Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

dobry den,
som zamestnana u sucast.zamestn. od maja 2009
moje dnp trvalo 16 mes., ukoncene bolo 02/10, platila som ho z min.
na novo som sa prihlasila zac. oktobra/10 z max., lebo som otehotnela
bohuzial, som potratila, a teraz by som sa chcela dat vypisat na pnku
lenze teraz neviem, ci mi bude pnka ratana aj z dnp, ak som nebola od februara poistena.. je tam nejaka lehota... prosim napiste mi ako to je.. velmi dakujemm
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

valca11 Pozri príspevok
dobry den,
som zamestnana u sucast.zamestn. od maja 2009
moje dnp trvalo 16 mes., ukoncene bolo 02/10, platila som ho z min.
na novo som sa prihlasila zac. oktobra/10 z max., lebo som otehotnela
bohuzial, som potratila, a teraz by som sa chcela dat vypisat na pnku
lenze teraz neviem, ci mi bude pnka ratana aj z dnp, ak som nebola od februara poistena.. je tam nejaka lehota... prosim napiste mi ako to je.. velmi dakujemm
.. budeš mať nárok na nemocenské z DNP ... ale z pravdepodobného VZ
Daj si vypísať dve PNky (jednu ako zamestnanec, jednu ako DNPO)
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

velmi pekne dakujem, to mi dost odlahlo,,,
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Dračica Pozri príspevok
dobrý večer,

chcela by som vedieť. ak ukončím živnosť k 31.12.2010, a v roku 2011 pôjdem na PN a materskú, ako sa mi bude počítať PN a materské.
od roku 2008 si platím DNP nepretržite a aj povinné nemocenské poistenie. Ak ukončím tento rok živnosť a tým aj povinné nemocenské poistenie, zostane mi len DNP, bude sa mi Pn a materská počítať len z DNP, alebo aj z povinného poistenia,. ktoré však už bude ukončené? prosím poradte mi niekto.
Ďakujem
toto by som tiež bola zvedavá. Skúsim napísať môj názor. čo som čítala pôvodný návrh, tak ak by po ukončení NP vzniklo dalšie nem.poistenie, tak ochranná lehota z tohto ukončeného NP neplynie. Ak ale trvá druhé nem.poistenie, ktoré trvalo aj pred ukončením toho prvého povinného NP szoč, tak predpokladám ochranná lehota z tohto ukončeného povinného NP szčo plynie.

a ak by NP skončilo 31.12.2010, tak začína OL plynúť od 1.1.2011 a teda podla návrhu predpokladám bude trvať OL 7dní /ak tých 7dní schávalia/.
ak by ale skončilo NP 30.12.2010, tak začína OL plynúť od 31.12.2010, t.j. ochranná lehota by trvala 42dní.

ak počas trvania tejto OL ti vznikne očr, pn /MD už asi nestihneš/, tak nárok na nem.dávku by predpokladám mal vzniknúť aj z ukončeného NP szčo a aj z trvajúceho dnp.

prosím opravte ma, ak máte iný názor.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

gabi .. len problém s ochrannou dobou v podobných prípadoch je už aj teraz - za súčasného znenia zákona (... ale nie vždy je to rovnako posúdené )
ja by som to asi na mieste Dračice urobila tak, že by som živnosť neukončovala kým nenastúpim na materskú (PNku) - hlavne ak ide o krátke obdobie ... aby som sa vyhla komplikáciám. (myslím, že budúcej mamičke neprospievajú odvolávačky na SP a pod ...). A poistné sa počas poberania nemocenského aj tak neplatí...
No a ako to nakoniec bude - to ešte len uvidíme
0 0
krcmer krcmer

krcmer je offline (nepripojený) krcmer

Ahojte, snazim sa tu najst odpoved, ale zatial sa mi nepodarilo.. Takze prosim vas o radu.. Som na MD od jula 2006, nasledne na rodicovskej dovolenke, opat na materskej a v sucasnosti na rodicovskej.. Teraz som tehotna a na dalsiu MD mam nastup od aprila 2011. Stale som evidovana ako zamestnana. Takze narok na matersku mam. Je vsak mozne este sa pripoistit ako DNP este v tomto roku na najvyssiu sumu a tym si zvysit matersku? Alebo je to uz zbytocne a i tak by bolo treba byt doborvolne nemocensky poistena tych 270dni pred nastupom na dalsiu MD? Ak to ma vyznam, z coho sa potom pocita vyska materskej? Dakujem !!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

krcmer Pozri príspevok
Ahojte, snazim sa tu najst odpoved, ale zatial sa mi nepodarilo.. Takze prosim vas o radu.. Som na MD od jula 2006, nasledne na rodicovskej dovolenke, opat na materskej a v sucasnosti na rodicovskej.. Teraz som tehotna a na dalsiu MD mam nastup od aprila 2011. Stale som evidovana ako zamestnana. Takze narok na matersku mam. Je vsak mozne este sa pripoistit ako DNP este v tomto roku na najvyssiu sumu a tym si zvysit matersku? Alebo je to uz zbytocne a i tak by bolo treba byt doborvolne nemocensky poistena tych 270dni pred nastupom na dalsiu MD? Ak to ma vyznam, z coho sa potom pocita vyska materskej? Dakujem !!
Aby si získala nárok na materskú aj z DNP musíš splniť podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch, čo už do pôrodu nestihneš.
1 0
krcmer krcmer

krcmer je offline (nepripojený) krcmer

Skoda, bol to pokus, ci sa este nieco da robit.. Dakujem, Veronika.
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

nela07 Pozri príspevok
Dobrý večer, chcela by som sa poradiť:
- pracovný pomer od r. 2007 - 26.4.2010
- čerpanie RD do 8.4.2010
- od 27.4.2010 úrad práce - 30.11.2010
- plánovaný nástup do novej práce 1.12.2010 s max. vymeriavacím základom 1116 eur
- plánovaný pôrod najskôr v 08/2011
Materská - bude splnená podmienka 270 dní v posledných 2 rokoch od pôrodu
- materská sa bude rátať z vymeriavacieho základu z obdobia 12/2010.
Uvažujem správne? Ďakujem za odpovede.
skúsim sa posunúť
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nela07 Pozri príspevok
skúsim sa posunúť
.. neli - akurát v tomto asi bude zmena - takže ťažko teraz radiť (návrh je jedna vec, ale aká bude skutočnosť ..).
Podľa súčasného znenia by to bolo tak.
2 0
Ka-Be Ka-Be

Ka-Be je offline (nepripojený) Ka-Be

Prosím Vás o radu:

1. pracovný pomer od 1.5.-31.12.2010
2. pracovný pomer od 1.2.2011

Nástup na MD od 1.5.20111

Podmienka 270 dní splnená bude.
Rozh.obdobím na výpočet materského bude príjem zo zamestnania z r. 2011?
Do počtu 270 dní sa zahrňajú aj vylúčené dni, t.j. PN?
ďakujem
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ka-Be Pozri príspevok
Prosím Vás o radu:

1. pracovný pomer od 1.5.-31.12.2010
2. pracovný pomer od 1.2.2011

Nástup na MD od 1.5.20111

Podmienka 270 dní splnená bude.
Rozh.obdobím na výpočet materského bude príjem zo zamestnania z r. 2011?
Do počtu 270 dní sa zahrňajú aj vylúčené dni, t.j. PN?
ďakujem
Ak v novom pracovnom pomere nedosiahneš aspoň 31 (90) dní poistenia, tak RO bude rok 2010. Zatiaľ je v návrhu novely podmienka minimálne 31 dní poistenia v novom zamestnaní, schvaľovať sa bude možno 90, nikto nevie, ako to bude.
Ale počítaj, ak by schválili 90 dní:
február 28 dní
marec 31 dní
apríl 30 dní
spolu: 89 dní (ak schvália 90 dní, je to málo)
Sleduj zmeny v návrhu novely.
1 0
Ka-Be Ka-Be

Ka-Be je offline (nepripojený) Ka-Be

Vďaka za odpoveď
A do tých 270, 31, resp. 90 dní sa zahrňajú aj prípadné PN
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Katy a R Pozri príspevok
.. neli - akurát v tomto asi bude zmena - takže ťažko teraz radiť (návrh je jedna vec, ale aká bude skutočnosť ..).
Podľa súčasného znenia by to bolo tak.
Ešte ma napadlo - čo sa tejto situácie dotkne, ak bude zmena. Podmienka 31 (90) dní nového zamestnania bude splnená. Alebo je tam aj nejaká iná zmena, čo by to mohla ovplyvniť a nepostrehla som to? Ďakujem. za odpoveď.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

nela07 Pozri príspevok
Ešte ma napadlo - čo sa tejto situácie dotkne, ak bude zmena. Podmienka 31 (90) dní nového zamestnania bude splnená. Alebo je tam aj nejaká iná zmena, čo by to mohla ovplyvniť a nepostrehla som to? Ďakujem. za odpoveď.
Tá podmienka 31 (90) sa môže vzťahovať napr. na rok 2010.
1 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Kvaka Pozri príspevok
Tá podmienka 31 (90) sa môže vzťahovať napr. na rok 2010.
Kebyže sa vzťahovala na rok 2010, tak je lepšie nezamestnať sa v roku 2010 ale až v roku 2011 na 31(90) dní s max. vymeriavacím základom, samozrejme tak, aby bola splnená podmienka poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch?
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

[
Ďakujem za súhlas Kvaka
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

nela07 Pozri príspevok
[
Ďakujem za súhlas Kvaka
Do konca novembra by to mohlo byť známe, ako to schvália, ale tiež si myslím, že toto stresovanie mamičiek je nevhodné. Mohlo by to zostať v doterajšej podobe, a schváliť zmenu najlepšie v polovici budúceho roka, len aby teraz nestrašilo tých 90 dní.
1 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Kvaka Pozri príspevok
Do konca novembra by to mohlo byť známe, ako to schvália, ale tiež si myslím, že toto stresovanie mamičiek je nevhodné. Mohlo by to zostať v doterajšej podobe, a schváliť zmenu najlepšie v polovici budúceho roka, len aby teraz nestrašilo tých 90 dní.
Prepáč, možno som otravná, len sa chcem ešte uistiť. Ak by začalo zamestnanie 1.12.2010 a schválili by 90 dní bude sa brať rozhodujúce obdobie na materskú v roku 2011 kalendárny rok 2010, t.j. vymeriavacie základy z roku 2010 a počet dní RO (2 zamestnania a medzitým ÚP, t.j. mzdy z oboch zamestnaní v roku 2010 a počet dní v zamestnaní)? Ďakujem za trpezlivosť.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Ak by sa zamestnankyňa zamestnala od 1.12.2010 s maximálnym VZ, od 31.12. je na pN-ke, dňa 25.2.2011 nastupuje na materskú dovolenku, akéí bude jej rozhodujúce obdobie ? Podmienku 270 dní má splnenú ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať