Zavrieť

Porady

Predčasný dôchodok

Zdravím, blíži sa koniec roka a rozmýšlam o predčasnom dôchodku.
Riadny dôchodok ma čaká v septembri 2010, ale čítam rôzne indície
o možných nevýhodách čakania na tento termín. Napr. že dôchodky súvisia s hospodárstvom v 1.polroku predchádzajúceho roku. V r.2008
boli dobré, v r.2009 mínusové, zlé. Sú tu tiež súvislosti v predpokladanou výškou dôchodku a momentálnou mzdou.
Orientačne mi to sa SP zrátali a vyšlo im, že ak by som si dal predčasný dôchodok napr. v polovici decembra ( pracoval by som naďalej), stratil by som 4.5%, ale dôchodok by sa valorizoval ešte tento rok o cca 7% a začiatkom r.2010 o 3%. Nikto nevie dôchodkovú hodnotu pre r.2010,
ale hovorí sa že z terajších cca 9 EUR vzrastie minimálne. Osobný mzdový bod mi zrejme bude klesať, pretože súčasná hrubá mzda je o cca 20% nižšia ako predbežne vyrátaný dôchodok. Z tohoto mi vychádza, že ak
pôjdem na dôchodok v riadnom termíne, temer nič na tom nezískam, že je výhodnejšie ísť teraz. Valorizácia napr. bude iba 3%, nie temer 7%, ako teraz. Na druhej strane ma strašia, že ak ostanem pracovať, že budem platiť oveľa vyššie dane. Takže poraďte. Určite to bude zaujímať viac ľudí, keďže vďaka kríze sa situácia dosť zmenila. Už len hodnota valorizácia dôchodkov tomu nasvedčuje.
Usporiadat
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť, aký bol maximálny vymeriavací základ na starobné poistenie v roku 1995, 1996? Ďakujem.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Od 1.1.1995 do 31.3.1996 19600 Sk
Od 1.4.1996 do 31.12.1996 21600 Sk
5 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Andyke Pozri príspevok
Od 1.1.1995 do 31.3.1996 19600 Sk
Od 1.4.1996 do 31.12.1996 21600 Sk
Andyke, veľmi pekne ďakujem a prajem pekné prežitie sviatkov.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Je výhodné požiadať o predčasný dôchodok v r. 2010, keď nárok vznikol v 06/2010 alebo počkať a požiadať o predčasný starobný dôchodok v r. 2011?
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Posúvam...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

michelle84 Pozri príspevok
Je výhodné požiadať o predčasný dôchodok v r. 2010, keď nárok vznikol v 06/2010 alebo počkať a požiadať o predčasný starobný dôchodok v r. 2011?
Asi si položila nejasne otázku. Ak ti vznikne nárok na dôchodok, už nemôžeš požiadať o predčasný dôchodok. Okrem toho, každý má iný názor na predčasný dôchodok, presný odchod do dôchodku, alebo či zostať pracovať bez poberania dôchodku ešte nejaký mesiac - rok.
3 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

michelle84 Pozri príspevok
Je výhodné požiadať o predčasný dôchodok v r. 2010, keď nárok vznikol v 06/2010 alebo počkať a požiadať o predčasný starobný dôchodok v r. 2011?
Myslíš týmto, že môžeš požiadať o predčasný dôchodok od 1.6.2010? Asi áno,ja by som požiadala a zostala pracovať,kým je to ešte možné. Nevedno kedy a či predĺžia vek na odchodu do dôchodku, môže sa ti stať, že ho zvýšia a ty budeš musieť ešte pracovať. V prípade prijatia odvodového bonusu ani klasický dôchodok nebude. Zváž plusy a mínusy a potom sa rozhodni
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak by sa hlasovalo, tak ja som za čo najneskorší začiatok poberania dôchodku. Prirodzene, každý pred dôchodkom by mal mať naštudovaný zákon a sledovať jeho zmeny. Kým zákon nadobudne platnosť a účinnosť, je dosť času na podanie žiadosti, ak by sa nové ustanovenia zhoršili.
3 0
širi1 širi1

širi1 je offline (nepripojený) širi1

prosím môže zamestnankyňa - poberateľka predčasného star. dôchodku (od 2006) žiadať o pozastavenie jeho vyplácania, pracovať rok - dva a potom znova požiadať o starobný dôchodok??
Oplatilo by sa jej to finančne?
Ď.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

širi1 Pozri príspevok
prosím môže zamestnankyňa - poberateľka predčasného star. dôchodku (od 2006) žiadať o pozastavenie jeho vyplácania, pracovať rok - dva a potom znova požiadať o starobný dôchodok??
Oplatilo by sa jej to finančne?
Ď.
Ale prečo žiadať o pozastavenie vyplácania dôchodku ? Ako poberateľka predč.starob.dôchodku môže pracovať a po ukončení PP sa jej dôchodok prepočíta.
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

katka50 Pozri príspevok
Ale prečo žiadať o pozastavenie vyplácania dôchodku ? Ako poberateľka predč.starob.dôchodku môže pracovať a po ukončení PP sa jej dôchodok prepočíta.
Ak pracuje bez poberania dôchodku, dôchodk sa jej zvýši viac. Prepočítať si to musí - a rozhodnúť sa, sama.

§ 66 zák. 461/2003

(2) Ak poistenec bol dôchodkovo poistený po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok a nepoberal tento dôchodok alebo jeho časť, suma starobného dôchodku sa určí podľa odseku <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-comffice:smarttags" /><st1:metricconverter w:st="on" ProductID="1 a">1 a</st1:metricconverter> pripočíta sa k nej suma určená ako súčin súčtu osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na starobný dôchodok a aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Takto určená suma starobného dôchodku sa zvýši o 0, 5 % za každých 30 dní dôchodkového poistenia získaných po vzniku nároku na starobný dôchodok bez poberania tohto dôchodku alebo jeho časti.

(3) Ak poistenec bol dôchodkovo poistený po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok a poberal tento dôchodok alebo jeho časť, suma starobného dôchodku odo dňa nasledujúceho po zániku dôchodkového poistenia sa určí tak, že k sume starobného dôchodku vyplácaného ku dňu zániku dôchodkového poistenia sa pripočíta suma určená ako súčin súčtu jednej polovice osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia počas poberania starobného dôchodku alebo jeho časti a aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej ku dňu nasledujúcemu po zániku dôchodkového poistenia.
5 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

širi1 Pozri príspevok
prosím môže zamestnankyňa - poberateľka predčasného star. dôchodku (od 2006) žiadať o pozastavenie jeho vyplácania, pracovať rok - dva a potom znova požiadať o starobný dôchodok??
Oplatilo by sa jej to finančne?
Ď.
Podľa mňa je lepšie poberať dôchodok aj pracovať, pokiaľ je to povolené.
Pozastavenie na rok, dva, by po prepočítaní veľa nespravilo, je to môj názor.
2 0
ALEXOLIVER ALEXOLIVER

ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

Dobrý deň chcela by som sa spýtať ohľadom predčasného dôchodku. Mojej mame chýbajú do starobného dôchodku ešte dva roky, nakoľko však celý život fyzicky pracovala má podlomené zdravie a chcela by odísť do predčasného dôchodku a nepracovať už. Dala si to prepočítať v sociálnej poisťovni, ale nakoľko nemala vysoké príjmy, predčasný dôchodok je nevyšiel. Chcela by som sa spýtať či by sa jej oplatilo pár mesiacov-trebárs pol roka platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie, či by jej to niečo pomohlo a v akej sume asi (či z rozdielu v zamestnaní do maximálneho vymeriavacieho základu), pretože nevie či so svojími zdravotnými problémami vydrží ešte dva roky pracovať. Ďakujem.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Môj názor, že sa neoplatí.
A to preto, lebo pri výpočte dôchodku - presnejšie pri výpočte priemerného osobného mzdového bodu - sa neberie do úvahy vymeriavací základ, z ktorého sa platilo dôchodkové poistenie, v tom roku, v ktorom sa ide do dôchodku. Berú sa do úvahy roky 1984 až posledný rok pred rokom, v ktorom sa žiada o dôchodok a predpokladám, že chce požiadať v r. 2011.
Podľa vyššie uvedeného by do úvahy prichádzali v tomto roku 3 mesiace dobrovoľného dôchodkového poistenia a to už neurobí žiadny zázrak – je to veľmi krátke obdobie.
Ten budúci rok by ste zbytočne platili tie ďalšie 3 mesiace, lebo na výpočet nemá vplyv!!!
Takže pokiaľ má veľké zdravotné problémy, tak na bud.rok ukončiť PP napr. od 1.4. , potom ísť na úrad práce – (bude mať nárok na dávky v nezamestnanosti ? Ak áno, tak pol roka bude uchádzačkou a potom znovu skúsiť požiadať o PSD – získate takto rok a nebudú ju toľko penalizovať.)
2 0
ALEXOLIVER ALEXOLIVER

ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

Poprosím o názor. Do starobného dôchodku máme ešte 19 mesiacov. Ak by sme požiadali teraz o predčasný dôchodok, mali by sme krátenie o 9,5%. Poberali by sme predčasný dôchodok aj pracovali na riadny PP. Predčasný dôchodok by nám odobrali k 28.2.2011 z dôvodu, že trvá pracovný pomer.
Ako by sa prejavilo to chvíľkové poberanie predčasného dôchodku pri priznaní starobného dôchodku. Bol by rozdiel pri počítaní výšky starobného oproti tomu, keby sme nemali predtým predčasný? Budem rada, ak mi to niekto vysvetlí. Ďakujem.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

v.balogova Pozri príspevok
Poprosím o názor. Do starobného dôchodku máme ešte 19 mesiacov. Ak by sme požiadali teraz o predčasný dôchodok, mali by sme krátenie o 9,5%. Poberali by sme predčasný dôchodok aj pracovali na riadny PP. Predčasný dôchodok by nám odobrali k 28.2.2011 z dôvodu, že trvá pracovný pomer.
Ako by sa prejavilo to chvíľkové poberanie predčasného dôchodku pri priznaní starobného dôchodku. Bol by rozdiel pri počítaní výšky starobného oproti tomu, keby sme nemali predtým predčasný? Budem rada, ak mi to niekto vysvetlí. Ďakujem.
Dňom dovŕšenie dôchodkového veku sa predčasný starobný dôchodok považuje za riadny starobný dôchodok. Nebude sa počítať výška starobného dôchodku nanovo, len sa dopočíta k predčasnému dôchodku príslušná časť za odpracované obdobie. Pri súbehu dôchodku a práce do 28.2.2011 sa počíta polovica súčtu OMBxADH za obdobie od priznania dôchodku do 28.2.2001 a potom súčet OMBxADH za obdobie poistenia bez poberania dôchodku.
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

Ďakujem, je mi to jasnejšie. Ale ešte poprosím - takže stratíme v podstate za tých 5 mesiacov poberania predčasného dôchodku nejakú čiastku, lebo tam sa do delí 2. Dá sa povedať koľko %, len tak cca stratíme (viem, že sa nedá z tých údajov hovoriť o presnej výške) na celkovom starobnom dôchodku? Lebo v podstane neviem dôjsť k výsledku čo je výhodnejšie poberať na tých 5 mesiacov predčasný, alebo to nechať tak.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

v.balogova Pozri príspevok
Ďakujem, je mi to jasnejšie. Ale ešte poprosím - takže stratíme v podstate za tých 5 mesiacov poberania predčasného dôchodku nejakú čiastku, lebo tam sa do delí 2. Dá sa povedať koľko %, len tak cca stratíme (viem, že sa nedá z tých údajov hovoriť o presnej výške) na celkovom starobnom dôchodku? Lebo v podstane neviem dôjsť k výsledku čo je výhodnejšie poberať na tých 5 mesiacov predčasný, alebo to nechať tak.
Myslím si, že sa oplatí počkať na riadny starobný dôchodok, tie% krátenia pri výpočte predčasného dôchodku sú dosť veľké.
0 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Dobrý ja mám takú otázku. Môj otec je v pracovnom pomere má do starobného dôchodku ešte 2 roky, ale musel ísť na vážnu operáciu a jeho zdravotny stav mu už nedovoluje dalej pracovať. Marodka mu končí už polovici októbra a zamestnavateľ ho už pre jeho stav nemôže dalej zamestnavať. Chcem sa spytať mal počas opracovaných rokov vyšší príjem a ak začne poberať predčasný dôchodok bude sa mu krátiť o niečo okolo 10%. Pri dovršení dôchodkového veku sa mu potom dôchodok prepočíta, alebo to krátenie bude už natrvalo?
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
EMILY04
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať