chladničky na 24 hodín. Zmes mierne zhustne. Po 24 hod vyšľahať bežným spôsobom.
Krém je lahodný, nadýchaný, fajnový.
Recept momentalne nemám pri sebe, ale myslím že na 4 ks 250 ml šľahačky ide 25 Dkg čokolády.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

nie, slahacka je na tej cokolade v povodnom stave, biela

ide o normalnu tmavohnedu az ciernu lesklu tekutinu, kt. serviruju s porciou slahacky... asi sa budem "musiet" obetovat kupit a odfotit to cudo
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

v jednom nemenovanom hoteli v Bratislave som mala pečenú čokoládu - taký názov to čudo malo. Možno tú čokoládu pečú a nechajú vychladnúť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať