Zavrieť

Porady

konateľ a služobná cesta

Prosím Vás, ak s.r.o. s jediným spoločníkom sídli v meste „A“ a vykonáva právne služby pre spoločnosť v meste „B“, môže si konateľ dávať na všetky pracovné dni služobnú cestu a tak vyplácať za každý odpracovaný deň stravné pre pásmo nad 18h, t.j. 8,30€ + cestovné náhrady z mesta „A“ do mesta „B“? Musí pritom preukázať ubytovanie v meste „B“? Ak má prenajatý byt v meste „B“, môže si náklady naň daň do daňových nákladov?
Usporiadat
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Pre upresnenie sa ešte raz opýtam .. jeho pracovné zaradenie je predajca ...?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
promont maja Pozri príspevok
Pre upresnenie sa ešte raz opýtam .. jeho pracovné zaradenie je predajca ...?
áno, AJ... je to zložité...ráno vybavuje veci so zamestnancami v meste A, kde má jednu predajňu, potom ide do mesta B, kde je druhá predajňa a vybavuje tu,ide na tovar a po úradoch, potom večer opäť do predajne v meste A, donesie tovar, rieši pracovné a obchodné veci so zamestnancami.....v predajni v meste B je viac ľudí, ktorí predávajú, nepredáva len on...keď treba vypomôže. Je to majiteľ s.r.o., konateľ a zamestnanec zároveň.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Takže ešte raz k tým percentám ... si si istá, že v pracovnej zmluve má uvedené pracovné zaradenie ako predajca ... nie je tam napr. obchodný riaditeľ ..? .. pre istotu si to over. a možno sa ti tie tvoje percentá rapídne zmenia.

Možnosti ( v súvislosti s vykonávaním služobných ciest)

1. zamestnanec používa so súhlasom zamestnávateľa vlastné motorové vozidlo = pozrieť príspevky na porade - je ich tu veľmi veľa ( inak platí § 7, ods. 1 Zákon č. 283 / 2002 Z. z. o cestovných náhradách) s tým, že je nanajvýš potrebné prečítať si zákon pozorne celý ( napr. stravné, ubytovanie atď.)

2. konateľ ( má podpísanú zmluvu o výkone funkcie) používa vlastné motorové vozidlo a vykonané cesty súvisia priamo iba s vykonávaním tejto funkcie - pozri príspevky v tejto téme - hlavne ErikaDP a potom Lianka.

3. spoločník používa vlastné motorové vozidlo ( má podpísanú zmluvu napr. o sprostredkovaní, resp. mandátnu zmluvu .. a pod.)
- atu nemám ani ja jasno - práve sme sa v tejto téme o tom bavili.

Takže ti to možno pomôže .. a nakoniec všetky služobné cesty toho tvojho šéfa budú iba na nákup a predaj tovaru ...
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

promont maja Pozri príspevok
Takže ešte raz k tým percentám ... si si istá, že v pracovnej zmluve má uvedené pracovné zaradenie ako predajca ... nie je tam napr. obchodný riaditeľ ..? .. pre istotu si to over. a možno sa ti tie tvoje percentá rapídne zmenia.

Možnosti ( v súvislosti s vykonávaním služobných ciest)

1. zamestnanec používa so súhlasom zamestnávateľa vlastné motorové vozidlo = pozrieť príspevky na porade - je ich tu veľmi veľa ( inak platí § 7, ods. 1 Zákon č. 283 / 2002 Z. z. o cestovných náhradách) s tým, že je nanajvýš potrebné prečítať si zákon pozorne celý ( napr. stravné, ubytovanie atď.)

2. konateľ ( má podpísanú zmluvu o výkone funkcie) používa vlastné motorové vozidlo a vykonané cesty súvisia priamo iba s vykonávaním tejto funkcie - pozri príspevky v tejto téme - hlavne ErikaDP a potom Lianka.

3. spoločník používa vlastné motorové vozidlo ( má podpísanú zmluvu napr. o sprostredkovaní, resp. mandátnu zmluvu .. a pod.)
- atu nemám ani ja jasno - práve sme sa v tejto téme o tom bavili.

Takže ti to možno pomôže .. a nakoniec všetky služobné cesty toho tvojho šéfa budú iba na nákup a predaj tovaru ...
V čerstvom čísle publikácie 1000 riešení 5/2009 / vydáva vydavateľstvo Poradca/ je v skratke rozobraný tento problém - podľa kotrého ustanovenia zákona o Cest. náhradaách sa postupuje pri cestách konateľa /spoločníka/zamestnanca.,
autorka odpovede tiež píše, že pracovnou cestou konateľa je cesta kotrá súvisí s postavením KONATEĽA,
a ďalej ... citujem článok: Spoločník ktorý nemá uzatvorený so spoločnosťou pracovný vzťah, ale vykonáva prácu pre spoločnosť, má nárok na náhrady podľa § 1 ods. 2 písm.a) ako osoba, o ktorej to ustnovuje ZDP.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Konateľ/spoločník/zamestnanec (pracovná zmluva na výkon činnosti: manažér firmy):

- pracovná cesta: z miesta "A" .... do .... miesta: Nemecko-Mníchov (služobná cesta,obch.rokovanie).... patrí stravné ako u zamestnanca, keďže vykonáva pre spoločnosť závislú prácu ako zamestnanec. Správne?

- ubytovanie: výdavky = nula (mal grátis)

- vreckové: napr. 40% stravného z 45€ (pre Nemecko)
Pracovná cesta trvala dva dni, začala:

22.09.2009 o 04.00 ráno z miesta "A"
22.09.2009 o 10.00 prekročil hranice do Rakúska
22.09.2009 od 10.00 do 13.00 Rakúsko - Nemecko
22.09.2009 o 13.00 hranice Nemecko - 19.00 Mníchov
23.09.2009 - Mníchov celý deň
24.09.2009 - odchod Mníchov o 10.00
24.09.2009 - príchod - miesto "A" o 23.00

Ďakujem
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Lenka1979 Pozri príspevok
Konateľ/spoločník/zamestnanec (pracovná zmluva na výkon činnosti: manažér firmy):

- pracovná cesta: z miesta "A" .... do .... miesta: Nemecko-Mníchov (služobná cesta,obch.rokovanie).... patrí stravné ako u zamestnanca, keďže vykonáva pre spoločnosť závislú prácu ako zamestnanec. Správne?

- ubytovanie: výdavky = nula (mal grátis)

- vreckové: napr. 40% stravného z 45€ (pre Nemecko)
Pracovná cesta trvala dva dni, začala:

22.09.2009 o 04.00 ráno z miesta "A" 3,60 €
22.09.2009 o 10.00 prekročil hranice do Rakúska 11,25 € (tu si nie som istá,či mu patrí stravné aj v Rakúsku)
22.09.2009 od 10.00 do 13.00 Rakúsko - Nemecko
22.09.2009 o 13.00 hranice Nemecko - 19.00 Mníchov 22,50 €
23.09.2009 - Mníchov celý deň 45 €
24.09.2009 - odchod Mníchov o 10.00 ,prechod hraníc do AU o 14.00
24.09.2009 - prechod hraníc BA-SR o 16.00, príchod - miesto "A" o 23.00
stravné-zahraničie: 45 €, stravné-tuzemsko:3,60 €
Ďakujem
... ešte doplním, že ubytovanie bolo poskytnuté bezplatne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Lenka1979 Pozri príspevok
Konateľ/spoločník/zamestnanec (pracovná zmluva na výkon činnosti: manažér firmy):

- pracovná cesta: z miesta "A" .... do .... miesta: Nemecko-Mníchov (služobná cesta,obch.rokovanie).... patrí stravné ako u zamestnanca, keďže vykonáva pre spoločnosť závislú prácu ako zamestnanec. Správne?

- ubytovanie: výdavky = nula (mal grátis)

- vreckové: napr. 40% stravného z 45€ (pre Nemecko)
Pracovná cesta trvala dva dni, začala:

22.09.2009 o 04.00 ráno z miesta "A"
22.09.2009 o 10.00 prekročil hranice do Rakúska
22.09.2009 od 10.00 do 13.00 Rakúsko - Nemecko
22.09.2009 o 13.00 hranice Nemecko - 19.00 Mníchov
23.09.2009 - Mníchov celý deň
24.09.2009 - odchod Mníchov o 10.00
24.09.2009 - príchod - miesto "A" o 23.00

Ďakujem
Budem vychádzať z toho, že má náhrady ako zamestnanec.

Trochu ti to poopravujem:

1.deň 22.9.
4:00 - 10:00 - tuzemská PC, trvanie 5 hodín, náhrada 3,60 EUR
10:00 - 13:00 - ZPC AT - trvanie 3 hodiny
13:00 - 24:00 - ZPC DE - trvanie 11 hodín
Spolu ZPC 14 hodín, náhrada ako pre DE nad 12 hodín 45 EUR plus vreckové 18 EUR

2. deň 23.9.
00:00 - 24:00 - ZPC trvanie 24 hodín
náhrada 45 EUR plus vreckové 18 EUR

3. deň 24.9.
00:00 - 14:00 - ZPC v DE trvanie 14 hodín
14:00 - 16:00 - ZPC v AT - trvanie 2 hodiny
SPolu 16 hodín, náhrada 45 EUR plus vreckové 18 EUR
16:00 - 23:00 - TPC, trvanie 7 hodín náhrada pre tuzemskú cestu - 3,60 EUR

Už si len spočítaj jednotlivé náhrady.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

ErikaDP Pozri príspevok
V čerstvom čísle publikácie 1000 riešení 5/2009 / vydáva vydavateľstvo Poradca/ je v skratke rozobraný tento problém - podľa kotrého ustanovenia zákona o Cest. náhradaách sa postupuje pri cestách konateľa /spoločníka/zamestnanca.,
autorka odpovede tiež píše, že pracovnou cestou konateľa je cesta kotrá súvisí s postavením KONATEĽA,
a ďalej ... citujem článok: Spoločník ktorý nemá uzatvorený so spoločnosťou pracovný vzťah, ale vykonáva prácu pre spoločnosť, má nárok na náhrady podľa § 1 ods. 2 písm.a) ako osoba, o ktorej to ustnovuje ZDP.
Keďže som tento týždeň absolvovala školenie k cestovným náhradám, mám plnú hlavu otázok, ktoré sa dnes snažím vyriešiť. Mám tiež konateľa=spoločníka v jednej osobe, ktorý pre svoju spoločnosť vykonáva práce - hlavne čo sa týka dojednania obchodu (práca s drevom-takže ho musí ísť osobne prezrieť, vybrať a dojednať nákupnú cenu). Tento konateľ nemá s firmou uzatvorenú žiadnu zmluvu. Je to jednoosobová s.r.o., a tak nemal potrebu uzatvoriť zmluvu sám so sebou. Nevypláca si za prácu žiadnu odmenu, avšak vypláca si cestovné náhrady. Jednoznačne je to v zmysle zákona o cestovných náhradách možné a je to daňový výdavok firmy. Avšak čo ma zarazilo bolo, že v zmysle zákona o dani z príjmov sú cestovné náhrady oslobodené od dane len v prípade, keď sú vyplácané zamestnancovi, t.j. niekomu, kto má vo firme príjem zo závislej činnosti. Ak nejde o závislú činnosť, mal by si to konateľ spoločnosti zdaniť... Neviem sa s tým akosi vyrovnať. Podľa mňa v prípade konateľa=spoločníka môže ísť určite len o závislú činnosť vykonávanú pre firmu, aj keď priamo príjmy z tejto závislej činnosti neplynú, alebo sa mýlim? Mohla by som teda napríklad nejakou mandátnou zmluvou ošetriť, že tieto práce vykonáva a odmena za to nie je žiadna, len mu budú plynúť nároky v zmysle zákona o CN? K problematike zdanenia sa mi prednášajúca nechcela vyjadriť jednoznačne, mám sa vraj poradiť s daňovým poradcom. Prosím, nenájde sa niekto, kto má reálnu skúsenosť, prípadne nejakú daňovú kontrolu za sebou?
0 0
tolka tolka

tolka je offline (nepripojený) tolka

Mám skúsenosť - v takomto prípade nie sú cestovné náhrady predmetom zdanenia a u zamestnávateľa daňovo uznateľné náklady.

0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Poslala som dopyt na DRSR, lebo mi to nedalo. Nenapadlo by ma, ze spolocnik alebo konatel by si mal cestovne nahrady zdanovat. Presiel tyzden, este neodpovedali... Neviem, ci je to tazka otazka...
0 0
breckova breckova

breckova je offline (nepripojený) breckova

Konateľ dcérskej spoločnosti v SR, občan SR, je zamestnancom materskej spoločnosti v ČR. Je možnosť používať služobné auto dcérskej spoločnosti na cesty medzi dcérskou a materskou spoločnosťou na náklady dcéry? Akým spôsobom o tom účtovať?
0 0
breckova breckova

breckova je offline (nepripojený) breckova

Konateľ dcérskej spoločnosti v SR, občan SR, je zamestnancom materskej spoločnosti v ČR. Je možnosť používať služobné auto dcérskej spoločnosti na cesty medzi dcérskou a materskou spoločnosťou na náklady dcéry? Akým spôsobom o tom účtovať?
Poradíte mi niekto?
0 0
breckova breckova

breckova je offline (nepripojený) breckova

Konateľ dcérskej spoločnosti v SR, občan SR, je zamestnancom materskej spoločnosti v ČR. Je možnosť používať služobné auto dcérskej spoločnosti na cesty medzi dcérskou a materskou spoločnosťou na náklady dcéry? Akým spôsobom o tom účtovať?
Poradíte mi niekto prosííííím?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
alušik Pozri príspevok
... Avšak čo ma zarazilo bolo, že v zmysle zákona o dani z príjmov sú cestovné náhrady oslobodené od dane len v prípade, keď sú vyplácané zamestnancovi, t.j. niekomu, kto má vo firme príjem zo závislej činnosti. ...
Lianka Pozri príspevok
Poslala som dopyt na DRSR, lebo mi to nedalo...
Tu je odpoved z DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
- vzhľadom na to, že v zmysle § 5 ods.1 písm. b) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov príjmy spoločníka sa považujú za príjmy zo závislej činnosti a spoločník podľa ods. 2 za zamestnanca, cestovné náhrady vyplatené spoločníkovi do výšky nároku podľa zákona o cestovných náhradách pre neho nie sú predmetom dane v zmysle § 5 ods. 5 písm. a) citovaného zákona.

Váš dopyt:

Dobry den,
dovolujem si Vas poziadat o stanovisko k nasledujucemu problemu:

Spolocnik v s. r. o. vykonava cinnosti pre spolocnost, nie je v spolocnosti v pracovnom pomere, za svoju pracu nedostava ziadnu odmenu. Vykonava sluzobne cesty, na zaklade predlozeneho vyuctovania sluzobnej cesty su mu vyplacane cestovne nahrady (narok na stravne, doprava, vreckove na zahranicnych pracov. cestach a pod.) podla zakona o cestovnych nahradach.
§ 5 ods. 5 a) zakona o dani z prijmov hovori, ze predmetom dane nie je "cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov, 15) vrátane vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste do výšky 40 % nároku na stravné ustanovené týmito predpismi, 15)".

Da sa vykon spolocnika bez odmeny povazovat za zavislu cinnost, a tym padom cestovne nahrady nie su u neho predmetom dane?
Alebo je spolocnik povinny vyplacane cestovne nahrady zdanit vo svojom danovom priznani?
Ako je to v pripade konatela bez odmeny a vyplacanych cestovnych nahrad - su predmetom dane u fyzickej osoby?
Dakujem.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Predchádzajúca odpoveď z DRSR sa mi celkom nepáčila. Akoby sa tam nezamerali na to, že je bez odmeny. Preto som si dovolila zadať dotaz ešte raz na pracovisko Žilina...

DOPYT:

Dobrý deň,
poprosila by som Vás o stanovisko k nasledujúcemu problému:

Spoločník (zároveň konateľ) v s. r. o. vykonáva činnosť pre túto spoločnosť, no nie je v spoločnosti v pracovnom pomere, ani inom zmluvnom vzťahu a za svoju prácu teda nedostáva žiadnu odmenu. Vykonáva však pre spolocnosť služobné cesty (priamo súvisiace s predmetom činnosti spoločnosti) a na základe predloženého vyúčtovania sú mu vyplacané cestovné náhrady (stravné, doprava, vreckové na zahraničných pracov. cestách a pod.) podľa zákona o cestovnych náhradách.
§ 5 ods. 5 a) zakona o dani z príjmov je uvedené, že predmetom dane nie je "cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov, 15) vrátane vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste do výšky 40 % nároku na stravné ustanovené týmito predpismi, 15)".

Stretla som sa na školení s názorom, že pokiaľ odmena za prácu nie je vyplácaná (teda neplynú mu príjmy zo závislej činnosti), mal by vyplatené cestovné náhrady zdaniť.
Môže sa výkon práce spoločníka bez odmeny považovať za závislú činnosť a cestovné náhrady teda nie sú u neho predmetom dane z príjmu fyzickej osoby? Alebo je spoločník povinný vyplácané cestovné náhrady zdaniť vo svojom daňovom priznaní?

DR SR pracovisko Žilina
Naša značka:5909/2009
Č.j.V/240/6174/2009
Vyb: Bor


Odpoveď:
Medzi príjmy zo závislej činnosti do § 5 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov zaraďujeme aj príjmy za prácu spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzením.

Aj v prípadoch, kedy nie je spoločníkovi (konateľovi) vyplatený príjem zo závislej činnosti, je spoločník (konateľ) pre účely zákona o dani z príjmov, považovaný za zamestnanca.

V zmysle uvedeného je podľa § 5 ods. 5 písm. a) zákona o dani z príjmov prijatá náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov (zákon 283/2002 Z.z.), príjmom vylúčeným z predmetu dane.


Odd. MDaS DRSR
2 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Alušik, vrelá vďaka ... je to za 10 bodov.
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

citala som na porade reakcie k takejto teme,ze ak konatel pouzije na SC svoje sukromne MV,musi zan sro zaplatit dan z MV - nerozumiem preco,ak sa vlastne povazuje za "zamestnanca" - ako to je?neviete mi niekto poradit?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
... pretože použije svoje súkromné MV a je v ňom zapísaný ako držiteľ vozidla....ak by tam bola zapísaná jeho manželka, tak sa daň neplatí
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

ok a co v situaci,ze manzel aj manzelka su konatelia sro, v dokladoch vozidla je zapisana manzelka,ale na SC chodi manzel - on si v sro narokuje cestovne nahardy - je vtedy potrebne platit dan z MV?
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Vivi Pozri príspevok
ok a co v situaci,ze manzel aj manzelka su konatelia sro, v dokladoch vozidla je zapisana manzelka,ale na SC chodi manzel - on si v sro narokuje cestovne nahardy - je vtedy potrebne platit dan z MV?
Ak jazdí manžel a auto je manželkine NEPLATIA
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať