Zavrieť

Porady

materská 2010

Dostane moja manželka vyššiu materskú ?
Manželka je nepretržite zamestnaná od roku 1999. V apríli 2008 nastúpila na MD a potom na RD. Výška MD bola okolo 320 EUR/mes. čiže denný VZ okolo 19,5 EUR x 0,55 = 10,725 EUR . V apríli 2010 nastúpi na MD s druhým dieťaťom a výška MD bude vyrátana s pravdepodobného VZ, kedže je stále zamestnaná u toho istého zamestnávateľa a nemala príjem v roku 2009. Manželka má ešte nedočerpané 3 dni dovolenky za prvú MD. Ak by manželka po RD pred druhou MD nastúpila do práce a vyčerpala tie 3 dni dovolenky, rátal by sa denný VZ podla par. 54 ods. 2 pism. c) za tieto 3 dni ? Kedže priemer na dovolenku by bol 3,5 eur x 8 hod = 28 eur z toho denný VZ 28 x 0,55 = 15,4 EUR. Je to správne ?
Usporiadat
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Katy a R Pozri príspevok
no ide o to, kedy by bol nástup na MD
Ak tohto roku ... tak sa teraz môže prihlásiť z maxima.. a nechať to do nástupu na MD. Ak bz jej vznikla povinnosť platiť ako szčo od júla, tak do DNP sa jej bude počítať o to menej - ako szčo jej nárok nevznikne (iba ak by mala nejaké ukončené poistenie) .. čiže materská nebude maximálna, ale tie tri-štyri mesiace neznížia priemer až tak veľmi. A ak jej nevznikne povinnosť ako szčo - tak ešte lepšie.. vtedy bude max materská.
To samozrejme za predpokladu, že do pôrodu bude mať 270 dní postenia a do nástupu na MD 26 týždňov.

Ak by chcela mať nárok z obidvoch poistení, tak musia byť aj splnené podmienky v obidvoch poisteniach .. to v budúcom roku prichádza do úvahy (a ktovie ako to dovtedy bude)
Zabudla som uviesť, že asi do mája 2009 bola zamestnaná (cca 1 rok) takže táto doba poistenia by sa mala započítavať k dobe poistenia SZČO (samozrejme ak jej vznikne nárok platiť a ak to bude do obdobia myslím 2 rokov do nástupu na MD)
Viem, že všetko závisí od toho, kedy na MD nastúpi ... takže poradiť jej aby sa prihlásila už teraz na dobrovoľné poistenie z maximálnym VZ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ZDENIELA Pozri príspevok
Zabudla som uviesť, že asi do mája 2009 bola zamestnaná (cca 1 rok) takže táto doba poistenia by sa mala započítavať k dobe poistenia SZČO (samozrejme ak jej vznikne nárok platiť a ak to bude do obdobia myslím 2 rokov do nástupu na MD)
Viem, že všetko závisí od toho, kedy na MD nastúpi ... takže poradiť jej aby sa prihlásila už teraz na dobrovoľné poistenie z maximálnym VZ?
Ja by som sa prihlásila z minima, tri mesiace.
Potom by som zrušila. A znova sa prihlásila z minima 2 mesiace.
Zrušila by som, už by som platila povinne odvody z SZČO a pripoistila sa na DNP z rozdielu max - VZ zo SZCO.
Tým pádom jedno ukončené DNP z minima sa priráta k povinnému , druhé ukončené DNP sa priráta k dalšiemu DNP. A môže otehotnieť aj skôr ako po júly 2010.
0 0
ifa ifa

ifa je offline (nepripojený) ifa

Ahojte poradaci,

vedeli by ste mi poradit ohladom prispevku rodicovi? Zaujala ma moznost zrusit zivnost a nasledne zalozit novu.

Som SZČO mám živnosť,momentálne nepodnikám len dostávam odmeny za prácu ktorú som vykonávala v rokoch predchádzajúcich.Na SP som podpísala čestné vyhlásenie,že nepodnikám a tak neplatím ani odvody.
.

Nárok na zvýšený RP teda nemám,aj keď som bola nemocensky poistená viac ako 270 dní,ale mám stále živnosť.
Teraz poberám rodičovský príspevok,mám ročné dieťa.
.

Myslíte,že mám nárok na príspevok rodičovi ak opäť začnem pracovať na živnosť? (zrusenie a nasledne zalozenie novej )Budem si musieť platiť odvody do SP a ZP?
.

Ak by som mala nárok na príspevok rodičovi,tak by to bolo 25% zo sumy 164,22eur x 24 mesiacov = 985,32eur ?
.

Ostatných 24 mesiacov do dovŕšení 3 rokov dieťaťa by som dostávala príspevok na starostlivosť o dieťa je 41,06 € mesačne ?
.

Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ZDENIELA Pozri príspevok
Zabudla som uviesť, že asi do mája 2009 bola zamestnaná (cca 1 rok) takže táto doba poistenia by sa mala započítavať k dobe poistenia SZČO (samozrejme ak jej vznikne nárok platiť a ak to bude do obdobia myslím 2 rokov do nástupu na MD)
Viem, že všetko závisí od toho, kedy na MD nastúpi ... takže poradiť jej aby sa prihlásila už teraz na dobrovoľné poistenie z maximálnym VZ?
Ak plánuje materskú čo najskôr ..
a od júla bude určite povinne platiť ako szčo a mala zamestnanie do mája - tak sa teraz môže prihlásiť z rozdielu .. ak aj otehotnie o mesiac - nárok na materskú bude z obidvoch poistení a materská bude maximálna.
Aj na prípadnú PNku by mala hneď nárok (aj keď len z jedného poistenia)
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Ďakujem za odpoveď v príspevku vyššie ...
No ešte k tomuto prípadu, podľa predbežných výpočtov jej nebude plynúť povinnosť platiť si odvody ako SZČO (nedosiahne taký príjem), no zrejme si začne odovody ako SZČO platiť dobrovoľne (vybrala totiž na ne dotáciu z UPSVaR)
I tak platí horeuvedené? Prihlásiť sa teraz ako dobrovoľný platca nemocenského z rozdielu maxima a minima a od júla k tomu pridať odvody ako SZČO, aj keď i tie budú teoreticky dobrovoľné?

ďakujem za trpezlivosť
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ZDENIELA Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď v príspevku vyššie ...
No ešte k tomuto prípadu, podľa predbežných výpočtov jej nebude plynúť povinnosť platiť si odvody ako SZČO (nedosiahne taký príjem), no zrejme si začne odovody ako SZČO platiť dobrovoľne (vybrala totiž na ne dotáciu z UPSVaR)
I tak platí horeuvedené? Prihlásiť sa teraz ako dobrovoľný platca nemocenského z rozdielu maxima a minima a od júla k tomu pridať odvody ako SZČO, aj keď i tie budú teoreticky dobrovoľné?

ďakujem za trpezlivosť
.. ale veď odvody platí buď ako povinne poistená szčo, alebo ako DPO .. iné neexistuje..
takto je to ešte lepšie ... mohla by mať max materskú, ak by už aj teraz bola tehotná - keďže je tam to zamestnanie
Čiže prihlásiť sa z maxima! .. tak, aby splnila 26 týždňov .. nemusí sa až tak veľmi ponáhľať, ak nie je tehotná (ale zase nie veľmi dlho otáľať )
0 0
jac jac

jac je offline (nepripojený) jac

ahojte som tu prvýkrát a neviem či píšem do správneho okna dúfam že áno. Môžte mi prosím poradiť ak manželka je zamestnaná ako učka 5rokov má plat v hrubom cca 740 Eur. Je DNP poistená od 1.6.2009 platí zo sumy 330 Eur. Termín pôrodu je cca 14.4.2010. Je možne zvýšit ešte nejakým spôsobom materskú? Napr. zvýšiť sumu v DNP
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

jac Pozri príspevok
ahojte som tu prvýkrát a neviem či píšem do správneho okna dúfam že áno. Môžte mi prosím poradiť ak manželka je zamestnaná ako učka 5rokov má plat v hrubom cca 740 Eur. Je DNP poistená od 1.6.2009 platí zo sumy 330 Eur. Termín pôrodu je cca 14.4.2010. Je možne zvýšit ešte nejakým spôsobom materskú? Napr. zvýšiť sumu v DNP
A čo chceš zvyšovať? Zo zamestnania má VZ 740 eur, z DNP 330 eur .. teda spolu 1070 eur, a maximálna materská sa ráta z 1084,55 € Bude mať takmer maximálnu materskú. A VZ sa jej bude brať rok 2009, takže ak dostala v decembri nejaké odmeny, tak sa jej to zaráta a určite dostatočne navýši.

Ja by som nerobila nič.
0 0
jac jac

jac je offline (nepripojený) jac

No len či sa uisťujem či nejestvuje nejaká medzera v zákonoch a je spôsob ako dostať zo SP viac ako teoretické maximum . No vďaka aj za túto odpoveď Zdeni.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

jac Pozri príspevok
No len či sa uisťujem či nejestvuje nejaká medzera v zákonoch a je spôsob ako dostať zo SP viac ako teoretické maximum . No vďaka aj za túto odpoveď Zdeni.
NO vieš kedže nieste daleko od toho teoretického maxima, tak by som moc nešpekulovala. Lebo sa môže stať, že bude ešte menej.

No teoreticky ako by mng. zrušila DNP a niekto by ju zamestnal na pár dní z rozdielu VZ 1084,55 - 740 = 344,55 € tak vtedy by teoreticky mohla dostať maximum .
Nemyslím, si ale však že by sa oplatilo toľko papierovať pre VZ o 15 eur vyšší ako má teraz. A dávky o 8 eur mesačne vyššej. Naozaj je skoro na maxime tvoja mng.
0 0
jac jac

jac je offline (nepripojený) jac

No tak teraz som spokojný už viac do toho vŕtať nebudem ďakujem za odpoveď Xanti
0 0
bobekoad bobekoad

bobekoad je offline (nepripojený) bobekoad

Pisem správne? Priateľka má nástup na materskú 7.2.2010, je zamestnaná, avšak v súčasnosti je na PN. Spĺňa nárok na materskú. Chcem sa však opýtať, v prípade ak vypovedá pracovnú zmluvu k 31.1.2010, následne sa zahlási na ÚP ako nezamestnaná a 3.2.2010 uzatvorí novú pracovnú zmluvu so mzdou napr. 2000EUR /dovtedy 500EUR/ zmení sa výška materského, resp. zvýši sa. Pýtam sa len z dôvodu, že tu taká možnosť existuje? Poradíte mi čo by bolo najrozumnejšie? Ďakujem
0 0
zuzanka282 zuzanka282

zuzanka282 je offline (nepripojený) zuzanka282

Dobry den, chcem sa len uistit, lebo som pocula uz rozne verzie. Od 1.2. mam yivnost, brala som prispevok z uradu prace, takze by som je dva roky nemala zrusit. Termin porodu mam 15.6.2010. Ak sa pred nastupom na matersku zamestnam s max. VZ a zaroven si ponecham zivnost, vznikne mi narok na materske? (podmienku 270 dni splnam).
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zuzanka282 Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa len uistit, lebo som pocula uz rozne verzie. Od 1.2. mam yivnost, brala som prispevok z uradu prace, takze by som je dva roky nemala zrusit. Termin porodu mam 15.6.2010. Ak sa pred nastupom na matersku zamestnam s max. VZ a zaroven si ponecham zivnost, vznikne mi narok na materske? (podmienku 270 dni splnam).
Nárok na materské ti vznikne splnením podmienky 270 dní.
No nepomôže Ti zamestnať sa pred nástupom na materskú ak si ponecháš živnosť. Musí byť ukončené poistenie, ku ktorému sa priráta max. VZ zo zamestnania aby si mala nárok na maximálnu materskú.

Čiže máš dve možnosti.
1.) zrušiť živnosť zamestnať sa s max VZ ... výsledok maximálna materská
2.) necháš si živnosť................................ výsledok minimálna materská

add 1) vraciaš pomernú časť príspevku UP
add 2) no a živnosť si budeš môcť nechať až do začatia rodičovskej dovolenky.

Treba prerátať čo je pre teba finančne výhodnejšie a podľa toho sa zariadiť.
Naposledy upravil Xanti : 30.01.10 at 10:41
0 0
zuzanka282 zuzanka282

zuzanka282 je offline (nepripojený) zuzanka282

Dakujem Xanti, tak to ma nepotesilo. Este sa chcem spytat, ake poistenie ma byt ukoncene? Ja si nemocenske platit nebudem, kedze prvy rok mi nevznika povinnost, takze v tomto roku pokial sa zamestnam, nebudem mat okrem toho ziadne ine nemocenske poistenie.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zuzanka282 Pozri príspevok
Dakujem Xanti, tak to ma nepotesilo. Este sa chcem spytat, ake poistenie ma byt ukoncene? Ja si nemocenske platit nebudem, kedze prvy rok mi nevznika povinnost, takze v tomto roku pokial sa zamestnam, nebudem mat okrem toho ziadne ine nemocenske poistenie.
Tak počkaj neplatíš si odvody do SP? Teraz? To od 1.2. myslíš ako od pondelka máš živnosť?

No teraz prehodnocujem svoju odpoved lebo tvoje informácie sú čiastočné.

Ak si brala príspevok teraz vo februári, a máš ukončené nejaké poistenie. Tak ak sa zamestnáš pred nástupom na materskú z max. VZ tak dostaneš maximálne materské.
Ale nebudeš mať nárok na rodičovský príspevok, pokiaľ si živnosť necháš. Ak ju zrušíť tak budeš vracať skoro polovicu príspevku.

Napíš presnejšie čo sa ťa týka.
0 0
zuzanka282 zuzanka282

zuzanka282 je offline (nepripojený) zuzanka282

Presne tak Xanti, prepac, nenapisala som rok. Dnes som este akoze nezamestnana, od 1.2.2010 nadobuda ucinnost zivnost na ktoru beriem prispevok z uradu prace (3900,- EUR, celkom pekne:-)). Takze si budem platit iba Zdravotku, socialku nie. Do maja 2009 som bola tri roky zamestnana, takze preto splnam podmienku 270 dni, aspon dufam.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zuzanka,
napíš dátum od kedy máš živnosť.
Napíš prehľad poistení ( teda trvalý pracovný pomer, alebo ako SZCO ked si platila odvody do SP, a tiež či si mala nejaké DNP ) od 6/2008 do súčastnosti.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zuzanka282 Pozri príspevok
Presne tak Xanti, prepac, nenapisala som rok. Dnes som este akoze nezamestnana, od 1.2.2010 nadobuda ucinnost zivnost na ktoru beriem prispevok z uradu prace (3900,- EUR, celkom pekne:-)). Takze si budem platit iba Zdravotku, socialku nie. Do maja 2009 som bola tri roky zamestnana, takze preto splnam podmienku 270 dni, aspon dufam.
Tú podmienku splnaš 270 dní, na max. materskú sa ti naozaj stačí zamestnať súbežne so živnosťou z max. VZ.

No a živnosť môžeš mať otvorenú počas poberania materského príspevku, ale ak chceš potom poberať zvýšený rodičovský príspevok, tak musíš zrušiť živnosť a tým pádom budeš UP vraciať alikvotnu čiatku z dotácie tj. trošku viac ako polovicu.

Btw. ak by si nenašla zamestnanie s max. VZ, tak si tesne pred nástupom na materskú založ aspon DNP aby si mala aspon minimálnu materskú.
0 0
zuzanka282 zuzanka282

zuzanka282 je offline (nepripojený) zuzanka282

Dakujem velmi pekne Xanti, naozaj si ma potesila, mala som to takto zistene, preto som do toho prispevku isla, ale dnes sa mi dostal matuci clanok :-) este raz vdaka. Po materskej sa rozhodnem co a ako :-)
0 0
Načítať ďalšie