Zavrieť

Porady

ako dostať potkana?

Ešte v jari sme vymurovali za kotercami vonkajšie búdky. Sú murované. Majú betonový základ. Majú ešte vnútorné steny a vyberateľnú vnútornú priečku. podlaha je drevená. Pre lepšiu izoláciu sme použili polystyrén. Zistili sme, že sa do týchto medzipriestorov (múr-vn.stena) dostali potkany. Narátal som ich tam aj zo 10. No neviem ako by som ich mohol dostať von. Ak by som dal otravu a uzavrel by som to, najskôr by tam asi smrdelo. A pre psov by to asi bola výzva ako sa k nim dostať. Otázka: ako ich dostať von bez toho aby som to pracne všetko zase rozoberal a bil ich hlava nehlava. ...... Máte niekto skúsenosti s týmto?????

V´daka
Usporiadat
Téma je uzavretá.
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Chobot Pozri príspevok
Keď sa morské prasa cíti byť v ohrození, tak vydáva prenikavý piskľavý zvuk. Možno tak.
Morské prasa samozrejme potkanov vôbec neodpudzuje. Je to len povera. Keď som bol na vojne bolo tam aj veľa potkanov okrem iných krýs. Mali sme tam jedného majora, ktorý sa potkanov bál a skúšal všetko a tak sme chovali na vojne aj morské prasiatko, pretože vraj odpudzuje potkanov a môžem vám na tejto skutočnosti garantovať, že potkanom bolo to morča úplne ukradnuté a veselo si žili ako aj predtým.
Jediné, čo na nich zaberalo bola otrava, ale aj to nie len tak niekde pohodená, to sa otrávil jeden dvaja ochutnávači a ostatný starý kápovia sa z toho poučili a otravu nekonzumovali. Tak sme museli ísť na to prefíkane. Kuchári nám museli navariť otrávenú stravu. Normálne jedlo, ale otrávené. Museli sme použiť otravu ktorá účinkovala až po dvoch dňoch, pretože inak by ochutnávači zdochli a ostatný by prežili. Takto sa potkanom zdalo, že je všetko v poriadku a nažrali sa tej otrávenej potravy za tie dva dni všetci. Toto sme potom poroznášali do všetkých smetiakov a tam kde sa zvyšky normálne dali pre potkanov nájsť. Takto sme napokon otrávili celú populáciu. Jedného dňa bolo všade plno zdochýňajúcich potkanov. Od vtedy ak aj nejaký zostal, tak ho nebolo ani vidieť no a ako to ďalej pokračovalo neviem pretože som šiel do civilu.
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

rotvik,
k tomu jedeniu, tak to u nás nie je potrebných ani pár sekúnd. Sú naučené dostať ráno aj večer polovičné dávky. k tomu kotercu a búdkam. Súhlasím s názorom, že mať podlahu vyššie. Pôvodne to tak malo byť a možno aj bude, ale riešili sme potrebu mať koterec ihneď, lebo sa fena harala, takže som to zmastil len tak aby bolo. A teraz to dorábam. V prvom kotci mám betónovú podlahu a prechod do búdky je cca 20 cm rozdiel. Ale podlaha je ozaj drevená a má tie dvojité steny. Tak to majú aj inde a osledčilo sa to už. Takže búdka nezaberá priestor v kotci a zároveň je priechodná na ďalší výbeh. Ale to ešte len príde. zatial sú tie dvierka uzatvorené na šúber.
To len reagujem na tvoje slová. Inak s bulterierom by som aj súhlasil, ale toho času máme NO a tie nejavia veľky záujem o tie potkany. Dal som im tam už pamlsky tie ružové a zmizlo to všetko behom 3 dní. Tak dúfam že ich smäd vyženie.....
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

kúp v obchode otravu na potkany (červené šúlky) daj do nádoby prikri veľkým korytom, hrncom alebo čo máš, pridvihni tehlou aby potkan mohol vojsť, dosýpaj podľa potreby, všetko rob v rukaviciach aby potkan necítil pach, alebo urob z dosiek štvorcovú rúru dlhú asi meter, do stredu misu, rúru daj pri múr potkan chodí pri stene nie po voľnom priestore, po zjedení otravy potkan zostane oslabený a postupne zdochýna (otrava pôsobí na krvinky), nie je to pre zviera bolestivé, len chodí ioko opilec, niekedy ich stretneš aj na dvore a mžeš na ne stupiť, prestávajú byť plaché. v polovných knihách sú pasce na potkany, jednu takú drevenú sme mali a chytil sa do nej riadny kus pri prechode cez pascu bez návnady položenej pri stene, ale bol problém ho usmrtiť, lepšia je otrava, mnoho zdaru
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a ako na myši?
dala som a povalu tiež tie červené šulky aj klasické pasce so syrom aj orechom, lebo zreteľne sme počuli ako škrabocú. Akoby boli v izolácii ISOVER na podbití...tak zreteľne to bolo počuť. Teraz už nepočujeme nič, boli teplejšie dni, možno preto.
Dcéra má z myší fóbiu a vôbec nevie spať......
Objednala som aj tie odpudzovače, aj ked väčšinou som čítala, že nie sú účinné. Je to aj psychologický moment kvôli dcére.....
Chcem jeden nechať v dome a jeden dať do pivnice.
Poradíte niečo iné? Teda okrem tej mačky.
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

najlepšie je lepidlo na doske a do stredu orech, tiež pripravovať v rukaviciach, lepšie ako mačka
0 0
veva.. veva..

veva.. je offline (nepripojený) veva..

Ja im miešam rodentik granule + zrno + vanilkový cukor.
0 0
veva.. veva..

veva.. je offline (nepripojený) veva..

KEJKA Pozri príspevok
a ako na myši?
... odpudzovače, aj ked väčšinou som čítala, že nie sú účinné. Je to aj psychologický moment kvôli dcére.....
Chcem jeden nechať v dome a jeden dať do pivnice.
Poradíte niečo iné? Teda okrem tej mačky.
Elektrické plašiče budú dobre účinkovať len v prázdnej pivnici, kde sa myši nemajú pod čo schovať, a kde sa ten signál (alebo čo s toho ide) môže dobre šíriť po miestnosti.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

veva.. Pozri príspevok
Elektrické plašiče budú dobre účinkovať len v prázdnej pivnici, kde sa myši nemajú pod čo schovať, a kde sa ten signál (alebo čo s toho ide) môže dobre šíriť po miestnosti.
To je akurát škoda peňazí !!!! Dnešné hlodavce sú voči tomu imúnne. Osobne mám vyskúšané aj s potkanmi. V garáži mal hniezdo cca 30 cm pod bzučiakom a pokojne si tam vegetil !!!
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

KEJKA Pozri príspevok
a ako na myši?
dala som a povalu tiež tie červené šulky aj klasické pasce so syrom aj orechom, lebo zreteľne sme počuli ako škrabocú. Akoby boli v izolácii ISOVER na podbití...tak zreteľne to bolo počuť. Teraz už nepočujeme nič, boli teplejšie dni, možno preto.
Dcéra má z myší fóbiu a vôbec nevie spať......
Objednala som aj tie odpudzovače, aj ked väčšinou som čítala, že nie sú účinné. Je to aj psychologický moment kvôli dcére.....
Chcem jeden nechať v dome a jeden dať do pivnice.
Poradíte niečo iné? Teda okrem tej mačky.
Lydka je aj lepidlo na myši, bežne dostať kúpiť. Daj tam orech alebo syr myška príde a prilepí sa. Osobne vyskúšané = dobré.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Manual Pozri príspevok
Lydka je aj lepidlo na myši, bežne dostať kúpiť. Daj tam orech alebo syr myška príde a prilepí sa. Osobne vyskúšané = dobré.
Jo..presne tak. Lepidlo je super vec. Iba odporúčam ťažšiu dosku alebo ju priviazať o niečo. Ja som dal lepidlo na kúsok sololitu a potom som videl mačku, ako behá zo sololitom pri papuli po dvore
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

tak, pamlsky sú všetky zjedené. Super. No ale rozoberaniu sa asi nevyhnem lebo neviem či neostali v podlahe. Potom, keď to budem mať otvorené, tak tam urobím nejaké protiopatrenie, asi nejaké hrubé pletivo alebo to uzavriem suchým betónom, aby sa mi tam nedostali. Ale sú veľmi drzé napr. v záhrade máme tri veľké stromy - orech a nie všetko vieme vyzbierať, takže k večeru ich počuť ako si chrumkajú. Tak nech im padne na úžitok, len keby sa k nám netlačili do vnútra.
Lepidlo to je skôr na malé myši, tak ako aj klepce.... Ale ten drevený tunel vyskúšam. Začali sme u suseda za plotom vyklčovať džungľu, čo tam za tých pár desaťročí nikto nič nerobil. Tak som bol zhrozený koľko dier som našiel a aj tunelov, lebo sa to pri chôdzi podomnou preborilo. Fuj a že odkiaľ sa berú. VeĎ tam majú raj a podmienky vyhovujúce ich rozmnožovaniu sa. Suseda si nevyberiete, ale tu by sa zišiel nejaký poriadkumilovný, aby sme aspoň tak predišli tým potvorám....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Martin Mocko Pozri príspevok
Jo..presne tak. Lepidlo je super vec. Iba odporúčam ťažšiu dosku alebo ju priviazať o niečo. Ja som dal lepidlo na kúsok sololitu a potom som videl mačku, ako behá zo sololitom pri papuli po dvore
Manual Pozri príspevok
Lydka je aj lepidlo na myši, bežne dostať kúpiť. Daj tam orech alebo syr myška príde a prilepí sa. Osobne vyskúšané = dobré.
lepidlo používam. Preto nechcem mačku, lebo by sa prilepila aj ona. To lepidlo nejde s ničím dole. Dávam na alobalovy karton od mlieka.
Minulý rok sa jedna chytila, tak som to všade porozmiestňovala - už bez úspechu ale ani sme dalsie myši nezaznamenali. Zato lepidlo stieklo a natrapila som sa, kým som to odstránila z dlažby. Na tento rok som si zapamatala, že na zimu musím urobiť opatrenia, lebo ak si zapamatali cestu - netuším kadiaľ, tak príde ich viac.
Tie odpudzovače, - som si myslela, že maju zabrániť, aby vnikli do priestorov. Klepce a lepidla sú na odchytenie - to už je následný počin.
0 0
jozefsk jozefsk

jozefsk je offline (nepripojený) jozefsk

...do tých dier čo sú priechodné (bez pavučín ) po jednej kocke nástrahy(voskový blok - neviem či sa to dá kúpiť ,je určený do vlhka) , po čase cca 14 dní zopakovať .Keď aj poprší ,nepríde to nanivoč ako obyčajné granule (stoja viac ,ale vydržia dlhšie - až do chvíle kým ich hlodavec nezožerie...
...čo sa týka myší ,otrava je vždy tá istá ,len myška dochne už na 3 deň ...lovu zdar!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
veva.. Pozri príspevok
Elektrické plašiče budú dobre účinkovať len v prázdnej pivnici, kde sa myši nemajú pod čo schovať, a kde sa ten signál (alebo čo s toho ide) môže dobre šíriť po miestnosti.
Manual Pozri príspevok
To je akurát škoda peňazí !!!! Dnešné hlodavce sú voči tomu imúnne. Osobne mám vyskúšané aj s potkanmi. V garáži mal hniezdo cca 30 cm pod bzučiakom a pokojne si tam vegetil !!!
Manual Pozri príspevok
Lydka je aj lepidlo na myši, bežne dostať kúpiť. Daj tam orech alebo syr myška príde a prilepí sa. Osobne vyskúšané = dobré.
vďaka za všetky rady. Jeden odpudzovač som dala do pivnice, lebo ho je počuť.
Druhý menší na batérie si zobrala dcéra do izby - má na ňu uspávacie účinky (pokoj na duši - viera v jeho účinky jej dovolíli spať ).
Napokon najúčinnejšia sa ukázala klasická pasca na myši za pár centov a kúsok syra. Myška je chytená - rovno s pascou som ju vyhodila, vyumývala všetko a je pokoj. Dúfam.
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

viete niekto mi povedať či malá lasička chytá aj potkany alebo len myši.... Včera keĎ som zbieral orechy po záhrade tak som si ju všimol. Také malé milé stvorenie, ale vraj má veľmi ostré zúbky a chytá myši... Tak či aj potkany. Počuli ste niekto o tom?
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

ja mám bohaté skúsenosti s myšami aj potkanmi:

ale najprv k lasičke - lasička sa živí malými cicavcami, ale aj vtáčikmi, vajíčkami, ale potkanmi určite nie, potkan je na ňu priveľký.

na myši najviac zaberajú otrávené obiloviny. Skúšala som na ne potkanie jedy s odloženým účinkom a myšky napapkané žili aj o 2-3 týždne. Akonáhle dostali otrávenú pšenicu, do týždňa vykapali 3 komplet rodiny ! (mea culpa, ale nemali sa mi sťahovať do zásob )

na potkany zasa zabrali jedy - granule s odloženým účinkom. Začali účinkovať až po 3 dňoch - a už sa nešpacírujú po dvore. Určite ešte nejaké sú, potkany sú totiž prirodzenou súčasťou ako vidieckej, tak i mestskej aglomerácie. Začínajú byť premnožené vtedy, keď potkana uvidíte po zotmení, ako sa zakráda. Vtedy už treba riešiť ich populáciu - preto sa robí aj plošná deratizácia. Dokonca som niekde čítala, že prirodzený stav populácie potkanov v obci sa rovná výšky populácie ľudí, t.j. koľko ľudí, toľko potkanov. Až kým nezačnú byť vidieť, je to vraj "v poriadku".
V každom prípade je potkan veľmi inteligentné zviera, ich populácia je založená na hierarchii. Potravu zháňajú zberači. Keď objavia nový zdroj, vždy vyšlú ochutnávača, čo je spravidla najslabší člen populácie. Ochutnávač zožerie ponúknuté jedlo. Ostatné čakajú, čo to s ním urobí, a až keď sa presvedčia, že to ochutnávač prežil, nastupujú zberači. Preto sa vymysleli jedy s odloženým účinkom, aby stihla celá populácia zožrať aspoň čo to z jedu. Tieto jedy útočia na pečeň potkanov, preto veľký pozor na domáce zvieratá, aby to nepožrali - u psa zistíte požitie potkanieho jedu až za týždeň, keď je už neskoro - psa nič nezachráni. (Nám sa psica otrávila, zistili sme to ale pol hodiny po tom, ako zožrala jed - našťastie sa z toho dostala, dávali sme jej lieky, ale po 7-8 dňoch sme už zvažovali aj utratenie, aby sa netrápila. Našťastie som jej nanútila bravčovú masť, po ktorej zostala smädná a začala piť. Keby nebola pila, nevystrábi sa )

Tiež som počula, že vraj zaberá pred potkaniu dieru nasypať vápno. Potkany sú vraj veľmi čistotné zvieratá (čo je na počudovanie, keďže roznášajú rôzne choroby), a do hniezda si nechcú nanosiť špinu. Preto si ešte v chodbičke čistia labky olizovaním. A práve vápno, ktoré nasypete pred vchod, im má napáchať v črevách rôzne ukrutnosti, na ktoré pokapú. Toto ale neviem, či zaberá, neskúšala som.

A ano, jedy nie sú bezbolestné. Keď som videla, ako trpel náš pes...
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Marianna01 Pozri príspevok
, ......Tiež som počula, že vraj zaberá pred potkaniu dieru nasypať vápno. Potkany sú vraj veľmi čistotné zvieratá (čo je na počudovanie, keďže roznášajú rôzne choroby), a do hniezda si nechcú nanosiť špinu. Preto si ešte v chodbičke čistia labky olizovaním. A práve vápno, ktoré nasypete pred vchod, im má napáchať v črevách rôzne ukrutnosti, na ktoré pokapú. Toto ale neviem, či zaberá, neskúšala som.

....
Myslím že vápno nezožerú. Dáva sa im zmes múky a sádry(najlepšie modelárska, lepšie tvrdne ). Múku ľúbia a sádra im v bruchu stvrdne. Kedysi sme to vyskúšali, zostali pomalé a malátne, dorazil ich pes alebo odtiahli do podzemia a už nevyšli... a túto zmes asi ani bežný pes nezožerie.
0 0
jozefsk jozefsk

jozefsk je offline (nepripojený) jozefsk

Pomer jedu na otrávenie potkana /gram váhy :
pes 1/1
mačka 1/9
sliepka 1/90 ak sa dobre pamätám ...
Myši dochnú už po 3 dňoch príjmu smrtiacej dávky, ak príjmu menej
nedochnu ale chorľavejú...
Protilátka: U antikolaguantov (znižovačov zrážanlivosti krvy) vitamín K1(kanavit)
Pozor však ,používajú sa viaceré skupiny otráv na hlodavce a toto je len jedna z nich ...ak sa mýlim ,opravte ma !
0 0
Grandmaster Grandmaster

Grandmaster je offline (nepripojený) Grandmaster

Niekde som počul že keď potkana chytíš, rozžeravenou oceľou mu vypáliš oči a pustíš ho, aj niekoľko dňovým vrešťaním odradí ostatné potkany z blízkeho okolia a tie radšej zutekajú (k susedom?). Brutálne ale vraj účinné.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

K všetkým otravám na potkany alebo myši s oneskoreným účinkom: Tie otrávené zvieratá môžu zožrať mačky (možno aj psy), ktoré sa potom otrávia tiež. My sme takto prišli už o zopár veľmi šikovných mladých mačiek. Ak majú Vaši susedia mačky, ktoré chodia loviť aj k Vám, tak sa nejako so susedom dohodnite, aby ste mu neotrávili aj jeho mačky.
Naši susedia už otravy nepoužívajú, lebo naše mačky im všetko vychytajú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať