Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Ešte ma napadla jedna vec, keď sa zaeviduje na ÚP v decembri, bude posudzovaná podľa tohto zákona, i keď má úrad 60 dní na vybavenie žiadosti?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Kedy má dieťa 3 roky ? V decembri ? Tak dovtedy nech je poberateľkou RP a až potom sa nahlásiť na úrad práce. Keď sa zaregistruje v decembri stále bude posudzovaná podľa teraz platného zákona (aj keď rozhodnutie dostane na bud. rok)
2 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Andyke Pozri príspevok
Kedy má dieťa 3 roky ? V decembri ? Tak dovtedy nech je poberateľkou RP a až potom sa nahlásiť na úrad práce. Keď sa zaregistruje v decembri stále bude posudzovaná podľa teraz platného zákona (aj keď rozhodnutie dostane na bud. rok)
Áno, v decembri. Ďakujem veľmi pekne!
Ešte zostatok dovolenky 10 dní - môže zamestnávateľ preplatiť v decembri, nebude mať vplyv na dávky v nezam., keď ukončí prac. pomer 30.11.?
Naposledy upravil saskia26 : 05.10.10 at 19:17 Dôvod: doplnenie
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

Ako prosim poradit v takomto pripade? Moja znama bola na dvoch materskych po sebe, ale islo len o poberanie RP, lebo predtym bola nezamestnana. Po ukonceni prvej materskej r.2006 bola nejaky cas PN a ked sa uz konecne mala zamestnat otehotnela znovu a preto ju uz do prace nevzali. Tak si cele druhe tehotenstvo odzila bez akejkolvek financnej podory (manzel bol zamestnany, ale zarabal prilis malo). Teraz 03.10.2010 jej skoncilo poberanie RP aj na druhe dieta. Pracu si zatial nenasla, lebo byva v dost zaostalom regione. Samozrejme poistenie v nezamestnanosti si neplatila. Teraz sa bola zaevidovat na UP, povedali jej ze jej nepatri nic. Nejaka nemila pani na soc. oddeleni jej povedala, ze jej nepatri ani davka v hmotnej nudzi, aj ked jej manzel pobera minimalnu mzdu. Vlastny byt nemaju, byvaju s rodicmi, starobnymi dochodcami v rodinnom dome, a vraj aj preto jej ziadna davka v hmotnej nudzi nepatri. Je toto mozne? vedel by niekto poradit co s nou?
0 0
mata_l mata_l

mata_l je offline (nepripojený) mata_l

Dobry den,
Bola som na RD dieta bude mat 3 roky az 22.3.2011

18.10.2010 som nastupila na cerpanie dovolenky. pracovny pomer bude ukonceny k 31.10.2010.
Chcem sa opytat ci budem musiet nastupit opat na RD a az po jeho ukonceni poziadat o podporu???? lebo na tlacive v soc. poistovni je napisane ze:
Davka v nezamestnanosti sa neposkytuje za dni, pocas ktorych ma poistenec narok na vyplatu nemocenskeho, osetrovneho, materskeho alebo rodicovskeho prispevku.

niekto mi tu uz skor odpovedal ze - RP si môžeš zrušiť na vlastnú žiadosť.
Ja ho mam momentalne odnaty kedze som nastupila do prace. Ale tym mi asi nezanika narok,ci?
Mozem nejako zabranit aby som sa musela vratit na RD, dieta zatial nie je v skolke...
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

po ukončení PP sa do 7 prac.dní nahlás na UP. Nemusíš ísť nazad na RP.
0 0
Veronika R Veronika R

Veronika R je offline (nepripojený) Veronika R

x
Naposledy upravil Veronika R : 25.11.10 at 12:57 Dôvod: zmena
0 0
Veronika R Veronika R

Veronika R je offline (nepripojený) Veronika R

x
Naposledy upravil Veronika R : 25.11.10 at 12:57 Dôvod: zmena
0 0
Veronika R Veronika R

Veronika R je offline (nepripojený) Veronika R

Dobrý deň, prosím Vás o odpoveď v mojom prípade, či by som mala nárok na podporu.
Bola som zamestnaná na dobu určitú do 31.12.2007. (zamestnávateľ zároveň vtedy skončil aj činnosť firmy).
1.1.2008 - dobrovoľne nezamestnaná
1.2.2008-02.3.2008 PN - rizikové tehotenstvo
03.03.2008 - 14.09.2008 - materská dovolenka
15.09.2008 - 18.4.2011 - budem mať rodičovský príspevok.
Ak by sa mi nepodarilo nájsť si zamestnanie, mala by som nárok na podporu?
Inak som mala platený VZ od roku 2001 bez prerušenia, až na ten jeden deň
Dakujem Vám za odpoveď
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nebudeš mať nárok na dávky v nezamestnanosti, lebo počas čerpania materskej a rodič.dovolenky Ti už netrval Tvoj prac.pomer. ( bolo ukončené 31.12.2007)
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Ahojte,
moja známa je na RD, dieťa v januári bude mať 3 roky.
Ak nastúpi do zamestnania, s hrubou mzdou 1.400 Eur a na základe dohody ukončí PP po týždni, vypočítajú jej podporu z tej sumy?
Viem, že s materskou sa tak dalo, ale počula som , že zákon sa má zmeniť, že nový PP musí trvať minimum 90 dní.
Samozrejme, že nevieme, čo bude v r. 2011....čo si o tom myslíte?
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

posúvam.........
0 0
zuzka3110 zuzka3110

zuzka3110 je offline (nepripojený) zuzka3110

Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadne dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti. V tomto roku sa dalo po RD napr. čerpať zvyšnú dovolenku a doplatiť si DPvN, pre vyššiu dávku v nezamestnanosti.

Po prečítaní schválených zmien, dajme tomu to prezident podpíše, som to pochopila takto:

1. ak nemá zamestnanec po RD vym. základ, počítajú sa dávky v nezamestnanosti z obdobia 2 rokov pred nástupom na RD.
2. ak má DPvN min. 26 týždňov, ráta sa z tohto DPvN, ak menej, tak podľa č.1
Takže v r 2011 sa už nebude dať zvýšiť si dávky v nezamestnanosti?

Konkr. príklad známa končí RD 5.4.2011 (dieťa bude mať 3 roky) tak nijakým spôsobom si už neprilepší, budú sa jej dávky v nezamestnanosti rátať zo mzdy, čo mala pred nástupom na MD?

ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
zuzka3110 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadne dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti. V tomto roku sa dalo po RD napr. čerpať zvyšnú dovolenku a doplatiť si DPvN, pre vyššiu dávku v nezamestnanosti.

Po prečítaní schválených zmien, dajme tomu to prezident podpíše, som to pochopila takto:

1. ak nemá zamestnanec po RD vym. základ, počítajú sa dávky v nezamestnanosti z obdobia 2 rokov pred nástupom na RD.
2. ak má DPvN min. 26 týždňov, ráta sa z tohto DPvN, ak menej, tak podľa č.1
Takže v r 2011 sa už nebude dať zvýšiť si dávky v nezamestnanosti?

Konkr. príklad známa končí RD 5.4.2011 (dieťa bude mať 3 roky) tak nijakým spôsobom si už neprilepší, budú sa jej dávky v nezamestnanosti rátať zo mzdy, čo mala pred nástupom na MD?

ďakujem
Ak si ich chce zvýšiť, tak môže začať platiť DPvN a keď bude platiť aspoň 26 týždňov, tak sa jej bude počítať z VZ tohto poistenia. Alebo môže RP poberať manžel, ona ukončí RD, aj PP a začne poberať dávku v nezamestnanosti ešte tento rok......
1 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

nerozumiem, že ak teda si musia od nového roka platiť mamičky DPvN tých 26 týždňov, aký význam má ta posledná veta, že ak toto poistenie trvalo menej ako 31 dní, výška dávky sa určí podľa ods.3 veta 2. Aký to má význam??
ďakujem za odp. ak mi to vie niekto vysvetliť.


65. V § 108 sa za odsek 3 vkladá nový odsek 4, ktorý znie:
„(4) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemá vymeriavací základ, a obdobie poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z vymeriavacieho základu dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, ak získala najmenej 26 týždňov poistenia v nezamestnanosti ako osoba dobrovoľne poistená v nezamestnanosti; ak toto poistenie v nezamestnanosti trvalo menej ako 31 dní, výška dávky v nezamestnanosti sa určí podľa odseku 3 druhej vety.“.
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

ešte chcem k tomu dodať, že na inom portáli jedna mamička písala, že sa bola pýtať na SP a ubezpečila ju pani za okienkom, že v budúcom roku si nemusí doplatiť až tých 26 týždňov DPvN ale len aspoň tých 31 dní z maxima a aj tak dostane tú maximálnu podporu, tak ako to teda vlastne je?

msa Pozri príspevok
nerozumiem, že ak teda si musia od nového roka platiť mamičky DPvN tých 26 týždňov, aký význam má ta posledná veta, že ak toto poistenie trvalo menej ako 31 dní, výška dávky sa určí podľa ods.3 veta 2. Aký to má význam??
ďakujem za odp. ak mi to vie niekto vysvetliť.


65. V § 108 sa za odsek 3 vkladá nový odsek 4, ktorý znie:
„(4) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemá vymeriavací základ, a obdobie poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z vymeriavacieho základu dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, ak získala najmenej 26 týždňov poistenia v nezamestnanosti ako osoba dobrovoľne poistená v nezamestnanosti; ak toto poistenie v nezamestnanosti trvalo menej ako 31 dní, výška dávky v nezamestnanosti sa určí podľa odseku 3 druhej vety.“.
0 0
zuzka3110 zuzka3110

zuzka3110 je offline (nepripojený) zuzka3110

neviem, odkiaľ ste to kopírovali, ale nebolo to asi opravené.. v pôvodnom návrhu bolo 31 dní, ale na stránke nrsr.sk je to v schválenom znení zákona zmenené na 26 týždňov (aj v tom predposlednom riadku)
Tak bude asi treba tých 26 týždňov ako mi predtým odpovedal ajobs!
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

zuzka3110 Pozri príspevok
neviem, odkiaľ ste to kopírovali, ale nebolo to asi opravené.. v pôvodnom návrhu bolo 31 dní, ale na stránke nrsr.sk je to v schválenom znení zákona zmenené na 26 týždňov (aj v tom predposlednom riadku)
Tak bude asi treba tých 26 týždňov ako mi predtým odpovedal ajobs!
našla som to cez vyhľadávač a hodilo ma na nejakú stránku, kde boli všetky schválené návrhy za 12/2010, tak odtiaľ som to skopírovala, na stránke socpoist.sk je ten záver akosi inak.
a ďakujem za odpoveď
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Z čoho sa vypočíta /alebo koľko presne dostane podporu / podpora v nezamestnanosti v tomto prípade. Zamestnankyňa pred nástupom na MD mala max.vymeriavaci základ.Po nástupe do práce po RD bude mať zase max. vymeriavaci základ,ale po 2 dňoch ju prepustím Alebo ako to urobiť aby mala čo najvyššiu podporu?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Zadal si málo informácií. Kedy nastúpila do práce po RD ?
PP chcete ukončiť ešte tento rok alebo až v r. 2011. Je to podstatný rozdiel pri posúdení dávky v nezamestnanosti.
Skutočnosť, že mala maxim. materské nemusí znamenať , že bude mať aj maxim. dávky v nezamestnanosti ( Max. VZ na poistné v nezamestnanosti je úplne iná suma)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať