Zavrieť

Porady

Vy sa pýtajte a my Vám budeme odpovedať

Zakladám novú tému pre menej skúsené, ale za to snaživé gazdinky, kde im my, viacej skúsené, odrastenejšie gazdinky poradíme. Pretože stihla som si tu všimnúť, že sa tu nájdu aj takí - také, ktoré nemajú pochopenie pre ne. Veď nie všetci spadli z neba múdri, že jóóó
Usporiadat
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

hm, recept na zapekanu cokoladu mam (aj odskusany, nejedenkrat ) ale to je po upeceni polotuhe... taky kolacik v malej zapekacej miske...

ked zajdem do extremu, tak to pripomina surovu ropu s porciou slahacky
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Ano, to je naozaj niečo iné ako som popísala.
Ale doporčujem odskúšať aj tu fransúzku śľahačku je to dosť drahé, ale u nás sa to robí ako slávnostný zákusok ( torta) pri sviatkoch a podobne, lebo je to má inú chuť ako klasický maslový krém.

Inak pred vyšľahaním , po tom polostuhnutí v chladničke je to tiež tmavé, lesklé ( t.j. preto som si myslela či to nieje niečo podobné v tej cukrárni) a je to také fajnové, že sa musíme krotiť aby nám niečo zostalo na vyšľahanie.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

z polotovaru to zrejme tiez nebude, kedze cukraren ma hned aj vyrobnu... a aj ked prideme a nemaju ju vylozenu, tak na pockanie ju spravia so sebou do plastoveho kelimku...
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

mifri Pozri príspevok
ja by som sa chcela spýtať - počas pečenia mám cesto pekné vysoké a nadýchané (je ho plný plech) a po vybratí z trúby spľasne, prečo? ďakujem
Jednak sa nemá veľmi rúra otvárať keď sa pečú tieto cestá, tieto cestá nemajú radi keď sa buchne s dvierkami na rúre, a príčinu toho prečo cesto spľasne ja by som videla v tom, že ešte asi nie celkom dopečené, ja ho jednak skúšam špajlou či nelepí ak nie tak je upečené a tiež nie je dobré prudká zmena teploty, ja ho nechám vo vypnutej rúre ešte aspoň 5 minút po dopečení a ešte potom otvorím dvierka a tiež chvíľu nechám, cestá musia chladnúť pomaly
0 0
milka1619 milka1619

milka1619 je offline (nepripojený) milka1619

Prosím o radu pri zaváraní hrušiek - keď ich naložím do pohára sú krásne biele. Po zavarení niektoré na vrchu stmavnú a tie čo ostali krásne biele, začnú časom tmavnúť. Radili mi gazdinky, aby som dala plátok citróna, ale ani to nepomáha. Ako na to správne?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

babi2 Pozri príspevok
Jednak sa nemá veľmi rúra otvárať keď sa pečú tieto cestá, tieto cestá nemajú radi keď sa buchne s dvierkami na rúre, a príčinu toho prečo cesto spľasne ja by som videla v tom, že ešte asi nie celkom dopečené, ja ho jednak skúšam špajlou či nelepí ak nie tak je upečené a tiež nie je dobré prudká zmena teploty, ja ho nechám vo vypnutej rúre ešte aspoň 5 minút po dopečení a ešte potom otvorím dvierka a tiež chvíľu nechám, cestá musia chladnúť pomaly
Ja upečené cesto vyberám z rúry až vtedy, keď trochu klesne. Vtedy viem že už je upečené a nespľasne.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

andreaS Pozri príspevok
nie, slahacka je na tej cokolade v povodnom stave, biela

ide o normalnu tmavohnedu az ciernu lesklu tekutinu, kt. serviruju s porciou slahacky... asi sa budem "musiet" obetovat kupit a odfotit to cudo
Andy, myslíš takú aká je na banánoch v čokoláde? Ja robím takýto(viď nižšie). Ak chceš tmavší a horkejší, daj viac kakaa a ak chceš aj redší, viacej mlieka. Veď sama uvidíš. Skús z polovičnej dávky, možno vám zachutí. Niekedy zvyknem pridať aj horkú čokoládu alebo ľadové gaštany a pod.

Čokoládový krém na banány v čokoláde

8 dcl mlieka, 30 g maizeny, 70 g cukru, 20 g kakaa
Mlieko s cukrom uvaríme. K vriacemu prilejeme malé množstvo mlieka, v ktorom je rozmiešané kakao a maizena
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

k froté uterákom:

mám skúsenosť, že ľúbia byť tvrdé (aj ke´d pôvodné froté bolo mäkučké), ak sa dobre nevyžmýkajú. Treba dbať na vyžmýkanie pri vysokých otáčkach.

No a pre mňa - dievčatá, šup šup receptíky na bublaniny - ja ich neviem robiť...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marianna01 Pozri príspevok
k froté uterákom:

mám skúsenosť, že ľúbia byť tvrdé (aj ke´d pôvodné froté bolo mäkučké), ak sa dobre nevyžmýkajú. Treba dbať na vyžmýkanie pri vysokých otáčkach.

No a pre mňa - dievčatá, šup šup receptíky na bublaniny - ja ich neviem robiť...
Marianka, recept na bublaninu máš v prvom príspevku, je fakt výborná ...
Namiesto tvarohu a džemu môžeš použiť akékoľvek ovocie. Robila som cez víkend s ríbezľami /ak máš rada sladšie, treba ich pred použitím zasypať jemným kryštálovým cukrom a premiešať/.

http://www.porada.sk/t81413-vynikaju...FD+kol%E1%E8ik
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

super, ďakujem...

ale ešte predsa - viete, taká tá klasická nafúkaná 5 cm vysoká bublanina s čereľňovým kompótom... kdesi som čítala, že čím viac vajec (už nepamätám, či bielka, alebo žĺtka ---- oboje?) tým je cesto vyššie. Ja som robila asi z 8 vajec a výsledok: biedny, 2 cm nízky koláč s čerešňami až na dne... no skrátka, bublanina je niečo, čo je vraj veeeeeeľmi ľahké a ja to nedokážem upiecť. A pritom počúvam všetkých dookola - ja keď neviem, čo narýcho upiecť, rýchlo pripravím bublaninu a je to. No, u mňa to nie je - ale keď mi pomôžete, tak bude
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marianna01 Pozri príspevok
super, ďakujem...

ale ešte predsa - viete, taká tá klasická nafúkaná 5 cm vysoká bublanina s čereľňovým kompótom... kdesi som čítala, že čím viac vajec (už nepamätám, či bielka, alebo žĺtka ---- oboje?) tým je cesto vyššie. Ja som robila asi z 8 vajec a výsledok: biedny, 2 cm nízky koláč s čerešňami až na dne... no skrátka, bublanina je niečo, čo je vraj veeeeeeľmi ľahké a ja to nedokážem upiecť. A pritom počúvam všetkých dookola - ja keď neviem, čo narýcho upiecť, rýchlo pripravím bublaninu a je to. No, u mňa to nie je - ale keď mi pomôžete, tak bude
Marianka, ak máš dobrú rúru, na tejto naozaj nemáš čo pokaziť. Dokonca nepotrebuješ k pečeniu ani váhu. Stačia ti 3 vajcia + ostatné suroviny ...
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Marianna01 Pozri príspevok
super, ďakujem...

ale ešte predsa - viete, taká tá klasická nafúkaná 5 cm vysoká bublanina s čereľňovým kompótom... kdesi som čítala, že čím viac vajec (už nepamätám, či bielka, alebo žĺtka ---- oboje?) tým je cesto vyššie. Ja som robila asi z 8 vajec a výsledok: biedny, 2 cm nízky koláč s čerešňami až na dne... no skrátka, bublanina je niečo, čo je vraj veeeeeeľmi ľahké a ja to nedokážem upiecť. A pritom počúvam všetkých dookola - ja keď neviem, čo narýcho upiecť, rýchlo pripravím bublaninu a je to. No, u mňa to nie je - ale keď mi pomôžete, tak bude
Tak ja pridám jeden:
4 vajcia
16 dkg kr.cukor
16 dkg polohr.múka
1/2 prášku do pečiva
1 vanilkový cukor
1/2 dcl voda
1/2 dcl olej,
žĺtky s cukrom a vanilkovým cukrom vymiešať do peny, pridať vodu, miešať chvíľku a pridať olej, tiež chvíľku miešať, potom pridať sneh z bielkov a nakoniec múku do ktorej sme zamiešali prášok do pečiva, dať na plech buď vymastený a vysypaný múkou, alebo pokrytý papierom na pečenie, poukladať ovocie, podľa druhu ovocia, posypať vanilkovým, alebo škoricovým cukrom, alebo oboma a dať piecť do vyhriatej rúry na 20 až 25 minút podľa toho aký veľký plech použijeme a teda aké je vysoké cesto. Nie je čo pokaziť, je výborná.
Toto cesto používam aj na rôzne rezy, keď k tomu pridám kakao sú kakaové, alebo orechy, kokos či kávu skrátka podľa chuti, a z dvojnásobnej dávky je cesto na tortový korpus. Tento recept mám od mojej švagrinej dlhoročnej cukrárky
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

mne sa velmi osvedcil recept uvedeny hned ako uvodny:

http://www.porada.sk/t10252-jednoducha-bublanina.html

robim ho na velky hlboky plech... nalejem, naukladam lubovolne ovocie, dam piect a jednoducha bublanina je raz-dva hotova ... minule som pridala za lyzicku kokosoveho oleja a robila som z jablk a pridala trosku marhul a chut bola uzasna...
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ďakujem, budem skúšať (až po dépéháčkach ), potom vám napíšem, ako sa zadarilo. Aj keď neviem, aké už bude vtedy ovocie - táto robota je ako never ending story...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Marianna01 Pozri príspevok
Ďakujem, budem skúšať (až po dépéháčkach ), potom vám napíšem, ako sa zadarilo. Aj keď neviem, aké už bude vtedy ovocie - táto robota je ako never ending story...
Mariannka,skús to ešte pred dpháčkou, uvidíš vydaria sa oboje.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

andreaS Pozri príspevok
hm, recept na zapekanu cokoladu mam (aj odskusany, nejedenkrat ) ale to je po upeceni polotuhe... taky kolacik v malej zapekacej miske...

ked zajdem do extremu, tak to pripomina surovu ropu s porciou slahacky
tusimze hovorite o tzv.Cokoladovej Charlote-skusala som to.len prvy ale iste posledny raz-nechcela sa vyklopit z misky potvora strapata,vsetko sa rozbrblalo.ale ja som to nevzdala,bolo mi tolku dobrotu luto vyhodit.
vymixovala som to na krem,hoci sa v nom nasli aj kusky tej tvrdsej,upecenej hmoty-ale nam to nevadilo.
krem bol uzasny,upiekla som velky plat,rozkrojila na 3 rovnake obdlzniky a natrela kremom i boky,stuhnut do chladnicky-bola to fantaaaaazia.odvtedy uz robim len taky krem do toriet,len nedavam piect. a vsetci sa idu zblaznit.......
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

tak toto je skoro ako ta moja Charlota,ale v nej nebola ziadna muka-zeby to tam zabudli vytlacitßto vysvetluje,preco sa nevyklopila.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

osky Pozri príspevok
tusimze hovorite o tzv.Cokoladovej Charlote-skusala som to.len prvy ale iste posledny raz-nechcela sa vyklopit z misky potvora strapata,vsetko sa rozbrblalo.ale ja som to nevzdala,bolo mi tolku dobrotu luto vyhodit.
vymixovala som to na krem,hoci sa v nom nasli aj kusky tej tvrdsej,upecenej hmoty-ale nam to nevadilo.
krem bol uzasny,upiekla som velky plat,rozkrojila na 3 rovnake obdlzniky a natrela kremom i boky,stuhnut do chladnicky-bola to fantaaaaazia.odvtedy uz robim len taky krem do toriet,len nedavam piect. a vsetci sa idu zblaznit.......
Ak ide o tu zapekanu cokoladu, tak ja ju robim podla receptu z casopisu apetit a podavam ju v tych malych mistickach... svokru som si nou maximalne ziskala ze to je ako v dakom nóbl hoteli... narastla som snad o 10cm Inak ide o maxirychly dezert... cele s pripravou to trva max 20minut... navyse sa da prichystat do misticiek, dat do chladnicky a po prichode navstevy dat do rury a za 12min uz servirujem...

hm, pripomina mi to, ze som tuto dobrotu dlho nerobila, ale musim kupit jednu dolezitu ingredienciu.. bailey´s

tu je recept:
http://www.apetitonline.cz/recepty/9...-cokolada.html

dokonca aj vo video-recepte:
http://www.apetitonline.cz/apetit-tv...z-ruchu/page/6
Naposledy upravil andreaS : 15.07.09 at 09:25 Dôvod: doplnenie linku na recept
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

erzet Pozri príspevok
Ďakujem všetkým, ale zaujíma ma, tie boky sa neprilepia na formu? Dík
neprilepia sa,praveze sa trosku oceria od formy.ale pred vyklopenim si tie boky po obvode obrez nozom,aby si si bola ista,ze nemas niekde co ilen maly kustik prilepeny-to by sa nevyklopila a mohla by sa i roztrhnut
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať