Zavrieť

Porady

Dobrovoľné nemocenské poistenie (vyššia materská)

Dobrý deň prajem. Rada by som sa opýtala na dobrovoľné nemocenské poistenie, vďaka ktorému si môžem zvýšiť materskú. Viem, že nárok na ňu vzniká po nepretržitom prispievaní si po 270 dňoch. Ak by sa vyskytla situácia, kedy by som povedzme po jednom mesiaci prispievania zistila, že som tehotná a musela ísť na rizikové tehotenstvo, neovplyvnilo by to môj nárok na vyššie materské (ak by som aj naďalej pripsievala bez ohľadu na to, či by som pracovala alebo bola na PN-ke)? Alebo existuje nejaká minimálna doba prispievania si? A čo sa týka platenia PN-ky, vyrátavalo by sa mi to z doterajšieho základu alebo z toho navýšeného o dobrovoľné pripoistenie?
Ďakujem.
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

gigi33 Pozri príspevok
Dobry den
Zaujima ma ci budem mat narok na vyssiu matersku v tomto pripade: Dobrovolne som si zacala platit 11.8.2011, predpokladany termin porodu je 24.5.2012. Podmienku 270dni by som splnila do datumu porodu ale nie do datumu nastupu na matersku (tych 6.tyzdnov pred). Budem mat narok na vyssiu alebo nie. Ak ano ako sa mi vypocita tych prvych par tyzdnov? A este jedna otazka. Ak pocas tehotenstva nastupim na PNku mozem pokracovat v plateni si dobrovolneho (je mi jasne, ze vyssiu PN mat nebudem). Dakujem za odpoved
podľa teraz platného zákona platí - 270 dní poistenia do dňa pôrodu V tvojom prípade budú čakať, či túto podmienku splníš - až potom vyplatia dávku (ak bude nárok, tak aj spätne). Doporučujem čo najskôr doložiť rodným listom. Keď budeš odovzdávať žiadosť o materské - over si, aká je prax v tvojej pobočke.
.. a takisto - sleduj, či nebudú zmeny!
5 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

grafikafotky Pozri príspevok
Dobry vecer, takze ak padla vlada, predpokladam, ze sa ziadne zakony nezmenia. Ked chceme v buducom roku zacat pracovat na babatku, tak mozem sa uz teraz DNP z minima este pred otehotnenim Ano, z VZ 329,06 eur čo je minimum a potom ked otehotniem tak najneskor do 8. tyzdna sa odhlasit a znova prihlasit z maxima? Bude mi potom vyplacana materska z maxima? Len v prípade, že stihneš z maxima platiť 26 týždňov pred nástupom na materskú. Teraz totiz len poberam rodicovsky prispevok, pracovna zmluva mi skoncila,pretoze bola len na dobu urcitu. Ak mam pravdu, kde najdem prihlasku na DNP a kolko mi treba platit z minima 14,47 eur a kolko potom z maxima? 49,13 eur ale ak sa zákony nepomenia tak maximum sa od nového roka zmení bude trošku vyššie.
Vdaka
Prihlášku teda RLFO nájdeš na stránke SP http://www.socpoist.sk/616/1567s a tam registračný list fyzickej osoby.
3 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Qvixa Pozri príspevok
Zo súbehu.. to znamená, že napriek tomu, že som platila DNP len 2 mesiace minulý rok, materskú mi vyrátajú z hrubej mzdy za november a december plus VZ za DNP za november a december? Za odpoveď ďakujem
.. zo zamestnania priemer za rok 2010 a z DNP za nov a dec 2010.
Dúfam, že si odovzdala dve žiadosti - jednu ako zamestnanec a jednu ako DPO.
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

monika mariana Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem sa spýtať.... je tu možnosť, že som tehotná, ten istý deň som sa išla prihlásiť na DNP, má to zmysel, alebo to už nestihnem - tých 270 dní?

Dakujem vopred za odpovede...
nuž je to tvoj prvý príspevok ... ale toto naozaj nikto nemôže vedieť.

Možno keby si doplnila, či už si mal nejaké poistenie (PP)...
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

monika mariana Pozri príspevok
som zamestnaná od 27.mája 2011 a predtým som bola asi tri týždne na úrade práce a predtým som tiež bola asi rok zamestnaná, takže za mňa platil poistenie zamestnávateľ... či? neviem si s tým rady a na tehotenský test je ešte priskoro... potrebovala by som radu od niekoho, kto tomu skutočne rozumí..
Ak si tehotná, a teraz si založíš DNP, tak sa ti to ukončené zamestnanie ak dobre rátam do apríla 2011 priráta k DNP... takže z toho poistenia splníš podmienku 270 dní. A čo sa týka nového zamestnania, tak tam tiež splníš podmienku 270 dní. Takže je reálne mať materskú z oboch poistení.
Naposledy upravil Xanti : 21.10.11 at 20:19
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

monika mariana Pozri príspevok
v prvom zamestnaní som bola od 31. mája 2010 do 30. apríla 2011, potom na úrade práce a od 27. mája 2011 a to naďalej trvá. DNP som si založila 12. 10.2011 (deň predtým som mohla otehotnieť). DNP si budem platiť 49,13 - preto by som rada vedela, že keď by som porodila o 10 dní skôr než by som mala zaplatených 270 dní ako DNP, či by som mala nárok na vyššiu materskú (prípadne o akú sumu by sa jednalo - alebo ako si to mám vyrátať), alebo by sa mi materská rátala len zo zamestnania?
ďakujem
Monika či Mariana.... čítaj poriadne môj príspevok, budeš mať nárok na materskú z oboch poistení. Aj z nového zamestnania aj z DNP aj keby si porodila o 2 mesiace skôr ... je hlúposť platiť 49,13 eur .. kedže to je maximum.
Ty by si mala platiť ... 1116,75 eur - tvoja hrubá mzda = vymeriavací základ na DNP x 4,4% ... len toľko by si mala platiť. Lebo vyššiu ako maximálnu materskú nezískaš.
2 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

http://www.porada.sk/t167640-aka-mat...ml#post1735208

tu je to výborne vysvetlené..
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ak by si sa poistila od zajtra na DNP z minimálneho VZ 329,06 eur mesačná platba 14,47 eur.
Tak by sa ti tie dni poistenia v roku 2010 prirátali k DNP a splnila by si podmienku 270 dní.

Problém vidím akurát v tom, že ak sa schváli nový zákon tak od nového roka nebude možný súbeh DNP so zamestnaním.

Ale ak by platili prechodné ustanovenia a bola by si zo zrušeného DNP v ochrannej lehote 8 mesiacov do pôrodu, tak je šanca že ti budú vyplácať materskú zo zamestnania a DNP.

No ktohovie ako to bude, či to riskneš a do konca roka zaplatíš cca 4x14,47 eur alebo to necháš tak. Ja by som to asi skúsila.
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nie,
nevadí. Ráta sa od prihlásenia ( nie za celý rok ) a ten výpočet je cca. Proste máš 2 možnosti :
1. riskneš to aj napriek zmene zákona a pripoistíš sa z minima, a dostaneš materskú o cca 197 eur vyššiu
2. necháš to tak.

Rozhodnutie je na tebe.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Qvixa Pozri príspevok
Dobrý deň.
Prosím o odpoveď na otazku: Som zamestnaná 4 a pol roka, hruba mzda cca 530 eur. Od 1.11.2010 si prispievam aj DNP 22,88 mesacne. Som tehotná, dátum pôrodu 26.10.2011, už som aj na meterskej dovolenke. Spĺňam podmienku nároku na materské zo zamestania aj z DNP, len neviem, koľko to bude. Viete mi, prosím povedať, ako sa bude výška materskej počítať? Ďakujem
materskú budeš mať zo súbehu vymer.základu zo zamestnania a DNP. (VZ DNP zistíš na prihláške - reg.liste FO). Materské je 60 % denného vymer.základu.
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hm... samozrejme, aj PN treba vypísať 2 x .. raz zo zamestnania, raz z DNP. Do 26 týždnov od začiatku platenia DNP, bude PN z DNP minimálna.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Môžeš ísť aj na PNku (aj hneď ak treba) ... len nezabudni sledovať, či náhodou predsalen nebudú nejaké zmeny - aj keď to momentálne vyzerá, že asi nie (ale nikdy nevieš ).
1 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak ste zamestnaná a popritom sa prihlásite na DNP ešte pred otehotnením, tak:

1. Nárok na materské získate nielen z poistenia zamestnanca ale aj z DNP - ak dodržíte podmienku, že každé poistenie jednotlivo trvalo aspoň 270 dní v období 2 rokov pred pôrodom.

Pritom nie je dôležité, či počas požadovaných 270 dní bola nejaká PN-ka.

2. Pri rizikovom tehotenstve získate nárok na nemocenské len z povinného poistenia zamestnanca. Z DNP len vtedy, ak by DNP trvalo aspoň 270 dní v období 2 rokov pred vznikom PN.

3. Počas PN by ste zrejme (bod 2.) nemocenské z DNP nedostávali. To znamená, že aj počas PN by ste si museli platiť poistné na DNP. Viď bod 1. - nároky na materské z DNP však PN-ka neovplyvní, bez ohľadu na to, či budete alebo nebudete dostávať nemocenské z DNP.
0 0
willy6 willy6

willy6 je offline (nepripojený) willy6

ahojte,
nie je mi celkom jasná jedna vec....ak je tehotná manželka zamestaná + chcela by si platiť aj DNP z dôvodu teda zvýšenia si materskej....má to vôbec zmysel ???
na jednom mieste sa píše, že tak treba urobiť najneskôr v 8.-mom týždni tehotenstva...
na ďalšom mieste sa ale píše, že DNP sa zaratáva, ak je platené min. 270 dní za posledné 2 roky...
Manželka zo zamestania spĺni podmienku platby nemocenského za posledné 2 roky viac ako 270 dní....
Musí túto podmienku spĺňať aj z DNP ? lebo ak rátam 270 dní, potom mi to príde, že každá budúca mamička by mala byť ešte pred otehotnením DNP....
alebo tých 270 dní sa ráta ako celok(platba zo zamestnania + z DNP) a potom už je len potrebné splniť podmienku platiť navyše DNP min. 26.týždňov pred nástupom na materskú, ak chceme si zvýšiť materskú aj z DNP ?
ďakujem za odpoveď.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak máte dosť času, preštudujte si texty tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/
0 0
willy6 willy6

willy6 je offline (nepripojený) willy6

Ďakujem za info.
Takže ak som to dobre pochopil - ak nie, opravte ma prosím...
Manželka je zamestaná + začne si platiť DNP - mala by dostať zvýšenú materskú aj z DNP za podmienky, že bude DNP platiť min. 26 týždňov, tak ?
dnes nám bolo oznámené, že predpokladaný termín pôrodu by mal byť 21.05.2010, a že sme v 8.týždni....keď som si to spočítal, malo by nám to predsalen výjsť, aj keď natesno....dúfam, že sa nemýlim...
a ako je to, ak by šla na rizikové, to by sa jej platila PN-ka a o materskú si môže požiadať kedykoľvek, alebo to vypisuje lekár ?
ak by manželka šla na PN-ku, je možné ísť na materskú 4.týžďne pred pôrodom ? alebo to musí byť 6 resp. 8 týždňov ?
rodíme 1.krát, takže som v týchto veciach troška pozadu...len teraz sa o to začínam viac zaujímať...
ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

willy6 Pozri príspevok
Ďakujem za info.
Takže ak som to dobre pochopil - ak nie, opravte ma prosím...
Manželka je zamestaná + začne si platiť DNP - mala by dostať zvýšenú materskú aj z DNP za podmienky, že bude DNP platiť min. 26 týždňov, tak ?
dnes nám bolo oznámené, že predpokladaný termín pôrodu by mal byť 21.05.2010, a že sme v 8.týždni....keď som si to spočítal, malo by nám to predsalen výjsť, aj keď natesno....dúfam, že sa nemýlim...
a ako je to, ak by šla na rizikové, to by sa jej platila PN-ka a o materskú si môže požiadať kedykoľvek, alebo to vypisuje lekár ?
ak by manželka šla na PN-ku, je možné ísť na materskú 4.týžďne pred pôrodom ? alebo to musí byť 6 resp. 8 týždňov ?
rodíme 1.krát, takže som v týchto veciach troška pozadu...len teraz sa o to začínam viac zaujímať...
ďakujem.
.. ak nemá žiadne ukončené poistenie .. tak musí splniť podmienku 270 dní z obidvoch poistení .. potom bude mať nárok na dávku aj ako zamestnanec aj ako DNP (spolu sa vypláca)
.. ale ak má nejaké ukončené poistenie .. toto sa jej pripočíta k DNP ..
Ale v tomto prípade asi skôr nemá - či sa mýlim
0 0
willy6 willy6

willy6 je offline (nepripojený) willy6

takže existuje nejaký spôsob ako si zvýšiť materskú cez DNP ?
v našom prípade nemá teda zmysel platiť aj DNP, lebo už by sa neplatilo viac ako 270 dní....jedine sa dohodnúť možno so zamestnávateľom, ak to chceme teda priviesť do extrému, aby ukončil pracovný pomer napr. k 30.11.2009. A od 01.12.2009 manželku prijal opäť do zamestnania....a začať si platiť DNP od 01.12.2009....dobre som to pochopil ?
a môže byť prijatá do tej istej firmy XYZ, alebo to musí byť iná firma, iné IČO ???
ďakujem....a ináč, ste všetci skvelí...páči sa mi to tu
škoda, že som túto stránku nenašiel skôr
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

willy6 Pozri príspevok
takže existuje nejaký spôsob ako si zvýšiť materskú cez DNP ?
v našom prípade nemá teda zmysel platiť aj DNP, lebo už by sa neplatilo viac ako 270 dní....jedine sa dohodnúť možno so zamestnávateľom, ak to chceme teda priviesť do extrému, aby ukončil pracovný pomer napr. k 30.11.2009. A od 01.12.2009 manželku prijal opäť do zamestnania....a začať si platiť DNP od 01.12.2009....dobre som to pochopil ?
a môže byť prijatá do tej istej firmy XYZ, alebo to musí byť iná firma, iné IČO ???
ďakujem....a ináč, ste všetci skvelí...páči sa mi to tu
škoda, že som túto stránku nenašiel skôr
.. existuje - bez DNP.. ukončiť terajší PP a začať nový PP s dobrým VZ .. stačí aj pár dní pred materskou .. aj u toho istého zamestnávateľa
0 0
willy6 willy6

willy6 je offline (nepripojený) willy6

no už sa len dohodnúť so zamestnávateľom....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať