Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
harleydavidson harleydavidson

harleydavidson je offline (nepripojený) harleydavidson

teda nestačí platiť bezprostredne 270 dní pred pôrodom? Skúsim naštudovať zákon....
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

harleydavidson Pozri príspevok
teda nestačí platiť bezprostredne 270 dní pred pôrodom? Skúsim naštudovať zákon....
Vy chcete platiť minimum.
Ak mng. otehotnie, tak zrušíte minimum a na další deň založíte nové DNP z maxima. Tu sa treba ponáhlať aby ste stihli platiť 26 týždnov. A rozhodujúcim obdobím bude to nové poistenie. To z maxima.
0 0
harleydavidson harleydavidson

harleydavidson je offline (nepripojený) harleydavidson

Xanti Pozri príspevok
Vy chcete platiť minimum.
Ak mng. otehotnie, tak zrušíte minimum a na další deň založíte nové DNP z maxima. Tu sa treba ponáhlať aby ste stihli platiť 26 týždnov. A rozhodujúcim obdobím bude to nové poistenie. To z maxima.
OK, je mi to jasne, len nerozumiem, ake okolnosti mala na mysli Katy a R, ked tvrdi, ze nie vzdy ma vyska platenia DNP vplyv na vysku materskej (predchadzajuci kal. rok????). Tiez, ze VZ sa neda zmenit hocikedy. Tato oblast je pre mna spanielskou dedinou, mozte mi to (Xanti, Katy a R) vysvetlit?
Dakujem
Naposledy upravil harleydavidson : 08.03.10 at 10:59
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

harleydavidson Pozri príspevok
OK, je mi to jasne, len nerozumiem, ake okolnosti mala na mysli Katy a R, ked tvrdi, ze nie vzdy ma vyska platenia DNP vplyv na vysku materskej (predchadzajuci kal. rok????). Tiez, ze VZ sa neda zmenit hocikedy. Tato oblast je pre mna spanielskou dedinou, mozte mi to (Xanti, Katy a R) vysvetlit?
Dakujem
Katy a R myslela to tak, že ak platíš z minima tak nemôžeš robiť zmenu kedy si zmyslíš. Zmena sa dá robiť po 6 mesiacoch.

Ja som písala o zrušení a znovu založení a to urobíš kedykoľvek.
Ak nezmenia medzičasom zákon.
0 0
marta.st9999 marta.st9999

marta.st9999 je offline (nepripojený) marta.st9999

Ahojte
chcem sa spítať, ako sa dá v mojom prípade zvýšiť materské ak som živnosťníčka od 01.02.2009 a zatiaľ neplatím odvody do SP až do podaní daňového priznania a dostala som aj príspevok.
Plánujem si materstvo a neviem koľko potrebujem zaplatiť dobrovoľné poistenie a od kedy.
Živnosť nechcem zrušiť počas materskej ak sa dá.
Zatiaľ niesom tehotná ale časom ... poradte prosím
0 0
harleydavidson harleydavidson

harleydavidson je offline (nepripojený) harleydavidson

Aha, cize ja nevykonam zmenu VZ z min. na max., ale ukoncim DNP z min. VZ a na nasledujuci den sa prihlasim na nove DNP s najvyssim VZ. Teda nie ja, ale manzelka.
- minimalne 2-3 mesiace platit z min. VZ, potom ukoncit DNP
- znovu prihlasit a 7 mesiacov platit z max. VZ, potom porod
asi tak?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

harleydavidson Pozri príspevok
Aha, cize ja nevykonam zmenu VZ z min. na max., ale ukoncim DNP z min. VZ a na nasledujuci den sa prihlasim na nove DNP s najvyssim VZ. Teda nie ja, ale manzelka.
- minimalne 2-3 mesiace platit z min. VZ, potom ukoncit DNP
- znovu prihlasit a 7 mesiacov platit z max. VZ, potom porod
asi tak?
NO asi tak nejako ako píšeš.
Platiť minimum, po tých 3-4 mesiacoch zrušiť, ak by otehotnela počas toho tak zrušiť a hned prihlásiť na maximum.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

marta.st9999 Pozri príspevok
Ahojte
chcem sa spítať, ako sa dá v mojom prípade zvýšiť materské ak som živnosťníčka od 01.02.2009 a zatiaľ neplatím odvody do SP až do podaní daňového priznania a dostala som aj príspevok.
Plánujem si materstvo a neviem koľko potrebujem zaplatiť dobrovoľné poistenie a od kedy.
Živnosť nechcem zrušiť počas materskej ak sa dá.
Zatiaľ niesom tehotná ale časom ... poradte prosím
Hm, no prihlásiť sa na SP ako dobrovolne nemocensky poistená. Z VZ 1084,55 € a platiť budeš mesačne 47,70. To je maximálna hranica nateraz. Kedže nemáš platené odvody tak by som na tvojom mieste túto sumu platila do 31.12.2010 a od 1.1.2011 by som znížila na minimum.

Alebo môžeš sa hned prihlásiť z minimalneho VZ 319,58 € mesačne a platiť 14€ mesačne a v prípade otehotnenia, zrušiť a nanovo založiť DNP z maxima.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

harley...,
odporúčam:
http://jozefmihal.blogspot.com/searc.../matersk%C3%A9
0 0
marta.st9999 marta.st9999

marta.st9999 je offline (nepripojený) marta.st9999

dakujem za radu ozaj je tá stránka dobrá už som to všetko prešla a konečne to chápem. vdaka
0 0
harleydavidson harleydavidson

harleydavidson je offline (nepripojený) harleydavidson

Dakujem vsetkym za rady....ale este jedna otazka - v jednom clanku som sa docital, ze narok na matersku vznikne po min. 270 dnoch nemocenskeho poistenia (to mi je uz jasne), kde sa ale dalej uvadza, ze narok na davku musi vzniknut bud kym je osoba zamestnana, alebo v ochrannej lehote 6 mesiacov po skonceni zamestnania.
Ak toto plati, manzelke nevznikne narok na matersku aj keby si plati 270 dni nemocenske, lebo ona nie je zamestnana (je na materskej a pred tym bola nezamestnana)a tiez nie je v ochr. lehote. Alebo je ten clanok zmätocny?
Naposledy upravil harleydavidson : 08.03.10 at 20:10
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

harleydavidson Pozri príspevok
Dakujem vsetkym za rady....ale este jedna otazka - v jednom clanku som sa docital, ze narok na matersku vznikne po min. 270 dnoch nemocenskeho poistenia (to mi je uz jasne), kde sa ale dalej uvadza, ze narok na davku musi vzniknut bud kym je osoba zamestnana, alebo v ochrannej lehote 6 mesiacov po skonceni zamestnania.
Ak toto plati, manzelke nevznikne narok na matersku, lebo aj keby si plati 270 dni nemocenske, lebo ona nie je zamestnana (je na materskej a pred tym bola nezamestnana)a tiez nie je v ochr. lehote. Alebo je ten clanok zmätocny?
V tom článku zabudli na DPO - dobrovolne poistené osoby.
Kto má nárok

* zamestnanec
* povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba
* dobrovoľne nemocensky poistená osoba
o Poskytovanie od:
+ začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom
+ najskôr začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom alebo
+ dňa pôrodu, ak pôrod nastal skôr ako osem týždňov pred týmto dňom
+ dňa prevzatia dieťaťa v prípade iného poistenca, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará


* fyzická osoba, ktorej vznikol nárok na materské po skončení nemocenského poistenia
o počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky
o v ochrannej lehote
*

fyzická osoba, ktorej skončilo nemocenské poistenie v období tehotenstva a ku dňu šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu alebo skutočným dňom pôrodu poberala nemocenské alebo ošetrovné
zdroj : http://www.socpoist.sk/materske/1293s#kto-ma-narok
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

malo tam byť v ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia alebo počas nem.poistenia. Zamestnanie je len jedným z troch "typov", či ako to nazvať, nem.poistenia.
0 0
harleydavidson harleydavidson

harleydavidson je offline (nepripojený) harleydavidson

Teda to je rychlost, nestihol som si ani aktualizovat stranku a uz mam hned dve odpovede
Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

harleydavidson Pozri príspevok
Teda to je rychlost, nestihol som si ani aktualizovat stranku a uz mam hned dve odpovede
Dakujem
No len aby ste to poistenie stihli, aby si nezisťoval tak dlho informácie až Ti to bude zbytočné
0 0
harleydavidson harleydavidson

harleydavidson je offline (nepripojený) harleydavidson

pre istotu sa skor do prace nepustim, ako bude manzelka poistena
0 0
miala miala

miala je offline (nepripojený) miala

ahojte, viete poradiť mojej kamarátke.
Je normálne zamestnankyňa, teraz je na rodičovskom. Predtým bola na materskej, to zn. že odrobila viac ako 270 dní pred prvou materskou.
Chcela by 2. dieťa. V prípade, že by išla z RP do 2. materskej má nárok na materskú zo SP a má nárok aj potom na vyšší rodičovský príspevok, alebo sa bude s ňou počítať ako keby nepracovala, keďže počas materskej si neplatí nemocenské?
A musí si žena v tomto prípade platiť zdravotné poistenie? Ak áno, tak ako dlho?
Ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

harleydavidson Pozri príspevok
pre istotu sa skor do prace nepustim, ako bude manzelka poistena
žeby to bola práca
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

miala Pozri príspevok
ahojte, viete poradiť mojej kamarátke.
Je normálne zamestnankyňa, teraz je na rodičovskom. Predtým bola na materskej, to zn. že odrobila viac ako 270 dní pred prvou materskou.
Chcela by 2. dieťa. V prípade, že by išla z RP do 2. materskej má nárok na materskú zo SP Ano. a má nárok aj potom na vyšší rodičovský príspevok Ano, alebo sa bude s ňou počítať ako keby nepracovala, keďže počas materskej si neplatí nemocenské?
A musí si žena v tomto prípade platiť zdravotné poistenie? Nemusí, platí za ňu štát. Ak máš na mysli nemocenské tak to môže, aby mala vyššiu materskú. Ak áno, tak ako dlho? Minimálne 270 dní.
Ďakujem
V texte.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

harleydavidson Pozri príspevok
pre istotu sa skor do prace nepustim, ako bude manzelka poistena
po prihlásení by to chcelo ešte cca mesiac abstinenciu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať