Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

JanetteB Pozri príspevok
Ďakujem za promptnú odpoveď Xanti,

idem začať riešiť návštevu SP :-)
Nie je začo,
vypísať prihlášku a potom sa začať v máji pokúšať o to miminko. Držím palec.
0 0
JanetteB JanetteB

JanetteB je offline (nepripojený) JanetteB

Ešte ma napadla jedna otázka. Prihlášku na DNP musím podať na SP v mieste trvalého bydliska, alebo ju môžem podať na akejkoľvek pobočke SP v rámci SR?

Ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

JanetteB Pozri príspevok
Ešte ma napadla jedna otázka. Prihlášku na DNP musím podať na SP v mieste trvalého bydliska, alebo ju môžem podať na akejkoľvek pobočke SP v rámci SR?

Ďakujem
V mieste trvalého bydliska treba podať prihlášku na DNP. Ak to máš daleko pošli poštou doporučenou zo začiatkom poistenia cca ak pošleš dnes tak sa poisti od 8.2. aby malo čas to tam prísť.
0 0
JanetteB JanetteB

JanetteB je offline (nepripojený) JanetteB

Xanti Pozri príspevok
V mieste trvalého bydliska treba podať prihlášku na DNP. Ak to máš daleko pošli poštou doporučenou zo začiatkom poistenia cca ak pošleš dnes tak sa poisti od 8.2. aby malo čas to tam prísť.
Ďakujem :-)

idem to, čo najskôr vybaviť, dúfam, že nenarazím na uvrčané pracovníčky SP
0 0
bobaes bobaes

bobaes je offline (nepripojený) bobaes

V prvom rade Vam chcem podakovat za rady, vdaka ktorym teraz dostavam krasnu matersku :-) Zanedlho vsak skonci a rada by som dostavala aj rodicovsky prispevok. Som vsak SZCO. Musim pozastavit zivnost aby som mala narok na rodicovsky prispevok? Je pravda, ze zivnost musi byt pozastavena minimalne na 6 mesiacov? A este jedna otazka, manzel je tiez SZCO, odvody do SP ale neplati(nizky prijem), od novembra si zacal platit dobrovolne nemocenske poistenie z najnizsieho vymeriavacieho zakladu. Bude mat on narok (po 270 dnoch platenia) na zvyseny rodicovsky prispevok 256eur? Alebo by musel by nemocensky poisteny v posledných 2 rokoch PRED narodením dieťaťa? Vopred dakujem za odpovede.
0 0
hundros hundros

hundros je offline (nepripojený) hundros

poradaci, mozte mi niekto prosim odpovedat na moju otazku na strane 63?
dakujeeeem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

hundros Pozri príspevok
dobry den poradaci
je tu strasne vela prispevkov a nechcem to vsetko citat. mam len jednu otazku. tu je nasa situacia:
manzelka ma DNP z maxima od 1.10.2009 (predtym od juna 2009), 270 dni bude mat splnenych v polovici 3/2010, 26 tyzdnov do konca 3/2010. od 1.4.2010 by mohla poberat PN alebo matersku z DNP z maxima. mozno pojde na rizikove tehotenstvo uz behom 2-3/2010
OTAZKA: bude mat PN (urcite to bude rizikove t.) platenu len zo zamestnania a pritom sa este musi zaplatit DNP? potom od 1.4.2010 poziada o platenie PN aj z DNP a bude plynulo pokracovat na PN s tym ze uz nebude platit DNP? jedna sa mi o platenie DNP v takejto situacii.
dakujem
čítala som prípady, že PN bola vystavená len zo zamestnania a až po splnení podmienky 270dní vystavili druhú PN aj z DNP (dovtedy DNP platila), t.j. boli dve PN z rôznym začiatkom. Vraj síce by mali byť obe PN zo začiatkom rovnakým, no nerobili v SP problémy, oni to totiž poradili. Som sa najprv čudovala takýmto postupom, lebo som myslela, že bude treba PN ukončiť a po splnení 270dní vznikne nová. Takže toto som nedávno čítala ale zaručiť nemôžem.
0 0
alenka1 alenka1

alenka1 je offline (nepripojený) alenka1

účtovníčka, mzdárka
Pekný deň prajem všetkým. Prosím poradiť: dcérka je zamest-
naná od 10/2008 doteraz. Od 01.01.2010 má ďalšie zamestnanie
s maximálnym vymeriavacím základom. Od 11.01.2010 je DPN
pravdepodobne až do odchodu na MD 03/2010. Z ktorého zamestnania si dá žiadosť o materskú? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Lindi Lindi

Lindi je offline (nepripojený) Lindi

Ahojte poraďáci,
prosím Vás o radu, som SZČO a v siedmom týždni tehotenstva. Plánovaný pôrod 1.5.2010. Som nemocensky povinne poistené asi 8 rokov. Nemocenské si teraz platím z môjho vymeriavacieho základu podľa daň. priznania z roku 2008 - 11546,- EUR. Mesačne teda platím na nemocenské 16,60 EUR. Dá sa ešte nejakým spôsob maximalizovať materská??? Ak dobre chápem dobrovoľne pripoistiť by som sa musela 270 dní pred pôrodom (čo nestíham). Zmenil by sa výpočet materskej, keby som prerušila živnosť a zamestnala sa s maximálnym vymeriavacím základom napr. na 1 mesiac pred vypísaním na materskú? Za odpoveď Vám vopred ďakujem.
0 0
Lindi Lindi

Lindi je offline (nepripojený) Lindi

Nikto mi neporadí?
0 0
zuzanka282 zuzanka282

zuzanka282 je offline (nepripojený) zuzanka282

Lindi podla toho co radili mne, v Tvojom pripade jedina moznost je aspon den pred nastupom na matersku zivnost zrusit alebo pozastavit, odhlasit sa na socialnej a zamestnat sa s max. vymeriavacim zakladom. Musis mat jedno poistenie ukoncene, aby sa ti bralo to zo zamestnania.
0 0
Lindi Lindi

Lindi je offline (nepripojený) Lindi

Ďakujem Zuzka za odpoveď. To znamená, že mi stačí živnosť prerušiť (netreba zrušiť). A stačí aspoň na jeden deň sa zamestnať napríklad 21.marca preruším živnosť a odhlásim sa zo Soc.p., 22.marca sa zamestnám a 24. marca nastúpim na materskú?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Lindi Pozri príspevok
Ďakujem Zuzka za odpoveď. To znamená, že mi stačí živnosť prerušiť (netreba zrušiť). A stačí aspoň na jeden deň sa zamestnať napríklad 21.marca preruším živnosť a odhlásim sa zo Soc.p., 22.marca sa zamestnám a 24. marca nastúpim na materskú?
Zamestnanie musí byť aspon dva dni. Ale ináč všetko je v pohode. A áno prerušiť resp. zrušiť aby si prestala platiť odvody do SP. A aby zo živnosti ti prirátali dni k zamestnaniu.
0 0
Lindi Lindi

Lindi je offline (nepripojený) Lindi

Veľmi pekne ďakujem Xanti za odpoveď. Mám ešte jednu otázku. To zamestnanie na 2 dni musím mať prac. zmluvu z hrubou mzdou nad maximálny vymeriavaci základ určený pre materskú - teda nad 1084,55 EUR. Alebo sa mám riadiť mám maximálnym vym. základom pre odvody za zamestnanca (čo je 2892,12 EUR)?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Lindi Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem Xanti za odpoveď. Mám ešte jednu otázku. To zamestnanie na 2 dni musím mať prac. zmluvu z hrubou mzdou nad maximálny vymeriavaci základ určený pre materskú - teda nad 1084,55 EUR. Alebo sa mám riadiť mám maximálnym vym. základom pre odvody za zamestnanca (čo je 2892,12 EUR)?
Stačí Ti mať zamestnanie zo mzdou 1084,55 € hrubou. Nech by si mala akokoľvek vyššie len z tejto sumy by Ti rátali materskú.
1 0
alenka1 alenka1

alenka1 je offline (nepripojený) alenka1

účtovníčka, mzdárka
Prosím, mne neporadí nikto?
0 0
Lindi Lindi

Lindi je offline (nepripojený) Lindi

Ďakujem Xanti, veľmi si mi pomohla a zároveň si ma potešila. Bola by škoda prepásnuť takúto možnosť.
0 0
biosenka biosenka

biosenka je offline (nepripojený) biosenka

Ahojte. Mám v podstate rovnakú otázku, len by som potrebovala niektré veci konkretizovať. Skúšala som to tu nájsť, čítať, ale je toho už tak strašne veľa, že sa mi točí z toho hlava. Tak ak niekto bude vedieť odpoveď veľmi pekne prosím, aby sa ešte raz trochu ponamáhal a odpísal. Ďakujem.
Chcem si začať platiť buď od februára alebo od marca DNP. Neviem, či sa to dá aj v načatom mesiaci alebo až od 1.3. Chcem platiť z najnižšieho vymeriavacieho základu a 3 mesiace počkať, kým by som teoreticky otehotnela. Po pol roku, keď sa bude dať meniť suma, chcem platiť z najvyššieho vymeriavacieho základu. Budem dostávať potom materskú z najvyššieho VZ?Ak mi to vyjde tých 26 týždňov samozrejme. Ale nemusím sa odhlasovať a znovu prihlasovať. Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

biosenka Pozri príspevok
Ahojte. Mám v podstate rovnakú otázku, len by som potrebovala niektré veci konkretizovať. Skúšala som to tu nájsť, čítať, ale je toho už tak strašne veľa, že sa mi točí z toho hlava. Tak ak niekto bude vedieť odpoveď veľmi pekne prosím, aby sa ešte raz trochu ponamáhal a odpísal. Ďakujem.
Chcem si začať platiť buď od februára alebo od marca DNP. Neviem, či sa to dá aj v načatom mesiaci alebo až od 1.3. Chcem platiť z najnižšieho vymeriavacieho základu a 3 mesiace počkať, kým by som teoreticky otehotnela. Po pol roku, keď sa bude dať meniť suma, chcem platiť z najvyššieho vymeriavacieho základu. Budem dostávať potom materskú z najvyššieho VZ?Ak mi to vyjde tých 26 týždňov samozrejme. Ale nemusím sa odhlasovať a znovu prihlasovať. Ďakujem.
V skratke...
a) prihlásiť a platiť DNP sa dá aj v priebehu mesiaca... takže aj zajtra sa môžeš prihlásiť na DNP
b) super platiť tri mesiace z najnižšieho VZ a pokúšať sa o bábo
c) pri otehotnení okamžite zrušiť DNP , a uzavrieť na druhý deň nové z max. VZ aby si stihla platiť 26 týždňov pred nástupom na materskú
d) ak by si len urobila zmenu, tak maximálnu materskú mať nebudeš lebo sa ti zráta dajme tomu 5x minimum + 6 x maximum a výjde Ti priemerná materská
0 0
biosenka biosenka

biosenka je offline (nepripojený) biosenka

Xanti, ďakujem ti veľmi pekne. Takže zrušiť a prihlásiť. OK. Myslím, že ten formulár sa dá stiahnuť aj zo stránky sociálnej poisťovne. Ale keby som to aj nezrušila tak predsa aspoň ten priemer je niečo. Ešte raz ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať