Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
brčko Pozri príspevok
ak si nastupovala na MD v 5/2010, tak v pohode môžeš zaplatiť do konca maja a nárok na materské vznikne, ak splníš ostatné podmienky a preukážaš ich. Ale nenechávala by som platenie na neskôr, treba radšej hned, tak ako si spravila. Len ak by išlo o prvé obdobie poistenia, treba zaplatiť v splatnosti (t.j. do 8-meho nasledujúceho mesiaca).

ale nerozumiem, ako môžeš mať zmenený VZ od 13.3. na minimálny (nepredpokladám, že si si podávala odhlášku a novú prihlášku!!!), ked VZ sa "mení" vždy len od prvého v mesiaci!!! po mesiaci podania zmeny. Tak na toto si daj bacha!!! Ak si si 13.3.2010 podala na RLFO zmenu VZ na 319,58eur, tak za obdobie 3/2010 do 8.4.2010 si mala zaplatiť ešte zo starého VZ-du. Až za obdobie od 1.4. platí nový=znížený VZ!! Tak ak si platila inak, treba doplatiť aj za apríl čo najskôr!!!

NO a ešte ak si na MD od 10.5.2010 a 270dní splnaš až 15.5.2010, tak ak nemáš iné ukončené nem.poistenie v období dvoch rokov pred pôrodom, tak podla mna ti začnú vyplácať materské až po doručení rodného listu dieťaťa. Lebo až potom zistia dátum skutočného pôrodu a teda či si podmienku splnila. Materské vyplatia potom za obdobie od nástupu na MD.

Ale ak by ti vyplatili skôr, tak daj vedieť.
Ahoj brčko,
len Ti chcem ešte raz poďakovať za Tvoje super rady, včera mi prišlo z SP rozhodnutie o materskej, neviem kedy mi materské aj skutočne vyplatia, ale nechala som u nich potvrdenie od lekára že som k dátumu 20.5 bola stále tehotná, takže materské mám priznané od začiatku nástupu na MD t.j. 10.5.
Ešte raz vrelá vďaka i ostatným ktorí sa mi tu vyjadrili!!!!!!
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

Xanti Pozri príspevok
Ano presne, DNP by si platila aj nadalej z toho rozdielu.
Nakoľko by Ti vznikol nárok na materskú z DNP a aj z ochrannej lehoty, zo zamestnania, kt. je 6 mesiacov pre nástup na materskú.

Práve preto ja si myslím, že je hlúposť plánovať dieťa na máj alebo jún. Lebo je riziko,že tá max. materská nevýjde. Ale pokiaľ naplánuješ dieťa na leto, júl august. A skončíš prac. pomer 31.12.2010 tak od 1.1.2011 sa prihlásiš z maxima a stačí Ti platiť 26 týždňov aby si mala nárok na maximálnu materskú.

Zváž to plánovanie.
Tak Xanti, zhrniem, dufam, ze som to pochopila ...len najhorsie v tomto planovani je, že neviem na 100 % či budem skoncime cinnosť ku koncu roka a ostanem nezamestnana...

1. ak budem k 1. 1. 2010 nezamestnaná - začať si platiť DNP už teraz z minima a od 1. 1. 2010 sa prihlásiť nanovo a platiť z maxima minimálne 26 týždňov do pôrodu... teda dieťatko by mohlo prisť najskôr na svet v mesiaci júl...

2. Nebudem prepustená - platiť si teraz z minima a ked zistím, že som tehotná prihlásiť sa z rozdielu max a hrubej mzdy...

3. kedze neviem ci budem prepustená vychádza mi z toho, že si zacnem teraz platiť z minima a bud otehotniem teraz júl - august a prihlásim sa z rozdielu max a mzdy a porodim apríl - máj, aby som stihla ochrannú lehotu (v prípade prepustenia).... alebo potom ostáva až ten november - december...

4. budem prepustená k inému mesiacu roku 2011 a je po planoch ...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bz5 Pozri príspevok
Tak Xanti, zhrniem, dufam, ze som to pochopila ...len najhorsie v tomto planovani je, že neviem na 100 % či budem skoncime cinnosť ku koncu roka a ostanem nezamestnana...

1. ak budem k 1. 1. 20101 nezamestnaná - začať si platiť DNP už teraz z minima a od 1. 1. 20101 sa prihlásiť nanovo a platiť z maxima minimálne 26 týždňov do pôrodu... teda dieťatko by mohlo prisť najskôr na svet v mesiaci júl... tak nejako, najskôr v júly môže prísť na svet bábo.

2. Nebudem prepustená - platiť si teraz z minima a ked zistím, že som tehotná prihlásiť sa z rozdielu max a hrubej mzdy... áno presne tak ale tak aby si stihla platiť 26 týždňov.

3. kedze neviem ci budem prepustená vychádza mi z toho, že si zacnem teraz platiť z minima a bud otehotniem teraz júl - august a prihlásim sa z rozdielu max a mzdy a porodim apríl - máj, aby som stihla ochrannú lehotu (v prípade prepustenia).... alebo potom ostáva až ten november - december... ano tak, ako píšeš.

4. budem prepustená k inému mesiacu roku 2011 a je po planoch ...a toto si vystihla, a pobavila som sa ... ako asi radšej by som začala platiť hned DNP a pokúšala sa tak cca po mesiaci o bábo ... čím skôr tým lepšie ...
v texte
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

Ďakujem Xanti .
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Preco keby ju prepustili az niekedy iny mesiac v roku 2011 bolo by po planoch?...ak by platila tak DNP ako si jej radil sak by narok z DNP by mala ci nie?

Ako aj nechapem dalsiu vec...ta pani co jej priznali to minimum..ved ked nemala zamestnanecke poistenie len DNP tak tam nemusi splnat podmienku 270 dni..aj zo zamestnania ked je stacilo len DNP ukoncit a zamestnat sa potom s maximalnym VZ.

..ved tych 270 dni sa rata aj pre jedno aj pre druhe ..teda pre DNP aj pre nemocneske zo zamestnania jednotlivo.Ide o priklad tej pani Pojanko
Naposledy upravil bznka : 26.05.10 at 14:32
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bznka Pozri príspevok
Preco keby ju prepustili az niekedy iny mesiac v roku 2011 bolo by po planoch?...ak by platila tak DNP ako si jej radil sak by narok z DNP by mala ci nie? radila som žena,
a prečo by bolo po plánoch? Lebo by jej nemusela výjsť maximálna materská, nakoľko DNP musí byť platené minimálne 26 týždňov aby bolo vyplácané zo skutočného VZ.

Ako aj nechapem dalsiu vec...ta pani co jej priznali to minimum..ved ked nemala zamestnanecke poistenie len DNP tak tam nemusi splnat podmienku 270 dni..aj zo zamestnania ked je stacilo len DNP ukoncit a zamestnat sa potom s maximalnym VZ. Ano presne to píšeš, stačilo jej ukončiť DNP a zamestnať sa. A ona sa zamestnala a neukončila DNP, preto jej priznali minimum.
Ak by bola ukončila DNP a zamestnala sa na dva týždne s maximálnym VZ, tak by sa to zamestnanie prirátalo k DNP bola by splnená podmienka 270 dní poistenia ( DNP+zamestnanie ) a dostala by maximálnu materskú.

..ved tych 270 dni sa rata aj pre jedno aj pre druhe ..teda pre DNP aj pre nemocneske zo zamestnania jednotlivo.áno ráta sa, ak chceš poberať materskú z oboch poistení tak musíš mať aj z DNP 270 dní, aj zo zamestnania 270 dní platené poistné.
tá pani nemala 270 dní zo zamestnania, a tých pár dní nemali k čomu prirátať, lebo neukončila DNP.
v texte.
Naposledy upravil Xanti : 26.05.10 at 14:36
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Xanti dakujem.

ale funguje to aj opacne?..teda som zamestnana z minima...ze ukoncit pracovny pomer/co by bol blud/ a prihlasit sa na DNP...a prirataju mi tie dni k tomu. Mylsim ze takto to uz nie je. A ze som tehu zistim az po 8 tyzdni.zamestnavatel neche ze mi ukonci pracovny pomer a uzatvori s najvysim VZ.
Naposledy upravil bznka : 26.05.10 at 14:54
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bznka Pozri príspevok
Xanti dakujem.

ale funguje to aj opacne?áno funguje to aj opačne, ale len ak stihneš sa poistiť na DNP do cca 8 týždňa tehotenstva ..teda som zamestnana z minima...ze ukoncit pracovny pomer/co by bol blud/ a prihlasit sa na DNP...a prirataju mi tie dni k tomu.áno
Mylsim ze takto to uz nie je. A ze som tehu zistim az po 8 tyzdni. tak to je zbytočne riešiť DNP ak zistíš že si tehotná po 8 týždni, lebo nestihneš po výpovedi platiť DNP 26 týždňov aby bola materská vyrátaná zo skutočného VZ. zamestnavatel neche ze mi ukonci pracovny pomer a uzatvori s najvysim VZ.
v texte.
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Mna stale totiz pletu tie 270 dni...ze narok mam z DNP az po 270 dnoch platenia....a vidim ze ak som predtym mala zamestanecke tak to len prirataju len treba splnit kvoli VZ /maximu materskej ci PN/tych 26 tyzdnov a musi byt vtedy len jedno poistenie ci moze trvat aj jedno aj druhe teda zamestnanencke...ci vtedy ak to zamestnanecke nezrusim tak mi 26 tyzdnov pre DNP neplati
...ale ak by som skoncila zametnanie padla by ochranna lehota a zistila som ze potrebujem PN tak staci sa mi dopoistit DNP a mala by som narok na PN hoci len z minima? samozrejem splnam spolocne 270 dni
Naposledy upravil bznka : 26.05.10 at 15:24
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bznka Pozri príspevok
Mna stale totiz pletu tie 270 dni...ze narok mam z DNP az po 270 dnoch platenia je to pravda, resp. ak SP nenájde v posledných dvoch rokoch nejaké ukončené poistenie, ktoré spolu s DNP dá 270 dní ....a vidim ze ak som predtym mala zamestanecke tak to len prirataju len treba splnit kvoli VZ tych 26 tyzdnov áno
a musi byt vtedy len jedno poistenie ale ak by trvalo zo zamestnania a aj z DNP tak vtedy DNP musi byt 270 dni. ano

..ale ak by som skoncila zametnanie padla by ochranna lehota a zistila som ze potrebujem PN tak staci sa mi dopoistit DNP a mala by som narok na PN hoci len z minima? áno ak splňaš tú podmienku 270 dní. samozrejem splnam spolocne 270 dni
v texte.
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Moja znama je teraz na Rodicovskej dovolenke....s jej pracou je to komplikovne pracovala tam od polovice roku 2006 ...firma jej dodnes nedala vypoved ale ona nema kde sa vratit kedze firma exituje len papierovo ale konatel je prec, a chod firmy je mrtvy. takze ona zatial vypoved nedavala ale k dnu ukoncenia rodicovskej to uroi aj ked nevie ako, kedze jej vypoved tazko niekto prevezme ked postu tam nik neprebera na sidle sidli druha firma.

Zacala si platit teraz v maji dobrovolne poistenie z maxima..dovod pnka s detmi ktore ma alebo mozno nasledujuca materska. Z maxima preto lebo ak by sa zamestnala tak ako predpoklada tak z minima....potom asi by bolo dobre preriesit opat aby zbytocne maximum neplatila

...kedy by uz mohla zacat cerpat uz minimane penazne davky za pnku ci OCR..ak by bola nezamestnana ale DNP poistena...nechem dopliest nieco...maximalne by asi mala az po plateni 26 tyzdnoch alebo az 270 dni?

PS: to iste plati aj ked som na rodicovskej dovolenke a viem ze by sa mi PN zisla a bola som zamestnana tak staci mi sa poistit DNP a mam narok na Pn ci OCR...tiez po akom dlhom case platenia ci hned po prihalseni
Naposledy upravil bznka : 26.05.10 at 15:50
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bznka Pozri príspevok
Moja znama je teraz na Rodicovskej dovolenke....s jej pracou je to komplikovne pracovala tam od polovice roku 2006 ...firma jej dodnes nedala vypoved ale ona nema kde sa vratit kedze firma exituje len papierovo ale konatel je prec, a chod firmy je mrtvy. takze ona zatial vypoved nedavala ale k dnu ukoncenia rodicovskej to uroi aj ked nevie ako, kedze jej vypoved tazko niekto prevezme ked postu tam nik neprebera na sidle sidli druha firma.

Zacala si platit teraz v maji dobrovolne poistenie z maxima..dovod pnka s detmi ktore ma alebo mozno nasledujuca materska. Z maxima preto lebo ak by sa zamestnala tak ako predpoklada tak z minima....potom asi by bolo dobre preriesit opat aby zbytocne maximum neplatila

...kedy by uz mohla zacat cerpat uz minimane penazne davky za pnku ci OCR na očr hned, nakoľko tu nie je potrebné splniť 270 dňovú podmienku ale maximálnu očr dostane až po 26 týždňoch poistenia.
..ak by bola nezamestnana ale DNP poistena...nechem dopliest nieco...maximalne by asi mala az po plateni 26 tyzdnoch ako nezamestnaná po prepustení zo zamestnania už po 26 týždňoch, alebo az 270 dni? ako zamestnaná na rodičovskej dovolenke až po 270 dňoch.
Známa nech platí platí DNP do konca roka od 1.1.2011 môže zmeniť na minim. VZ. Ale po uplynutí 270 dňa cca január až február 2011(netuším kedy v máji založila a kedy presne uplynie 270 dní ) bude mať nárok na maximálnu PN až do konca roka.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
skusim odpoved, nech ma niekto opraví.
OČR je od 1.dňa DNP max. 10 dní, ale z minima, maximum až po 26 týždňoch, tiež max. 10 dní.
Vlastná PN až po splnení 270 dní, pričom VZ bude podľa platieb.

upravujem-pardon, xanti je neviditeľná, myslela som, že je offline.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

KEJKA Pozri príspevok
skusim odpoved, nech ma niekto opraví.
OČR je od 1.dňa DNP max. 10 dní, ale z minima, maximum až po 26 týždňoch, tiež max. 10 dní.
Vlastná PN až po splnení 270 dní, pričom VZ bude podľa platieb.

upravujem-pardon, xanti je neviditeľná, myslela som, že je offline.
Ano Kejka presne tak to je, ako píšeš.
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

takze na OCR uz moze ist aj teraz...ta sa cerpa 10 dni maximalne/VZ asi bude minimalny/..je urcene aj kolko dni sa moze maximalne cerpat pocas roka?
...ak by vsak clovek bol dlhodobo nezamestnany a poisti sa DNP tak tiez moze hned od prveho dna platenia cerpat OCR?

vlastna PN ...tu sa jej rata az po 270 dnoch z DNP...vtedy z maxima z minima by mohla cerpat aj skor ci nie? to ze pracovala predtym amal nemocenske poisteni zo zamestnania na jej pnku teraz vplyv uz nema teda tie dni nie VZ
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bznka Pozri príspevok
takze na OCR uz moze ist aj teraz...ta sa cerpa 10 dni maximalne/VZ asi bude minimalny/áno ..je urcene aj kolko dni sa moze maximalne cerpat pocas roka? nie
...ak by vsak clovek bol dlhodobo nezamestnany a poisti sa DNP tak tiez moze hned od prveho dna platenia cerpat OCR? ak má dieťa tak áno, ak nemá dieťa tak nie.

vlastna PN ...tu sa jej rata az po 270 dnoch z DNP...vtedy z maxima z minima by mohla cerpat aj skor ci nie? to ze pracovala predtym kedy predtým, skús písať jasnejšie amal nemocenske poisteni zo zamestnania na jej pnku teraz vplyv uz nema teda tie dni nie VZ
Ak známa má ukončené poistné v posledných dvoch rokoch, a prihlási sa na DNP tak nemusí platiť 270 dní ak za posledných 24 mesiacov jej tam SP nájde 270 dní poistenia.

Pravidla:
čerpanie OCR :
hned po uzavretí DNP
10 dní maximálne
do 26 týždňov sa OCR ráta z minimálneho VZ
od 26 týždňa a 1 dňa sa OCR ráta zo skutočného VZ

platená PN
po uzavretí DNP ak SP nájde v posledných 2 rokoch 270 dní poistenia
do 26 týždňov sa PN ráta z minimálneho VZ
od 26 týždňa a 1dňa sa PN ráta zo skutočného VZ

platená PN ak poistenec nemá ukončené poistenie v posledných 2 rokoch
tak bude platená PN až po 270 dňoch platenia zo skutočného VZ
1 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

cize v jej pripade kedze sa jej zamestnanie skonci az v septembri /pracovala od jula 2006, potom ad augusta nastupila na maersku a teraz je este na rodicovskej/ a uz teraz plati DNP tak narok na PN bude mat ale len na minimum po ukonceni pracovneho pomeru.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bznka Pozri príspevok
cize v jej pripade kedze sa jej zamestnanie skonci az v septembri /pracovala od jula 2006, potom ad augusta nastupila na maersku a teraz je este na rodicovskej/ a uz teraz plati DNP tak narok na PN bude mat ale len na minimum po ukonceni pracovneho pomeru.
ANO.
a po 26 týždňoch na PN zo skutočného VZ, z toho z akého platí teraz odvody.
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Dakujem vam.

...takze pre nu je uz jedno kedze ma DNP ci teraz ukonci pracovny pomer alebo potom, ved aj tak je na rodicovskej, kvoli jej Pn by bolo najlepsie aj teraz to uz skoncit kedze tam aj tak sa nevrati.

Pri OCR by normalne brala pocas rodicovskej aj celu rodicovsku alebo by sa jej rodicovska nejako upravila.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bznka Pozri príspevok
Dakujem vam.

...takze pre nu je uz jedno kedze ma DNP ci teraz ukonci pracovny pomer alebo potom, ved aj tak je na rodicovskej, kvoli jej Pn by bolo najlepsie aj teraz to uz skoncit kedze tam aj tak sa nevrati.

Pri OCR by normalne brala pocas rodicovskej aj celu rodicovsku alebo by sa jej rodicovska nejako upravila.
bznka prepáč nerozumiem Ti čo píšeš...
som len blondína

Ako domotala si ma celkom, a z toho sa asi nevymotám
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať