Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
harleydavidson harleydavidson

harleydavidson je offline (nepripojený) harleydavidson

pre dobro veci sa obetujem co clovek nespravi pre vyssie davky...
0 0
s_c s_c

s_c je offline (nepripojený) s_c

Katy a R Pozri príspevok
... tak to určite nie! nemýľ ju.
podmienka 270 tich dní musí byť splnená z obidvoch poistení!!!!

tak teraz neviem co plati??

nie je to tak, ze je pri otehotnení sa staci prihlasit na DNP najneskôr v 8. tydzni tehotenstva, aby pri nastupe na matersku v 34. tyzdni bola dodrzana lehota trvania DNP najmenej 26 tyzdnov, teda ak pred aktuálnym DNP bolo nejaké iné nemocenské poistenie, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní????
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

s_c Pozri príspevok
tak teraz neviem co plati??

nie je to tak, ze je pri otehotnení sa staci prihlasit na DNP najneskôr v 8. tydzni tehotenstva, aby pri nastupe na matersku v 34. tyzdni bola dodrzana lehota trvania DNP najmenej 26 tyzdnov, teda ak pred aktuálnym DNP bolo nejaké iné nemocenské poistenie, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní????
áno, ak máš iné "ukončené NP", v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak dni z neho môžeš prirátať k trvajúcemu NP. Treba vždy brať konkrétny prípad.

Ak od posledného prihlásenia do nástupu na MD neuplynie aspon 26týžd, ale 270dní máš splnených, nárok na materské z DNP vznikne z minim. VZ, t.č. 319,58eur.
Ak uplynie, tak zo "skutočného" VZ v rozhodujúcom období.
0 0
s_c s_c

s_c je offline (nepripojený) s_c

takze:
1. ak mam splnenu podmienku 270 dni zo zamestnania, tak by bolo materske z VZ zamestnanca
2. a ak dam este plus DNP 270 dni (este pred otehotnenim) VZ z rozdielu medzi zamestnancom a najvyssim VZ, tak dosiahnem skoro maximalne materske.
Spravne?
0 0
marcelka1210 marcelka1210

marcelka1210 je offline (nepripojený) marcelka1210

Prosím vás vie mi niekto poradiť alebo povedať na čo mám nárok?Po škole som bola SZČO v roku 2005 som nastúpila na materskú dovolenku to som poberala RP celé 3 roky do roku 2008.Po ukončení MD nezamestnaná do 31.12.2009 a teraz od 1.1. 2010 SZČO .Ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

marcelka1210 Pozri príspevok
Prosím vás vie mi niekto poradiť alebo povedať na čo mám nárok?Po škole som bola SZČO v roku 2005 som nastúpila na materskú dovolenku to som poberala RP celé 3 roky do roku 2008.Po ukončení MD nezamestnaná do 31.12.2009 a teraz od 1.1. 2010 SZČO .Ďakujem
A aký máš problém? Na čo máš mať nárok? Nepochopila som s tvojho príspevku na čo sa pýtaš.

To si tehotná? Alebo ako čo? Lebo ak si tehotná tak nárok na nič už nemáš. Lebo nič nestihneš.
0 0
bambino87 bambino87

bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

Ahojte, prepacte mam este jednu otazku. Vcera mi kamaratka dala do hlavy chrobaka, povedala mi, ze aj ked si teraz zacnem platit 270 dni z maxima NP a po 270 - 280 dnoch si to prehodim na minimum a napr. porodim pol roka po tom, ako si uz platim minimum, tak materska sa mi bude pocitac aj z toho minima. ja to tak?
0 0
marcelka1210 marcelka1210

marcelka1210 je offline (nepripojený) marcelka1210

Áno som tehotná.No to som si aj myslela že nemám na nič nárok a ešte som sa chcela spýtať či môže namiesto mňa niekto iný okrem mňa alebo manžela brať RP??Myslím moju mamu a ja by som naďalej pokračovala ako SZČO..
0 0
adretti adretti

adretti je offline (nepripojený) adretti

Ahojte, sesternica je od 20.februára 2010 na MD. Chcela by dostávať max.materské, kôli tomu zrušila pracovný pomere v jednej firme, kde bola zamestnaná asi 2 roky do 31.01.2010 (bola poistená viac ako 270 dní), v mesiaci január už bola vypísaná. Od 1.februára nastúpila do druhej firmy, kde odpracovala 1 deň a potom bola vypísana až do nástupu na MD. Papiere do SP boli zaslané, ale zo soc.poisťovni volali, že nevedia ako majú vypočítať nem.dávku, keď iba odpracovala jeden deň. Hneď sa aj opýtali, či nepôjde náhodou aj na MD. Hovorila mzdová účtovníčka, že ale áno. Firma už dostala list, že bude mať kontrolu zo soc.poisť. Má niekto skúsenosti s takým postupom pri dostávaní max. materského, alebo je to veľmi zriedkavý prípad?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

adretti Pozri príspevok
Ahojte, sesternica je od 20.februára 2010 na MD. Chcela by dostávať max.materské, kôli tomu zrušila pracovný pomere v jednej firme, kde bola zamestnaná asi 2 roky do 31.01.2010 (bola poistená viac ako 270 dní), v mesiaci január už bola vypísaná. Od 1.februára nastúpila do druhej firmy, kde odpracovala 1 deň a potom bola vypísana až do nástupu na MD. Papiere do SP boli zaslané, ale zo soc.poisťovni volali, že nevedia ako majú vypočítať nem.dávku, keď iba odpracovala jeden deň. Hneď sa aj opýtali, či nepôjde náhodou aj na MD. Hovorila mzdová účtovníčka, že ale áno. Firma už dostala list, že bude mať kontrolu zo soc.poisť. Má niekto skúsenosti s takým postupom pri dostávaní max. materského, alebo je to veľmi zriedkavý prípad?
Zásadná chyba bola v počte odpracovaných dní. Mali byť minimálne 2, takto jej vyrátajú zdá sa materskú z minimálneho VZ a nie z toho maxima.

A čo sa týka kontroly, no očividne SP ide po krku firmám, ktoré chcú pomôcť budúcim matkám k vyššej MD.
Naposledy upravil Xanti : 10.03.10 at 15:36
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

adretti Pozri príspevok
Ahojte, sesternica je od 20.februára 2010 na MD. Chcela by dostávať max.materské, kôli tomu zrušila pracovný pomere v jednej firme, kde bola zamestnaná asi 2 roky do 31.01.2010 (bola poistená viac ako 270 dní), v mesiaci január už bola vypísaná. Od 1.februára nastúpila do druhej firmy, kde odpracovala 1 deň a potom bola vypísana až do nástupu na MD. Papiere do SP boli zaslané, ale zo soc.poisťovni volali, že nevedia ako majú vypočítať nem.dávku, keď iba odpracovala jeden deň. Hneď sa aj opýtali, či nepôjde náhodou aj na MD. Hovorila mzdová účtovníčka, že ale áno. Firma už dostala list, že bude mať kontrolu zo soc.poisť. Má niekto skúsenosti s takým postupom pri dostávaní max. materského, alebo je to veľmi zriedkavý prípad?
Ked jej nový prac.pomer trvá, tak nie je problém, že odpracovala len 1den. nemocesnké a aj materské by sa malo rátať z tohto jedného dna. Problém by mohol byť ak by prac.pomer skončil hned v ten prvý den, čo však nie je jej prípad.

A s tými kontrolami už si druhý prípad. Vraj pracovníčky SP musia nahlasovať takéto prípady a hrozia aj inšpektorátmi práce
0 0
adretti adretti

adretti je offline (nepripojený) adretti

Ďakujem za odpoveď, ale prčítala som tu už veľa príspevkov, ale to že musí odpracovať aspoň 2 dni, som ešte nečítala. Keď neodpracuje ani jeden deň, ani vtedy by nedostala z minimálneho VZ, ale z pravdepodobného VZ.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

adretti Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, ale prčítala som tu už veľa príspevkov, ale to že musí odpracovať aspoň 2 dni, som ešte nečítala. Keď neodpracuje ani jeden deň, ani vtedy by nedostala z minimálneho VZ, ale z pravdepodobného VZ.
Vieš ono to bolo dosť okaté, asi preto SP hned volala a pýtala sa. Trebalo odpracovať viac dní, bolo by to menej nápadné.
Takto budú kontrolovať firmu či je tam všetko košer, či majú zaplatené riadne všetky odvody za zamestnancov ... ale zase to by možno urobili aj keby odrobila sesternica týžden.
0 0
adretti adretti

adretti je offline (nepripojený) adretti

Ďakujem brčko, aj ja som to tak čítala, že by to nemal byť problém, že odpracovala iba 1 deň. Všetko bolo spravené podľa zákona, a vo firme je všetko tiež poriadku, takže kontrola môže prísť. Len sa chystám aj ja na MD, takže som chcela vedieť, či je všetko s tým poriadku, ale asi v soc.poisťovni, nemajú veľa takýchto prípadov.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

adretti Pozri príspevok
Ďakujem brčko, aj ja som to tak čítala, že by to nemal byť problém, že odpracovala iba 1 deň. Všetko bolo spravené podľa zákona, a vo firme je všetko tiež poriadku, takže kontrola môže prísť. Len sa chystám aj ja na MD, takže som chcela vedieť, či je všetko s tým poriadku, ale asi v soc.poisťovni, nemajú veľa takýchto prípadov.<qtlend></qtlend>
No v tomto si dovolím nesúhlasiť,
asi ich majú kopec len ludia o tom nepíšu. Lebo nemajú odvahu písať.
0 0
adretti adretti

adretti je offline (nepripojený) adretti

No tak ja potom asi odpracujem aspoň týždeň pred nástupom na MD.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

adretti Pozri príspevok
No tak ja potom asi odpracujem aspoň týždeň pred nástupom na MD.
No asi sa ani firma, v ktorej pracuješ nevyhne kontrole ak teda zmeníš prácu, resp. pozíciu.
0 0
adretti adretti

adretti je offline (nepripojený) adretti

Prečo by nemali odvahu, keď všetko je v súlade so zákonom.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

adretti Pozri príspevok
Prečo by nemali odvahu, keď všetko je v súlade so zákonom.
No lebo v posledných týždňoch si len druhá čo o tom píše. O kontrole zo SP, ak žene chce pomôcť firma k vyššej materskej.
0 0
harleydavidson harleydavidson

harleydavidson je offline (nepripojený) harleydavidson

A ako sa potom pozera socialka na taky pripad, ked si osoba bude platit DPN len nieco cez 270 dni z min VZ a posledne tyzdne max VZ, aby dosiahla max matersu? To je tiez okate, sice v sulade so zakonom, ale okate.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať