Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

nela07 Pozri príspevok
Prepáč, možno som otravná, len sa chcem ešte uistiť. Ak by začalo zamestnanie 1.12.2010 a schválili by 90 dní bude sa brať rozhodujúce obdobie na materskú v roku 2011 kalendárny rok 2010, t.j. vymeriavacie základy z roku 2010 a počet dní RO (2 zamestnania a medzitým ÚP, t.j. mzdy z oboch zamestnaní v roku 2010 a počet dní v zamestnaní)? Ďakujem za trpezlivosť.
To ti nikto teraz nepovie, lebo tých 30 (90) dní sa nemusí viazať na ten ktorý rok. Zatiaľ nie je v novele napísané, či celé nové poistenie má trvať 31 (90) dní, alebo v roku 2010. Možno to schvália aj tak, že to bude musieť byť splnené až ku dňu čerpania dávky, aj keď poistenie začalo v roku 2010. A potom RO bude len z nového posledného VZ z roku 2010. Naozaj treba počkať na schválenú novelu. Ale tých 270 dní v posledných dvoch rokoch sa nemení.
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ak som dobre čítala, tak v návrhu sa hovorí o "trvaní poistenia" ... RO sa nespomína ..
V tom prípade by RO mohlo byť aj dva dni .. ak by šlo o prelom rokov..
Ale radšej nepredbiehajme !!!
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Katy a R Pozri príspevok
ak som dobre čítala, tak v návrhu sa hovorí o "trvaní poistenia" ... RO sa nespomína ..
V tom prípade by RO mohlo byť aj dva dni .. ak by šlo o prelom rokov..
Ale radšej nepredbiehajme !!!
Máš pravdu, ak by to trvanie poistenia bolo chápané tak, že trvá 31 (90) dní od začiatku poistenia v roku 2010 až ku dňu nároku na dávku v roku 2011. No a čo ak sa to bude vykladať tak, že ak začalo nové poistenie v roku 2010 tak musí trvať minimálne 31 (90) dní v roku 2010? Veď ak by to bolo inak, zase by sa na konci roku dalo špekulovať s VZ. Tak, ako píšeš, stačilo by aj na konci decembra zmeniť zamestnanie, dať nový VZ na maximum. Radšej počkajme, ako to schvália.
2 0
harleydavidson harleydavidson

harleydavidson je offline (nepripojený) harleydavidson

Ahojte poradaci,
ako citam a pocujem, chysta sa zmena okolo DNP.
Chystame sa s manzelkou otehotniet , preto prosim, platia este tieto predpoklady pre ziskanie max. rodicovskej a materskej?

- manzelka bola pred nastupom na rodicovsku bez prace, bez naroku na matersky prispevok - DNP neplatila
- od 02/2009 je na rodicovskej dovolenke, pobera rodicovsky prispevok
- od januara 2011 sa chce prihlasit do socky ako DNP z min. VZ
- februar/marec... planujeme otehotniet
- min. 26 t pred porodom zrusit DNP z min VZ a prihlasit na max. VZ (tak, aby DNP z maxVZ bolo platene min. 26 t pred porodom)
....a porod koncom roka 2011

Teda ak bude splnena podmienka 270 dni platenia DNP pred porodom, z toho min 26 t pred porodom platit DNP z max VZ, budu splnene predpoklady pre priznanie max. materskej?
Dakujeme
Naposledy upravil harleydavidson : 16.11.10 at 12:37
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

harleydavidson Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
ako citam a pocujem, chysta sa zmena okolo DNP.
Chystame sa s manzelkou otehotniet , preto prosim, platia este tieto predpoklady pre ziskanie max. rodicovskej a materskej?

- manzelka bola pred nastupom na rodicovsku bez prace, bez naroku na matersky prispevok - DNP neplatila
- od 02/2009 je na rodicovskej dovolenke, pobera rodicovsky prispevok
- od januara 2011 sa chce prihlasit do socky ako DNP z min. VZ
- februar/marec... planujeme otehotniet
- min. 26 t pred porodom zrusit DNP z min VZ a prihlasit na max. VZ (tak, aby DNP z maxVZ bolo platene min. 26 t pred porodom)
....a porod koncom roka 2011

Teda ak bude splnena podmienka 270 dni platenia DNP pred porodom, z toho min 26 t pred porodom platit DNP z max VZ, budu splnene predpoklady pre priznanie max. materskej?
Dakujeme
Mení sa to od roku 2011. Pozri na navrhovaný § 54 tu: http://www.porada.sk/1552851-post1763.html

Podľa navrhovaného ods. 2 písm. b) ak manželke vznikne nemocenské poistenie v roku 2011 a v tomto roku jej vznikne aj nárok na materské , rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom jej vznikne nárok na materské, za podmienky, že toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 31 dní.
Podľa informácií tu na porade, sa trvanie poistenia najmenej 31 dní možno zmení na najmenej 90 dní.
0 0
harleydavidson harleydavidson

harleydavidson je offline (nepripojený) harleydavidson

Kvaka Pozri príspevok
Mení sa to od roku 2011. Pozri na navrhovaný § 54 tu: http://www.porada.sk/1552851-post1763.html

Podľa navrhovaného ods. 2 písm. b) ak manželke vznikne nemocenské poistenie v roku 2011 a v tomto roku jej vznikne aj nárok na materské , rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom jej vznikne nárok na materské, za podmienky, že toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 31 dní.
Podľa informácií tu na porade, sa trvanie poistenia najmenej 31 dní možno zmení na najmenej 90 dní.
ak mam napisat pravdu, vobec tomu nerozumiem
nemocenske poistenie vznikne 01/2011, no ak ak manzelke vznikne narok na matersku povedzme v 11/2011, tak RO bude za obdobie od 01-10/2011 ? Teda poistenie bude trvat viac ako 31 dni...viac ako 90 dni...viac ako 270 dni, teda predpoklad na max matersku je splneny? nie? alebo...?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

harleydavidson Pozri príspevok
ak mam napisat pravdu, vobec tomu nerozumiem
nemocenske poistenie vznikne 01/2011, no ak ak manzelke vznikne narok na matersku povedzme v 11/2011, tak RO bude za obdobie od 01-10/2011 ? áno, presne takTeda poistenie bude trvat viac ako 31 dni...viac ako 90 dni...viac ako 270 dni, teda predpoklad na max matersku je splneny? to závisí od toho, aký VZ bude v tom RO mať nie? alebo...?
Dobre tomu rozumieš.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

harleydavidson Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
ako citam a pocujem, chysta sa zmena okolo DNP.
Chystame sa s manzelkou otehotniet , preto prosim, platia este tieto predpoklady pre ziskanie max. rodicovskej a materskej?

- manzelka bola pred nastupom na rodicovsku bez prace, bez naroku na matersky prispevok - DNP neplatila
- od 02/2009 je na rodicovskej dovolenke, pobera rodicovsky prispevok
- od januara 2011 sa chce prihlasit do socky ako DNP z min. VZ
- februar/marec... planujeme otehotniet
- min. 26 t pred porodom zrusit DNP z min VZ a prihlasit na max. VZ (tak, aby DNP z maxVZ bolo platene min. 26 t pred porodom)
....a porod koncom roka 2011

Teda ak bude splnena podmienka 270 dni platenia DNP pred porodom, z toho min 26 t pred porodom platit DNP z max VZ, budu splnene predpoklady pre priznanie max. materskej?
Dakujeme
Dá sa to tak urobiť, ale odhlásiť sa a znovu sa prihlásiť na DNP treba stihnúť aspoň 26 týždňov pre nástupom na materskú, nie pred pôrodom.
0 0
harleydavidson harleydavidson

harleydavidson je offline (nepripojený) harleydavidson

Jana Motyčková Pozri príspevok
Dá sa to tak urobiť, ale odhlásiť sa a znovu sa prihlásiť na DNP treba stihnúť aspoň 26 týždňov pre nástupom na materskú, nie pred pôrodom.
tak si to zrekapitulujme:
- DNP z min. VZ musi byt platene min 270 dni pred porodom
- z toho DNP z max. VZ musi byt platene minimalne 26 t pred nastupom na matersku - (co je 6 t pred porodom).
Ak su splnene tieto podmienky, materska sa pocita z max. VZ, a po skonceni materskej bude priznany rodicovsky prispevok (ten vyssí, ci uz to zjednotili?)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

harleydavidson Pozri príspevok
tak si to zrekapitulujme:
- DNP z min. VZ musi byt platene min 270 dni pred porodom
- z toho DNP z max. VZ musi byt platene minimalne 26 t pred nastupom na matersku - (co je 6 t pred porodom).
Ak su splnene tieto podmienky, materska sa pocita z max. VZ, a po skonceni materskej bude priznany rodicovsky prispevok (ten vyssí, ci uz to zjednotili?)
harley ... ja by som to zbytočne nekomplikovala s odhlasovaním - to už ste mohli urobiť skôr - lebo už dlhšie tu píšeš, že plánujete ....(mohla mať aspoň tri mesiace zaplatené). Lebo ľahko sa môže stať, že potom nestihnete 26 týždňov pred nástupom na MD.!
Počkaj ešte na nové znenie zákona - ak teda to nesúri (uvidíme, či tam nebude nejaký zádrheľ) ... a potom - ešte v tomto roku nech sa prihlási z maxima.
V prípade nástupu na materskú v budúcom roku bude RO tento rok - a po šiestich mesiacoch môže VZ znížiť na minimum - vplyv na dávku to nebude mať.
0 0
harleydavidson harleydavidson

harleydavidson je offline (nepripojený) harleydavidson

Katy a R Pozri príspevok
harley ... ja by som to zbytočne nekomplikovala s odhlasovaním - to už ste mohli urobiť skôr - lebo už dlhšie tu píšeš, že plánujete ....(mohla mať aspoň tri mesiace zaplatené). Lebo ľahko sa môže stať, že potom nestihnete 26 týždňov pred nástupom na MD.!
Počkaj ešte na nové znenie zákona - ak teda to nesúri (uvidíme, či tam nebude nejaký zádrheľ) ... a potom - ešte v tomto roku nech sa prihlási z maxima.
V prípade nástupu na materskú v budúcom roku bude RO tento rok - a po šiestich mesiacoch môže VZ znížiť na minimum - vplyv na dávku to nebude mať.
Katy a R,
ano planovali sme skor, este si mi s Xanti tu na porade pisala ohladom tychto vypoctov, ale odlozili sme to na neskor....

Aha, pomaly zacinam tomu chapat. Ak sa prihlasim na DNP este tento rok, a narok na davku mi vznikne v nasledujuci rok, RO bude predchadzajuci rok roku, kedy vznikne narok na davku (aj ked bude poistenie platene iba za december?). Ale ak sa prihlasim az na novy rok a v tom istom roku vznikne narok na davku, rozhodujucim RO bude prave tych 26 t pred nastupom na matersku. TAK?
A kedy by mala byt novela tohoto zakona v platnosti?
A este jedna otazocka pre istotu. Tych 270 dni DNP sa rata do porodu, alebo do dna kedy vznikne narok na davku - teda matersku?
Dakujem

ako po sebe citam, napisal som ze - AK SA PRIHLASIM NA DNP... . Uz sa tymto tolko zaoberam, ze sa pomaly stotoznujem s manzelkou.... len dufam, ze rodit uz nebudem....
Naposledy upravil harleydavidson : 17.11.10 at 17:09
0 0
Greta TX Greta TX

Greta TX je offline (nepripojený) Greta TX

Prosim o radu pri vypocte vymeriavacieho zakladu na matersku:

nastup do noveho zamestnania: 1.10.2010, hruba mzda: 1200 EUR, (podmienka naroku na materske 270 dni poistenia samozrejme splnena z predch. zamestnania)

nastup na MD 22.10.2010

vypocet VZ: max. mes. VZ 1116,75/31dni=36,0242*21odprac. dni= VZ 756,51 (materska=19,8133)

je tejto vypocet spravny?

Na vyplatnej paske od zamestnavatela mam uvedeny VZ 720,60, z tohto evidentne vychadzala aj SP pri vypocte mojej materskej t.j podla rozhodnueia18,8728.

VZ v takejto vyske 720,60 ale vyjde ak vynasobime poctom odprac. dni 20, namiesto 21 ale preco potom ten jeden chybajuci den???

Je moj vypocet spravny a nastala chyba u zamestnavatela, alebo sa niekde mylim? Ako mam postupovat v pripade ked mi bola materska vyratana na zaklade nespravneho udaju od zamestnavatela?

Vopred vdaka za fundovanu odpoved.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Greta TX, SP bude vychádzať z VZ, ktorý máš na výplatnej páske. Výšku materskej ovplyvnil "víkend" pred nástupom na materskú.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Greta TX Pozri príspevok
Prosim o radu pri vypocte vymeriavacieho zakladu na matersku:

nastup do noveho zamestnania: 1.10.2010, hruba mzda: 1200 EUR, (podmienka naroku na materske 270 dni poistenia samozrejme splnena z predch. zamestnania)

nastup na MD 22.10.2010

vypocet VZ: max. mes. VZ 1116,75/31dni=36,0242*21odprac. dni= VZ 756,51 (materska=19,8133)

je tejto vypocet spravny? ANO JE

Na vyplatnej paske od zamestnavatela mam uvedeny VZ 720,60, z tohto evidentne vychadzala aj SP pri vypocte mojej materskej t.j podla rozhodnueia18,8728.

AKO PíšE VERONIKA, SP BUDE VYCHáDZAť Z úDAJOV OD ZAMESTNáVATELA.

VZ v takejto vyske 720,60 ale vyjde ak vynasobime poctom odprac. dni 20, namiesto 21 ale preco potom ten jeden chybajuci den???

Je moj vypocet spravny a nastala chyba u zamestnavatela, alebo sa niekde mylim? Ako mam postupovat v pripade ked mi bola materska vyratana na zaklade nespravneho udaju od zamestnavatela?

Vopred vdaka za fundovanu odpoved.
tvoja hrubá mzda mala byť 1200:21x15= 857,14eur čo je viac ako ten max. vZ.

aj mne sa bohužial stalo, že mi vyrátali v zametnaní zle vym.základ. Ale tam to bol opačný prípad, vyrátali viac, čo vtedy nastalo tým, že som mala neplatené volno aj cez víkend a tieto dni mzdárka mala pravdepodobne niekde zadať a nezadala. Ale neviem, kde by mohol byť u teba zádrhel vo výpočte. To je vec softwaru a nahodenia mzdárky. Ak si odpracovala celý ten čas bez pn, očr, atd. tak veru nič ma nenapadá. Jedine, ak si mala 1den neplatený= bez povinnosti odvádzať nem.poistenie, tak by sa to dalo vysvetliť.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Greta TX Pozri príspevok
... Ako mam postupovat v pripade ked mi bola materska vyratana na zaklade nespravneho udaju od zamestnavatela?
Ak zamestnávateľ urobil chybu, žiadaj o opravu..
0 0
ady23 ady23

ady23 je offline (nepripojený) ady23

ahojte, keď tu tak čítam info o novom návrhu DNP, tak neviem čo mám teraz urobiť. Som SZČO, od 1.7.2010 si platím povinné odvody z VZ 420 eur a zároveň platím DNP z minima od 7.7.2010. Plánujem materskú a rozmýšľala som odhlásiť a prihlasiť na vyšší VZ z DNP od 1.12.2010. Ak by som bola náhodou už tehotná (ešte síce o tom neviem) čo by ste urobili? Keď tu stále spomínate tých 31(90) dní, tak neviem či to mám urobiť, alebo radšej počkať ešte? Kedy sa plánujú tieto zmeny schváliť neviete? Tak som si to pekne všetko naplánovala a teraz takýto chaos. Ďakujem pekne.
0 0
Greta TX Greta TX

Greta TX je offline (nepripojený) Greta TX

Dakujem za odpovede, brcku za potvrdenie mojich vypoctov, den neplateneho volna som nemala, len dva dni navstevu lekara, ale to VZ neovplyvni... budem teda ziadat opravu .
Veronika, vikend vysku ovplyvnit nemohol, nastupovala som v piatok a ako uviedla brcko, mzda mi vysla viac ako to maximum.

Existuje este nejaky iny sposov vypoctu VZ?? lebo podla tohto mesacneho nikdy nevyjde uplne denne maximum tych 36,7151 EUR, iba v mesiacoch s 30timi a menej dnami..
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

A tie 2 dni §-u máš zaplatené? Pozri sa na pásku.
0 0
Greta TX Greta TX

Greta TX je offline (nepripojený) Greta TX

Andyke - ano mam ich zaplatene.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

harleydavidson Pozri príspevok
Katy a R,
ano planovali sme skor, este si mi s Xanti tu na porade pisala ohladom tychto vypoctov, ale odlozili sme to na neskor....

Aha, pomaly zacinam tomu chapat. Ak sa prihlasim na DNP este tento rok, a narok na davku mi vznikne v nasledujuci rok, RO bude predchadzajuci rok roku, kedy vznikne narok na davku (aj ked bude poistenie platene iba za december?). Ale ak sa prihlasim az na novy rok a v tom istom roku vznikne narok na davku, rozhodujucim RO bude prave tych 26 t pred nastupom na matersku. TAK?
A kedy by mala byt novela tohoto zakona v platnosti?
A este jedna otazocka pre istotu. Tych 270 dni DNP sa rata do porodu, alebo do dna kedy vznikne narok na davku - teda matersku?
Dakujem

ako po sebe citam, napisal som ze - AK SA PRIHLASIM NA DNP... . Uz sa tymto tolko zaoberam, ze sa pomaly stotoznujem s manzelkou.... len dufam, ze rodit uz nebudem....
Ja si myslím, že to bude tak, ako som ti už napísala v predchádzajúcom príspevku. Ak sa prihlási tento rok, a doba poistenia bude minimálne tých 31 alebo 90 dní (podľa toho, čo schvália), tak RO bude od začiatku poistenia do konca roka, ale ak sa prihlási v roku 2011, a doba poistenia bude minimálne tých 31 alebo 90 dní, RO bude od začiatku poistenia v roku 2011 do konca kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom začne čerpať dávku. Tých 26 týždňov sa novelou vypúšťa.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať