Zavrieť

Porady

Usporiadat
Januška Januška

Januška je offline (nepripojený) Januška

Nezabudni platiť koncesionársky poplatok Sl. rozhlasu.
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Pôvodca textu príspevku: petovsan
Mám ešte jednu otázku k tejto starej téme: ak si spoločnosť zaobstarala úžitkové vozidlo (N1) v 01/2006 na leasing a v júli 2006 zakúpila do tohto vozidla autorádio s reproduktormi v celkovej hodnote Sk5.300,-, musím navýšiť obstar. hodnotu leasing. vozidla, alebo je možné zaúčtovať autorádio priamo do nákladov, aj keď je zakúpené v tom istom roku ako obstaranie IM?

Jana Acsová Pozri príspevok
Nie. Nenavyšovať OC. Na dokúpené príslušenstvo pozeráte z pohľadu jeho obstarávacej ceny (a vstupnej ceny) ako na samostatný majetok. Pozor na hodnotu zhodnotenia predmetu leasingu za ročné obdobie, t.j. sledujte celkové zhodnotenie, či za zdaňovacie obdobie spolu nepresiahne 30 tis. Sk.
Mám podobný prípad, len my sme kupovali os. automobil. Automobil zakúpený v 04/2008 a aj v 04/2008 sme kúpili autorádio za 3000 Sk spolu s DPH + 2000 Sk s DPH inštalácia.
Zaúčtujem do spotreby ? 5 000,00 Sk 501/211.
Nie je to tech. zhodnotenie v roku obstarania majetku ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janinkaaa Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: petovsan
Mám ešte jednu otázku k tejto starej téme: ak si spoločnosť zaobstarala úžitkové vozidlo (N1) v 01/2006 na leasing a v júli 2006 zakúpila do tohto vozidla autorádio s reproduktormi v celkovej hodnote Sk5.300,-, musím navýšiť obstar. hodnotu leasing. vozidla, alebo je možné zaúčtovať autorádio priamo do nákladov, aj keď je zakúpené v tom istom roku ako obstaranie IM?



Mám podobný prípad, len my sme kupovali os. automobil. Automobil zakúpený v 04/2008 a aj v 04/2008 sme kúpili autorádio za 3000 Sk spolu s DPH + 2000 Sk s DPH inštalácia.
Zaúčtujem do spotreby ? 5 000,00 Sk 501/211.
Nie je to tech. zhodnotenie v roku obstarania majetku ?
Je to príslušenstvo OA, je potrebné navýšiť OC.
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

TWEETY :
Z príspevku od p. Acsovovej som pochopila, že nemám navyšovať vstupnú cenu automobilu.
Alebo som zle pochopila jej odpoveď ?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Príslušenstvo sa priradí k hlavnej veci súčasne v prípade, že dôjde k súčasnému zaradeniu do užívania. Záleží na tom, kedy bolo auto zaradené do používania a či bolo autorádio dokúpené po zaradení alebo nie.

A k otázke predtým len upozorním, že sa týkala autorádia k automobilu, ktorý bol obstarávaný formou finančného prenájmu.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janinkaaa Pozri príspevok
Z príspevku od p. Acsovovej som pochopila, že nemám navyšovať vstupnú cenu automobilu.
Alebo som zle pochopila jej odpoveď ?
Každú odpoveď na Porade je potrebné chápať v kontexte konkrétneho zadania.
Riešení k autorádiu môže byť viac.
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Ďakujem pekne.
Aj my sme kúpili os. automobil na leasing.
Auto bolo zaradené do používania 07.04.2008 a 20.04.2008 bolo dokúpené autorádio.
Takže, keď auto bolo už zaradené a potom bolo dokúpené autorádio, môžem účtovať priamo do nákladov ?
Pochopila som to správne ?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janinkaaa Pozri príspevok
Ďakujem pekne.
Aj my sme kúpili os. automobil na leasing.
Auto bolo zaradené do používania 07.04.2008 a 20.04.2008 bolo dokúpené autorádio. Takže, keď auto bolo už zaradené a potom bolo dokúpené autorádio, môžem účtovať priamo do nákladov ? Pochopila som to správne ?
Pochopili. Postup by mal byť premietnutý vo Vašom vnútornom predpise - účtovanie zhodnotenia v ocenení neprevyšujúcom 30 tis. Sk do zásob.
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Ďakujem Vám veľmi pekne p. Janka.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Spol. s r. o. kúpila nákladný automobil na lízing. V ten istý deň kúpila doňho aj autorádio v hodnote 4000 Sk, ale od úplne iného dodávateľa. Súhlas od lízingovej spoločnosti nemá.
Poraďte, prosím, ako mám to autorádio zaúčtovať? Ako súčasť OC, alebo priamo do nákladov?
0 0
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

Vstupná cena pri finančnom prenájme

-vstupná cena hmotného majetku obstáravaného formou finančného prenájmu stanovená v §25 zákona o dani z príjmov sa nezhoduje s obstarávacou cenou hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu, ktorou je tento majetok ocenený v účtovníctve.

-obstarávavaciu cenu predmetu finančného prenájmu podľa postupov účtovania tvorí:
1)istina, ktorá je definovaná v §30a postupov účtovania a to ako rozdiel medzi celkovou dohodnutou sumou platby a nerealizovaným finančným nákladom, pričom súčasťou dohodnutých platieb je aj kúpna cena, za ktorú prejde vlastnícke právo na nájomcu po ukončení finančného prenájmu
2)náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu, ktoré vzniknú do času uvedenia tohto predmetu do užívania, ktoré nie sú súčasťou istiny, ale sa účtujú samostatne na ťarchu účtu 042-Obstaranie dlhodobého hmot.majetku. Takýmto výdavkom môže byť poplatok za uzatvorenie nájomnej zmluvy, dopravné, montáž, clo , prípadne technické zhodnotenie vykonané a hradené nájomcom do času uvedenia majetku do užívania,
3)výdavky charakteru tech.zhodnotenia, ktoré vzniknú nájomcovi po uvedení do užívania

Vstupná cena na účely daňového odpisovania je podľa § 26 ods.8 zákona o dani z rpíjmov stanovená s odvolaním na postupy účtovania ako istina zvýšená o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu do doby jeho zaradenia do užívania. Podľa môjho názoru vchádza do OC, ak nebol už majetok zaradený do užívania.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Podľa mňa nie je také jednoznačné, či autorádio je techn.zhodn.vozidla. Osobne si myslím, že nie. Taktiež napr.nákup koberčekov, poťahov a pod. aj ked pred zaradením do používania, nedávam do OC, ale priamo do nákladov.
0 0
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

Prečo potom to dávaš do spotreby, keď nemáš ani majetok do ktorého to dávaš? kde to teda spotrebuješ, do čoho?
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

P.Vranová, ak si prečítate túto tému od začiatku, zistíte, že názorov na túto problematiku je viac a asi ju nedoriešime, závisí od posúdenia konkrétneho prípadu. A spotrebný materiál /ako uvádzané koberčeky napr./ podľa spôsobu účtovania sp.A alebo B, môžem mať predsa "na sklade", v príslušnej skladovej evidencii a po zaradení majetku sú v používaní, v spotrebe./
0 0
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

pre Petru29.
Aj to je spôsob ako to dostať do nákladov priamo a hlavne po zaradení. Ale určite to je zložitejší spôsob ako to dostať do spotreby, ale zas to ide priamo do spotreby a zníži sa tým základ dane v danom roku a nie postupne cez odpisy. V tom s Vami súhlasím Petra29!
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ďakujem veľmi pekne za reakcie...
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Ešte ja sa chcem vyjadriiiť

1) autorádio kúpené po zaradení auta do užívania jednoznačne do spotreby
2) autorádio kúpené pred zaradením do užívania jednoznačne ako obstarávací náklad

Ale osobne si myslím ak auto spĺňa všetky technické funkcie pre užívanie a sú splnené podmienky podľa osobitných predpisov (zákon 725/2004 o premávke na pozemných komunikáciach) potom najskôr zaradím auto a potom až rádio a tým ho dostanem do nákladov...cenu by som navýšil len v tom prípade ak by som ho fakt nemal zaradené a účtoval by som o ňom na účte 042.

To je všetko z dnešných správ o počasi
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ďakujem... Už ma zneisťuje len fakt, že nepožiadal lízingovku o povolenie. Zrejme ho tam pre istotu pošlem...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Anja111 Pozri príspevok
Ďakujem... Už ma zneisťuje len fakt, že nepožiadal lízingovku o povolenie. Zrejme ho tam pre istotu pošlem...
Veľa ľudí vlastní auto na leasing. Ale pre pokoj duše poslať môžete. Osobne by som sa s týmto nezaťažovala. Autá sú zabezpečené tak, že rádio je možné namontovať i demontovať bez nejakých zásahov, kt. mi zmenia parametre automomobilu.

Ak b y ste však chceli urobiť strešné okno na aute, potom je naozaj potrebný súhlas od leasingovky, že s tým súhlasí.
V prípade rádia nie je zásah do automobilu.
0 0
Modroocko Modroocko

Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac
Jana Acsová Pozri príspevok
Záverom je však potrebné ešte pripomenúť, že daňové náklady, ako aj nárok na odpočítanie dane (okrem osobného auta, kde nárok na odpočítanie vylučuje § 49 ods. 7) sú podmienené využívaním a súvislosťou majetku s podnikaním. Je na účtovnej jednotke a daňovom subjekte, ako si obháji uznanie výdavku a teda aj odpočítanej DPH.
V poslednom období som sa stretla s miernym tlakom zo strany DÚ na túto oblasť. Ale netreba sa dať (ak auto nerozváža krmivo pre kravy zo sýpky do maštale - tam by to bol asi problém).
Viem od jednej kontrolórky z DÚ, že podnikatelia vo všeobecnosti nemajú problém obhájiť si kúpu autorádia pre potreby podnikania. Argumentácia - celý deň som v aute, musím byť informovaný o podstatných legislatívnych zmenách, nemám času študovať všetky zákony, čo vyjdú - obyčajne celkom slušne obstojí. A má aj svoje opodstatnenie. Okrem toho - aj dopravné informácie pomáhajú podnikateľovi ušetriť čas zmenou trasy, či termínu jazdy, tento ušetrený čas môže radšej venovať podnikaniu ako zbytočnému vystávaniu v kolónach áut.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať