Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
biosenka biosenka

biosenka je offline (nepripojený) biosenka

To máš pravdu, utekajú, ale nechcem platiť niečo z čoho by som nakoniec nič nemusela mať. Tak sa radšej poradím, keď sa v tom nevyznám ako vyhadzovať peniaze do vzduchu.
Pochopila som to tak, že úradom je jedno, kedy ja oficiálne nastúpim na materskú, ale dôležité pre nich je, kedy o ňu požiadam.Tak?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

biosenka Pozri príspevok
To máš pravdu, utekajú, ale nechcem platiť niečo z čoho by som nakoniec nič nemusela mať. Tak sa radšej poradím, keď sa v tom nevyznám ako vyhadzovať peniaze do vzduchu.
Pochopila som to tak, že úradom je jedno, kedy ja oficiálne nastúpim na materskú, ale dôležité pre nich je, kedy o ňu požiadam.Tak?
Plať z minima. Ak otehotnieš tak zrušíš minimum a o dva dni si založíš nové DNP z maxima aby si stihla 26 týždnov platiť maximum. A hotovo. A nepreplatíš ...
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Prosím poraďte mi, aby som jej vedel poradiť či si má za tým behať alebo to nechať tak ,
Poprosila by som vás o radu, poradila som kamarátke, ktorá chcela ísť na MD aby si popri zamestnaní platila DNP, platila to celý rok, no nepodarilo sa odísť na MD tak sa chcem spýtať či si tie platby môže uplatniť v ročnom zúčtovaní dane, či jej z toho vrátia daň. ďakujem pekne za odpoveď. Jana
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno zaplatené poistné znižuje základ dane (nech predloží v zamestnaní doklad o ich úhrade)
0 0
an.mona an.mona

an.mona je offline (nepripojený) an.mona

Xanti Pozri príspevok
Máš dostatok zaplatených dní poistenia spätne v období dvoch rokov. Nájdu tam u teba 270 dní? Ak nie tak je mi lúto ale vôbec Ti nepomôže sa zamestnať.

Je to zakladna poziadavka na ziskanie materskej takze jasne, ze mam. Uz som si co to nastudovala, takze viem, ze ked sa teraz zamestnam na akukolvek dlhu dobu tak dostanem matersku z toho, co za toto obdobie zarobim (laicky povedane).

Len som este citala, ze si treba dat pozor pri prechode z mesiaca na mesiac a na pocet vikendov a toto uz neviem co znamena
0 0
linda1108 linda1108

linda1108 je offline (nepripojený) linda1108

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať že aké má následky keď si DNP nezaplatím do 8-meho dňa nasledujúceho mesiaca.Vtedy sa mi začne odrátavať 270 dní odznova? Za odpoveď ďakujem
0 0
an.mona an.mona

an.mona je offline (nepripojený) an.mona

linda1108 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať že aké má následky keď si DNP nezaplatím do 8-meho dňa nasledujúceho mesiaca.Vtedy sa mi začne odrátavať 270 dní odznova? Za odpoveď ďakujem

Nie, nemocenske sa scitava za dva posledne roky dokopy k urcitemu datumu napr. porodu, PN atd.

K podmienke 270 dni nemoc. poistenia sa nerata ci bolo prerusene alebo nie, len musi byt tych 270 dni pocas tych dvoch rokov.

K inym podmienkam to vplyv moze mat
0 0
babulka25 babulka25

babulka25 je offline (nepripojený) babulka25

Dobrý deň. Chcem sa opýtať ako to bude so mnou - momentálne som na rodičovskej dovolenke so synom, ktorý bude mať koncom februára 2 roky. Pred materskou som pracovala a následne som mala aj materský príspevok 15.000,- čiže z MVZ. Moja otázka je či na syna môžem požiadať za tie dva mesiace zvýšený RP? A druhá otázka - čakáme druhé bábo v máji. Mám nárok na druhú materskú v takej istej výške a po skončení budem mať nárok na tej vyšší rodičovský príspevok pri druhom dieťati?Ďakujem za odpovede.Dúfam,že píšem zrozumitelne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

babulka25 Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcem sa opýtať ako to bude so mnou - momentálne som na rodičovskej dovolenke so synom, ktorý bude mať koncom februára 2 roky. Pred materskou som pracovala a následne som mala aj materský príspevok 15.000,- čiže z MVZ. Moja otázka je či na syna môžem požiadať za tie dva mesiace zvýšený RP? áno môžeš ak nie si zárobkovo činná A druhá otázka - čakáme druhé bábo v máji. Mám nárok na druhú materskú v takej istej výške a po skončení budem mať nárok na tej vyšší rodičovský príspevok pri druhom dieťati?Ďakujem za odpovede.Dúfam,že píšem zrozumitelne.
ak ti trvá prac.pomer, tak budeš mať nárok na materské z pravdepodoného vym.základu/hrubej mzdy, ktorú by si dostiahla v mesiaci nástupu na MD.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

linda1108 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať že aké má následky keď si DNP nezaplatím do 8-meho dňa nasledujúceho mesiaca.Vtedy sa mi začne odrátavať 270 dní odznova? Za odpoveď ďakujem
ak máš DNP a nemáš dobrov.poistenie v nezamestnanosti a nie je to prvé obdobie/kalend.mesiac a zároven aj obdobie/kalend.mesiac v ktorom ti vznikla očr, pn, nástup na MD, tak to na nárok nemá vplyv ked doplatíš. Ale radšej plať v splatnosti.

rátanie 270dní to neovplyvnuje.
0 0
gaštanka gaštanka

gaštanka je offline (nepripojený) gaštanka

Dobry den,
som na rodicovskej dovolenke a planujeme druhe dieta. V oktobri 2009 som si zacala platit DNP z maxima, moj pracovny pomer stale trva, teraz uz viem, ze som mala platit len z rozdielu medzi max VZ a hrubou mzdou.
Neviem, ako mam postupovat dalej, nedavno som potratila a nechcem DNP preplatit, kedze neviem, kedy sa mi opat podari otehotniet.
Co by som mala urobit?
Rozmyslala som o zruseni DNP a vyziadani preplatku, s tym, ze ked otehotniem, znovu sa na DNP prihlasim z rozdielu DNP a platu.
Ak by sa mi podarilo porodit este v roku 2010, ake by bolo moje rozhodujuce obdobie z DNP a zo zamestnania?
Bola som sa popytat na soc. poistovni, ale pani bola nevrla a na vsetko mi odpovedala:" To je na Vas, ked chcete mozete".A podobne.
Dakujem pekne za kazdu dobru radu
0 0
biosenka biosenka

biosenka je offline (nepripojený) biosenka

Xanti ešte sa chcem spýtať ako by to bolo keby som bola nezamestnaná nejakých pár mesiacov pred pôrodom. Pretože mám zmluvu na dobu určitú a keby som otehotnela tak zmluvu mi určite nepredĺžia. Normálnu materskú by som dostávala, lebo pracujem 4 roky, takže 270 dní tam je. Aký vplyv by to malo na DNP. Myslím, že žiadny, keď si budem aj v nezamestnanosti platiť normálne odvody do DNP. Dik.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

biosenka Pozri príspevok
Xanti ešte sa chcem spýtať ako by to bolo keby som bola nezamestnaná nejakých pár mesiacov pred pôrodom. Pretože mám zmluvu na dobu určitú a keby som otehotnela tak zmluvu mi určite nepredĺžia. Normálnu materskú by som dostávala, lebo pracujem 4 roky, takže 270 dní tam je. Aký vplyv by to malo na DNP. Myslím, že žiadny, keď si budem aj v nezamestnanosti platiť normálne odvody do DNP. Dik.
ak by si bola tehotná cca v treťom mesiaci v čase ukončenia PP, tak by si pravdepodobne stihla nastúpiť na MD v ochrannej lehote (6týž.pred PTP), ktorá je z ukončeného nem.poistnia 6mesiacov, ak NP skončí počas tehotenstva. Takže nárok na materské by si mala aj zo zamestnnaia a aj z DNP. Ak nebudeš tehotná alebo nestihneš nastúpiť na MD v OL tak ti s najväčšou pravdepodobnosťou vznikne nárok len z DNP, aj ked malá možnosť tam ešte v niektorých prípadoch je, no nie je velmi overená.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

gaštanka Pozri príspevok
Dobry den,
som na rodicovskej dovolenke a planujeme druhe dieta. V oktobri 2009 som si zacala platit DNP z maxima, moj pracovny pomer stale trva, teraz uz viem, ze som mala platit len z rozdielu medzi max VZ a hrubou mzdou.
Neviem, ako mam postupovat dalej, nedavno som potratila a nechcem DNP preplatit, kedze neviem, kedy sa mi opat podari otehotniet.
Co by som mala urobit?
Rozmyslala som o zruseni DNP a vyziadani preplatku, s tym, ze ked otehotniem, znovu sa na DNP prihlasim z rozdielu DNP a platu.
Ak by sa mi podarilo porodit este v roku 2010, ake by bolo moje rozhodujuce obdobie z DNP a zo zamestnania?
Bola som sa popytat na soc. poistovni, ale pani bola nevrla a na vsetko mi odpovedala:" To je na Vas, ked chcete mozete".A podobne.
Dakujem pekne za kazdu dobru radu
tebe žiadny preplatok nevzniká, lebo zo zamestnania máš vym.základ počas RD akoby 0eur.

To je ozaj ťažko radiť a ozaj záleží od teba. či príp. predpokladáš aj PN, tak by bolo škoda ukončiť DNP. Ak ale chceš len materské, tak ak by nezmenili zákony, tak by sa dalo aj ukončiť a prihlásiť sa až po otehotnení. No neviem sama ako by som sa rozhodla, či vsadila na istotu a platila a po 6mesiacoch zmenila VZ na rozdiel medzi maximom a VZ zo zamestnania alebo sa odhlásila.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu, nejedná sa o materské ale o PN. Mám klienta, ktorý je SZČO, platí si odvody z minima (povinne poistený už niekoľko rokov), v lete má ísť na vážnu operáciu, ktorá si vyžiada dlhodobú PN. Keby sa teraz prihlásil na DNP nestihne už 270 dní. Keby pred operáciou prerušil živnosť (na 3 mesiace) a zamestnal sa na niekoľko dní s maximálnym vymeriavacím základom, dostával by maximálnu PN. Za radu vopred ďakujem.
0 0
becikova becikova

becikova je offline (nepripojený) becikova

mamicka na materskej
Dobrý deň, chcem sa len opytat ci mi niekto potvrdi co mi povedala pani na urade (bola som tam kvoli potvrdeniu ze poberam rodicovsky prispevok).
Som riadne zamestnana, s pracovnou zmluvou na dobu neurcitu od 1.1.2004.
- v juni roku 2007 som nastupila na matersku, s maximom, nakolko som mala vysoky plat a
- doteraz som este na rodicovskej dovolenke az do jula 2010.
- cakame dalsi prirastok a termin dalsieho porodu mam stanoveny na 19.juna 2010.
Mam narok na poberanie materskej 6tyzdnov pred porodom??? Docitala som sa, ze je to definovane ako "retazovy porod"...ak ano, ako sa mi bude vypocitavat materska, a ci mi nie je vyhodnejsie ist na matersku uz 8 tyzdnov pred planovanym porodom, nakolko som rizikova a dostala by som aj vyssiu matersku ako je doteraz vyska rodicovskeho prispevku .
Pani na urade prace povedala, ze sa mam prist odhlasit osobne k nim, ze nastupujem na matersku, aby mi uz nevyplacali rodicovsky prispevok za jul 2010 (na prve dieta)...ako to vlastne je,??
Dakujem Vam za odpoved, ale takto mi to pani na urade povedala....potesila ma tym , ale chcem si to potvrdit.....
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Kája. Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu, nejedná sa o materské ale o PN. Mám klienta, ktorý je SZČO, platí si odvody z minima (povinne poistený už niekoľko rokov), v lete má ísť na vážnu operáciu, ktorá si vyžiada dlhodobú PN. Keby sa teraz prihlásil na DNP nestihne už 270 dní. Keby pred operáciou prerušil živnosť (na 3 mesiace) a zamestnal sa na niekoľko dní s maximálnym vymeriavacím základom, dostával by maximálnu PN. Za radu vopred ďakujem.

Áno, samozrejme, toto je jediný postup, ako môže získať maximálne nemocenské.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
becikova Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa len opytat ci mi niekto potvrdi co mi povedala pani na urade (bola som tam kvoli potvrdeniu ze poberam rodicovsky prispevok).
Som riadne zamestnana, s pracovnou zmluvou na dobu neurcitu od 1.1.2004.
- v juni roku 2007 som nastupila na matersku, s maximom, nakolko som mala vysoky plat a
- doteraz som este na rodicovskej dovolenke az do jula 2010.
- cakame dalsi prirastok a termin dalsieho porodu mam stanoveny na 19.juna 2010.
Mam narok na poberanie materskej 6tyzdnov pred porodom??? Docitala som sa, ze je to definovane ako "retazovy porod"...ak ano, ako sa mi bude vypocitavat materska, a ci mi nie je vyhodnejsie ist na matersku uz 8 tyzdnov pred planovanym porodom, nakolko som rizikova a dostala by som aj vyssiu matersku ako je doteraz vyska rodicovskeho prispevku .
Pani na urade prace povedala, ze sa mam prist odhlasit osobne k nim, ze nastupujem na matersku, aby mi uz nevyplacali rodicovsky prispevok za jul 2010 (na prve dieta)...ako to vlastne je,??
Dakujem Vam za odpoved, ale takto mi to pani na urade povedala....potesila ma tym , ale chcem si to potvrdit.....
Keďže si v minulom roku nemala vymeriavací základ na platenie nemocenského poistenia, závisí od tvojho zamestnávateľa aký VZ ti dá pre účely výpočtu materského. Ak ho pozitívne ovplyvníš, aby to bolo maximum, tak bude aj materské maximálne.
0 0
rybka1 rybka1

rybka1 je offline (nepripojený) rybka1

ahojte,
budem rada, ak mi moze niekto poradit, ako postupovat v pripade, ze 270 dni nemocenskeho poistenia uplynie az tesne pred porodom. Konkretne:
svagrina ma TP 12.4.2010, nastup na MD vychadza na 1.3.2010. Je zamestnana, ale 270 dni jej uplynie az 15.3.2010, ine poistenie v minulosti nemala. V SP jej povedali, ze ma aj v takomto pripade nastupit na MD v riadnom termine, t.j. 1.3., ale mne sa to nezda. ako ma za nu zamestnavatel dalej platit NP, aby splnila 270 dni, ked bude oficialne na MD? a potom od 15.3. sa materska vypocita znova? nebolo by lepsie nastupit az od 16.3.?
a este nieco - bude potrebne aj ukoncit PP a uzavriet novy s tym istym zamestnavatelom a s max. VZ - kedy by bolo najlepsie to urobit vzhladom na tieto tesne terminy?
Dakujem
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

ajobs Pozri príspevok
Áno, samozrejme, toto je jediný postup, ako môže získať maximálne nemocenské.
Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať