Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Xanti prepac ty tak super radis a ja tak blbo pisem..takze vlatne kedze je teraz na rodicovskej tak uz aj moze skoncit pracovny pomer kedze aj tak z neho nic nema..ci ho skonci teraz alebo v septembri /tu aspon moze skor brat Pnku / ked uz je DNP poistena

..a len ze ci sa pocas bratia OCR nezmeni vyska poberanie rodicovskeho..ale nezmeni to som uz zistila, citam temy o stosest. OCR nema vplyv nanic.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bznka Pozri príspevok
Xanti prepac ty tak super radis a ja tak blbo pisem..takze vlatne kedze je teraz na rodicovskej tak uz aj moze skoncit pracovny pomer kedze aj tak z neho nic nema..ci ho skonci teraz alebo v septembri /tu aspon moze skor brat Pnku / ked uz je DNP poistena Hm, ved bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti, tak prečo hned PN? Či má také vážne zdravotné problémy?

..a len ze ci sa pocas bratia OCR nezmeni vyska poberanie rodicovskeho..ale nezmeni to som uz zistila, citam temy o stosest. OCR nema vplyv nanic.
v texte
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

to je pravda rovnako ale ona nebude mat narok na podporu v nezamestnanosti....lebo je spolocnickov v jednej firme/sice uz nefunguje nic z toho nema ale co uz/ a tak nemoze sa zaregistrovat na urade ..tak preto uvazuje o PNke. aspon nejake peniaze kedze zdravotne si bude musiet platit sama...kym nenajde novu pracu.

Inak ak by clovek bral podporu v nezamestnanosti a je dobrovolne poisteny a je na PNke tak mu vyplycaju aj Pnku aj podporu ci len jedno?..to uz je mimo temy materska
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
Teraz som v 22tt tehotenstva. Som zamestnaná od 03/2008, VZ nemám veľký. Ako by som si mohla ešte vylepšiť materské? Mohla by som si začať viac platiť nemocenského?

Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

evka-janekova Pozri príspevok
Teraz som v 22tt tehotenstva. Som zamestnaná od 03/2008, VZ nemám veľký. Ako by som si mohla ešte vylepšiť materské? Mohla by som si začať viac platiť nemocenského?

Dakujem
Je neskoro na platenie dobrovolného nemocenského. Nesplníš podmienku 270 dní z DNP.
Materská Ti bude vyrátaná zo zamestnania.

Existuje možnosť ukončiť PP a začať nový z vyšším VZ . ALe tam treba ochotného a ústretového zamestnávateľa.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

evka-janekova Pozri príspevok
Teraz som v 22tt tehotenstva. Som zamestnaná od 03/2008, VZ nemám veľký. Ako by som si mohla ešte vylepšiť materské? Mohla by som si začať viac platiť nemocenského?

Dakujem
na DNP je neskoro
... jedine ak by si uzavtela nový PP so zamestnávateľom... postup nájdeš v tejto téme.
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
Xanti Pozri príspevok
Je neskoro na platenie dobrovolného nemocenského. Nesplníš podmienku 270 dní z DNP.
Materská Ti bude vyrátaná zo zamestnania.

Existuje možnosť ukončiť PP a začať nový z vyšším VZ . ALe tam treba ochotného a ústretového zamestnávateľa.
a môžem u toho istého zamestnávateľa? Myslím, že s mojim šéfom sa dohodnem, teraz mám VZ necelých 450 €, mohla by som napr. k 01.06. rozviazat pracovný pomer a od 02.06. nový u toho istého zamestnávateľa s vyšším VZ???
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

evka-janekova Pozri príspevok
a môžem u toho istého zamestnávateľa? Myslím, že s mojim šéfom sa dohodnem, teraz mám VZ necelých 450 €, mohla by som napr. k 01.06. rozviazat pracovný pomer a od 02.06. nový u toho istého zamestnávateľa s vyšším VZ???
Ano, no tú medzeru medzi zamestnaniami by som dala trošku dlhšiu ja osobne a na inú pozíciu napr. prečítaj si túto tému je tu o tom písané aj o tom, že občas zo SP prídu na kontrolu k zamestnávateľovi, ak takto pomôže zamestnankyni.
0 0
usiko usiko

usiko je offline (nepripojený) usiko

Dobry den,

nenasla som odpoved na moju otazku,tak som zalozila novu temu, ale pochopila som, ze je to asi lepsie dat sem, tak som to tu skopcila.....

Od 1.1.2002 so nepretrzite SZCO, celu tuto dobu platim odvody z minimalneho vymeriavacieho zakladu. /Pred touto dobou som bola rok a pol zamestnana na TPP./ Som tehotna, termin porodu mam 31. oktober 2010. Kvoli charakteru mojej prace by som chcela zivnost prerusit ku 30. junu 2010, pretoze od tej doby do 31. augusta 2011 nepredpokladam ziadne zdanitelne prijmy.

Moje otazky zneju teda:

1. ak pozastavim zivnost ku 30. junu 2010, ako je to s odvodmi a z coho sa mi vyrata materska /kolko peniazkov to bude?

2. Niekde som citala, ze slobodne matky /co som aj ja/ poberaju matersku 9 mesiacov, namiesto 6, je to tak?

3. Ak si zivnost nepozastavim, vyrata sa mi vyssia materska?

4. A co rodicovsky prispevok? Podla coho sa vypocita v mojom pripade?

5. Viete mi poradit co mozno najlepsie riesenie tejto situacie? Viem, ze nemam narok na vela penazi, ale aby som mohla dostat z pochopitelnych praktickych dovodov co mozno najviac z toho mala, co na co narok mam a aby som neurobila niekde chybu..

P.S. Na materskej planujem ostat len do 31. augusta 2011.

Dakujem velmi pekne za odpoved.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

usiko Pozri príspevok
Moje otazky zneju teda:

1. ak pozastavim zivnost ku 30. junu 2010, ako je to s odvodmi a z coho sa mi vyrata materska /kolko peniazkov to bude? 55% z 295,50 eur je materská, neviem ako ovplyvní pozastavenie živnosti. Ty ju pozastavovať nemusíš. Počas materskej neplatíš odvody, a po materskej by som pozastavila živnosť v čase poberaniea rodičovského príspevku.

2. Niekde som citala, ze slobodne matky /co som aj ja/ poberaju matersku 9 mesiacov, namiesto 6, je to tak? Osamelé matky poberajú dlhšiu materskú nie slobodné. Slobodná sa nerovná automaticky osamelá.

3. Ak si zivnost nepozastavim, vyrata sa mi vyssia materska? Nie nevyráta sa. Rozhodujúcim obdobím pre materskú bude rok 2009

4. A co rodicovsky prispevok? budeš ho dostávať Podla coho sa vypocita v mojom pripade? je len v dvoch výškach, ty kedže budeš poberať materskú tak budeš mať rodičovský vo výške 256 eur mesačne. Do veku 2 rokov dieťaťa.

5. Viete mi poradit co mozno najlepsie riesenie tejto situacie? Nie je čo radiť, jedine ak zrušíš živnosť a zamestnáš sa pár dní pred nástupom na materskú z maximálneho VZ aby si ju mala maximálnu Viem, ze nemam narok na vela penazi, ale aby som mohla dostat z pochopitelnych praktickych dovodov co mozno najviac z toho mala, co na co narok mam a aby som neurobila niekde chybu..

P.S. Na materskej planujem ostat len do 31. augusta 2011.

Dakujem velmi pekne za odpoved.
v texte.
0 0
s_c s_c

s_c je offline (nepripojený) s_c

evka-janekova Pozri príspevok
a môžem u toho istého zamestnávateľa? Myslím, že s mojim šéfom sa dohodnem, teraz mám VZ necelých 450 €, mohla by som napr. k 01.06. rozviazat pracovný pomer a od 02.06. nový u toho istého zamestnávateľa s vyšším VZ???
ak by bol termin porodu rok 2011, mohla by tehulka uzavriet novy PP s vyssim VZ u ineho zamestnavatela (aby to nebolo u toho isteho podozrive) kedykolvek pocas roka 2010?? netlaci ju ziadny termin, len aby to bolo v roku 2010?? tak?
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

Prosím vas ako je to v prípade, ked si chcem platiť DNP, ale rozdiel max VZ a HM je nižší ako minimum... platim potom z minima, alebo skutočného rozdielu?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Iba z rozdielu budeš platiť - to bude Tvojím vymer.základom.
0 0
Zaciatocnicka Zaciatocnicka

Zaciatocnicka je offline (nepripojený) Zaciatocnicka

Dobrý deň,
mala by som takúto otázku. Ide o materskú, resp. jej maximalizáciu.
Zamestnanie - TPP od 1.6.2009, odhadovaný termín pôrodu 20.1.2011. Je možné zvýšiť materskú DNP alebo už nie? Nástup na MD by mal byť v decembri 2010. Rozhodujúce obdobie bude rok 2009?
Veľmi pekne ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zaciatocnicka Pozri príspevok
Dobrý deň,
mala by som takúto otázku. Ide o materskú, resp. jej maximalizáciu.
Zamestnanie - TPP od 1.6.2009, odhadovaný termín pôrodu 20.1.2011. Je možné zvýšiť materskú DNP alebo už nie? Nástup na MD by mal byť v decembri 2010. Rozhodujúce obdobie bude rok 2009?
Veľmi pekne ďakujem.
Čo bolo pred 1.6.2009 ?
0 0
Zaciatocnicka Zaciatocnicka

Zaciatocnicka je offline (nepripojený) Zaciatocnicka

Iný TPP, plynulý prechod z jedného zamestnania do druhého.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zaciatocnicka Pozri príspevok
Iný TPP, plynulý prechod z jedného zamestnania do druhého.
Oplatí sa Ti uzavrieť DNP z rozdielu maxima 1084,55 € a hrubej mzdy v terajšom zamestnaní.
Lebo tým, že si pred 1.6.2009 mala TPP iný, tak ak si založíš DNP tak SP nazbiera 270 dní ( DNP + bývalé zamestnanie. ) A materskú budeš mať zo zamestnania aj z DNP.

Otázka je, ak nestihneš si platiť DNP 26 týždňov do nástupu na materskú tak z DNP bude potom materská len minimálna. Prerátaj si to. Ak by si sa poistila od pondelka, či do predpokladaného nástupu na materskú nazbieraš 26 týždňov.
0 0
Zaciatocnicka Zaciatocnicka

Zaciatocnicka je offline (nepripojený) Zaciatocnicka

Veľká vďaka za odpoveď, ešte sa uistím, pri DNP neprekáža prelom rokov? malo by mi výjsť, ale s tým, že nástup na MD bude ešte v tomto roku.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zaciatocnicka Pozri príspevok
Veľká vďaka za odpoveď, ešte sa uistím, pri DNP neprekáža prelom rokov? malo by mi výjsť, ale s tým, že nástup na MD bude ešte v tomto roku.
Ako myslíš prelom rokov?
SP pri DNP bude skúmať posledné dva roky, či je tam 270 dní , takže tie tri mesiace ti zaráta bajočko z predošlého zamestnania.

A materskú budeš mať zo zamestnania kde RO bude rok 2009 a z DNP ( prihlás sa už v pondelok ) kde budeš mať materskú :
a) ak sa stihne platiť 26 týždnov .. tak zo skutočného VZ čo budeš platiť
b) ak sa nestihne platiť 26 týždňov .. tak materskú vyrátajú z 319,58 eur.
0 0
Zaciatocnicka Zaciatocnicka

Zaciatocnicka je offline (nepripojený) Zaciatocnicka

Veľmi pekne ďakujem za podrobné vysvetlenie. Vychádza nástup na MD v decembri 2010, preto som myslela, či náhodou nebolo potrebné platiť DNP už v roku 2009.
Ešte som niekde zaregistrovala poznámku, že je možné do 26 týždňov DNP doplatiť a potom až požiadať o materské z DNP a bude to zo skutočného VZ.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať