Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
Pukluš Pukluš

Pukluš je offline (nepripojený) Pukluš

Ja som mala podobný prípad a: zamestnala som sa mesiac pred nástupom na materskú. Tiež som mala naplánovaný pôrod v máji, ale 2008. Tak som sa zamestnala v apríli 2008 a materská sa mi rátala z posledného zamestnania, takže z toho, čo som sa zamestnala pred materskou, nie rok preddtým.
0 0
lenlenka lenlenka

lenlenka je offline (nepripojený) lenlenka

iba človek
nik sa nevyjadri k otazke 717??
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saskia26 Pozri príspevok
Chcem Vás poprosiť o skontrolovanie môjho výpočtu:
termín pôrodu je 9/2010, prvá RD končí 06/2010, v zamestnaní stále trvá pracovná zmluva. Tehotenstvo vyzerá, že bude rizikové, takže v júni naspäť kamarátka nenastúpi.
Takže v zamestnaní bude mať od júna PN, zamestnávateľ vypočíta z pravd. VZ a bude hradiť 10 dní, potom SP. Taktiež potom materská bude počítaná z pravd. VZ, ktorý určí zamestnávateľ na žiadosti o materské.
Od 1.7.2009 si platí DNP z rozdielu maxima a zamestnania (270 dní splnených). Vyjde jej nárok na PN a materskú aj z DNP.
Nezabudla som na niečo a myslím správne?
Myslím, že je to OK.

Dala by som si však bacha, aby náhodou mzdárka neuviedla ako pravdepodobný VZ, z ktorého by sa "platilo" nem.poistenie v mesiaci vzniku PN a potom v mesiaci nástupu na MD "celomesačnú" mzdu. vid zákon o sociálnom poistení § 57 ods.2.

Lebo napr. ak by nastupovala na MD 15.7.2010 a do 14.7.2010 poberala nemocenské, tak za obdobie 1.-14.7.2010 počas poberania nemocenského sa nem.poistenie neplatí, t.j. mohlo by sa stať, že jej mzdárka (a oprávnene) uvedie len polovicu celomesačnej mzdy. No a suma, ktorú mzdárka uvedie sa za každých okolností delia číslom 30!!!! (vid vyššie spomínaný §) Potom materská na 1kalendárny den je 55% z toho. T.j. možno by som sa o tom s mzdárkou porozprávala a vysvetlila jej, čo som zistila, alebo sa snažila dať nástup na MD pre istotu na 1-ého v mesiaci, resp. začiatkom mesiaca.

MOžno zbytočne straším, no ja, ak by som bola mzdárka, by som veru mala dilemu, čo tam uviesť ako pravdep. VZ. A čítala som už zopár prípadov mamičiek, ktoré z takéhoto dôvodu mali mizernú materskú.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

petko31 Pozri príspevok
ďakujem za odpoved.este by som sa chcel opýtať,či do tej doby 26 týždňov sa započítava OČR? DAKUJEM
Ak ide o zamestnanca, tak podla mna sa započítava aj očr počas poberania ošetrovného, t.j. maximálne 10dní od začiatku očr. Od 11teho dna očr sa totiž prerušuje poistnie v SP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lenlenka Pozri príspevok
Ahoj potrebovala by som poradiť
20.01.2010 mi skončila materská, prihlásila som sa na rodičovský príspevok (ale kôli finančnej situácii uvažujem) že ho pozastavím, so zamestnávateľom ukončím PP a na UPSVaR sa prihlásim ako nezamestnaná, mam odpracovaných cca 9 r. takže mi vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti ktorá bude vyššia ako rodičovsky príspevok...teraz otázka je to vôbec možné? nie je niekde stanovene že vyplatenie rodičov. príspevku ma prednosť pred tzv. podporov nezamestnanosti??
Ďakujem
Bola tu nedávno takáto otázka. Myslím, že sa to dá, tj. nenašla som aspon nič, čo by tomu bránilo. V zákone o soc.poistení sa hovorí, že nemožno poberať dávku v nezam. počas vyplácania RP § 106.

Ale samozrejme dôvod na zaregistrovanie na UPSVaR do evidencie uchádzačov o zamestnanie je, že hladáš prácu a chceš a aj môžeš pracovať.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Dobrý deň, pred týždňom som sa tu pýtala či DNP znižuje základ dane a mali by z neho vrátiť daň, tak ste mi povedali že samozrejme, ale naša "teta mzdárka" nám to odmietla dať do ročného zúčtovania dane, že to sa tam nedáva, že tam na tom tlačive pre to nie je žiadna kolonka a my ako zamestnanci si to nemáme čo platiť.
A ešte sa chcem spýtať keď som išla na MD, počas trvania MD som mala nárok na dovolenku?, pretože mne bolo povedané že za čo by som chcela mať nárok na dovolenku ked nemám nič v tom roku odpracované - nastupovala som 1.1.2008.
Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

JanaT. Pozri príspevok
Dobrý deň, pred týždňom som sa tu pýtala či DNP znižuje základ dane a mali by z neho vrátiť daň, tak ste mi povedali že samozrejme, ale naša "teta mzdárka" nám to odmietla dať do ročného zúčtovania dane, že to sa tam nedáva, že tam na tom tlačive pre to nie je žiadna kolonka a my ako zamestnanci si to nemáme čo platiť. Kolonka je v žiadosti o roč. zúčtovanie v časti VII. 1. zaplatené povinné poistné a príspvky (§ 5 ods.8 ). Preto je to dobrovolné, že sa môžeš rozhodnúť, či ho chceš mať, alebo nie. A zákon neobmedzuje takúto možnosť ani u zamestnancov. Ak sa však rozhodneš sa prihlásiť, tak si "povinný" ho platiť. Len s potvrdením zo SP býva niekedy problém, napr. ak tam máš preplatok.
A ešte sa chcem spýtať keď som išla na MD, počas trvania MD som mala nárok na dovolenku?, pretože mne bolo povedané že za čo by som chcela mať nárok na dovolenku ked nemám nič v tom roku odpracované - nastupovala som 1.1.2008. Aj čerpanie MD sa považuje za výkon práce=odpracovaný čas, t.j. máš nárok na celoročnú dovolenku za rok 2008, krátenú o dni neodpracované,t.j. dni čerpania RD. vid § 144 ods.4 ZP. Ja som s týmto mala tiež problém u zamestnávatela a aj u ekonomky, ktorá sa inak dosť vyzná, no nakoniec to uznali.
Ďakujem pekne za odpoveď.
.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

ďakujem pekne za odpoveď
ale pozerala som ten ZP paragraf 144 ako ste mi napísali osd 4
no podľa toho by som mala nárok na dovolenku počas MD, ale v ods 6 píšu že tam nevzniká nárok na mzdu, neviem či to chápem správne
viď.

(4)Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v*§*141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v*práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa §*166 ods.*1 a*čas práceneschopnosti vzniknutý v*dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z*povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
(5)Na zistenie, či sú splnené podmienky vzniku nároku na dovolenku, sa posudzuje zamestnanec, ktorý je zamestnaný po určený týždenný pracovný čas, akoby v kalendárnom týždni pracoval päť pracovných dní, aj keď jeho pracovný čas nie je rozvrhnutý na všetky pracovné dni v*týždni. To platí aj na zistenie počtu dní na účely krátenia dovolenky s výnimkou neospravedlnenej neprítomnosti v práci.
(6)Ustanovenia odsekov 3 až 5 neplatia na účely vzniku nároku na mzdu (odmenu) za vykonanú prácu.
(7)O tom, či ide o*neospravedlnené zameškanie práce, rozhoduje zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov. Ak nedôjde k dohode, môže zamestnávateľ požiadať o rozhodnutie súd.
0 0
zaketa zaketa

zaketa je offline (nepripojený) zaketa

Dobry den,
viem,ze tu mate milion otazok,mohli byste mi odpovedat?Pomohlo by mi to.Vdaka Jana
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

brčko Pozri príspevok
Myslím, že je to OK.

Dala by som si však bacha, aby náhodou mzdárka neuviedla ako pravdepodobný VZ, z ktorého by sa "platilo" nem.poistenie v mesiaci vzniku PN a potom v mesiaci nástupu na MD "celomesačnú" mzdu. vid zákon o sociálnom poistení § 57 ods.2.

Lebo napr. ak by nastupovala na MD 15.7.2010 a do 14.7.2010 poberala nemocenské, tak za obdobie 1.-14.7.2010 počas poberania nemocenského sa nem.poistenie neplatí, t.j. mohlo by sa stať, že jej mzdárka (a oprávnene) uvedie len polovicu celomesačnej mzdy. No a suma, ktorú mzdárka uvedie sa za každých okolností delia číslom 30!!!! (vid vyššie spomínaný §) Potom materská na 1kalendárny den je 55% z toho. T.j. možno by som sa o tom s mzdárkou porozprávala a vysvetlila jej, čo som zistila, alebo sa snažila dať nástup na MD pre istotu na 1-ého v mesiaci, resp. začiatkom mesiaca.

MOžno zbytočne straším, no ja, ak by som bola mzdárka, by som veru mala dilemu, čo tam uviesť ako pravdep. VZ. A čítala som už zopár prípadov mamičiek, ktoré z takéhoto dôvodu mali mizernú materskú.
brčko, ďakujem za odpoveď a upozornenie. To znamená, že keď mzdárka uvedie pravd. VZ za obdobie PN pravd. vo výške 153,85 €, tak potom môže na potvrdenie o materskom uviesť pravd. VZ vo výške 307,70 € ?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saskia26 Pozri príspevok
brčko, ďakujem za odpoveď a upozornenie. To znamená, že keď mzdárka uvedie pravd. VZ za obdobie PN pravd. vo výške 153,85 €, tak potom môže na potvrdenie o materskom uviesť pravd. VZ vo výške 307,70 € ?
ak by pravdepodobne bol taký VZ v mesiaci nástupu na MD, tak samozrejme. Nie je však nejaký nízky?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

JanaT. Pozri príspevok
ďakujem pekne za odpoveď
ale pozerala som ten ZP paragraf 144 ako ste mi napísali osd 4
no podľa toho by som mala nárok na dovolenku počas MD, ale v ods 6 píšu že tam nevzniká nárok na mzdu, neviem či to chápem správne
viď.

(4)Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v*§*141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v*práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa §*166 ods.*1 a*čas práceneschopnosti vzniknutý v*dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z*povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
(5)Na zistenie, či sú splnené podmienky vzniku nároku na dovolenku, sa posudzuje zamestnanec, ktorý je zamestnaný po určený týždenný pracovný čas, akoby v kalendárnom týždni pracoval päť pracovných dní, aj keď jeho pracovný čas nie je rozvrhnutý na všetky pracovné dni v*týždni. To platí aj na zistenie počtu dní na účely krátenia dovolenky s výnimkou neospravedlnenej neprítomnosti v práci.
(6)Ustanovenia odsekov 3 až 5 neplatia na účely vzniku nároku na mzdu (odmenu) za vykonanú prácu.
(7)O tom, či ide o*neospravedlnené zameškanie práce, rozhoduje zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov. Ak nedôjde k dohode, môže zamestnávateľ požiadať o rozhodnutie súd.

kedže sa v ods.4 hovorí, že sa dni čerpania MD považujú za výkon práce, ak by nebolo uvedené v ods.6 to, čo tam je, tak by si niekto povedal: "Ked je to výkon práce, prečo mi zamestnávatel za tento výkon práce nezaplatil mzdu?!" Takže s tým ods.6 je to jednojednoznačné.

ods. 4 považuje čerpanie MD ako výkon práce len pre učely výpočtu dovolenky, vyrátania odpracovaných a neodpracovaných dni - vid napr. § 101 (vyžaduje aspon 60odpracovaných dní, aby vznikol nárok na celoročnú dovolenku, ak trval PP celý kalend.rok) a § 109 požaduje výpočet dní neodpracovaných, a podla ich počtu týchto dni sa celoročný nárok kráti v znení daného §.

Rátajú sa len dni bez sobôt a nediel.

pozri prípadne viac tém o dovolenke, je tam niekolko prípadov konkrétneho výpočtu dní dovolenky počas MD, RD.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

brčko Pozri príspevok
ak by pravdepodobne bol taký VZ v mesiaci nástupu na MD, tak samozrejme. Nie je však nejaký nízky?
brčko, má v zmluve len minimálnu mzdu. Ale bude to nakoniec v súčte maximum, lebo si platila aj DNP.
0 0
lenlenka lenlenka

lenlenka je offline (nepripojený) lenlenka

iba človek
brčko Pozri príspevok
Bola tu nedávno takáto otázka. Myslím, že sa to dá, tj. nenašla som aspon nič, čo by tomu bránilo. V zákone o soc.poistení sa hovorí, že nemožno poberať dávku v nezam. počas vyplácania RP § 106.

Ale samozrejme dôvod na zaregistrovanie na UPSVaR do evidencie uchádzačov o zamestnanie je, že hladáš prácu a chceš a aj môžeš pracovať.
..ved aj by som sla do prace len stara uz nema perspektivu a nova sa zatial necrta a RP je miziva suma
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zaketa Pozri príspevok
Dobry den poradaci
poprosim o radu:
od 2.1.2008 som nastupila na matersku,do dnesneho dna som na rod.dovolenke,pracovny pomer trva,narok na matersku som mala a momentalne poberam rod.prispevok. Maly 18.2.2010 bude mat 2 roky.
Chceli by sme druhe dietatko,ak sa podari cim skor.Uvediem priklad- zostanem tehotna najskor tento mesiac,chcem si zacat platit DNP od zajtra.
1 otazka-mam si zacat platit z minima alebo z maxima VZ,ak by som chcela vyssiu matersku?
2 otazka - z akej sumy sa mi vyrata materska u zamestnavatela,kedze som stale na rod.dovolenke?
3 otazka - maleho chceme davat od sept. do skolky,cize narok na rod.pripevok mi zanikne.Da sa zamestnat u manzela(je zivnostnik)-ako 2 zamestnanie,aby sa mi zvysila materska a na kolko dni?

Dakujem za odpoved.
Jana
ak sa zajtra prihlásiš a hned ostaneš tehotná, tak to asi z DNP nestihneš. Tehotenstvo sa ráta od prvého dna poslednej menštr., trvá obvykle síce 40týždnov=280dní od PM, ale bez problémov môže trvať len 38týž.=266dní, s neplánovanými problémami samozrejme aj menej. Preto je lepšie mať rezervu, než sa potom zbytočne stresovať.

či sa prihlásiť z minima. Asi by som tak spravila. Ale potom po zistení tehotenstva sa treba odhlásiť a nanovo prihlásiť z VZ rozdielu maxima a VZ zo zamestnania, no najneskôr do 8tt a samozrejme nástup na MD (najneskôr 6týžd. pred PTP) až po uplynutí 26týždnov od tohto posledného prihlásenia.

NO a aby to nebolo jednoduché, po volbách môžu byť aj nejaké zmeny v zákone, t.j. treba to sledovať.

Druhá možnosť je uzatvoriť súbežný PP aj u manžela a mať nárok na materské aj z tohto PP. NO všetko by bolo nutné domyslieť a dotiahnuť, lebo záleží napr. či bude trvať PP č.1 k nástupu na MD a či nástup na MD bude počas RD. Vtedy sa ráta materské z pravdep.vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Materské na 1kalend.den je potom 55% z jednej tridsatiny, čo uvedie mzdárka.

Treba si o tom viac prečítať, otázky sa opakujú a možno niekde je písané viac.
Naposledy upravil brčko : 14.02.10 at 11:08
0 0
zaketa zaketa

zaketa je offline (nepripojený) zaketa

Dakujem velmi pekne!
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Ahojte, viem, že asi tu niekde odpoveď na moju otázku je, ale pre istotu sa spýtam:
SZČO, nemusí platiť povinné poistenie. AK si bude platiť stále z minima (čiže splní podmienku 270dní) a keď zistí, že je tehotná, odhlási sa a znovu prihlási (napr.o 1deň ) tak rozhodujúce obdobie na výpočet výšky materskej je od toho znovu prihlásenia?
Ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

grammatika Pozri príspevok
Ahojte, viem, že asi tu niekde odpoveď na moju otázku je, ale pre istotu sa spýtam:
SZČO, nemusí platiť povinné poistenie. AK si bude platiť stále z minima (čiže splní podmienku 270dní) a keď zistí, že je tehotná, odhlási sa a znovu prihlási (napr.o 1deň ) tak rozhodujúce obdobie na výpočet výšky materskej je od toho znovu prihlásenia?
Ďakujem
Ano, rozhodujúcim obdobím je nové poistenie.
0 0
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

Materskú zamestnankyni vypláca zamestnávateľ alebo sociálna poisťovňa?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Polly404 Pozri príspevok
Materskú zamestnankyni vypláca zamestnávateľ alebo sociálna poisťovňa?
SP
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať