Zavrieť

Porady

Predčasný dôchodok

Zdravím, blíži sa koniec roka a rozmýšlam o predčasnom dôchodku.
Riadny dôchodok ma čaká v septembri 2010, ale čítam rôzne indície
o možných nevýhodách čakania na tento termín. Napr. že dôchodky súvisia s hospodárstvom v 1.polroku predchádzajúceho roku. V r.2008
boli dobré, v r.2009 mínusové, zlé. Sú tu tiež súvislosti v predpokladanou výškou dôchodku a momentálnou mzdou.
Orientačne mi to sa SP zrátali a vyšlo im, že ak by som si dal predčasný dôchodok napr. v polovici decembra ( pracoval by som naďalej), stratil by som 4.5%, ale dôchodok by sa valorizoval ešte tento rok o cca 7% a začiatkom r.2010 o 3%. Nikto nevie dôchodkovú hodnotu pre r.2010,
ale hovorí sa že z terajších cca 9 EUR vzrastie minimálne. Osobný mzdový bod mi zrejme bude klesať, pretože súčasná hrubá mzda je o cca 20% nižšia ako predbežne vyrátaný dôchodok. Z tohoto mi vychádza, že ak
pôjdem na dôchodok v riadnom termíne, temer nič na tom nezískam, že je výhodnejšie ísť teraz. Valorizácia napr. bude iba 3%, nie temer 7%, ako teraz. Na druhej strane ma strašia, že ak ostanem pracovať, že budem platiť oveľa vyššie dane. Takže poraďte. Určite to bude zaujímať viac ľudí, keďže vďaka kríze sa situácia dosť zmenila. Už len hodnota valorizácia dôchodkov tomu nasvedčuje.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

EMILY04 Pozri príspevok
Dobrý ja mám takú otázku. Môj otec je v pracovnom pomere má do starobného dôchodku ešte 2 roky, ale musel ísť na vážnu operáciu a jeho zdravotny stav mu už nedovoluje dalej pracovať. Marodka mu končí už polovici októbra a zamestnavateľ ho už pre jeho stav nemôže dalej zamestnavať. Chcem sa spytať mal počas opracovaných rokov vyšší príjem a ak začne poberať predčasný dôchodok bude sa mu krátiť o niečo okolo 10%. Pri dovršení dôchodkového veku sa mu potom dôchodok prepočíta, alebo to krátenie bude už natrvalo?
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
EMILY04
Ak máš na mysli, či mu po dovršení dôchodkového veku doplatia %, ktoré mu krátili - odpoveď nie.

Nech skúsi požiadať o invalidný dôchodok, aj keď mu nepriznajú v plnej výške, "dopočítajú" mu odpracované roky do dovršenia dôchodkého veku.
Nemá nárok na dávku v nezamestnanosti ?
0 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Veronika neviem či mu invalidný dôchodok dajú.
Je po operácií štítnej žľazy a keďže tam mal nález bolo to trošku komplikovanejšie.
Áno má nárok na dávku v nezamestnanosti a potom sa mu z akého priemeru bude počítať dôchodok? Ja sa v tom nevyznám. Teraz marodoval pol roka po operácií a dôchodok sa mu počíta z príjmu pred marodkou, alebo zle uvažujem a keby išiel na podporu tak to by sa mu dôchodok počítal z akej výšky?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

EMILY04 Pozri príspevok
Veronika neviem či mu invalidný dôchodok dajú.
Je po operácií štítnej žľazy a keďže tam mal nález bolo to trošku komplikovanejšie.
Áno má nárok na dávku v nezamestnanosti a potom sa mu z akého priemeru bude počítať dôchodok? Ja sa v tom nevyznám. Teraz marodoval pol roka po operácií a dôchodok sa mu počíta z príjmu pred marodkou, alebo zle uvažujem a keby išiel na podporu tak to by sa mu dôchodok počítal z akej výšky?
Pozri aj tu http://www.porada.sk/1524614-post58.html
Ale tu je ťažko radiť, keby požiadal teraz, kráti sa mu vypočítaný dôchodok za každých 30 dní, ktoré chýbajú do veku 62, o 0,5%.
Píšeš, že mal vyšší príjem, a v tomto roku maródoval. To nevadí, príjem v tom roku, v ktorom požiada o dôchodok, sa do výpočtu POMB nezahŕňa. Nikto nevie, aká bude hodnota ADH za dva roky.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak mal na štítnej žľaze nález, tak by mu mali invalidný dôchodok priznať, pravdepodobne tzv. čiastočný (do 70% poklesu schopnosti zárobkovej činnosti). Takýto ID má aj nárok na dávku v nezamestnanosti. ID sa počíta pritom podobne ako starobný dôchodok ale prenásobí sa percentom, ktoré mu priznajú.
Čiže pri PSD : výška PSD a potom aj starobného dôchodku bude ako píšeš cca o 10% nižšia oproti tomu, ako keby išiel do dôchodku bez PSD, pritom sa mu nezapočítajú ako odpracované tie dva roky do dôchodku, čo mu chýbajú, čo tiež zníži tento dôchodok
Pri ID : tie dva roky čo mu chýbaju do dôchodku sa mu započítajú akoby odpracované a zníženie oproti star. dôchodku je podľa priznaného % invalidity. Zároveň niekoľko mesiacov môže poberať podporu.
6 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ak mal na štítnej žľaze nález, tak by mu mali invalidný dôchodok priznať, pravdepodobne tzv. čiastočný (do 70% poklesu schopnosti zárobkovej činnosti). Takýto ID má aj nárok na dávku v nezamestnanosti. ID sa počíta pritom podobne ako starobný dôchodok ale prenásobí sa percentom, ktoré mu priznajú.
Čiže pri PSD : výška PSD a potom aj starobného dôchodku bude ako píšeš cca o 10% nižšia oproti tomu, ako keby išiel do dôchodku bez PSD, pritom sa mu nezapočítajú ako odpracované tie dva roky do dôchodku, čo mu chýbajú, čo tiež zníži tento dôchodok
Pri ID : tie dva roky čo mu chýbaju do dôchodku sa mu započítajú akoby odpracované a zníženie oproti star. dôchodku je podľa priznaného % invalidity. Zároveň niekoľko mesiacov môže poberať podporu.
Ak mu priznajú predčasný dôchodok od tohto roku, tak príjem z tohto roku mu výpočet POMB neovplyvní. Tie dva roky do dovŕšenia riadneho dôchodkového veku nič na dôchodku nezmenia, ostane mu rovnaký, pri dovŕšení veku 62 rokov sa tento dôchodok už považuje za starobný. Ak by čakal do veku 62 rokov, je otázne, ako sa bude za dva roky dôchodok počítať a nakoľko by mu tie chýbajúce roky znížili priemer OMB. Ale zase na druhej strane, ak by dostal ID s % nižším ako 70, pri dovŕšení dôchodkového veku by mu vypočítali riadny starobný dôchodok a ak by bol vyšší ako ID, dostával by ten. Ale za tie dva roky by dostával aj nejakú podporu v nezamestnanosti spolu s ID. Treba kalkulačku, nejaké údaje o valorizácii dôchodkov v budúcom a ďalšom roku, predpokladané ADH a skúste si to vypočítať, predpokladám, že OMB za roky práce poznáte.
To je u každého individuálne.
5 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Veľmi pekne vám ďakujem za rady.
Prajem pekný deň
0 0
martin2222 martin2222

martin2222 je offline (nepripojený) martin2222

Prosím o radu.Manžel je konateľom s.r.o. s jedným spoločníkom.Keďže sa mu darí nie moc úspešne,chcel by požiadať o predčasný starobný dôchodok. Môže si dať výpoveď a podľa akého paragrafu ? a potom firmu predať alebo ju zruši5 ? Ďakujem za radu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať