Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zaciatocnicka Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem za podrobné vysvetlenie. Vychádza nástup na MD v decembri 2010, preto som myslela, či náhodou nebolo potrebné platiť DNP už v roku 2009. Nie netrebalo, lebo v roku 2009 ste mali iné poistenie ( zo zamestnania ukončené ) takže sa to priráta k tomu. Iné by bolo keby ste mali dlhotrvajúce zamestnanie, vtedy by žiadne DNP nepomohlo.
Ešte som niekde zaregistrovala poznámku, že je možné do 26 týždňov DNP doplatiť a potom až požiadať o materské z DNP a bude to zo skutočného VZ.
v texte. Určite by som sa poistila už v pondelok, a neodkladala na neskôr.
0 0
usiko usiko

usiko je offline (nepripojený) usiko

dakujem vam velmi pekne, mam v tom omnoho jasnejsie...
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

No a som tu s dalsou otazkou...kamoska si plati DNP od oktobra 2009 s maxima...predtym nepracovala bola na rodicovskej dovolenke. Tohto roku ide opat na MD....z coho je budu materske pocitat? Dakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bznka Pozri príspevok
No a som tu s dalsou otazkou...kamoska si plati DNP od oktobra 2009 s maxima...predtym nepracovala bola na rodicovskej dovolenke. Tohto roku ide opat na MD....z coho je budu materske pocitat? Dakujem.
Kamoška stihne platiť 270 dní do SP poistenie? Ak áno, tak materská sa jej bude rátať z rozhodujúceho obdobia teda z roku 2009 konkretne 10,11 a 12 mesiac. Zo sumy, kt. si dala ako vymeriavací základ.
0 0
tkt tkt

tkt je offline (nepripojený) tkt

Dobry den, kamaratka ma termin porodu 02/2011, je nepretrzite zamestnana u rovnakeho zamestnavatela od roku 2000, pokial si chce zvysit matersku na maximum jedina moznost je zmenit zamestnavatela v roku 2010?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

tkt Pozri príspevok
Dobry den, kamaratka ma termin porodu 02/2011, je nepretrzite zamestnana u rovnakeho zamestnavatela od roku 2000, pokial si chce zvysit matersku na maximum jedina moznost je zmenit zamestnavatela v roku 2010?
Ano,
jediná možnosť je zmena zamestnávateľa, tak aby mala u nového vyšší VZ ako má u súčastného.
Zamestnávateľa môže zmeniť aj v 2011 roku, vždy sa berie do úvahy posledné poistenie, ak nie je dlhodobé.
0 0
Ciskova Ciskova

Ciskova je offline (nepripojený) Ciskova

Prosím o radu, sestra dnes odcestovala do Švajčiarska a bude tam pracovať na zmluvu, bude tam aj poistena. Na Slovensku si už 2 roky platila DNPO. Mám to zrušiť alebo si to može platiť naďalej? Neviem či spravim dobre keď to zruším.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ciskova Pozri príspevok
Prosím o radu, sestra dnes odcestovala do Švajčiarska a bude tam pracovať na zmluvu, bude tam aj poistena. Na Slovensku si už 2 roky platila DNPO. Mám to zrušiť alebo si to može platiť naďalej? Neviem či spravim dobre keď to zruším.
Ked som si dávala prihlášku na DNP, tak u nás vyžadujú na SP čestné prehlásenie, že nepracujem v zahraničí, to isté vyžadujú aj ked sa robia zmeny VZ v dobrovolnom poistení.
Takže ak je to tak, trebalo by zrušiť DNP. Ale podľa mňa zase škoda rušiť. Ťažko odpovedať na túto otázku.
0 0
Ciskova Ciskova

Ciskova je offline (nepripojený) Ciskova

Ďakujem, ja to zruším. Veď aj tak planuje byť rok preč. Ďakujem za odpoveď.
0 0
arcttica arcttica

arcttica je offline (nepripojený) arcttica

Dobrý deň!
Mám takisto otázku ohľadom materskej.
Som v 13. týždni tehotenstva, momentálne ma PN až do materskej, predtým som bola normálne zamestnaná s minimálnou mzdou a od februára toho roku som si začala platiť DNP z minimálneho základu.
Je ešte nejaká možnosť získania čo najvyššej materskej???
Ďakujem za rady
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

arcttica Pozri príspevok
Dobrý deň!
Mám takisto otázku ohľadom materskej.
Som v 13. týždni tehotenstva, momentálne ma PN až do materskej, predtým som bola normálne zamestnaná s minimálnou mzdou a od februára toho roku som si začala platiť DNP z minimálneho základu.
Je ešte nejaká možnosť získania čo najvyššej materskej???
Ďakujem za rady
Nie nie je možnosť získať najvyššiu materskú. To sa dalo urobiť do 8 týždňa tehotenstva. Už je neskoro, kedže píšeš že si na PN a budeš až do materskej.

Tvoja materská bude vypočítaná z VZ z roku 2009 zo zamestnania a z VZ z DNP z roku 2010 takže cca vo výške do kopy minimálnej mzdy. Nezabudni platiť DNP a potom požiadať o materskú z DNP aj zo zamestnania.
1 0
muphee muphee

muphee je offline (nepripojený) muphee

Ahojte! Vedel by mi niekto poradiť? Som tehotná v 14. týždni, momentálne robím v Rakúsku, ale zmluvu mám na dobu určitú. Rada by som zostala tu, ale ešte neviem presne, či zostanem, alebo idem domov na Slovensko. (Ak niekto má podobnú skúsenosť - bez práce žiť v Rakúsku, čo môžem robiť, aby som nemusela platiť všetky poistenia, aj takéto rady potrebujem a veľmi ďakujem)
Termín pôrodu mám koncom novembra. Na Slovensku som nerobila od dec. 2008, len v Rakúsku. Ešte som nevypítala ten E-formulár, ale vyzerá to tak, že budem mať tých 270 dní NP. Ak idem naspäť na Slovensko, musím si platiť DNP a koľko materskú môžem dostať? Ďakujem pekne za všetky odpovede a rady!
0 0
arcttica arcttica

arcttica je offline (nepripojený) arcttica

Takže si mám ďalej platiť to DNP, stačí aj z toho minima a pred nástupom na materskú si mám požiadať aj o materskú z DNP, ak tomu dobre rozumiem??
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

arcttica Pozri príspevok
Takže si mám ďalej platiť to DNP, stačí aj z toho minima a pred nástupom na materskú si mám požiadať aj o materskú z DNP, ak tomu dobre rozumiem??
Ano, lebo pokiaľ si sa pripoistila DNP pred otehotnením tak splníš podmienku 270 dní platenia do pôrodu.
Prerátaj si to, ku termínu pôrodu či stihneš platiť tých 270 dní.
1 0
arcttica arcttica

arcttica je offline (nepripojený) arcttica

A posledná otázka, mám si tú platbu zvýšiť, alebo sa to neoplatí ???
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

arcttica Pozri príspevok
A posledná otázka, mám si tú platbu zvýšiť, alebo sa to neoplatí ???
Zvýšiť si mohla do 8 týždňa tehotenstva , ty si v 13tom na zvýšenie je neskoro. A navyše zvyšovať sa dá až po 26 týždňoch.
0 0
mlaka mlaka

mlaka je offline (nepripojený) mlaka

Zdravim Vas vsetkych. Potrebovala by som poradit.

Zistila som, ze som tehotna . Predpokladany odchod na matersku nie je jasny, ci koniec roka 2010, alebo zaciatok 2011 (este nemam potvrdenie od lekara).

Takze moje otazky:
Ako by som mala postupovat, co by sa dalo este v mojom pripade urobit, pre zvysenie materskej
a) (ak nastup na matersku bude koncom decembra roku 2010). Cely rok 2009 som mala platene poistne ako zamestnanec z VZ 770 €,
b) ak by som nastupila na MD v januari 2011. Za tento rok 2010 predpokladam tiez platenie nemocenskeho z VZ cca 750-770 €.

Moje uvahy:
Kedze som uz tehotna, neoplati sa mi platit DNP lebo nesplnim podmienku 270 dni. Mohla by som este tesne pred nastupom na MD - ci uz by to bolo v roku 2010 alebo 2011, poziadat o den neplateneho volna, tym by sa mi prerusilo poistenie a nasledne od dalsieho dna napr. 1.12.2010 sa dohodnut so zamestnavatelom na max VZ? Stacilo by iba za dany mesiac. Lenze islo by o prerusenie alebo odhlasenie a nove prihlasenie co sa platenia nemocenskeho tyka? Lebo prerusenie pre mna nic neriesi, vsak? Potom by uz ostavala iba vypoved a nastupit do toho isteho zamestnania od dalsieho dna, napr. 1.12.2010 alebo v pripade januara 2011 (1.1.2011)?

DAKUJEM VAM ZA VASE REAKCIE, POPRIPADE NAVRHY. Velmi by ste mi pomohli. Este raz vdaka.
Naposledy upravil mlaka : 01.06.10 at 15:34
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Už nestačí neplatené volno. Musíš ukončiť pracovný pomer a uzatvoriť nový - s vyšším vymeriavacím základom. Treba "načasovať" tak, aby v novom prac. pomere boli len prac.dni (nemusí trvať celý mesiac).
0 0
mlaka mlaka

mlaka je offline (nepripojený) mlaka

veronikasad Pozri príspevok
Už nestačí neplatené volno. Musíš ukončiť pracovný pomer a uzatvoriť nový - s vyšším vymeriavacím základom. Treba "načasovať" tak, aby v novom prac. pomere boli len prac.dni (nemusí trvať celý mesiac).
Prečo iba pracovné dni? (to znamena bez PN, Pg, alebo dovolenky? Ale víkendy tam môžu byť nie?) Vysvetli mi to "načasvanie", prosím.
A ovplyvní nejako nový pracovný pomer moje ďalšie možnosti aj z hľadiska poistení po ukončení MD, napr. pri nástupe na RD, alebo nástupe do zamestnania? Čo sa potom zmení pri nárokoch na RD respektíve pri nástupe do zamestnania? Oberiem sa tým o trojmesačné odstupné (pracovný pomer trvá cca 8 rokov), o tom viem. Viete ešte o niečom? Bude pre mňa aj niečo pozitívne?
Naposledy upravil mlaka : 01.06.10 at 15:57
0 0
b...arbora b...arbora

b...arbora je offline (nepripojený) b...arbora

Dobry den,
prosim o radu. Pred nastupon na MD sa planujem na par dni zamestnat kvoli vyssej materskej. Som nezamestnana a DNP si platim dostatocne dlho na splnenie podmienky 270 dni.
Firma, ktora ma zamestna, vsak nema skusenosti s nastupom na matersku a uz vobec nie s pripadom, kedy u nich budem robit len par dni a nastupim na MD.

Aky je postup pri takomto nastupe na MD - Co robi zamestnanec?
a co zamestnavatel?
Viem, ze treba potvrdit Ziadost o materske. Tam sa jedna viac menej o datum nastupu na MD.
Potom viem, ze treba Potvrdenie o prijme. Na stranke soc poist som nasla formular Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku. Tam ma zamestnavatel vyplnit VZ, ale kalendarne dni vyplna poistovna. Aky VZ tam zamestnavatel uvedie?

Mozem nastupit na MD aj 8 tyzdnov pred datumom porodu, aj ked budem v novom zamestnani len cca 5 dni?

Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať