Zavrieť

Porady

materská 2010

Dostane moja manželka vyššiu materskú ?
Manželka je nepretržite zamestnaná od roku 1999. V apríli 2008 nastúpila na MD a potom na RD. Výška MD bola okolo 320 EUR/mes. čiže denný VZ okolo 19,5 EUR x 0,55 = 10,725 EUR . V apríli 2010 nastúpi na MD s druhým dieťaťom a výška MD bude vyrátana s pravdepodobného VZ, kedže je stále zamestnaná u toho istého zamestnávateľa a nemala príjem v roku 2009. Manželka má ešte nedočerpané 3 dni dovolenky za prvú MD. Ak by manželka po RD pred druhou MD nastúpila do práce a vyčerpala tie 3 dni dovolenky, rátal by sa denný VZ podla par. 54 ods. 2 pism. c) za tieto 3 dni ? Kedže priemer na dovolenku by bol 3,5 eur x 8 hod = 28 eur z toho denný VZ 28 x 0,55 = 15,4 EUR. Je to správne ?
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mima101 Pozri príspevok
ešte keď som bola na sociálke tak som sa pýtala a povedala, že to mi dopočítajú rozdiel a je to. no super...... a môžem ešte otázku. aké obdobie mi vlastne teraz budú brať za rozhodujúce?
Rok 2009 bude rozhodujúcim obdobím. Teda priemer zo zamestnania.
Dopočítali by to v tom prípade ak by si splňala podmienku 270 dní DNP, ak si im spomenula že si tehotná tak ťa pekne zaviedli. A ak si im nepovedala, že si už tehotná tak nemali ti ako vedieť povedať , že to už nestíhaš.
0 0
mima101 mima101

mima101 je offline (nepripojený) mima101

Tak ešte raz, a toto ako teda mám pochopiť.

Poznámka: Preto je napríklad dôležité pri otehotnení prihlásiť sa na DNP najneskôr v 8.-mom týdžni tehotenstva, aby pri nástupe na materskú v 34.-tom týždni bola dodržaná lehota trvania DNP najmenej 26 týždňov - samozrejme toto má zmysel vtedy, ak pred aktuálnym DNP mala budúca mamička nejaké iné nemocenské poistenie tak, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní.

Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mima101 Pozri príspevok
Tak ešte raz, a toto ako teda mám pochopiť.

Poznámka: Preto je napríklad dôležité pri otehotnení prihlásiť sa na DNP najneskôr v 8.-mom týdžni tehotenstva, aby pri nástupe na materskú v 34.-tom týždni bola dodržaná lehota trvania DNP najmenej 26 týždňov - samozrejme toto má zmysel vtedy, ak pred aktuálnym DNP mala budúca mamička nejaké iné nemocenské poistenie tak, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní.

Ďakujem.
No keby si mala ukončené poistenie. Keby si pred rokom bola menila robotu, tak dostaneš aj z DNP materskú. Ale ty pracuješ u svojho zamestnávateľa viac ako 2 roky. Teda nemáš žiadne ukončené poistenie a preto sa ti tých 27 týždnov platenia DNP nemá k čomu prirátať aby bola splnená podmienka 270 dní.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mima101
ja viem, že sa snažíš získať čo najviac. Škoda, že si nenapísala na poradu pred pol rokom ked si sa poistila. Boli by sme Ti to vysvetlili, a nemusela si zbytočne platiť.

Akurát ak budeš platiť aj počas rodičovského príspevku DNP a nezmenia zákony tak to využiješ na čerpanie OCR poprípade PN.
0 0
ifa ifa

ifa je offline (nepripojený) ifa

Ahojte poradaci,

mohli by ste mi poradit ohladom SZCO a DNP?

Ak idem z MD do MD staci mi,aby som sa prihlasila na DNP najneskor do 8tt na rozdiel sumy VZ ? Platila by som si ho min. 26 tyzdnov.

Co sa povazuje za ukoncene nemocenske poistenie u SZCO?
Pred nastupom na MD som si platila povinne NP viac ako 10 rokov.No nerozumiem co je ukoncenie NP? Nastup na MD?


Ak by som si DNP platila menej ako 26 tyzdnov,tak by bola materska len s min. mzdy teda zo sumy 295,50€ ?

Dakujem pekne za odpoved.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ifa Pozri príspevok
Ahojte poradaci,

mohli by ste mi poradit ohladom SZCO a DNP?

Ak idem z MD do MD staci mi,aby som sa prihlasila na DNP najneskor do 8tt na rozdiel sumy VZ ?Mám taký pocit, že to nestačí lebo budeš mať reťazový pôrod a tým aj materskú dovolenku zo živnosti myslím.
Platila by som si ho min. 26 tyzdnov. Asi stačiť nebude, lebo nie je ukončené poistenie, napíš kedy si nastúpila na materskú dovolenku dátum.

Co sa povazuje za ukoncene nemocenske poistenie u SZCO? Ukončené poistenie pri SZČO je dňom odhlášky, čo tuším nástupom na materskú si sa nemusela odhlásiť.
Pred nastupom na MD som si platila povinne NP viac ako 10 rokov.No nerozumiem co je ukoncenie NP? Nastup na MD? To si neukončila poistenie, to si len prerušila jeho platenie, nakoľko si na MD teraz.


Ak by som si DNP platila menej ako 26 tyzdnov,tak by bola materska len s min. mzdy teda zo sumy 295,50€ ? Nie, bola by zo sumy 319,58 € lebo VZ a rozhodujúcim obdobím by bol rok 2010 a teda posledné poistenie.

Dakujem pekne za odpoved.
v texte môj názor.
0 0
ifa ifa

ifa je offline (nepripojený) ifa

Dakujem za odpoved Xanti....

narok na materske mi vznikol od 20.11.2008 nasledne rodicovsky prispevok poberam od 1.6.2009 vo vyske 164€,zivnost som nemusela prerusit,nakolko moje rozhodujuce obdobie bolo v roku 2008 kedy som rodila.

Matersku som mala minimalnu,preto uvazujem ake mam teraz moznosti zvysit druhu matersku.Som v 6tt tak mam max. 2 tyzdne casu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ifa Pozri príspevok
Dakujem za odpoved Xanti....

narok na materske mi vznikol od 20.11.2008 nasledne rodicovsky prispevok poberam od 1.6.2009 vo vyske 164€,zivnost som nemusela prerusit,nakolko moje rozhodujuce obdobie bolo v roku 2008 kedy som rodila.

Matersku som mala minimalnu,preto uvazujem ake mam teraz moznosti zvysit druhu matersku.Som v 6tt tak mam max. 2 tyzdne casu.
Hm... osobne mám pocit, že ešte čosi sa dá urobiť, ale to by si musela zrušiť živnosť. Aby si mala ukončené poistenie a ak si založíš DNP z maxima tak 26 týždnov budeš platiť, a toto sa Ti priráta k ukončenému poisteniu a tým pádom by si mala nárok na max. materskú.

Dúfam, že aj iné babenky potvrdia túto moju dumku.
0 0
ifa ifa

ifa je offline (nepripojený) ifa

Xanti Pozri príspevok
Hm... osobne mám pocit, že ešte čosi sa dá urobiť, ale to by si musela zrušiť živnosť. Aby si mala ukončené poistenie a ak si založíš DNP z maxima tak 26 týždnov budeš platiť, a toto sa Ti priráta k ukončenému poisteniu a tým pádom by si mala nárok na max. materskú.

Dúfam, že aj iné babenky potvrdia túto moju dumku.
Xanti,tvoja "dumka" ma potesila

Este si to preverujem.Ale neviem ci nebudem mat problem aj ked zrusim,resp. prerusim zivnost nakolko stale mam prijem,aj ked teraz nepracujem.Mam odmeny za pracu vykonanu v minulych rokoch.Prave pre tento prijem,nemam ani zvyseny RP.(Aj ked som dostala na UPSaRe neistu odpoved,ze casom by mi mohli prist na ten prijem,tak som radsej hned suhlasila s RP 164€ bez zvysovania na 256€)

Druha moznost by bola zamestnat sa pred nastupom na MD a zrusit zivnost....
nevies kolko by som musela byt takto zamestnana? Stacilo by cca mesiac pred nastupom na MD? Potom by som nastupila na MD a co zivnost? Mohla by som ju obnovit pocas MD?

Asi som dost komplikovany pripad
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ifa Pozri príspevok
Xanti,tvoja "dumka" ma potesila

Este si to preverujem.Ale neviem ci nebudem mat problem aj ked zrusim,resp. prerusim zivnost nakolko stale mam prijem,aj ked teraz nepracujem.Mam odmeny za pracu vykonanu v minulych rokoch.Prave pre tento prijem,nemam ani zvyseny RP.(Aj ked som dostala na UPSaRe neistu odpoved,ze casom by mi mohli prist na ten prijem,tak som radsej hned suhlasila s RP 164€ bez zvysovania na 256€)

Druha moznost by bola zamestnat sa pred nastupom na MD a zrusit zivnost....
nevies kolko by som musela byt takto zamestnana? Stacilo by cca mesiac pred nastupom na MD? Potom by som nastupila na MD a co zivnost? Mohla by som ju obnovit pocas MD?

Asi som dost komplikovany pripad
Ono ja by som si asi dobrovolne platila tie odvody počas tých 26 týždňov, lebo tebe ide aj o počet dní poistenia.

A čo sa týka živnosti, tak vieš ju zrušiť .. dať odhlášku kvôli zrušeniu na SP. A o pár dní vieš kludne si spraviť novú živnosť, takže toto by si takto zriešiť mohla.

S tým zamestnaním, bolo by to časovo na dlhé lakte. Osobný názor.
Počkaj aj na vyjadrenie druhých
0 0
ifa ifa

ifa je offline (nepripojený) ifa

Xanti Pozri príspevok
Ono ja by som si asi dobrovolne platila tie odvody počas tých 26 týždňov, lebo tebe ide aj o počet dní poistenia.

A čo sa týka živnosti, tak vieš ju zrušiť .. dať odhlášku kvôli zrušeniu na SP. A o pár dní vieš kludne si spraviť novú živnosť, takže toto by si takto zriešiť mohla.

S tým zamestnaním, bolo by to časovo na dlhé lakte. Osobný názor.
Počkaj aj na vyjadrenie druhých
Tak nikto iny neporadi?

Co som si zistovala tak asi by mi tych 26 tyzdnov nestacilo,lebo by som nesplnala ochrannu lehotu....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

No v prvom rade si zisti, ako by to bolo s tými odmenami, keď zrušíš živnosť.
... lebo v tvojom prípade už len nové poistenie (a staré skončiť)pomôže k vyššej materskej (mala si skôr myslieť na DNP ak si chcela mať z dvoch poistení)

No len sa obávam, že ak dostávaš nejaké provízie, alebo čo, tak zrušením živnosti o ne prídeš a budeš potom musieť splniť podmienky nanovo .... no prever to - lebo neviem o aké odmeny sa jedná
A potom si prepočítaj, čo sa ti oplatí viac

Ak o tie odmeny zrušením živnosti neprídeš ... tak je to fajn. prihlás sa rýchlo na DNP

... a ešte otázka ... platíš teraz NP?
0 0
ifa ifa

ifa je offline (nepripojený) ifa

Katy a R Pozri príspevok
No v prvom rade si zisti, ako by to bolo s tými odmenami, keď zrušíš živnosť.
... lebo v tvojom prípade už len nové poistenie (a staré skončiť)pomôže k vyššej materskej (mala si skôr myslieť na DNP ak si chcela mať z dvoch poistení)

No len sa obávam, že ak dostávaš nejaké provízie, alebo čo, tak zrušením živnosti o ne prídeš a budeš potom musieť splniť podmienky nanovo .... no prever to - lebo neviem o aké odmeny sa jedná
A potom si prepočítaj, čo sa ti oplatí viac

Ak o tie odmeny zrušením živnosti neprídeš ... tak je to fajn. prihlás sa rýchlo na DNP


... a ešte otázka ... platíš teraz NP?
Odmeny resp. provizie by som dostavala nadalej,aj po zruseni zivnosti.

Takze ak sa prihlasim do 8tt na DNP tak do 8tt musim stihnut aj zrusit zivnost?

A co ta ochranna lehota? Neviem presne ale je tam nejaka ochranna lehota 6 mesiacov pri zaniku NP....

teraz som na rodicovskom prispevku,odvody si teraz neplatim,pojdem z MD do MD...


dakujem za odpoved
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ifa Pozri príspevok
Odmeny resp. provizie by som dostavala nadalej,aj po zruseni zivnosti.

Takze ak sa prihlasim do 8tt na DNP tak do 8tt musim stihnut aj zrusit zivnost?

A co ta ochranna lehota? Neviem presne ale je tam nejaka ochranna lehota 6 mesiacov pri zaniku NP....

teraz som na rodicovskom prispevku,odvody si teraz neplatim,pojdem z MD do MD...


dakujem za odpoved
.. neviem akú ochrannú lehotu myslíš .. ty predsa nechceš ísť na materskú v ochrannej lehote..
Ale dôležité je, aby si bola stále nemocensky poistená ako szčo .. neodhlasovala si sa náhodou, (len pre istotu sa pýtam)
Ak sa prihlásiš teraz z maxima ako DNPO ... tak materská sa ti bude počítať len z tohto poistenia - preto musíš mať do nástupu na MD 26 týždňov a zároveň aj podmienku 270 dní za posledné dva roky - do pôrodu(tam sa počíta aj iné ukončené poistenie). Živnosť potom treba ukončiť hocikedy -ale skôr, ako nastúpiš na MD .. aj sa samozrejme odhlásiť z povinného poistenia SZČO
Naposledy upravil Katy a R : 10.04.10 at 11:42
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Dobry vecer, mam otazku tak trochu z druhej strany :
Kamaratke chcem pomoct, aby mohla dosiahnut max VZ a tym padom max. materske. V nasej sro ju vieme zamestnat na par dni pred nastupom na matersku dovolenku s platom 1084.55 EUR.

Mam par otazok :
1. Je lepsie tu sumu zaokruhlit napr na 1090, aby to nebolo podozrive na SP, alebo sa tym nemusime trapit ?
2. Co to pre nas ako sro do buducnosti znamena, my ju budeme pocas materskej dovolenky stale viest ako zamestnanca alebo ju mozme prepustit po par tyzdnoch ?
3. Znamena to pre nas nejake dalsie naklady okrem tych par dni, kedy ju zamestname a odvedieme za nu vsetky odvody co treba ?

Srdecna vdaka za nazory/rady
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mamina h. Pozri príspevok
Dobry vecer, mam otazku tak trochu z druhej strany :
Kamaratke chcem pomoct, aby mohla dosiahnut max VZ a tym padom max. materske. V nasej sro ju vieme zamestnat na par dni pred nastupom na matersku dovolenku s platom 1084.55 EUR.

Mam par otazok :
1. Je lepsie tu sumu zaokruhlit napr na 1090, aby to nebolo podozrive na SP, alebo sa tym nemusime trapit ?
2. Co to pre nas ako sro do buducnosti znamena, my ju budeme pocas materskej dovolenky stale viest ako zamestnanca alebo ju mozme prepustit po par tyzdnoch ?
3. Znamena to pre nas nejake dalsie naklady okrem tych par dni, kedy ju zamestname a odvedieme za nu vsetky odvody co treba ?

Srdecna vdaka za nazory/rady
Ak ju zamestnáte tak, aby do toho nepadol víkend... tak úplne stačí mesačný plat 800 evri
Ale! Treba mať všetko v poriadku!
Môžte ju viesť počas MD ako zamestnankyňu, nič neplatíte .. len papierovačky..
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Katy a R Pozri príspevok
Ak ju zamestnáte tak, aby do toho nepadol víkend... tak úplne stačí mesačný plat 800 evri
Ale! Treba mať všetko v poriadku!
Môžte ju viesť počas MD ako zamestnankyňu, nič neplatíte .. len papierovačky..
Velmi pekne dakujem.
1. Teoreticky ju mozme po 2 mesiacoch prepustit ?
2. Co myslis tym ALE! TREBA MAT VSETKO V PORIADKU!
3. Citala som, ze v pripade ak zamestnanec skoncil pomer a okamzite zacal dalsi u toho isteho zamestnavatela s vysokym VZ, tak boli pripady, kedy prisla kontrola zo SP, v nasom pripade hrozi tiez nieco take ? Pokial mame nase uctovnictvo atd v poriadku, predsa to nie je protizakonne, alebo je tam nejaky problem ?!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

[QUOTE=mamina h.;1368654]Velmi pekne dakujem.
1. Teoreticky ju mozme po 2 mesiacoch prepustit ?Prepustiť ju môžete v skúšobnej dobe, alebo uzatvorte pracovný pomer na dobu určitú. Dohodnutým dňom pracovný pomer končí
2. Co myslis tym ALE! TREBA MAT VSETKO V PORIADKU!
3. Citala som, ze v pripade ak zamestnanec skoncil pomer a okamzite zacal dalsi u toho isteho zamestnavatela s vysokym VZ, tak boli pripady, kedy prisla kontrola zo SP, v nasom pripade hrozi tiez nieco take ? Pokial mame nase uctovnictvo atd v poriadku, predsa to nie je protizakonne, alebo je tam nejaky problem ?!SP to asi zaujímať nebude. Skôr možno inšpekciu práce, ak na rovnakej funkcii pracuje pracovník s podstatne nižším platom. Ak nový prac. pomer trvá len niekoľko dní, "navýšenie" je lepšie riešiť formou nejakej mimoriadnej odmeny, ako vysokým tarifným platom [/QUOTE]
odpovede v texte
1 0
ifa ifa

ifa je offline (nepripojený) ifa

Katy a R Pozri príspevok
.. neviem akú ochrannú lehotu myslíš .. ty predsa nechceš ísť na materskú v ochrannej lehote..
Ale dôležité je, aby si bola stále nemocensky poistená ako szčo .. neodhlasovala si sa náhodou, (len pre istotu sa pýtam)
Ak sa prihlásiš teraz z maxima ako DNPO ... tak materská sa ti bude počítať len z tohto poistenia - preto musíš mať do nástupu na MD 26 týždňov a zároveň aj podmienku 270 dní za posledné dva roky - do pôrodu(tam sa počíta aj iné ukončené poistenie). Živnosť potom treba ukončiť hocikedy -ale skôr, ako nastúpiš na MD .. aj sa samozrejme odhlásiť z povinného poistenia SZČO
Myslela som tuto ochrannu lehotu,
§ 32
Ochranná lehota
(3) Ochranná lehota nevzniká pri zániku nemocenského poistenia z dôvodu jeho prerušenia podľa § 26.

§ 26

(4) Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie od 11. dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti a v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu, 45b) ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.

Ako si mam vysvetlit tuto ochrannu lehotu? Mam pocit ze DNPO je pre mna bezpredmetne.....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ifa Pozri príspevok
Myslela som tuto ochrannu lehotu,
§ 32
Ochranná lehota
(3) Ochranná lehota nevzniká pri zániku nemocenského poistenia z dôvodu jeho prerušenia podľa § 26.

§ 26

(4) Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie od 11. dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti a v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu, 45b) ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.

Ako si mam vysvetlit tuto ochrannu lehotu? Mam pocit ze DNPO je pre mna bezpredmetne.....
pozri tu ... § 49 a ..http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2009-a.html#48

.. ak nevykonávaš činnosť ... tak by si mala nárok ako szčo ... ale ty si chcela vyššiu materskú, peto ti xanti poradila zrušiť živnosť a získať materskú ako DPO.
jedine tak môžeš mať max materskú.. .. a pozor, veľa času už nemáš

No a ešte ... si písala, že vlastne kôli tomu, že berieš tie odmeny .. nepoberáš ani vyšší RP .. asi ťa berú, že vykonávaš činnosť a neviem, neviem, či nebudeš musieť doplatiť aj poistné .. možno sa ešte ktomu niekto vyjadrí
1 0
Načítať ďalšie