Zavrieť

Porady

Predčasný dôchodok

Zdravím, blíži sa koniec roka a rozmýšlam o predčasnom dôchodku.
Riadny dôchodok ma čaká v septembri 2010, ale čítam rôzne indície
o možných nevýhodách čakania na tento termín. Napr. že dôchodky súvisia s hospodárstvom v 1.polroku predchádzajúceho roku. V r.2008
boli dobré, v r.2009 mínusové, zlé. Sú tu tiež súvislosti v predpokladanou výškou dôchodku a momentálnou mzdou.
Orientačne mi to sa SP zrátali a vyšlo im, že ak by som si dal predčasný dôchodok napr. v polovici decembra ( pracoval by som naďalej), stratil by som 4.5%, ale dôchodok by sa valorizoval ešte tento rok o cca 7% a začiatkom r.2010 o 3%. Nikto nevie dôchodkovú hodnotu pre r.2010,
ale hovorí sa že z terajších cca 9 EUR vzrastie minimálne. Osobný mzdový bod mi zrejme bude klesať, pretože súčasná hrubá mzda je o cca 20% nižšia ako predbežne vyrátaný dôchodok. Z tohoto mi vychádza, že ak
pôjdem na dôchodok v riadnom termíne, temer nič na tom nezískam, že je výhodnejšie ísť teraz. Valorizácia napr. bude iba 3%, nie temer 7%, ako teraz. Na druhej strane ma strašia, že ak ostanem pracovať, že budem platiť oveľa vyššie dane. Takže poraďte. Určite to bude zaujímať viac ľudí, keďže vďaka kríze sa situácia dosť zmenila. Už len hodnota valorizácia dôchodkov tomu nasvedčuje.
Usporiadat
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Jozef Mihál Pozri príspevok
V ZP si to treba dohodnúť ale zrejme Vám povedia, že sa máte prihlásiť ako samoplatiteľ a po priznaní dôchodku Vám spätne prehodnotia registráciu a vrátia zaplatené preddavky.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď...
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

Prosim Vas o radu. Otec mal 7.1.2010 60 rokov. Na Slovensko sme sa prestahovali zo Srbska v roku 1994, tam ma odpracovanych 19,5 roka a tu ma odpracovanych 15,5 roka. Bude mat narok na dochodok, resp. kedy by bolo mozne aby isliel do predcasneho dochodku? V sucasnosti ma hrubu mzdu 400 €. Je nejako mozne ovplyvnit vysku dochodku, ak by napr. rok pred odchodom do dochodku mal hruby plat napr. 700 €? Dakujem.
0 0
romarico romarico

romarico je offline (nepripojený) romarico

Chcem sa spýtať či má nárok na starobný dôchodok človek ktorý nikde celý život nepracuje ale platí si 15 rokov dobrovoľné odvody do soc. poisťovne.
Ďakujem
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dobrý den, mama je rok 1953 má 2 deti a teraz v marci by chcela požiadať o predčasný dôchodok. Ale cíti sa zdravotne zle a nechce ísť na PN kvoli tomu, že by nemohla ísť z PN na predčasný. Ako to vlastne je? Mohla by ísť aj tak na predčasný z PN?
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Musí ukončiť PN, a keď požiada o predčasný dôchodok, aby nebola bez príjmu môže ísť nasledujúci deň opať na PN.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den, mama je rok 1953 má 2 deti a teraz v marci by chcela požiadať o predčasný dôchodok. Ale cíti sa zdravotne zle a nechce ísť na PN kvoli tomu, že by nemohla ísť z PN na predčasný. Ako to vlastne je? Mohla by ísť aj tak na predčasný z PN?
Najprv nech požiada o predčasný starobný dôchodok a potom nech ide na PN, lebo :

§ 80 Zák. o soc.poistení
Starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok a invalidný dôchodok sa nevypláca počas obdobia, v ktorom z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti má poistenec nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca podľa osobitného predpisu51) alebo nemocenské, ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla pred priznaním starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
1 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Keby som chcela požiadať o predčastný dôchodok v auguste 2010, bude sa brať do úvahy aj zárobok od januára 2010 do toho augusta? Alebo len rok 2009 a spať. Čiže ucelené roky? Ďakujem.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pri výpočte priemerného osobného mzdového bodu - sa neberie do úvahy vymeriavací základ, z ktorého sa platilo dôchodkové poistenie, v tom roku, v ktorom sa ide do dôchodku. Berú sa do úvahy roky 1984 až 2009 v Tvojom prípade.
0 0
stifler1 stifler1

stifler1 je offline (nepripojený) stifler1

Chcel by som sa opytat kolko sa odpocitava rokov na nastup do predcasneho dochodku ked moja mama ma 3 deti?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

stifler1 Pozri príspevok
Chcel by som sa opytat kolko sa odpocitava rokov na nastup do predcasneho dochodku ked moja mama ma 3 deti?
A aký je rok narodenia ?
0 0
stifler1 stifler1

stifler1 je offline (nepripojený) stifler1

Sorry ze som to neuviedol r.1954 a ma tri deti. diky za radu
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

stifler1 Pozri príspevok
Sorry ze som to neuviedol r.1954 a ma tri deti. diky za radu
Keď bude mať 57 rokov a 9 mesiacov
0 0
nikolett007 nikolett007

nikolett007 je offline (nepripojený) nikolett007

Ahoj všetci, ja mám otázku ohľadom daňového priznania predčasného dôchodcu: v roku 2009 pracoval od januára do marca, potom išiel do predčasného dôchodku, pracovný pomer bol ukončený. Otázka je, či v daňovom priznaní mu do úhrnu príjmov pripočítam aj dôchodok?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nikolett007 Pozri príspevok
Ahoj všetci, ja mám otázku ohľadom daňového priznania predčasného dôchodcu: v roku 2009 pracoval od januára do marca, potom išiel do predčasného dôchodku, pracovný pomer bol ukončený. Otázka je, či v daňovom priznaní mu do úhrnu príjmov pripočítam aj dôchodok?
Nie.
0 0
nikolett007 nikolett007

nikolett007 je offline (nepripojený) nikolett007

Ďakujem
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dobrý den, mama si podala o predčasný dôchodok povedali jej že do 60 dní by jej malo prísť vyrozumenie ale kalendárnych alebo pracovných? Dakujem
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

posúvam
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den, mama si podala o predčasný dôchodok povedali jej že do 60 dní by jej malo prísť vyrozumenie ale kalendárnych alebo pracovných? Dakujem
kalendárnych

tu máš č. tel, na ktorom sa môže informovať o vybavovaní svojho dôchodku - treba vedieť rodné číslo

Informácie o dôchodkoch
02/59 248 931
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

veronikasad Pozri príspevok
kalendárnych

tu máš č. tel, na ktorom sa môže informovať o vybavovaní svojho dôchodku - treba vedieť rodné číslo

Informácie o dôchodkoch
02/59 248 931
Dakujem za odpoved
0 0
skleso skleso

skleso je offline (nepripojený) skleso

Dobry den,
chcel by som sa spytat, ci je naozaj vyhodne ist na predcasny dochodok a popri tom pracovat na riadnu pracovnu zmluvu, alebo len pracovat a ist az do normalneho starobneho dochodku neskor.Kuse informacie mam, ale nikde som nenasiel dokladnejsiu odpoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať