Zavrieť

Porady

Doplatenie rozdielu platu

Dobrý večer. Prosím o radu. Podľa nového zákona nesmie mať zamestnanec po 1.11. nižší plat, ako pred 1.11. 2009. Do "funkčného platu" sa zaratávajú aj všetky príplatky? Uvediem príklad: Funkčný plat pred 1.11. bol 500 € aj s príplatkom za triednictvo. Na polroku ale učiteľ odmietne vykonávať triednictvo, alebo nejakým iným činom o tento príplatok príde, čím sa jeho funkčný plat zníži (o tento príplatok). Ako sa potom vypočíta dorovnanie platu? Nemôže sa mu predsa dorovnávať plat do sumy, ako keby špecializovanú činnosť vykonával ďalej. Podobné je to aj s osobným príplatkom. Ak zaniknú podmienky, za ktorých bol priznaný a osobný príplatok nám starosta zruší, potom sa ako bude dorovnávať plat? Neviem, či som opísala situácie dobre. Poraďte, prosím. Ďakujem.
Usporiadat
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Fany1000 Pozri príspevok
Dobrý večer. Prosím o radu. Podľa nového zákona nesmie mať zamestnanec po 1.11. nižší plat, ako pred 1.11. 2009. Do "funkčného platu" sa zaratávajú aj všetky príplatky? Uvediem príklad: Funkčný plat pred 1.11. bol 500 € aj s príplatkom za triednictvo. Na polroku ale učiteľ odmietne vykonávať triednictvo, alebo nejakým iným činom o tento príplatok príde, čím sa jeho funkčný plat zníži (o tento príplatok). Ako sa potom vypočíta dorovnanie platu? Nemôže sa mu predsa dorovnávať plat do sumy, ako keby špecializovanú činnosť vykonával ďalej. Podobné je to aj s osobným príplatkom. Ak zaniknú podmienky, za ktorých bol priznaný a osobný príplatok nám starosta zruší, potom sa ako bude dorovnávať plat? Neviem, či som opísala situácie dobre. Poraďte, prosím. Ďakujem.
Osobný príplatok je nenároková zložka a príplatok za triednictvo je podmienený výkonom činnosti triedneho učiteľa, ak učiteľ príde o obidve tieto zložky, tak mu dorovnávaš len ten platovú tarifu + zvýšenú platovu tarifu do tej sumy ako mal pred 1.11.2009. Ale nerozmýšľaj až tak dopredu, pretože som počula nejaké šumy(zatiaľ je to v rovineJPP, ale bez vetra sa ani lístok nepohne), že od 1.1.2010 sa už dorovnávať nebude, neviem čo je na tom pravdy, uvidíme, veď nariadenie vlády ohľadom valorizácie platov od 1.1.2010 bude musieť viesť už tento mesiac.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Viete poradiť ako to bude so zaúčtovaním tohto doplatku - napr. u uč. MŠ. Akú rozpočtovú položku treba použiť? 611 tarifný plat, alebo 612 príplatky, alebo je tam ešte 616 doplatok k platu. A tiež, kde sa to bude udávať v štvrťročnom výkaze 1 - 04. Ďakujem za pomoc.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Ivča Pozri príspevok
Viete poradiť ako to bude so zaúčtovaním tohto doplatku - napr. u uč. MŠ. Akú rozpočtovú položku treba použiť? 611 tarifný plat, alebo 612 príplatky, alebo je tam ešte 616 doplatok k platu. A tiež, kde sa to bude udávať v štvrťročnom výkaze 1 - 04. Ďakujem za pomoc.
612 002 Príplatky ostatné
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ďakujem za pomoc.
0 0
Majka28 Majka28

Majka28 je offline (nepripojený) Majka28

No a ako je to keď od 1.11.2009 osobný príplatok zvýšim.
Napr. do 31.10.2009 mal TP 598
os.prípl. 7
Funkč.P. 605
Od 1.11. išiel s triedou nižšie ale s osobným vyššie
Napr. TP 545,50
os.p. 207
vyrovnanie platu bude 52,50 alebo nebude vôbec.
0 0
Lilu1 Lilu1

Lilu1 je offline (nepripojený) Lilu1

V tomto prípade ak presiahne sumu 605 eur tak nebudeš vyrovnávať plat.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Majka28 Pozri príspevok
No a ako je to keď od 1.11.2009 osobný príplatok zvýšim.
Napr. do 31.10.2009 mal TP 598
os.prípl. 7
Funkč.P. 605
Od 1.11. išiel s triedou nižšie ale s osobným vyššie
Napr. TP 545,50
os.p. 207
vyrovnanie platu bude 52,50 alebo nebude vôbec.
Plat sa dorovnáva v prípade ak funkčný plat pred 1.11.2009 je vyšší ako funkčný plat po 1.11.2009. Súčasťou funkčného platu je aj osobný príplatok.
Naposledy upravil Sabadka : 09.12.09 at 13:48
0 0
Majka28 Majka28

Majka28 je offline (nepripojený) Majka28

Tak ale v tom prípade je učiteľka riadne ukrátená a na vyšší osobný príplatok môže zabudnúť, lebo aj keď ho dostane tak je jej na nič.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Majka28 Pozri príspevok
Tak ale v tom prípade je učiteľka riadne ukrátená a na vyšší osobný príplatok môže zabudnúť, lebo aj keď ho dostane tak je jej na nič.
Asi tak ako píšeš, ale má aspoň dobrý pocit, že má vyššie osobné ako mala, hoci v reále na výplate to ani nezbadá.
0 0
Reve Reve

Reve je offline (nepripojený) Reve

a ako je to v MŠ s príplatkami za smennosť? ostávajú alebo sa rušia????
totiž vo vzorovom Oznámení o výške fčného platu som ich nenašla....
Ďakujem
renata
0 0
Fany1000 Fany1000

Fany1000 je offline (nepripojený) Fany1000

Myslím si, že tam nie je preto, lebo vzor je robený pre základné školy. Ale je to len môj názor.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Reve Pozri príspevok
a ako je to v MŠ s príplatkami za smennosť? ostávajú alebo sa rušia????
totiž vo vzorovom Oznámení o výške fčného platu som ich nenašla....
Ďakujem
renata
Príplatky za smennosť neboli rušené ani nejak mené, platia tak ako pred 1.11.2009
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ale doplatok do funkčného platu sa vykoná len v prípade, keď zníženie funkčného platu je z dôvodu zmeny zákona.
Sabadka Pozri príspevok
Plat sa dorovnáva v prípade ak funkčný plat pred 1.11.2009 je vyšší ako funkčný plat po 1.11.2009. Súčasťou funkčného platu je aj osobný príplatok.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Ivča Pozri príspevok
Ale doplatok do funkčného platu sa vykoná len v prípade, keď zníženie funkčného platu je z dôvodu zmeny zákona.
Ano samozrejme, veď o tom sme sa bavili.
0 0
JaPoPo JaPoPo

JaPoPo je offline (nepripojený) JaPoPo

K príplatkom za zmennosť v MŠ.
Sú na to dva názory.
1. Min. školstva na svojej web stránke má usmernenie k Príplatkom za zmennasť učiteľov v MŠ a v poslednej vete konštatuje, že príplatok patrí.
2. Ale Min. práce tvrdí že ak pracovník neodpracuje v druhej zmene - od 14.00 hod prevažnú časť svojho pracovného času ( viac ako plovicu),tak príplatok mu nepatrí.
Ak učiteľka MŠ nastúpi na druhú zmenu o 10,30 hod. a končí o 16,00 hod tak v druhej zmene - od 14,00 - odrobila len 2 hodiny a príplatok jej nepatrí.
Sú MŠ ktoré končia o 16,00 hod, 17,00 hod ale aj 18,00 hod. a podľa môjho názoru len tým učiteľom v MŠ patrí príplatok za 2 zmenu, ktorí odpracujú prevažnú časť svojho pracovného času v čase od 14,00 hod.
Prikláňam sa k stanovisku Min. práce.
Na viacerých seminároch sme boli upozornení, že Zákonník práce je na 1. mieste a nie vyhlášky a usmernenia a pod.
Je len škoda že nevedia nájsť spoločnú reč na túto problematiku Min. školstva a Min. práce.
Pozn.: Čo ak riaditeľ da príplatok podľa usmernenie Mín. školstva a kontrola bude konštatovať, že to boli neoprávnené príplatky.
Bude žiadať od pracovníka vrátenie príplatku, zosobnia mu to a bude musieť vyplatenú sumu vrátiť zo svojho ????
Riaditelia, riešte to ako uznáte za vhodné.
Napísal som svoj názor na túto problematiku.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
JaPoPo Pozri príspevok
K príplatkom za zmennosť v MŠ.
Sú na to dva názory.
1. Min. školstva na svojej web stránke má usmernenie k Príplatkom za zmennasť učiteľov v MŠ a v poslednej vete konštatuje, že príplatok patrí.
2. Ale Min. práce tvrdí že ak pracovník neodpracuje v druhej zmene - od 14.00 hod prevažnú časť svojho pracovného času ( viac ako plovicu),tak príplatok mu nepatrí.
Ak učiteľka MŠ nastúpi na druhú zmenu o 10,30 hod. a končí o 16,00 hod tak v druhej zmene - od 14,00 - odrobila len 2 hodiny a príplatok jej nepatrí.
Sú MŠ ktoré končia o 16,00 hod, 17,00 hod ale aj 18,00 hod. a podľa môjho názoru len tým učiteľom v MŠ patrí príplatok za 2 zmenu, ktorí odpracujú prevažnú časť svojho pracovného času v čase od 14,00 hod.
Prikláňam sa k stanovisku Min. práce.
Na viacerých seminároch sme boli upozornení, že Zákonník práce je na 1. mieste a nie vyhlášky a usmernenia a pod.
Je len škoda že nevedia nájsť spoločnú reč na túto problematiku Min. školstva a Min. práce.
Pozn.: Čo ak riaditeľ da príplatok podľa usmernenie Mín. školstva a kontrola bude konštatovať, že to boli neoprávnené príplatky.
Bude žiadať od pracovníka vrátenie príplatku, zosobnia mu to a bude musieť vyplatenú sumu vrátiť zo svojho ????
Riaditelia, riešte to ako uznáte za vhodné.
Napísal som svoj názor na túto problematiku.
Ale musíš brať do úvahy aj to, že učitelia majú pracovný čas rozvrhnutý na priamu a nepriamu činnosť a úväzok priamej činnosti v MŠ je 28 hodín. A po druhé u zamestnancov vo verejnej službe sa pri odmeňovaní postupuje podľa zákona 553/2003, ten je na l. mieste a až potom nastupujú ustanovenia ZP.
0 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

JaPoPo Pozri príspevok
K príplatkom za zmennosť v MŠ.
Na viacerých seminároch sme boli upozornení, že Zákonník práce je na 1. mieste a nie vyhlášky a usmernenia a pod.
Je len škoda že nevedia nájsť spoločnú reč na túto problematiku Min. školstva a Min. práce.
A ja som bola zase na školení, kde pracovníčka MŠSR vysvetlovala, že vyhlášky a zákony týkajúce sa kokrétnych rezortov, majú prednosť pred ostatnými. Na otázku, že kde to je napísané, som nedostala odpoveď. V prípade zmennosti MŠ sa odvolávala na vyhlášku 306/2008, podľa ktorej im príplatok patrí. Nič také z tej vyhlášky ja neviem vyčitať, takže u nás sa riadime zákonníkom práce a príplatok učiteľkám v MŠ nevyplácame.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
susann2 Pozri príspevok
A ja som bola zase na školení, kde pracovníčka MŠSR vysvetlovala, že vyhlášky a zákony týkajúce sa kokrétnych rezortov, majú prednosť pred ostatnými. Na otázku, že kde to je napísané, som nedostala odpoveď. V prípade zmennosti MŠ sa odvolávala na vyhlášku 306/2008, podľa ktorej im príplatok patrí. Nič také z tej vyhlášky ja neviem vyčitať, takže u nás sa riadime zákonníkom práce a príplatok učiteľkám v MŠ nevyplácame.
Zákon 553/2003 §13 Príplatok za zmennosť.
0 0
Fany1000 Fany1000

Fany1000 je offline (nepripojený) Fany1000

Súhlasím so Sabadkou. Veď aj pracovný poriadok pre pedagogických zamestnancov sa vypracováva na základe zákona... 553? Dobre píšem? Nemám tu podklady. Ak nie, tak sa vopred ospravedlňujem za neznalosť zákona.
0 0
emily17 emily17

emily17 je offline (nepripojený) emily17

Dobrý deň, aj ja by som sa chcela spýtať ako to bude s dorovnaním mojho platu, keď ma zamestnávateľ zle zaradil, a na ministerstve školstva mi potvrdili, že mám nárok na vyššiu triedu, t.j 10.
Môžem žiadať aj o doplatenie rozdielu platu, za ostatné mesiace?
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať