Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Sariana Pozri príspevok
Veľmi pekne dakujem za odpoveď. Ešte by som sa chcela spýtať za aké obdobie pred nástupom na materskú alebo PN sa tých 270 dní počíta.
270 dni z poslednych 2 rokov pred PN alebo nastupom na MD.
1 0
Sariana Sariana

Sariana je offline (nepripojený) Sariana

Obyčajný človiečik s množstvom dobrých vlastností ale aj chýb... ...viac
keďže v tehotenstve bude asi problém vykonávať moju prácu, chcela by som nastúpiť na PN. DNP platené od 4.12.09 - 31.3.10 mi vychádza 117 dní. Čiže keď si budem doplácať ešte 153 dní, môžem nastúpiť pokojne na PN s tým, že si budem môcť uplatniť dávky z DNP?
VZ z DNP sa bude počítať za obdobie 12/2009?
Naposledy upravil Sariana : 18.04.10 at 16:46
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ivka70 Pozri príspevok
270 dni z poslednych 2 rokov pred PN alebo nastupom na MD pred pôrodom .
.. malá oprava (do pôrodu sa zisťuje)
Naposledy upravil Katy a R : 18.04.10 at 17:00
0 0
Sariana Sariana

Sariana je offline (nepripojený) Sariana

Obyčajný človiečik s množstvom dobrých vlastností ale aj chýb... ...viac
Katy a R Pozri príspevok
.. malá oprava
naozaj z posledných dvoch rokov?
Takže keď som si platila DNP z minima za obdobia:
1.11.2008-4.3.2009 a potom
4.12.2009-31.3.2010 = spolu 277 dní
a chcela by som napríklad v máji alebo v júni nastúpiť na PN s tým, že sa teraz znovu prihlásim na DNP, určite budem mať nárok na dávku aj z dobrovoľného poistenia?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Sariana Pozri príspevok
naozaj z posledných dvoch rokov?
Takže keď som si platila DNP z minima za obdobia:
1.11.2008-4.3.2009 a potom
4.12.2009-31.3.2010 = spolu 277 dní
a chcela by som napríklad v máji alebo v júni nastúpiť na PN s tým, že sa teraz znovu prihlásim na DNP, určite budem mať nárok na dávku aj z dobrovoľného poistenia?
Naozaj z posledných dvoch rokoch,
a budeš mať aj z DNP nárok na PN ale len z minimálneho VZ teda zo sumy 319,58 € čiže bajočko 170 eur mesačne bude tvoja PN.

Po uplynutí 26 týždňov nonstop platenia z vyššieho VZ budeš mať nárok na PN zo skutočného VZ.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Sariana Pozri príspevok
naozaj z posledných dvoch rokov?
Takže keď som si platila DNP z minima za obdobia:
1.11.2008-4.3.2009 a potom
4.12.2009-31.3.2010 = spolu 277 dní
a chcela by som napríklad v máji alebo v júni nastúpiť na PN s tým, že sa teraz znovu prihlásim na DNP, určite budem mať nárok na dávku aj z dobrovoľného poistenia?
... aj hneď ako sa prihlásiš...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Sariana Pozri príspevok
naozaj z posledných dvoch rokov?
Takže keď som si platila DNP z minima za obdobia:
1.11.2008-4.3.2009 a potom
4.12.2009-31.3.2010 = spolu 277 dní
a chcela by som napríklad v máji alebo v júni nastúpiť na PN s tým, že sa teraz znovu prihlásim na DNP, určite budem mať nárok na dávku aj z dobrovoľného poistenia?
ano, z VZ roku 2009. Ak však do začiatku PN-ky neuplynie 26 týždňov, nemocenské bude vyplácané len z min. vymer. základu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronikasad Pozri príspevok
ano, z VZ roku 2009. Ak však do začiatku PN-ky neuplynie 26 týždňov, nemocenské bude vyplácané len z min. vymer. základu.
Veronika, ona ešte nie je ani prihlásená ... z pravdepodobného VZ sa je bude počítať (minulé poistenia sú len do počtu dní)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
Veronika, ona ešte nie je ani prihlásená ... z pravdepodobného VZ sa je bude počítať (minulé poistenia sú len do počtu dní)
to z príspevku celkom nie je jasne, predpokladala som, že DNP trvá - k 31.3. spočítala dni.

Ak je poistenie prerušené, súhlasím - nemocenské bude z pravdepodobného VZ = z minima
0 0
Sariana Sariana

Sariana je offline (nepripojený) Sariana

Obyčajný človiečik s množstvom dobrých vlastností ale aj chýb... ...viac
čiže zo sumy 295,50 Eur? potvrďte mi prosím, či správne počítam, že nemocenská dávka by potom bola okolo 160 Eur mesačne...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Sariana Pozri príspevok
čiže zo sumy 295,50 Eur? potvrďte mi prosím, či správne počítam, že nemocenská dávka by potom bola okolo 160 Eur mesačne...
Nie zo sumy 319,58 čo je minimálny VZ pre rok 2010
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Sariana Pozri príspevok
čiže zo sumy 295,50 Eur? potvrďte mi prosím, či správne počítam, že nemocenská dávka by potom bola okolo 160 Eur mesačne...
Trvá v súčasnosti tvoje DNP ? Nemocenské sa počíta z aktuálneho min. vymer. základu. (295,50 platil v roku 2009)
0 0
Sariana Sariana

Sariana je offline (nepripojený) Sariana

Obyčajný človiečik s množstvom dobrých vlastností ale aj chýb... ...viac
k 31.3.2010 som sa odhlásila, pretože som sa už vzdala nádeje, že otehotniem. A o dva týždne som zistila, že sa podarilo
Takže sa prihlásim znovu k zajtrajšiemu dátumu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Sariana Pozri príspevok
k 31.3.2010 som sa odhlásila, pretože som sa už vzdala nádeje, že otehotniem. A o dva týždne som zistila, že sa podarilo
Takže sa prihlásim znovu k zajtrajšiemu dátumu.
platí odpoveď od Xanti

http://www.porada.sk/1376410-post1012.html
0 0
Sariana Sariana

Sariana je offline (nepripojený) Sariana

Obyčajný človiečik s množstvom dobrých vlastností ale aj chýb... ...viac
Ďakujem Vám všetkým za odpovede, veľmi ste mi pomohli
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Sariana Pozri príspevok
k 31.3.2010 som sa odhlásila, pretože som sa už vzdala nádeje, že otehotniem. A o dva týždne som zistila, že sa podarilo
Takže sa prihlásim znovu k zajtrajšiemu dátumu.
Urči si vyšší vymer. základ. Nemocenské sice budeš mať z minima, ale nástup na materskú bude po 26 týždňoch od začiatku poistenia, preto materská sa ti bude počítať zo súčasneho skutočného vymer. základu. Počas PN-ky DNP neplatíš.
0 0
filipa1 filipa1

filipa1 je offline (nepripojený) filipa1

Dobrý deň, veľmi vás prosím o radu. O materských som už toho prečítala veľa, ale pre každý prípad to je iné a už sa z toho neviem vysomáriť.
Ide o to, že plánujem tehotenstvo a chcem materskú z najvyššieho vymeriavacieho základu. Chcem si začať doplácať - DNP. Chaos mám v tom, že niekde čítam, že je treba spĺňať podmienku 270dní nemocenského poistenia a okrem toho si DNP platiť ďalších 270dní a niekde čítam, že len 26týždňov. Takže buď musím začať doplácať si DNP ešte pred tým než otehotniem, alebo v tom druhom prípade najneskôr do ôsmeho týždňa - ktoré je však pravdivé ?

pracovala som od roku 09/2002 -12/2007 v prvom zamestnaní a následne na to 01/2008-07/2009 v druhom zamestnaní, od 08/2009 - 03/2010 -evidovaná na úrade práce. A teraz od 04/2010 znova pracujem. Neviem či si mám už teraz začať platiť DNP keď plánujem tehotenstvo alebo stačí až keď otehotniem?? prosím Vás poraďte mi budem vám veľmi vďačná.
0 0
biosenka biosenka

biosenka je offline (nepripojený) biosenka

Brčko ďakujem za odpoveď aj keď tomu druhému odstavcu som nerozumela. Čiže ochranná lehota trvá do nástupu na MD nie do pôrodu. To som pochopila. Teraz čo by bolo lepšie, aby som bola od júna do pôrodu nezamestnaná alebo na rizikovom. Pre mňa by bolo lepšie nezamestnaná lebo by som dostávala podporu a keby som bola PN- na rizikovom tak keď nie som zamestnaná asi by mi neplatili nič. Malo by to vplyv na materskú keby som bola nezamestnaná? Alebo len proste potom 6 týždňov pred pôrodm nastúpim na materskú?
A prečo nemôžem nastúpiť 8 týždňov pred pôrodom na MD ak by som bola nezamestnaná a v ochrannej lehote? Ďakujem.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

[QUOTE=Tinika;1372725]no PP bol na dobu určitu takze uz netrva, ale na socialke jej povedali ze akoby bola zamestnana ked plynule presla na MD čo ja nechapem.

v jednom materialy zo SP som čítala: od 1.8.2006 sa obdobie prerušenie PNP z dôvodu čerpania RSD do obdobia 270 dni započítava. Len to asi plati pri trvajucom PP.
Keby sa teraz zamestnala mala by ešte šancu na MD? A ako dlho by mala byť zamestnana? Ak zoberiem ze na RD je od 4/2008. Ochranna lehota davno presla, tak asi jedina sanca este teraz nejaky PP uzatvorit.

Vie niekto poradiť? Vdaka
0 0
taylorr taylorr

taylorr je offline (nepripojený) taylorr

Dobry den,

prosim o pomoc, priatelka je zamestnana 4 roky, DNP plati od 5.10.2009 z max. VZ, na dobu určitu zamestnana do 30.6.2010, predbežne na materskú nastup k 30. 8. 10.

Chcem vediet či dostane marodku a kolko (kedže platila DNP) od 1.7.2010 do 30.8.2010 ked pojde marodit (rizikove tehotenstvo) a od 1.7.2010 by sa prihlasila na urade prace.

Ako by ste riesili priatelkinu situaciu vy ?

Dakujem za odpovede.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať