Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
harleydavidson harleydavidson

harleydavidson je offline (nepripojený) harleydavidson

Kvaka Pozri príspevok
Ja si myslím, že to bude tak, ako som ti už napísala v predchádzajúcom príspevku. Ak sa prihlási tento rok, a doba poistenia bude minimálne tých 31 alebo 90 dní (podľa toho, čo schvália), tak RO bude od začiatku poistenia do konca roka, ale ak sa prihlási v roku 2011, a doba poistenia bude minimálne tých 31 alebo 90 dní, RO bude od začiatku poistenia v roku 2011 do konca kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom začne čerpať dávku. Tých 26 týždňov sa novelou vypúšťa.
ak teda schvalia 90 dni, nema vyznam sa prihlasovat uz tento rok. Len nerozumiem, na co je podmienka 31 alebo 90 dni poistenia v priebehu buduceho roka, ked prvotna podmienka na vznik naroku na davku je min 270 dni poistenia DNP, teda logicky poistenie bude trvat dlhsie ako 31 alebo 90 dni.
tak budem sledovat, aka novela prejde...dik
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

harleydavidson Pozri príspevok
ak teda schvalia 90 dni, nema vyznam sa prihlasovat uz tento rok. Len nerozumiem, na co je podmienka 31 alebo 90 dni poistenia v priebehu buduceho roka, ked prvotna podmienka na vznik naroku na davku je min 270 dni poistenia DNP, teda logicky poistenie bude trvat dlhsie ako 31 alebo 90 dni.
tak budem sledovat, aka novela prejde...dik
Počkajme si naozaj na novelu.
270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch je podmienka nároku na dávku.
minimálne 90 dní nového poistenia je podmienka na určenie RO na výpočet dávky.
0 0
ady23 ady23

ady23 je offline (nepripojený) ady23

ady23 Pozri príspevok
ahojte, keď tu tak čítam info o novom návrhu DNP, tak neviem čo mám teraz urobiť. Som SZČO, od 1.7.2010 si platím povinné odvody z VZ 420 eur a zároveň platím DNP z minima od 7.7.2010. Plánujem materskú a rozmýšľala som odhlásiť a prihlasiť na vyšší VZ z DNP od 1.12.2010. Ak by som bola náhodou už tehotná (ešte síce o tom neviem) čo by ste urobili? Keď tu stále spomínate tých 31(90) dní, tak neviem či to mám urobiť, alebo radšej počkať ešte? Kedy sa plánujú tieto zmeny schváliť neviete? Tak som si to pekne všetko naplánovala a teraz takýto chaos. Ďakujem pekne.
pre info http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/televizne-noviny/49740 v teme vyššie materské je len tak okrajovo spomenuté, že DNP sa meniť nebude...
0 0
ady23 ady23

ady23 je offline (nepripojený) ady23

Kvaka Pozri príspevok
Ja si myslím, že to bude tak, ako som ti už napísala v predchádzajúcom príspevku. Ak sa prihlási tento rok, a doba poistenia bude minimálne tých 31 alebo 90 dní (podľa toho, čo schvália), tak RO bude od začiatku poistenia do konca roka, ale ak sa prihlási v roku 2011, a doba poistenia bude minimálne tých 31 alebo 90 dní, RO bude od začiatku poistenia v roku 2011 do konca kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom začne čerpať dávku. Tých 26 týždňov sa novelou vypúšťa.
pochopím zmenu tých 31(90) dní pre tých čo sa zamestnajú na pár dní, aby mali vyššiu materskú, ale inak som to nepochopila.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

ady23 Pozri príspevok
ahojte, keď tu tak čítam info o novom návrhu DNP, tak neviem čo mám teraz urobiť. Som SZČO, od 1.7.2010 si platím povinné odvody z VZ 420 eur a zároveň platím DNP z minima od 7.7.2010. Plánujem materskú a rozmýšľala som odhlásiť a prihlasiť na vyšší VZ z DNP od 1.12.2010. Ak by som bola náhodou už tehotná (ešte síce o tom neviem) čo by ste urobili? Keď tu stále spomínate tých 31(90) dní, tak neviem či to mám urobiť, alebo radšej počkať ešte? Kedy sa plánujú tieto zmeny schváliť neviete? Tak som si to pekne všetko naplánovala a teraz takýto chaos. Ďakujem pekne.
Ady, počkala by som do konca novembra, vtedy by už mali byť známe výsledky prerokovania novely príslušnými výbormi NRSR. Vždy budeš mať čas ten VZ od 1.12. zmeniť, ak to bude mať pre teba zmysel.
0 0
Award Award

Award je offline (nepripojený) Award

Dobrý den, chcem poprosiť o radu ohľadom materskej. Som v 22.tyždni tehotenstva a plánovaný nástup na materskú dovolenku je 16.2.2011. Som zamestnaná a popri zamestnaní mám otvorenú živnosť. Do sociálky mi zatial nevznikla povinnosť odvodov na základe živnosti, plati za mna len zamestnávateľ
Chcem sa opýtať či musím prerušiť živnosť, a k akému dátumu, keď chcem mať nárok na materské, alebo ju stačí prerušiť až ked bude vznikať nárok na rodičovský príspevok?
Ďalej sa chcem poradiť, či je možné v mojom prípade zvýšiť VZ zmenou zamestnávateľa (čo som pôvodne plánovala), len viem, že teraz nastávajú nejaké zmeny.Ak by bolo možné zvýšiť VZ na maximum, kedy a akým spôsobom to mám urobiť? Ďakujem za radu.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Len pripájem v tejto téme odkaz na legislatívny proces novely,
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=...&MasterID=3422
Je tam uznesenie výboru pre sociálne veci, kde je už všetko upresnené, aj § 54, aj § 57, pozrite si to v poslednom priloženom dokumente. Nové poistenie musí trvať aspoň 90 dní pred nárokom na dávku, aby ovplyvnilo RO, ale podmienka 26 týždňov ostáva. Aspoň tak som to pochopila ja. Ale výška materskej sa zvyšuje na 60% VZ a doba jej poberania sa zvyšuje o 6 týždňov na 34 týždňov.
5 0
Award Award

Award je offline (nepripojený) Award

Ďakujem "Kvaka" za odpoveď - takže v mojom prípade nie je splnená základná podmienka 90 dní, ak som to dobre pochopila. A do vymeriavacieho základu sa zahŕňajú aj odmeny? A čo sa týka prerušenia živnosti, vie mi niekto poradiť kedy je potrebné ju prerušiť- či pri nástupe na materskú, alebo môžem poberať materskú a prevádzkovať živnosť?
0 0
ady23 ady23

ady23 je offline (nepripojený) ady23

takže kwaka čítam ten priložený návrh dokola a už som z toho blb:
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, čiže ak teraz od 1.12. zruším a nanovo sa prihlásim z maxima je to zbytočne? Nesplním nárok 90 dní na dávku, ktoru by som dostala v 2011.
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. a keby som urobila horeuvedenú zmenu od 1.1.2011 tak je to ok, podľa tohto bodu.
Správne to chápem? Čiže ak som náhodou už tehotná nič iné mi neostáva, len sa zamestnať 90 dní pred nástupm na MD, ale v tomto roku aspoň na 90 dní a potom PN do nástupu na MD? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

ady23 Pozri príspevok
takže kwaka čítam ten priložený návrh dokola a už som z toho blb:

Ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, čiže ak teraz od 1.12. zruším a nanovo sa prihlásim z maxima je to zbytočne? Nesplním nárok 90 dní na dávku, ktoru by som dostala v 2011.
toto sa týka zamestnancov, ak by si bola zamestnanec, tak tých 90 dní splníš do vzniku materskej, ale musíš byť v posledných dvoch rokoch 270 dní poistená
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. a keby som urobila horeuvedenú zmenu od 1.1.2011 tak je to ok, podľa tohto bodu.
Správne to chápem? Čiže ak som náhodou už tehotná nič iné mi neostáva, len sa zamestnať 90 dní pred nástupm na MD, ale v tomto roku aspoň na 90 dní nie v tomto roku, ale pred vznikom materskej a potom PN do nástupu na MD? Ďakujem za odpoveď.
Ady, doplnila som ti v texte predvetie odseku 2, ktorý si z 54 citovala. Ak by si bola zamestancom, tak tých 90 dní poistenia musíš splniť do nástupu na materskú, ale pre vznik nároku na materské musíš byť poistená 270 dní v posledných dvoch rokoch,čiže keď sa zamestnáš od 1.12.2010 a napr. na materskú pôjdeš o tri mesiace, tak splníš?? Ty si však SZČO a máš aj DNP, pozri si nasledujúce odseky, tie sa týkajú teba.
§ 54
(6) Ak nemocenské poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(7) Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roka, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(8) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.

(9) Pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa § 26 ods. 5 nepoužije.

(10) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.“.
prepáč, nemám teraz čas, možno ti ešte niekto iný poradí.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Ja zas nemám v tom jasno :
DNP od 1/2008 do 31.8.2010
Nástup do zamestnania 9.9.2010
PN od 30.9.2010 - až do nástupu na MD
Nástup na MD 8.2.2011
Bude mať nárok na materské z VZ 9.9.2010-29.9.2010. Niekde som čítala, že RO na zistenie denného VZ sa vylučujú obdobia, za ktoré poistnenc nie je povinný platiť poistné na NP a obdobia prerušenia povinnéh NP - a v tomo prípade by nesplňala 90 dní
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

karpis Pozri príspevok
Ja zas nemám v tom jasno :
DNP od 1/2008 do 31.8.2010
Nástup do zamestnania 9.9.2010
PN od 30.9.2010 - až do nástupu na MD
Nástup na MD 8.2.2011
Bude mať nárok na materské z VZ 9.9.2010-29.9.2010. Niekde som čítala, že RO na zistenie denného VZ sa vylučujú obdobia, za ktoré poistnenc nie je povinný platiť poistné na NP a obdobia prerušenia povinnéh NP - a v tomo prípade by nesplňala 90 dní
Zuzka, podmienku 90 dní splňa, nem. poistenie sa poberaním nemocenského neprerušuje (prerušuje sa len počas RD). Obdobie PN je pri výpočte VZ vylučitelná doba.
1 0
ady23 ady23

ady23 je offline (nepripojený) ady23

kvaka aj tak ďakujem za rýchlu odpoveď ja sa v týchto zákonoch vôbec nevyznám. Ale podľa všetkého to teda zruším a prihlásim sa nanovo s vyššieho VZ.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Poprosím aj ja o radu. Som zamestnaná od 09/2009 (čiže 270 dní spĺňam), termín pôrodu 16.5.2011, predpokladaný nástup na MD 4.4.2011. Ak by som chcela maximálnu materskú, uzatvorila by som nový prac. pomer od 1.1.2011 s max. VZ. Rozhodné obdobie pre výpočet MD by bolo od 1.1.2011 do 4.4.2011? Tých 90 dní mi natesno výjde. Je to tak prosím? Ďakujem.
0 0
grafikafotky grafikafotky

grafikafotky je offline (nepripojený) grafikafotky

ady23 Pozri príspevok
pochopím zmenu tých 31(90) dní pre tých čo sa zamestnajú na pár dní, aby mali vyššiu materskú, ale inak som to nepochopila.
Dobry den, ja by som na vasom mieste zvysila VZ na maximum, islo by o zmenu, ale neodlhlasujte sa a nanovo neprihlasujte. Cize len zmente vymeriavaci zaklad. Ja som bola tiez DNP a da sa pisomne poziadat o vratenie preplatku, ak vam vznikne. Ale musite si o to naozaj pisomne poziadat, inak vam nic nevratia. Mnohi ludia o tom nevedia a boja sa platit, aby neprisli o zbytocne peniaze. Treba po nastupeni na MD poziadat o prepocitanie a vratenie preplatku, ak vznikol.
S tymi 31 alebo 90 dnami to chapem aj ja len pre tych, ktori sa zamestnaju na novu zmluvu pred nastupom na MD, a tak ziskaju novy vyssi vymeriavaci zaklad. V minulosti to totiz stacilo urobit na jeden den pred nastupom na MD. Teraz to chcu ale zrusit, aby sa takymto manipulaciam predislo. V minulosti stacilo zene nepripoistit sa, ale sa dohodla so svojim zamestnavatelom, ze jej den pred nastupom na MD da vypoved alebo tuto vypoved dala ona, aby sa nemuselo platit pripadne odstupene, ak bola zmluva na dobu neurcitu a potom ju hned od dalsieho dna zamestnavatel prijal znova do prace na novu pracovnu zmluvu a stacilo dat tejto zene odmenu. Jej sa potom materska ratala prave z tejto novej zmluvy, kde sa zapocitala aj odmena. Umelo bola vytvorena nova situacia, cize to pre poistovnu vychadzalo, akoby tato zena mala vysku mzdy vysoku.
To je moj poznatok, ale skuste si napisat priamo do socialnej poistovne, ale opat neviem, na koho narazite. Na stranke socialnej poistovne je v kategorii nemocenske poistenie podkategoria poradna, tam prejdite na koniec strany dole a najdete tam cela poradna. Kliknite na to, presunie vas to na taky formular, kde mozete napisat svoj problem. Uvedte tam aj svoje rodne cislo, napiste presne datumy vsetkeho a oni na zaklade rodneho cisla maju vo svojom systeme prehlad vsetkych vasich odvodov. Vo formulari je potrebne uviest samozrejme aj vase meno, tel. cislo a mailovu adresu, kde vam odpisu. Trosku maju problem aj oni, pretoze nemozu vediet ako bude novy zakon schvaleny, ale DNP by sa podla pana Mihala nemalo menit, takze tam by mali mat uplne jasno. Ja som zastihla strasne zlatu pani, ktora mi dokonca volala, pretoze som zabudla uviest jeden datum a matersku som mala najvyssiu aka bola mozna.
Pekny den a snad som trosku pomohla
0 0
grafikafotky grafikafotky

grafikafotky je offline (nepripojený) grafikafotky

ZuzanaA Pozri príspevok
Poprosím aj ja o radu. Som zamestnaná od 09/2009 (čiže 270 dní spĺňam), termín pôrodu 16.5.2011, predpokladaný nástup na MD 4.4.2011. Ak by som chcela maximálnu materskú, uzatvorila by som nový prac. pomer od 1.1.2011 s max. VZ. Rozhodné obdobie pre výpočet MD by bolo od 1.1.2011 do 4.4.2011? Tých 90 dní mi natesno výjde. Je to tak prosím? Ďakujem.
Dobry den, myslim si, ze ano. Vy sa chcete poistit a ratate s tou druhou moznostou 90 dni, ale mozno odsuhlasia len 31 dni. Davajte pozor, uvidite, co schvalia do konca decembra, urcite to bude schvalene v prvych dvoch tyzdnoch decembra a potom uvidite presne, ci staci 31 dni alebo 90. Predtym stacilo jeden den, ale tomu chcu teraz zabranit.
1 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ZuzanaA Pozri príspevok
Poprosím aj ja o radu. Som zamestnaná od 09/2009 (čiže 270 dní spĺňam), termín pôrodu 16.5.2011, predpokladaný nástup na MD 4.4.2011. Ak by som chcela maximálnu materskú, uzatvorila by som nový prac. pomer od 1.1.2011 s max. VZ. Rozhodné obdobie pre výpočet MD by bolo od 1.1.2011 do 4.4.2011? Tých 90 dní mi natesno výjde. Je to tak prosím? Ďakujem.
Nie, uzatvor nový PP od 1.12.2010, a ak pôjdeš na MD 4.4.2011, v pohode ti vyjde maximálne materské. Naviac, zamestnávateľ môže od 1.1.2011 zmeniť tvoj VZ na reálny, takže nebude musieť platiť vysoké odvody. RO bude 1.12.2010-31.12.2010.
4 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

ajobs Pozri príspevok
Nie, uzatvor nový PP od 1.12.2010, a ak pôjdeš na MD 4.4.2011, v pohode ti vyjde maximálne materské. Naviac, zamestnávateľ môže od 1.1.2011 zmeniť tvoj VZ na reálny, takže nebude musieť platiť vysoké odvody. RO bude 1.12.2010-31.12.2010.
Naozaj? Je to už takto isté? RO bude len ten december 2010? To by bolo naozaj úlpne super . Veľmi pekne ďakujem za odobrenie.
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

ZuzanaA Pozri príspevok
Naozaj? Je to už takto isté? RO bude len ten december 2010? To by bolo naozaj úlpne super . Veľmi pekne ďakujem za odobrenie.
Ahojte, len by som chcela doplňujúcu otázku. Môže byť pracovný pomer aj od 15.12.2010? Nikde som nenašla obmedzenie RO ak PP vznikol predchádzajúci rok. Ďakujem.
0 0
hotová hotová

hotová je offline (nepripojený) hotová

Potrebujem poradit pri vypocte naroku na dovolenku.Od 12.3.3007 som bola PN do 2.11.2007.Potom mi zamestnávatel dal 5 dni zostatkovej dovolenky.Datum narodenia dietata 09.11.2007.Po ukonceni rodicovskej dovolenky som dna 10.11.2010 nastupila do zamestnania.Narok na dovolenku za kalendarny rok mam 20 dni.Viem,ze materska dovolenka sa povazuje ako odpracovany cas.Zamestnavatel mi vsak vypocital narok na dovolenku1,5 dna za rok 2010 a ziadnu za matersku dovolenku.Ako mam postupovat.Poradte mi prosim kolko dni na dovolenku mi naozaj prislucha.Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať