Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
katbel.81 katbel.81

katbel.81 je offline (nepripojený) katbel.81

Dobry den,

chcela by som Vas poprosit o radu, kedze svoj pripad som v diskusii nenasla.
od novembra 2009 som evidovana na urade prace ako nezamestnana, nakolko som si zrusila zivnost. Momentalne som v 5 mesiaci tehotenstva (termin porodu 2.7.2010), splnam podmienku poistenia 270 dni. Nakolko mi vychadza minimalna materska, uvazujeme s priatelom ze by ma mesiac pred porodom zamestnal (aby bol maximalny vymeriavaci zaklad - co je podla predoslych diskusii 1084,55€). Vznikne mi tak narok na najvyssiu moznu matersku? ak ano, co je este potrebne spravit?
Dakujem velmi pekne za akekolvek rady.

Katarina
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

katbel.81 Pozri príspevok
Dobry den,

chcela by som Vas poprosit o radu, kedze svoj pripad som v diskusii nenasla.
od novembra 2009 som evidovana na urade prace ako nezamestnana, nakolko som si zrusila zivnost. Momentalne som v 5 mesiaci tehotenstva (termin porodu 2.7.2010), splnam podmienku poistenia 270 dni. Nakolko mi vychadza minimalna materska, uvazujeme s priatelom ze by ma mesiac pred porodom zamestnal (aby bol maximalny vymeriavaci zaklad - co je podla predoslych diskusii 1084,55€). Vznikne mi tak narok na najvyssiu moznu matersku? Ano, ak ano, co je este potrebne spravit? Nič iné.
Dakujem velmi pekne za akekolvek rady.

Katarina
v texte
0 0
hundros hundros

hundros je offline (nepripojený) hundros

dobry den poradaci
je tu strasne vela prispevkov a nechcem to vsetko citat. mam len jednu otazku. tu je nasa situacia:
manzelka ma DNP z maxima od 1.10.2009 (predtym od juna 2009), 270 dni bude mat splnenych v polovici 3/2010, 26 tyzdnov do konca 3/2010. od 1.4.2010 by mohla poberat PN alebo matersku z DNP z maxima. mozno pojde na rizikove tehotenstvo uz behom 2-3/2010
OTAZKA: bude mat PN (urcite to bude rizikove t.) platenu len zo zamestnania a pritom sa este musi zaplatit DNP? potom od 1.4.2010 poziada o platenie PN aj z DNP a bude plynulo pokracovat na PN s tym ze uz nebude platit DNP? jedna sa mi o platenie DNP v takejto situacii.
dakujem
0 0
arcttica arcttica

arcttica je offline (nepripojený) arcttica

Dobrý deň!
Potrebujem poradiť.
Som zamestnaná, poberám minimálnu mzdu, uvažujem o DNP
a chcela by som otehotnieť. Ako mám postupovať ak chcem čo najvyššiu matersku??
Ďakujem za rady. Katarína
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

v auguste 2008 som nastupila zo zamestnania na MD - zamestnanie trvalo od 12/2005.
v 03/2010 sa mi ma narodit dalsie dietatko. V povodnom zamestnani mam zmluvu na dobu neurcitu - mam narok na materske na dietatko nar. 03/2010?
ak ano,pomoze mi,ak sa pred nastupom na matersku zamestnam u dalsieho zamestnavatela,aby som mohla poberat vyssiu matersku? Predpokladany hruby prijem u povodneho zamestnavatela je cca 600€/mes.
Kedy sa zamestnat,ak nastup na MD je niekedy vo februari?neviem zatial presny termin....dakujem za rady.
0 0
LauraL LauraL

LauraL je offline (nepripojený) LauraL

odpovedi mas tu vyssie: ak si si neplatila dobrovolne, za posledne dva roky pred nastupom na MD -teraz u noveho babatka- nestihas mat zaplatenych 270 dni nemocen. poist., a tak ti nepomoze ani zamestnat sa na par dni...
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

otazku som premiestnila do ineho priecinka... prepacte....
Naposledy upravil danasv : 29.01.10 at 07:31
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

LauraL Pozri príspevok
odpovedi mas tu vyssie: ak si si neplatila dobrovolne, za posledne dva roky pred nastupom na MD -teraz u noveho babatka- nestihas mat zaplatenych 270 dni nemocen. poist., a tak ti nepomoze ani zamestnat sa na par dni...
Nehnevaj sa,ale nesuhlasim,podla stranky socialnej poistovne:
Do obdobia 270 dní sa započítava:obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (uvedené obdobie možno započítať do akéhokoľvek druhu nemocenského poistenia). Cize ak som v auguste 2008 isla na matersku, pracovala som od 12/2005 do 8/2008 a navyse som v marci 2009 natupila na rodicovsky prispevok,kedze materske sa tak dlho nevyplaca, v pohode k marcu 2010 splnam podmienku 270 dni za posledne 2 roky pred porodom,ci nie?stale som na rodicovskej dovolenke.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Vivi nároky na poskytnutie materského z každého nemocenského poistenia sa posudzujú samostatne. Takže zo zamestnania čo Ti trvá nárok Ti vzniká, ale keby si sa zamestnala ešte u ďalšieho zamestnávateľa, tak tam Ti už nevzikne nárok, lebo nebudeš mať splnených 270 dní v posledných rokoch.
Ale keby si ukončila prac.pomer u zamestnávateľa čo máš teraz a uzatvorili by ste nový prac.pomer s maxim. VZ, tak by si mohla získať maximálne materské.
0 0
chisa chisa

chisa je offline (nepripojený) chisa

dobry den, chcem sa opytat na DNP. Momentalne pracujem, chcela by som si zalozit DNP z dovodu vyssej materskej. Neviem sa vsak rozhodnut, z akeho vymeriavacieho zakladu si mam toto poistenie platit a aku dlhu dobu.Presnejsie, vychadza mi, ze by som mala z VZ cca 1 084 eur odpocitat svoju hrubu mzdu a z tohto rozdielu platit 4,4 perc. Moja otazka ale znie,dieta planujem trosku neskor,cize porod by mal byt az koncom roka, resp. az bud. rok, preto sa chcem opytat, ci nie je lepsie platit si DNP z najnizsieho VZ a potom ked, uz budem tehotna, v prvych tyzdnoch sa z DnP odhlasit a znovu sa prihlasit, ale tento raz uz z najvyssieho VZ. Neviem, teda, ci to spravne chapem, ale vychadza mi to tak, ze vlastne az do otehotnenia by som si platila len najnizsie mozne DNP a potom z najvyssieho a podmienka 270 dni by bola splnena. Alebo je lepsie platit hned z najvyssieho VZ? dakujem za odpoved :-)
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

Andyke Pozri príspevok
Vivi nároky na poskytnutie materského z každého nemocenského poistenia sa posudzujú samostatne. Takže zo zamestnania čo Ti trvá nárok Ti vzniká, ale keby si sa zamestnala ešte u ďalšieho zamestnávateľa, tak tam Ti už nevzikne nárok, lebo nebudeš mať splnených 270 dní v posledných rokoch.
Ale keby si ukončila prac.pomer u zamestnávateľa čo máš teraz a uzatvorili by ste nový prac.pomer s maxim. VZ, tak by si mohla získať maximálne materské.
u predchadzajuceho babatka som mala takuto situaciu:
u jedneho zamestnavatela som pracovala od 12/2005 do 15.7.2008, u druheho od 1.6.2008 do nastupu na matersku v auguste. Podala som dve ziadosti o materske,dala som potvrdit u jedneho aj druheho zamestnavatela. Nakolko islo vraj o subeh pracovnych pomerov,vo vyske materskej mi na socialnej poistvni zohladnili jeden aj druhy pracovny pomer a na vtedajsie pomery mi tak vysla maximalna materska.
Uvazujem tak preto aj teraz,ze kedze jeden pracovny pomermi bezi (aj ked vlastne som na rodicovskej dovolenke,ale nebol ukonceny),keby som uzatvorila teraz druhy,je to rovnaka situacia,nakolko 270 dni splnam - ci sa mylim?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Vivi, predchádzajúca materská : tam Ti uznali nárok z 1.ukonč.PP v ochrannej lehote
a z 2. PP si vlastne odchádzala na materskú. Nakoľko tu si ešte nesplnila tých 270 dní, tak Ti uznali chýbajúce obdobie už z ukončeného nemoc.poistenia.

Terajšia situácia : beží PP od 1.6.2008 – tu Ti nárok vzniká.
Chceš uzavrieť nový PP, ale tam už nezískaš 270 dní , aj keď Ti uznajú z ukončeného nemoc.poistenia február až júl 2008 plus získaš nejaké dni z nového PP. Však to spočítaj.
Takže obsah môjho predchádzajúceho príspevku nemením .
0 0
bobekoad bobekoad

bobekoad je offline (nepripojený) bobekoad

Pisem správne? Priateľka má nástup na materskú 7.2.2010, je zamestnaná, avšak v súčasnosti je na PN. Spĺňa nárok na materskú. Chcem sa však opýtať, v prípade ak vypovedá pracovnú zmluvu k 31.1.2010, následne sa zahlási na ÚP ako nezamestnaná a 3.2.2010 uzatvorí novú pracovnú zmluvu so mzdou napr. 2000EUR /dovtedy 500EUR/ zmení sa výška materského, resp. zvýši sa. Pýtam sa len z dôvodu, že tu taká možnosť existuje? Poradíte mi čo by bolo najrozumnejšie? Ďakujem
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

Andyke Pozri príspevok
Vivi, predchádzajúca materská : tam Ti uznali nárok z 1.ukonč.PP v ochrannej lehote
a z 2. PP si vlastne odchádzala na materskú. Nakoľko tu si ešte nesplnila tých 270 dní, tak Ti uznali chýbajúce obdobie už z ukončeného nemoc.poistenia.

Terajšia situácia : beží PP od 1.6.2008 – tu Ti nárok vzniká.
Chceš uzavrieť nový PP, ale tam už nezískaš 270 dní , aj keď Ti uznajú z ukončeného nemoc.poistenia február až júl 2008 plus získaš nejaké dni z nového PP. Však to spočítaj.
Takže obsah môjho predchádzajúceho príspevku nemením .
OK a co rodicovska dovolenka?ta sa nezapocitava do 270 dni? podla mna ano,cize od februara 2008 do augusta a potom od marca 2009,ked som nastupila na rodicovsku dovolenku do februara 2010,by mi malo vyjst 270 dni,cize matersku mi budu ratat z PP,ktory trva a ten druhy nema vyznam zakladat?materske budu rata z pravdepodobneho zakladu - vtedy sa ziada od zamestnavatela nejake potvdrenie,alebo sa ziadost o materske posunie priamo na socialnu poistovnu?
0 0
LauraL LauraL

LauraL je offline (nepripojený) LauraL

To bobekoad:
ano, pises spravne. Len nova mzda az 2.000,-€ byt nemusi, lebo max. materske aj tak dostane z brutto mzdy 1.084,55,- (vymer. zaklad). Uzatvori prac. zmluvu, zamestnavatel ju prihlasi na povinne soc. poistenie a je to. Ak moze, je lepsie sa zamestnat bez hlasenia sa na UP, v tomto pripade hned 1.2., ak stiha - o nic neide, iba je to jednoduchsie...
0 0
LauraL LauraL

LauraL je offline (nepripojený) LauraL

Vivi Pozri príspevok
Nehnevaj sa,ale nesuhlasim,podla stranky socialnej poistovne:
Do obdobia 270 dní sa započítava:obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (uvedené obdobie možno započítať do akéhokoľvek druhu nemocenského poistenia). Cize ak som v auguste 2008 isla na matersku, pracovala som od 12/2005 do 8/2008 a navyse som v marci 2009 natupila na rodicovsky prispevok,kedze materske sa tak dlho nevyplaca, v pohode k marcu 2010 splnam podmienku 270 dni za posledne 2 roky pred porodom,ci nie?stale som na rodicovskej dovolenke.
Aaano, ospravedlnujem sa, mystifikovala som samu seba... vo veci uz bola ina myslienka. V danom pripade sa poistenkyni "oplati" skoncit povodny PP uzatvorit novy na vyssi VZ pred nastupom na MD. Inak, termin nastupu na MD sa da konzultovat s lekarom, podla vyrataneho TP.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Vivi, čítala si poriadne moje odpovede? 2x som potvrdila, že z z existujúceho PP uzatvoreného 1.6.2008 nárok na materské máš. ( a to započítaním , že si bola na materskej a následne na rodičovskej dovolenke).
Žiadosť o materské treba predložiť zamestnávateľovi (lebo aj oni majú nahlasovacie povinnosti do ZP a SP), oni k tomu ešte priložia vyplnené tlačivo „ Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku“
a potom sa odovzdá do SP. Výpočet materského : z pravdepodobného zárobku.
Nový 2. PP Ti nepomôže. Iba v jedinom prípade : ukončíš existujúci a uzavrieť nový
(či s terajším alebo s úplne novým zamestnávateľom a samozrejme s vysokým platom)
0 0
JanetteB JanetteB

JanetteB je offline (nepripojený) JanetteB

Dobrý deň,

mala by som jednu otázočku týkajúcu sa dobrovoľného nemocenského poistenia. Som zamestnaná od 24.9.2007, výška mojej mzdy je minimálna. Plánujeme však s manželom dieťatko, máj - jún 2010. Chcela by som sa však začať platiť DNP. Môžete mi prosím dať odpoveď od ktorého momentu je najlepšie si začať platiť a v akej výške? (z max. VZ). Ďakujem za pomoc
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

JanetteB Pozri príspevok
Dobrý deň,

mala by som jednu otázočku týkajúcu sa dobrovoľného nemocenského poistenia. Som zamestnaná od 24.9.2007, výška mojej mzdy je minimálna. Plánujeme však s manželom dieťatko, máj - jún 2010. Chcela by som sa však začať platiť DNP. Môžete mi prosím dať odpoveď od ktorého momentu je najlepšie si začať platiť a v akej výške? (z max. VZ). Ďakujem za pomoc
No čím skôr aj od dnes. V minimálnej výške. Ak otehotnieš tak treba zrušiť DNP z minima a na druhý deň založiť nové z rozdielu maxima 1084,55 € a VZ zo zamestnania.

Ale nesmieš dlho čakať po otehotnení zo zrušením DNP z minima a založením nového. Lebo zvýšené odvody musíš platiť minimálne 26 týždnov aby si mala nárok na zvýšenú materskú z toho DNP.
0 0
JanetteB JanetteB

JanetteB je offline (nepripojený) JanetteB

Xanti Pozri príspevok
No čím skôr aj od dnes. V minimálnej výške. Ak otehotnieš tak treba zrušiť DNP z minima a na druhý deň založiť nové z rozdielu maxima 1084,55 € a VZ zo zamestnania.

Ale nesmieš dlho čakať po otehotnení zo zrušením DNP z minima a založením nového. Lebo zvýšené odvody musíš platiť minimálne 26 týždnov aby si mala nárok na zvýšenú materskú z toho DNP.
Ďakujem za promptnú odpoveď Xanti,

idem začať riešiť návštevu SP :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať