Zavrieť

Porady

Vymáhanie pohľadávok

Zdravim Vas,
prosim Vas o radu aky najlepsi postup zvolit pri vymahani pohladavok?
Samozrejme za predpokladu dodrzania vsetkych pravnych predpisov, ktore sa toho tykaju.

Momentalne som rozposlal upomienky.
Aky dalsi krok mam zvolit, pokial na upomienky nebude ziadna reakcia.

Kamoska mi radila, aby som poslal este jednu a nasledne odsuhlasenie zostatkov.
A ked budem mat v rukach potvrdenie o odsuhlaseni zostatkov poslat pokus o zmier a az potom to nasledne riesit cestou sudu.

Je to dobry postup?
Alebo mate zauzivane ine postupy.
Prosim vas o radu.
Dakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

A co tak v dokaznej nudzi poziadat o predlozenie (v sudnom spore, na vyziadanie sudu) jeho supis pohladavok a zavazkov za dane obdobie, kde by to mohlo byt, pripadne vypis z registacnej pokladne ak ju ma?
0 0
cuvo2 cuvo2

cuvo2 je offline (nepripojený) cuvo2

Myslím, že som prečítal k tejto veci veľa rád. Jednou však prispejem aj ja. Nazabudni pozrieť, či v uvedenej veci patrí vymáhať úrok z omeškania, alebo poplatok z omeškania. Na tom som sa popálil ja.
Druhá vec, nečakaj a nepíš zbytočné upomienky. Podaj návrh na súd, ktorý je v sídle dlžníka aby vydal platobný rozkaz. Po jeho podaní uvidíš čo sa bude diať. Pohľadávka sa Ti však vydaním platobného rozkazu nepremlčí, premlčacia doba sa predlži na daľších 10 rokov.
Ak dlžník podá odpor proti plaťáku, prebehne súd, kde musíš dokazovať. Dôkazné bremeno je na Tebe, lebo si žalobca.
Ak dlžník nepodá odpor a ani nezaplatí je viac možností ako postupovať. Ty sama môžeš obstaviť jeho majetok napr. na katastry nehnuteľností ak nejaký ovšem má, existuje zádržné právo, a keby si si nevedela rady tak je ešte v talone exekútor.
Firmy ako Kasovia či ako to spomínali sú iba strašiaci a Ty prdpokladám nechceš strašiť, ty sa chceš domôcť svojho práva.
Čo sa týka žaloby s tým si tiež nerob ťažkú hlavu. Podstatné aby si dobre označila navrhovateľa a tiež odporcu, trebarz treba priložiť výpis z OR, alebo ŽR na oboch ak má IČO, aby nedošlo k zámene subjektu. Keď v žalobe okrem tohoto niečo napíšeš zle, súd Ťa vyzve aby si to opravila, to žalobu neruší. Taktiež súdny poplatok môžeš zaplatiť až na výzvu súdu.
0 0
betka111 betka111

betka111 je offline (nepripojený) betka111

Chcela by som Vás poprosiť o radu:
Dostala som zo súdu rozhodnutie o úhrade poplatkov z omeškania
vr. súdnych trov a odmeny právníka. Došlo k tomu bez upomienok.

Neskoro som uhradila faktúru za prenájom. Faktúra mi bola doručená faxom a ja som čakala na originál. Po viacerých urgenciách mi originál neposlali. Čiže potrebovala by som vedieť:
1/ či môžu dať na súd vymáhanie poplatku z omeškania bez písom-
nej urgencie
2/ či musí byť v účtovníctve originál faktúry /uhradiť sa
asi malo aj na základe faktúry, ktorú som dostala
faxom/.
Ďakujem za všetky odpovede.
Naposledy upravil betka111 : 22.11.05 at 16:20
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
betka111
Chcela by som Vás poprosiť o radu:
Dostala som zo súdu rozhodnutie o úhrade poplatkov z omeškania
vr. súdnych trov a odmeny právníka. Došlo k tomu bez upomienok.

Neskoro som uhradila faktúru za prenájom. Faktúra mi bola doručená faxom a ja som čakala na originál. Po viacerých urgenciách mi originál neposlali. Čiže potrebovala by som vedieť:
1/ či môžu dať na súd vymáhanie poplatku z omeškania bez písom-
nej urgencie
2/ či musí byť v účtovníctve originál faktúry /uhradiť sa
asi malo aj na základe faktúry, ktorú som dostala
faxom/.
Ďakujem za všetky odpovede.
veriteľ bol "šikovný" prenájom bol zmluvne dohodnutý - predpokladám. takže čakať na faktúru asi nebolo treba aj faxová stačí na uznanie záväzku a úhradu zo strany dlžníka.
To rozhodnutie musí mať na záver poučenie o odvolaní... treba sa pokúsiť ak ide o vyznamnú sumu. Ak to je Platobný rozkaz a nie rozhodnutie, platí to isté. Hlavne nezmeškat dobu na odvolanie alebo podanie odporu.
A tiež by tam malo byť uvedené, či odvolanie má alebo nemá odkladný účinok, ak má, nemusíte ihned zaplatit, ak sa odvoláte.
Ak súd rozhodol, tak tie otázky, či môže alebo nemôže sú vyriešené v Tvoj neprospech - súd predsa rozhodol.
0 0
betka111 betka111

betka111 je offline (nepripojený) betka111

Ďakujem Lida,
oni dali prílohu k zmluve o nájmne a na to napísali:
"Rozpis platieb nájomného za opakovane dodanú službu"
faktúra č. 04. A toto nie je originál, len fax. Čo myslíš,
v účtovníctve nemusí byť originál?
Ďakujem, Betka
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
betka111
Ďakujem Lida,
oni dali prílohu k zmluve o nájmne a na to napísali:
"Rozpis platieb nájomného za opakovane dodanú službu"
faktúra č. 04. A toto nie je originál, len fax. Čo myslíš,
v účtovníctve nemusí byť originál?
Ďakujem, Betka
takže platby boli dohodnuté na základe rozpisu platieb?

Ivaničová na školeniach stále zdôrazňuje a ja sa s tým stotožňujem, že originál faktúra a správny účtovný doklad je to, čo podpíše osoba zodpovedná za účtovný prípad vo firme odberateľa. Môže to byť doručené fsaxom, elektronicky, bez pečiatky a podpisu. Originál podpis dáva konateľ alebo iný zodpovedný pracovník vo Vašej firme. Tým dáva na vedomie aj účtovníčke, že to čo je predmetom dodávky, bolo dodané riadne.
0 0
betka111 betka111

betka111 je offline (nepripojený) betka111

Ďakujem pekne Lida. Podľa toho tak vyzerá, že asi sa
odvolať neoplatí. I keď ako som písala, neposlali žiadnu
upomienku, keď sme včas neuhradili nájomné za
aktuálny mesiac. Rovno to dali na súd.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pri dnešnej platobnej "nedisciplíne" sa ani nečudujem. Nechcem sa TA samozrejme dotknúť. Ale po prvej upomienke odporúčam aj ja dať vec rovno na súd (platobný rozkaz) alebo právnikovi.
0 0
ffiilliipp ffiilliipp

ffiilliipp je offline (nepripojený) ffiilliipp

zamestnanec
Podľa akeho § Obchodneho zakonnika môžem vystavovat penalizačnu faktúru
na ktorej si chcem nárokovat penále vo výške 0,05%z fakturovanej sumy za každý deň omeškania. Prosím o rýchlu odpoved . Dakujem
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
[quote=Ervin]problematika je dost rozsiahla- preto strucne:

1. miestna prislusnost- na konanie je prislusny vseobecny sud odporcu, ak nie je ustanovene v zakone inak

vseobecny sud- u fyz. osoby- sud, v kt. obvode ma fyz. osoba bydlisko
analogicky to plati pre pravnicke osoby (sidlo)

v obchodnych veciach- prislusny vseobecny sud, v ktor. obvode ma odporca sidlo, ak nema sidlo, sud, v kt. obvode ma miesto podnikania

z uvedeneho pravidla su vynimky- osobitna miestna prislusnost- ust. § 87- § 89 a Osp z.č.99/1963

V konkretnom pripade bude miestne prislusny sud, v ktorom ma Vas neplatic sidlo/ miesto podnikania.

O postupe sudu, v pripade nedostatku miestnej prislusnosti § 105 Osp.



Dávam do pozornosti : ako pomôcka na určenie miestnej príslušnosti súdu, pri zohľadnení vyššie uvedených pravidiel - na stránke ministerstva spravodlivosti http://www.justice.gov.sk/wfps.aspx je vyhľadávač, keď sa zadá adresa, tak to vypíše adresu príslušného súdu.
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

pozri §300 a nasl. Obch.Z. o zmluvnej pokute
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Môžem sa odvolať na § 369 Obch. z. ak nemám v zmluve ani na faktúrach uvádzanú zmluvnú pokutu? Ďakujem
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Pokiaľ sa jedná o úrok z omeškania tak je odpoveď áno.
Pokiaľ sa jedná o zmluvnú pokutu, ktorá nebola dojednaná zmluvnými stranami priamo v zmluve tak nie. Pretože zmluvná pokuta môže vzniknúť len na základe konsenzuálneho právneho úkonu; t.j. strany sa musia na zmluvnej pokute dohodnúť.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Ďakujem za rýchlu odpoveď, ešte prosím - jedná sa o českého odberateľa a chcem mu k nezaplateným fa hneď vypočítať aj úrok z omeškania v EUR. Môžem to teda na základe Obch. zák. takto urobiť? Nemáme úrok dojednaný v zmluve ani na faktúrach
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Aj v prípade, že úrok nie je zmluvne dohodnutý právo žiadať si ho vyplýva zo všeobecne záväzných právnych predpisov na rozdiel od zmluvnej pokuty, ktorá ako som spomenula v predchádzajúcom príspevku musí byť zmluvne dojednaná.
0 0
Jazmina007 Jazmina007

Jazmina007 je offline (nepripojený) Jazmina007

Ahojte poraďáci,
mám jeden problém, potrebovala by som zohnať tabuľku na výpočet penalizácie faktúry každým dňom o 0,1%, ktorá suma sa bude navršovať kazdým dňom, čiže prepočet percenta bude z každého dňa omeškania. Pôvodná suma faktúry bude navršovaná o každý deň omeškania 0,1%. Alušík, pomôžeš, ty si taká šikulka a viem že určite máš niekde v talóne aj vzorec a možno aj "konkrétnu tabuľku na môj problém".
0 0
pavelma pavelma

pavelma je offline (nepripojený) pavelma

Neviem akým spôsobom sa dá zadať otázka - dotaz tak to rieším týmto spôsobom.

Opis problému :

V tieto dni mi exekútor zablokoval všetky účty z dôvodu exekúcie v prospech Dopravného podniku z titulu neuhradenia pokuty za cestu bez platného cestovného lístka.
Priznám sa mal som niekoľko pokút a preto som v minulosti komunikoval ako DPMB tak aj s ich právným zástupcom Judr.Mariánom Chovancom.
Napísal som aj list aby mi oznámili ceľkový dlh a spôsob a formu úhrady ich pohľadaviek.Očakával som splátkový kalendár.
Odpovede som nedostal, ale podacie lístky z pošty mám.
V jednom prípade som dal na revízorov aj trestné oznámenie pre obmedzovanie slobody a agresívne chovanie.

1.,Exekúcia prebehla zablokovaním všetkých účtov, ktoré mám.
2.,Exekútor zablokoval aj debetné účty a debetné karty .
3.,Na žiadnom z účtov mi nezostala čiastka vo výške 3.000,- Sk tak ako to exekučný poriadok prikazuje.
4.,Doposiaľ som nedostal do vlastných rúk žiadne oznámenie o priebehu exekúcie.
5., Exekútor asi poslal oznámenie na trvalú adresu na ktorej sa nezdržujem a na prechodnú mi neposlal nič.
6., Poslal som ihneď exekútorovi žiadosť a pozastavenie exekúcie a to mailom a doporučeným listom s návrhom na dohodu o splátkovom kalendári, ale doposiaľ mi účty neodblokoval.
7.,Návrh na zrušenie akýchkoľvek exekúcii som poslal všetkým právným zástupcom DP vrátane Judr.Chovancovi,( zásielka bola zaslaná ako doporučene do vlastných rúk s opakovaním dpručením ) zásielka prišla späť s označením, adresát neznámy t.j. pošta sa vôbec nesnažila o opakované doručenie zásielky i napriek tomu, že som za službu zaplatil, takto aspoň mám písomný podklad o tom, že aj mne mohla takto dôjsť pošta na trvalú adresu a pošta ju hneď vrátila ako adresát neznámy...

Viete mi poradiť ako mám postupovať?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

pavelma Pozri príspevok
Neviem akým spôsobom sa dá zadať otázka - dotaz tak to rieším týmto spôsobom.

Opis problému :

V tieto dni mi exekútor zablokoval všetky účty z dôvodu exekúcie v prospech Dopravného podniku z titulu neuhradenia pokuty za cestu bez platného cestovného lístka.
Priznám sa mal som niekoľko pokút a preto som v minulosti komunikoval ako DPMB tak aj s ich právným zástupcom Judr.Mariánom Chovancom.
Napísal som aj list aby mi oznámili ceľkový dlh a spôsob a formu úhrady ich pohľadaviek.Očakával som splátkový kalendár.
Odpovede som nedostal, ale podacie lístky z pošty mám.
V jednom prípade som dal na revízorov aj trestné oznámenie pre obmedzovanie slobody a agresívne chovanie.

1.,Exekúcia prebehla zablokovaním všetkých účtov, ktoré mám.
2.,Exekútor zablokoval aj debetné účty a debetné karty .
3.,Na žiadnom z účtov mi nezostala čiastka vo výške 3.000,- Sk tak ako to exekučný poriadok prikazuje.
4.,Doposiaľ som nedostal do vlastných rúk žiadne oznámenie o priebehu exekúcie.
5., Exekútor asi poslal oznámenie na trvalú adresu na ktorej sa nezdržujem a na prechodnú mi neposlal nič.
6., Poslal som ihneď exekútorovi žiadosť a pozastavenie exekúcie a to mailom a doporučeným listom s návrhom na dohodu o splátkovom kalendári, ale doposiaľ mi účty neodblokoval.
7.,Návrh na zrušenie akýchkoľvek exekúcii som poslal všetkým právným zástupcom DP vrátane Judr.Chovancovi,( zásielka bola zaslaná ako doporučene do vlastných rúk s opakovaním dpručením ) zásielka prišla späť s označením, adresát neznámy t.j. pošta sa vôbec nesnažila o opakované doručenie zásielky i napriek tomu, že som za službu zaplatil, takto aspoň mám písomný podklad o tom, že aj mne mohla takto dôjsť pošta na trvalú adresu a pošta ju hneď vrátila ako adresát neznámy...

Viete mi poradiť ako mám postupovať?
Ďakujem za odpoveď.
ad 5. konal spravne
ad 6. ty si povinny a ty urcite nebudes diktovat exekutorovi ani opravnenemu, ci im budes pohladavku splacat a kedy ti ma odblokovat ucet

ad. 7. nechaj to uz tak, minies viac penazi a usilia, akoby si to zaplatil...
0 0
ruwolf ruwolf

ruwolf je offline (nepripojený) ruwolf

vladan Pozri príspevok
ak máš úrok stanovený na 0,15% za každý deň omeškania, čo činí za rok 0,15 x 365 = 54,75%.
To sa kde tak počítajú úroky?
Mne to vychádza na nejakých cez 72% za 365 dní. (Možno zle rátam, pretože som ešte nepočul o tom, že by sa niekde nerátali úroky z úrokov.)
0 0
zuzkaml19 zuzkaml19

zuzkaml19 je offline (nepripojený) zuzkaml19

Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, či by mi niekto nevedel poradiť, akým spôsobom sa vymáhajú daňové a nedaňové pohľadávky vo verejnom subjekte (mesto). Mám na mysli celý postup,ak nepomôžu výzvy, aký je ďalší postup, súd, exekúcia, len neviem presne ako to ide. Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať