Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Mozem si len overit,ci som spravne pochopila veci pre mna podstatne? Vopred dakujem za vyjadrenia.
v roku 2007 som nastupila z práce (trvanie PP 6rokov) na MD, potom som bola na RD, hned nato opat na MD a 22.9 (sobota) mi konci RD. Zamestnavatel sa so mnou chce dohodnut na rozviazani PP § 60 a chce mi dat 3 mesacne odstupne. Podpora sa mi bude ratat z poslednych 2 rokov, ktore som odpracovala. Toto by mi bolo asi jasne, teda myslim.
Chcem sa opytat ci je rozdiel, ci mi skonci PP 23.9 (nedela) alebo skonci 24.9 (v pondelok) a bude tam 1 den trvania PP za ktory nebude ziadna mzda, lebo to nebol pracovny den.
Dnes mi jedna znama hovorila, ze pri ukonceni PP po MD a RD mam este narok na preplatenie dovolenky za obdobie trvania MDovoleniek (teda spolu 1 rok). Dovolenka za odpracovane obdobie mi bola preplatena pri nastupe na MD.
Dakujem vsetkym
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ak chceš mať peknú PvN dosiahni to, aby si mala v pondelok napr. dovolenku či paragraf.....proste ukonči PPV pondelkovým dátumom.....

budeš mať vyplatené dostupné, kt. ti vstúpi do VZ na určenie podpory v nezamestnanosti, inak sa ti bude počítať PvN z dosiahnutej mzdy pred MD.....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kubkokubko Pozri príspevok
Mozem si len overit,ci som spravne pochopila veci pre mna podstatne? Vopred dakujem za vyjadrenia.
v roku 2007 som nastupila z práce (trvanie PP 6rokov) na MD, potom som bola na RD, hned nato opat na MD a 22.9 (sobota) mi konci RD. Zamestnavatel sa so mnou chce dohodnut na rozviazani PP § 60 a chce mi dat 3 mesacne odstupne. Podpora sa mi bude ratat z poslednych 2 rokov, ktore som odpracovala. Toto by mi bolo asi jasne, teda myslim.
Chcem sa opytat ci je rozdiel, ci mi skonci PP 23.9 (nedela) alebo skonci 24.9 (v pondelok) a bude tam 1 den trvania PP za ktory nebude ziadna mzda, lebo to nebol pracovny den.
Dnes mi jedna znama hovorila, ze pri ukonceni PP po MD a RD mam este narok na preplatenie dovolenky za obdobie trvania MDovoleniek (teda spolu 1 rok). Dovolenka za odpracovane obdobie mi bola preplatena pri nastupe na MD.
Dakujem vsetkym
Pre posúdenie nároku na dovolenku uveď presné obdobie materskej a rodičovskej dovolenky pri prvom aj druhom dieťati
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

1. MD 28.10.2007, nastup na 1.RD 28.04.2008, prva RD zmenena na MD
2. MD 22.09.2009(narodenie druheho dietata) nastup na 2.RD 22.3.2010 do 22.09.2012
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Mila123 Pozri príspevok
ak chceš mať peknú PvN dosiahni to, aby si mala v pondelok napr. dovolenku či paragraf.....proste ukonči PPV pondelkovým dátumom.....

budeš mať vyplatené dostupné, kt. ti vstúpi do VZ na určenie podpory v nezamestnanosti, inak sa ti bude počítať PvN z dosiahnutej mzdy pred MD.....
Aha takze ak by som skoncila v nedelu po rodicovskej tak mi na podporu budu brat mesacny prijem za posledne 2 roky zamestnania a ak by som mala 1 den dovolenky v pondelok, tak sa to berie ako VZ a tento jeden mesiac s cca trojnásobnym platom by sa bral ako podklad na vypocet PvN? Pisem to tak laicky ale snad ste ma pochopili. Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kubkokubko Pozri príspevok
1. MD 28.10.2007, nastup na 1.RD 28.04.2008, prva RD zmenena na MD
2. MD 22.09.2009(narodenie druheho dietata) nastup na 2.RD 22.3.2010 do 22.09.2012
Vznikne ti nárok na dovolenku za rok 2007, tú si zrejme pred nástupom na prvú MD vyčerpala, rok 2008 (krátenú z titulu RD), rok 2009 (krátenú z titulu RD) a dovolenku za odpracované dni (MD sa považuje za výkon práce) za rok 2010.

Požiadaj o čerpanie dovolenky na 24.9.2012 a ostatnú dovolenku nech ti zamestnávatel preplatí. Vyjde ti "slušný" VZ pre dávku v nezamestnanosti.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

kubkokubko Pozri príspevok
Aha takze ak by som skoncila v nedelu po rodicovskej tak mi na podporu budu brat mesacny prijem za posledne 2 roky zamestnania a ak by som mala 1 den dovolenky v pondelok, tak sa to berie ako VZ a tento jeden mesiac s cca trojnásobnym platom by sa bral ako podklad na vypocet PvN? Pisem to tak laicky ale snad ste ma pochopili. Dakujem
Aj keď skončíš v nedeľu, budeš tam mať deň poistenia a ako píšeš, dostaneš odstupné a zrejme aj preplatenú nevyčerpanú dovolenku, čiže budeš mať aj vymeriavací základ. To by si mala podporu z maxima. Ak by si skončila v deň skončenia rodičovskej dovolenky - čo ako píšeš je sobota - podpora by bola vypočítaná z príjmu pred pvou materskou.
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Kocky ani neviete ako vam dakujem za odpovede a vas cas, a ja som bojovala aby mi ukoncili PP dnes v nedelu, tak hned idem zavolat riaditelovi nech mi to daju az na pondelok. Co by som bez vas robila, normalne mi poslite cisla uctu, alebo adresu do posty, ked mi vypocitaju taku peknu podporu, tak vam normalne poslem vianocny darcek. Bez vas by som mala o tretinu menej.
Este raz srdecne dakujem ste uzasne a nechapem ako mozete byt take mudre aj ja by som chcela...
0 0
jammka jammka

jammka je offline (nepripojený) jammka

Dobry den, potrebovala by som tiez poradit.
Momentalne som na MD, ktorá mi konci 13.10.2012 a nasledne zacnem poberat rodicovsky prispevok. V decembri by som chcela ukoncit PP (trva od roku 2005) a zaevidovat sa na UP.
Na 1. MD som nastupila 12.9.2010 ukoncena 8.5.2012 a nasledne som zacala cerpat rodicovsky prispevok, s tym, ze som od 9.5 do 13.5.2011 vycerpala zostavajucu dovolenku (5dni) za rok 2010.
Na 2.MD som nastupila 21.3.2012, takze mi konci 13.11.2012 a zacnem poberat RD.
Prislucha mi za tento rok dovolenka -18,5 dna pocas MD a mam narok aj na dovolenku este za 1.MD? ak ano, kolko?
Staci si vycerpat 1 den dovolenky a ostatne si dat preplatit, aby som mala co najvyssi mozny VZ, pri ukonceni PP?
Docitala som sa, ze je potrebne prepisat rodicovsky prispevok na manzela, aby som mohla byt evidovana na UP. Ako je to s prepisom rodicovskeho prispevku na manzela? Prepisuje sa to k urcitemu datumu, alebo ku koncu mesiaca? nie je problem, ak je zivnostnik a nie zamestnanec?
a aky datum vypovede zvolit? (napr. prepis by bol ku dnu 30.11.2011- za 12/2011 by uz siel prispevok jemu a vypoved dat k 4.12.2012- kedze 1.-2. je vikend?) za tie 2 dni, ktore by som nepoberala RD sa je nutne niekde evidovat - SP, ZP
som nejaka zmetena s tych datumov...3.12. by som cerpala dovolenku a k 4.12 vypoved s tym, ze by mi preplatili dovolenku, cize VZ by som mala ratany len za jeden den, alebo sa by tam zarataval aj vikend? - co by mi znevýhodnilo VZ.
Alebo je lepsie dat prepis rodicaku k 28.11., nasledne 29.12. cerpat dovolenku a 30.12 vypoved, tu by bol VZ len za jeden den, ak to spravne chapem.
Prosim Vas o radu a dufam, ze som to napisala aspon trosku zrozumitelne, dakujem Jana
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

prečo tam vehementne chceš ísť na ÚPSVaR sa hlásiť ako nezamestnaná?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

jammka Pozri príspevok
Dobry den, potrebovala by som tiez poradit.
Momentalne som na MD, ktorá mi konci 13.10.2012 a nasledne zacnem poberat rodicovsky prispevok. V decembri by som chcela ukoncit PP (trva od roku 2005) a zaevidovat sa na UP.
Na 1. MD som nastupila 12.9.2010 ukoncena 8.5.2012 a nasledne som zacala cerpat rodicovsky prispevok, s tym, ze som od 9.5 do 13.5.2011 vycerpala zostavajucu dovolenku (5dni) za rok 2010.
Na 2.MD som nastupila 21.3.2012, takze mi konci 13.11.2012 a zacnem poberat RD.
Prislucha mi za tento rok dovolenka -18,5 dna pocas MD a mam narok aj na dovolenku este za 1.MD? ak ano, kolko?
Staci si vycerpat 1 den dovolenky a ostatne si dat preplatit, aby som mala co najvyssi mozny VZ, pri ukonceni PP?
Docitala som sa, ze je potrebne prepisat rodicovsky prispevok na manzela, aby som mohla byt evidovana na UP. Ako je to s prepisom rodicovskeho prispevku na manzela? Prepisuje sa to k urcitemu datumu, alebo ku koncu mesiaca? nie je problem, ak je zivnostnik a nie zamestnanec?
a aky datum vypovede zvolit? (napr. prepis by bol ku dnu 30.11.2011- za 12/2011 by uz siel prispevok jemu a vypoved dat k 4.12.2012- kedze 1.-2. je vikend?) za tie 2 dni, ktore by som nepoberala RD sa je nutne niekde evidovat - SP, ZP
som nejaka zmetena s tych datumov...3.12. by som cerpala dovolenku a k 4.12 vypoved s tym, ze by mi preplatili dovolenku, cize VZ by som mala ratany len za jeden den, alebo sa by tam zarataval aj vikend? - co by mi znevýhodnilo VZ.
Alebo je lepsie dat prepis rodicaku k 28.11., nasledne 29.12. cerpat dovolenku a 30.12 vypoved, tu by bol VZ len za jeden den, ak to spravne chapem.
Prosim Vas o radu a dufam, ze som to napisala aspon trosku zrozumitelne, dakujem Jana
Rodičovský príspevok nie je rodičovská dovolenka (RD). Čiže RD môźeš mať kľudne do 2.12.2012. RD ukončíš k 2.12., 3. si môžeš čerpať dovolenku a ukončíš pracovný pomer. Zvyšok dovolenky sa ti preplatí. Neviem, aký máš celoročný nárok, tak neviem ani prepoćítať, aký máš nárok na dovolenku. keď doplníš, niekto prepoćíta.
Ak ale cheš získať maximálnu dávku v nezamestnanosti, tak takto sa ti to nepodarí - dávku si zvýšiš, ale maximum to nebude (ak si teda nemala vysoký príjem za tú predchádzajúcu dovolenku). Dávka sa určí zo súćtu VZ z dovolenky v r.2011 + VZ za ten jeden deň teraz deleno počet kal.dní tej dovolenky v r.2011 + 1 deň z tejto dovolenky). Treba si to prepočítať - koľko dovolenky čerpať, a koľko si dať preplatiť, aby to bolo najvýhodnejšie.
Kôli RP zájdeš na ÚP aj ty aj manžel, ty to zruśíš, manžel si požiada. SZČO nie je problém.
0 0
jammka jammka

jammka je offline (nepripojený) jammka

dakujem za radu, narok na dovolenku za cely rok mam 20 dni a neviem presne kolko bol VZ pocas tych 5 dni dovolenky, musim vyzistit.
0 0
jammka jammka

jammka je offline (nepripojený) jammka

Mila123 Pozri príspevok
prečo tam vehementne chceš ísť na ÚPSVaR sa hlásiť ako nezamestnaná?
medzicasom som sa prestahovala a uz sa neplanujem vratit do tejto prace
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jammka Pozri príspevok
medzicasom som sa prestahovala a uz sa neplanujem vratit do tejto prace
Ber do úvahy aj to, že ak nemáš možnosť zamestnania v novom mieste trvalého pobytu a dôvodom ukončenia prac.pomeru nie je vyplatenie dávky v nezamestnanosti, ak skončíš pracovný pomer, skončí aj tvoje poistenie v nezamestnanosti ...

Počas RD ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď, bez ohľadu na to, že sa do zamestnania už neplánuješ vrátiť.
0 0
jammka jammka

jammka je offline (nepripojený) jammka

veronikasad Pozri príspevok
Ber do úvahy aj to, že ak nemáš možnosť zamestnania v novom mieste trvalého pobytu a dôvodom ukončenia prac.pomeru nie je vyplatenie dávky v nezamestnanosti, ak skončíš pracovný pomer, skončí aj tvoje poistenie v nezamestnanosti ...

Počas RD ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď, bez ohľadu na to, že sa do zamestnania už neplánuješ vrátiť.
dovodom je, ze chcem vyuzit vyplatenie davky v nezamestnanosti a po 6 mesiacoch jej cerpania sa budem sa snazit nieco si tu najst a ak sa mi to nepodari, zostanem doma dalej na RD (prepisem z manzela na seba poberanie rodic. prispevku). Musela by som si potom platit nejake poistenie?? alebo co by to pre mna znamenalo, ze nebudem mat poistenie v nezamestnanosti?
0 0
monika.m.b monika.m.b

monika.m.b je offline (nepripojený) monika.m.b

Idem aj ja po radu.Už som to tu pozerala,ale nenašla som odpovede,ktoré potrebujem.Rodičovský príspevok sa vypláca spätne?Takže ak mi rodičovská dovolenka skončila 25.10.2012,peniaze,ktoré mi teraz prišli sú v poriadku a môžem s nimi normálne počítať a nebude ich treba vracať?A ďalej,zaevidovala som sa na ÚPSVaR,nakoľko do pôvodného zamestania som sa nemohla vrátiť a dohodli sme sa na výpovedi.Na sociálnu poisťovňu pôjdem s tlačivámi z roboty a z ÚPSVaR.Treba ešte niekde niečo nahlasovať?Doniesť niekde nejaké tlačivá?Ďakujem za každú dobrú radu,ktorú tu vždy nájdem
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
monika.m.b Pozri príspevok
Idem aj ja po radu.Už som to tu pozerala,ale nenašla som odpovede,ktoré potrebujem.Rodičovský príspevok sa vypláca spätne?Takže ak mi rodičovská dovolenka skončila 25.10.2012,peniaze,ktoré mi teraz prišli sú v poriadku a môžem s nimi normálne počítať a nebude ich treba vracať?A ďalej,zaevidovala som sa na ÚPSVaR,nakoľko do pôvodného zamestania som sa nemohla vrátiť a dohodli sme sa na výpovedi.Na sociálnu poisťovňu pôjdem s tlačivámi z roboty a z ÚPSVaR.Treba ešte niekde niečo nahlasovať?Doniesť niekde nejaké tlačivá?Ďakujem za každú dobrú radu,ktorú tu vždy nájdem
áno rodičovský sa vypláca spätne takže nemusis nič vracať
Na ZP by si mala nahlásiť a odniesť aj potvrdenie že ti skončil RP ,
aspon tolko ti poradím
0 0
LeaSl LeaSl

LeaSl je offline (nepripojený) LeaSl

jammka Pozri príspevok
Dobry den, potrebovala by som tiez poradit.
Momentalne som na MD, ktorá mi konci 13.10.2012 a nasledne zacnem poberat rodicovsky prispevok. V decembri by som chcela ukoncit PP (trva od roku 2005) a zaevidovat sa na UP.
Na 1. MD som nastupila 12.9.2010 ukoncena 8.5.2012 a nasledne som zacala cerpat rodicovsky prispevok, s tym, ze som od 9.5 do 13.5.2011 vycerpala zostavajucu dovolenku (5dni) za rok 2010.
Na 2.MD som nastupila 21.3.2012, takze mi konci 13.11.2012 a zacnem poberat RD.
Prislucha mi za tento rok dovolenka -18,5 dna pocas MD a mam narok aj na dovolenku este za 1.MD? ak ano, kolko?
Staci si vycerpat 1 den dovolenky a ostatne si dat preplatit, aby som mala co najvyssi mozny VZ, pri ukonceni PP?
Docitala som sa, ze je potrebne prepisat rodicovsky prispevok na manzela, aby som mohla byt evidovana na UP. Ako je to s prepisom rodicovskeho prispevku na manzela? Prepisuje sa to k urcitemu datumu, alebo ku koncu mesiaca? nie je problem, ak je zivnostnik a nie zamestnanec?
a aky datum vypovede zvolit? (napr. prepis by bol ku dnu 30.11.2011- za 12/2011 by uz siel prispevok jemu a vypoved dat k 4.12.2012- kedze 1.-2. je vikend?) za tie 2 dni, ktore by som nepoberala RD sa je nutne niekde evidovat - SP, ZP
som nejaka zmetena s tych datumov...3.12. by som cerpala dovolenku a k 4.12 vypoved s tym, ze by mi preplatili dovolenku, cize VZ by som mala ratany len za jeden den, alebo sa by tam zarataval aj vikend? - co by mi znevýhodnilo VZ.
Alebo je lepsie dat prepis rodicaku k 28.11., nasledne 29.12. cerpat dovolenku a 30.12 vypoved, tu by bol VZ len za jeden den, ak to spravne chapem.
Prosim Vas o radu a dufam, ze som to napisala aspon trosku zrozumitelne, dakujem Jana
za MD vám prislúcha aj pomerná časť dovolenky (nie som mzdárka, takže presný počet dní neviem povedať),
- áno, je potrebné vyčerpať jeden deň dovolenky a zvyšok si nechať preplatiť, čiže jeden deň do zamestnania nastúpite, ten deň vyčerpáte 1 deň dovolenky, nasledujúci deň výpoveď. (nesmie to byť v piatok a výpoveď v pondelok)
- rodičák pre písať na manžela môžete s akýmkoľvek dátumom, ale vypláca sa mesačne tak asi uprednostnia k napr. 30.11. s tým, že nasledujúci mesiac ešte príde vám - vypláca sa pozadu a potom už manželovi, vy môžete ukončiť pracovný pomer aj predtým, za ten mesiac, keď ešte príde RP vám nedostanete podporu, začne sa vyplácať až na ďalší mesiac (počas 6 mesiacov), za ten čas, kým poberáte podporu a ste nahlásená na úrade práce za vás platí poistenie a zdravotné štát (do sociálky sa môžete nahlásiť aj ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku) a zdravotnej až na základe rozhodnutia o zaevidovaní na úrade práce.
Potom buď budete naďalej evidovaná na UP a tak by naďalej mal za vás platiť odvody štát, alebo ak dieťatko nebude mať ešte 3 roky, tak znova presuniete RP z manžela na vás.
0 0
LeaSl LeaSl

LeaSl je offline (nepripojený) LeaSl

to, že je živnostník nie je problém, odvody si predpokladám platí sám, takže nebude poistencom štátu, len bude poberateľom RP.
0 0
monika.m.b monika.m.b

monika.m.b je offline (nepripojený) monika.m.b

mirka134 Pozri príspevok
áno rodičovský sa vypláca spätne takže nemusis nič vracať
Na ZP by si mala nahlásiť a odniesť aj potvrdenie že ti skončil RP ,
aspon tolko ti poradím

dakujem za odpoved a ešte jedna otázka.to potvrdenie mi príde automaticky,alebo ho mám niekde zhádať?a ak zháňať,tak kde?na ÚPSVaR?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať