Zavrieť

Porady

Dohoda o skončení pracovného pomeru a PN

Dobrý deň,
môže mi prosím Vás poradiť niekto s nasledovným problémom?
So zamestnankyňou bola 25.11. podpísaná Dohoda o skončení pracovného pomeru k 30.11. (aj s tým, že jej bude preplatená nevyčerpaná dovolenka). Dňa 27.11. sa hodila marod a teda má odvtedy PN. Ak správne čítam ZP, tak napriek PN sa jej pracovný pomer skončí podľa DOhody. Alebo sa mýlim? Od 27.11. do 30.11. jej budeme vyplácať náhradu príjmu a potom to "prevezme" SP? Čo musím poslať SP?
Vďaka vopred za radu!!!
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

jolaj Pozri príspevok
Dobrý deň, ja mám podobný prípad, len o mesiac neskôr. Platí to aj od 1.1.2013 ??? Naš personalista mi tvrdí, že pri ukončení PP na dobu určitú /t.j. 31.12.2012/sa ochranná doba neposkytuje ? Na 3.1.2013 som objednaná na lekárske vyšetrenie s predpokladanou PN. To by znamenalo, že ju nebudem mať zaplatenú ?
opýtaj sa ho podľa akého zákona ????

ja postupujem podľa 461/2003 z.z. a konkr.
§ 32
Ochranná lehota

(1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.
(3) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako sedem dní.

(4) Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom poistencovi
a) vzniklo nemocenské poistenie,
b) vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.

0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
veronikasad Pozri príspevok
Lenka, ale to je celkom zle - ak k tej výpovedi nebola priložená dohoda o skončení prac.pomeru k 12.11.2012. Výpovedná doba začína plynúť až od 1.12.2012, dovtedy pracovný pomer trvá.
no super, keď sa opraví dátum na pôvodnej výpovedi na dátum vystavenia 12.11. potom to už bude v poriadku? Zamestnávateľ trvá na okamžitom zrušení pp.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lenkak Pozri príspevok
no super, keď sa opraví dátum na pôvodnej výpovedi na dátum vystavenia 12.11. potom to už bude v poriadku? Zamestnávateľ trvá na okamžitom zrušení pp.
Lenka, zamestnávatel použil pre okamžité skončenie prac.pomeru nesprávnu formuláciu. Mal s ním ukončiť prac.pomer podľa § 68 ZP. Dôvod skončenia prac.pomeru nie je možné zo strany zamestnávatela dodatočne meniť, preto jeho pracovný pomer stále trvá, ak výpoveď napadne na súde, bude potvrdená neplatnosť výpovede. V tomto prípade má nárok aj na 10-dňovú náhradu príjmu od zamestnávatela. Pracovný pomer uplynie ukončením výpovednej doby, t.j. 31.1.2012. (dovtedy môže byť zamestnanec na PN-ke).

Od 1.1.2013 platí nový § 141a ZP (zelený text)

§ 141a
Dočasné prerušenie výkonu práce

Na začiatok

(1) Ak je zamestnanec dôvodne podozrivý zo závažného porušenia pracovnej disciplíny a jeho ďalší výkon práce by ohrozoval dôležitý záujem zamestnávateľa, môže zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov zamestnancovi dočasne, najdlhšie na jeden mesiac, prerušiť jeho výkon práce. V kolektívnej zmluve možno odchylne od prvej vety dohodnúť predĺženie doby, počas ktorej môže zamestnávateľ dočasne prerušiť výkon práce zamestnanca a možnosť zamestnávateľa dočasne prerušiť výkon práce zamestnanca aj pri menej závažnom porušení pracovnej disciplíny.

(2) Zamestnancovi patrí po dobu dočasného prerušenia výkonu práce náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Ak ide o dôvodné podozrenie zo závažného porušenia pracovnej disciplíny zamestnancovi patrí po dobu dočasného prerušenia výkonu práce náhrada mzdy najmenej v sume 60 % jeho priemerného zárobku; ak sa závažné porušenie pracovnej disciplíny nepreukázalo, zamestnancovi patrí doplatok do výšky jeho priemerného zárobku.


Ak je zamestnanec dôvodne podozrivý zo závažného porušenia pracovnej disciplíny a jeho ďalší výkon práce by ohrozoval dôležitý záujem zamestnávateľa, môže zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov zamestnancovi dočasne, najdlhšie na jeden mesiac, prerušiť jeho výkon práce. Zamestnancovi po dobu dočasného prerušenia výkonu práce patrí náhrada mzdy najmenej v sume 60 % jeho priemerného zárobku; ak sa závažné porušenie pracovnej disciplíny nepreukázalo, zamestnancovi patrí doplatok do výšky jeho priemerného zárobku.
2 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

lenkak Pozri príspevok
áno presne takto som sa čudovala, keď som zbadala papiere.
text: VÝPOVEĎ ZAMESTNÁVATEĽA PRE PORUŠENIE PRACOVNEJ DISCIPLÍNY
[§ 63 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce]
Pracovný pomer končí dňom: 12.11.2012.
Nové Zámky 06.11. 2012
asi do 12teho ešte robil. Tržbu neodovzdal dňa 02.11, zamestnávateľ nebol vo firme, až 06.11.
Lenka : zamestnávateľ má na ukončenie pracovného pomeru podľa § 68 - závažné porušenie pracov. disc. čas - dva mesiace !!! Ak teda zamestnávateľ zistil porušenie PD 2.11. tak má dva mesiace na to aby ukončil PP s týmto zamestnancom cez § 68. Ak teda ti kázal odhlásiť zamestnanca dňom 12.11.2012 kedy skončil PP - odhlásila si ho dobre. Ale zamestnávateľ mu dal výpoveď § 63 a to je problém. Lebo nedodržal výpovednú lehotu, ktorú má zo zákona dodržať. Mal dať § 68 - porušenie PD alebo teda ak sa dohodli, tak § 60 - v oboch týchto prípadoch nemusí byť výpovedná doba. Ako ti písali vyššie - ak výpoveď napadne cez právnika - súd - zrejme zamestnanec uspeje a výpoveď bude neplatná alebo musí zamestnávateľ vyplatiť náhradu za neumožnenú výpovednú dobu.

Ale v prípade, že chcel dať okamžité skončenie PP pre porušenie PD - mal dať § 68 a potom by tie dátumy sedeli : porušenie PD zistil 2.11. a okamžité skončenie PZ nastáva dňom 12.11. ako si zamestnávateľ stanovil = opakujem, má na to lehotu 2 mesiace od zistenia závažného porušenie PD.

Čo sa týka PN - správne ti pani zo SP volala ..... musíš PN potvrdiť - napísať na PN že za ten jeden deň 12.11. mu bude vyplatená náhrada za PN zo strany zamestnávateľa - lebo evidentne človek už nepracoval - bol už na PN /hoc PN aj spätne vypísaná...to je jedno/. Iba v prípade, že by ozaj pracoval - môžete na SP argumentovať, že nemohol byť ten deň už na PN - LEBO bol v práci a pracoval /tu už ani lekár nemal spätne vypisovať PN/ .
2 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
áno ďakujem, už sme to riešili, poriešili sme.
aj SP už je ok.
Všetkým ďakujem za diskusiu, zase som sa niečomu priučila.
0 0
Luboso Luboso

Luboso je offline (nepripojený) Luboso

Chcel by som sa spytat,ked je v dohode o skonceni prac.pomeru uvedene,ze pracovnik v ramci reorganizac.zmien odmietol prijat ine ponuknute miesto,moze to mat vplyv na vysku podpory?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Luboso Pozri príspevok
Chcel by som sa spytat,ked je v dohode o skonceni prac.pomeru uvedene,ze pracovnik v ramci reorganizac.zmien odmietol prijat ine ponuknute miesto,moze to mat vplyv na vysku podpory?
nie, nemá to vplyv na podporu
0 0
Luboso Luboso

Luboso je offline (nepripojený) Luboso

Dakujem.
0 0
madres madres

madres je offline (nepripojený) madres

Zdravim!!
Nie je mi jasne ci je vyhodnejsie po skonceni PP ist najskor na PNku alebo sa ist radsej zaevidovat na urad prace?? Ja som to konkretne spravil tak ze PP skoncil dohodou bez vypovednej doby 30.11.2012 a od 30.11.2012 som aj na PN ktora bude pravdepodobne dlhodobejsia. Nasledne po jej skonceni chcem ist na Urad prace a potom poziadat o davku v nezamestnanosti. Na zaciatku tejto temy som vsak cital ze je lepsie ist najprv sa zaevidovat az potom na PN, chcem sa spytat preco je to tak vyhodnejsie??
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

madres Pozri príspevok
Zdravim!!
Nie je mi jasne ci je vyhodnejsie po skonceni PP ist najskor na PNku alebo sa ist radsej zaevidovat na urad prace?? Ja som to konkretne spravil tak ze PP skoncil dohodou bez vypovednej doby 30.11.2012 a od 30.11.2012 som aj na PN ktora bude pravdepodobne dlhodobejsia. Nasledne po jej skonceni chcem ist na Urad prace a potom poziadat o davku v nezamestnanosti. Na zaciatku tejto temy som vsak cital ze je lepsie ist najprv sa zaevidovat az potom na PN, chcem sa spytat preco je to tak vyhodnejsie??
Je to vyhodnejsie kvoli tomu, ze si musis strazit, aby si na PN nebol dlhsie ako 1 rok, lebo potom by si uz nespnal podmienku vyplacania podpory, nemal by si splnene aspon 2 roky poistenia z posl. 3 rokov.
zatial co ked za zaevidujes a potom ides na PN, narok na podporu ti vznikne teraz, prerusi sa cez PN a po PN, lubovolne dlhej, sa dovyplaca do 6 mesiacov.
A je to jednoduchsie aj co sa tyka zdravotnej poistovne, teraz musis do 8 dni nahlasit, ze is poistenocm statu na PN v ochrannej dobe a potom, ked budes na UP zasa sa odhlasit a prihlasit ako poistenec statu na UP.
Ta prva regidstracia by ti odpadla, keby si sa najskor zaevidoval na UP.
A este je dalsia moznost, ze sposob vypoctu podpory sa meni (zvycajne sa znizuje) , keby ti podporu vypocitali teraz, tak mas narok aj napriek zmene zakona, na tu vysku, ktoru ti vypocitali, aj po PN.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

madres Pozri príspevok
Zdravim!!
Nie je mi jasne ci je vyhodnejsie po skonceni PP ist najskor na PNku alebo sa ist radsej zaevidovat na urad prace?? Ja som to konkretne spravil tak ze PP skoncil dohodou bez vypovednej doby 30.11.2012 a od 30.11.2012 som aj na PN ktora bude pravdepodobne dlhodobejsia. Nasledne po jej skonceni chcem ist na Urad prace a potom poziadat o davku v nezamestnanosti. Na zaciatku tejto temy som vsak cital ze je lepsie ist najprv sa zaevidovat az potom na PN, chcem sa spytat preco je to tak vyhodnejsie??
aký si mal zárobok? bol vyšší ako 2 násobok priemernej mzdy? t.j. 1572 €?
0 0
madres madres

madres je offline (nepripojený) madres

Aha, dakujem za odpoved,
Bol som trocha v strese a rozhodol som sa pre takyto postup, teraz to trocha lutujem. Bolo by mozne tuto PNku prerusit, ist na urad prace a potom znova na PNku?
A mesacny zarobok som mal omnoho mensi ako 1572€
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

madres Pozri príspevok
Aha, dakujem za odpoved,
Bol som trocha v strese a rozhodol som sa pre takyto postup, teraz to trocha lutujem. Bolo by mozne tuto PNku prerusit, ist na urad prace a potom znova na PNku?
A mesacny zarobok som mal omnoho mensi ako 1572€
teoreticky je to možné, len či pristúpi na to aj lekár /či nejde o špekuláciu/
Túto PN-ukončiť, rýchlo sa zaevidovať na ÚP a do 7 dni vypísať novú PN-ku´-aby sa stihla ochranná lehota.
0 0
madres madres

madres je offline (nepripojený) madres

Dakujem za odpovede,
A hej, asi najjednoduchsie je staru PNku ukoncit a vypisat sa na novu, ale nie su tam nejake obmedzenia, mozem byt vlastne 2 krat na PNke v ochrannej lehote? Este by ma zaujimalo ci sa podpora v nezamestnanosti naozaj znizi, ak by som o nu poziadal az po skonceni PN, ktora by bola napr. 10 mesiacov?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

madres Pozri príspevok
Dakujem za odpovede,
A hej, asi najjednoduchsie je staru PNku ukoncit a vypisat sa na novu, ale nie su tam nejake obmedzenia, mozem byt vlastne 2 krat na PNke v ochrannej lehote? Este by ma zaujimalo ci sa podpora v nezamestnanosti naozaj znizi, ak by som o nu poziadal az po skonceni PN, ktora by bola napr. 10 mesiacov?
odpovedz na príspevok č. 72
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

madres Pozri príspevok
Moj mesacny prijem bol nizsi ako spominana suma.
byť na Tvojom mieste nedávam si ukončovať PN........
bude možno viac tej administratívy spojenej so ZP, ale inak to je v podstate jedno...
dôvod? aby sa PN nepovažovala za účelovú.......sleduje to SP dosť intenzívne.....
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Mila123 Pozri príspevok
odpovedz na príspevok č. 72
Odpovedal v #73.
Kedze mal nizsi prijem, nedotknu sa ho zmeny ohladom podpory.
Takze ak PN nebude dlhsia ako 1 rok, nema skutocne zmysel koncit PN kvoli zaevidovaniu sa na UP.

Takze madres, kludne sa liec a na UP pojdes po ukonceni PN.
2 0
Olča Olča

Olča je offline (nepripojený) Olča

zena-matka 2 detí
Dobrý deň.
Manžel k 31.12.2012 ukončí pracovný pomer z dôvodu organizačných zmien /v danej organizácii pracoval 7 rokov/.
Chcem sa spýtať, či má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak popri pracovnému pomeru vykonáva aj činnosť súdneho znalcu podľa osobitných predpisov.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Olča Pozri príspevok
Dobrý deň.
Manžel k 31.12.2012 ukončí pracovný pomer z dôvodu organizačných zmien /v danej organizácii pracoval 7 rokov/.
Chcem sa spýtať, či má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak popri pracovnému pomeru vykonáva aj činnosť súdneho znalcu podľa osobitných predpisov.
nie
0 0
Olča Olča

Olča je offline (nepripojený) Olča

zena-matka 2 detí
Nerozumiem prečo, ked odvody platil zo zamestnania aj z činnosti.
0 0
Načítať ďalšie