Zavrieť

Porady

prispevky a kolko????

Zdravim vas vsetkych .Ja som tu teraz novy a trochu sa tu este nevyznam takze az uz tu je moja otazka tak sory.

Moja otazka je ked si chcem otvorit zivnost som pocul ze clovek moze dostat dotacie od statu.Podla coho sa urcuje vyska a do akej sumy sa davaju dotacie. Vdaka vam SURANCAN
Usporiadat
kiwiak kiwiak

kiwiak je offline (nepripojený) kiwiak

šéfredaktor
Pridelenie prispevku:

Žiadosti sa prijímajú priebežne na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, v ktorého územnom obvode sa vytvorí pracovné miesto na samostatnú zárobkovú činnosť, alebo v ktorého územnom obvode má samostatne zárobkovo činná osoba trvalý pobyt. Žiadosti sa podávajú na predpísaných formulároch, ktorých vzory sú prílohou č. 1 tejto schémy. Prijatá bude iba žiadosť spracovaná na predpísanom formulári. Formulár žiadosti je k dispozícii na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny, ako aj na internetovej stránke poskytovateľa pomoci.

Súčasťou žiadosti o poskytnutie príspevku na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti je:



podnikateľský zámer, jeho rozsah a štruktúra je uvedená v prílohe č. 2,
kópia oprávnenia na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti (§ 5 zákona o službách zamestnanosti).

Súčasťou žiadosti o poskytnutie príspevku na činnosť pracovného asistenta a príspevku na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska je:
doklady, nie staršie ako 3 mesiace preukazujúce, že žiadateľ má splnené povinnosti týkajúce sa platenia poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie a splnené daňové povinnosti,

čestné vyhlásenie žiadateľa, nie staršie ako 1 mesiac, že žiadateľ v čase podania žiadosti neeviduje neuspokojené nároky svojich zamestnancov vyplývajúce im z pracovného pomeru voči nemu, nie je v konkurze, likvidácii, v súdom určenej správe alebo v inom podobnom konaní,
kópia oprávnenia na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti(§ 5 zákona o službách zamestnanosti).


Žiadosť v písomnej podobe vrátane príloh žiadateľ predloží v jednom origináli. Žiadosť musí byť potvrdená podpisom žiadateľa. Podpísaním žiadosti žiadateľ akceptuje podmienky schémy a súčasne potvrdzuje správnosť údajov.

Zodpovedný zamestnanec úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý žiadosť prijal, potvrdí prijatie žiadosti a označí ju odtlačkom pečiatky podateľne úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Žiadosť bude následne zaregistrovaná v informačnom systéme úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.


Založí sa tzv. „spis žiadateľa“, ktorý sa postúpi na výkon formálnej kontroly.Zodpovedný zamestnanec prijímajúci žiadosť vykoná formálnu kontrolu obsahu spisu a v prípade zistenia nedostatkov, vyzve žiadateľa na doplnenie chýbajúcich údajov do spisu najneskôr do 5 pracovných dní od vykonania formálnej kontroly.


Do 5 pracovných dní od doručenia výzvy na doplnenie chýbajúcich údajov do spisu žiadateľ doručí chýbajúce údaje. V prípade nedodržania termínu sa spis považuje za nekompletný a žiadosť o poskytnutie pomoci sa stane bezpredmetnou. O tejto skutočnosti informuje prijímajúci zamestnanec žiadateľa bezodkladne.


Najneskôr do 20 pracovných dní od predloženia kompletného spisu na výkon predbežnej finančnej kontroly vykonajú zamestnanci úradu práce, sociálnych vecí a rodiny predbežnú finančnú kontrolu.

V prípade žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti zodpovedný zamestnanec úradu práce, sociálnych vecí a rodiny preverí, či žiadateľ absolvoval prípravu na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.

Na základe overenia splnenia podmienok stanovených zákonom o službách zamestnanosti a touto schémou rozhodne o poskytnutí pomoci štatutárny zástupca úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.


Do 10 pracovných dní od konečného rozhodnutia o poskytnutí nenávratného finančného príspevku bude žiadateľ vyzvaný na uzavretie dohody o poskytnutí nenávratného finančného príspevku.


Žiadateľ je povinný najneskôr do 1 mesiaca od doručenia výzvy uzavrieť s príslušným úradom práce, sociálnych vecí a rodiny dohodu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Výzva sa považuje za doručenú dňom prevzatia zásielky doručenej poštou.


Nenávratný finančný príspevok na úhradu nákladov na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti v rámci oprávnených nákladov podľa článku H. bodu 1) tejto schémy sa poskytuje príjemcovi pomoci na základe prijatej žiadosti vo forme jednorázovej paušálnej platby. Nenávratný finančný príspevok na úhradu preukázateľných oprávnených nákladov podľa článku H. bodov 2) až 4) tejto schémy sa poskytuje príjemcovi pomoci na základe prijatej žiadosti po predložení účtovných dokladov. Podmienky a rozsah požadovaných dokladov na zúčtovanie budú upravené v dohode o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Spôsob vyplácania nenávratného finančného príspevku príjemcovi pomoci bude upravený v dohode o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Príjemcovi pomoci sa uhrádzajú iba oprávnené náklady podľa tejto schémy.


Príjemca nenávratného finančného príspevku môže pomoc použiť len na účel, na ktorý mu bola poskytnutá. Pri neplnení podmienok dohody o poskytnutí nenávratného finančného príspevku poskytovateľ na základe rozhodnutia príslušného kontrolného orgánu podľa čl. P. schémy pozastaví, prípadne zruší poskytnutie tohto príspevku príjemcovi pomoci. Za porušenie podmienok sa považuje významná zmena podnikateľského zámeru, predkladanie nepravdivých údajov a dokumentov, nedodržanie podmienok dohody. Porušenie podmienok schémy je porušením rozpočtovej disciplíny s následným uplatnením sankcií podľa osobitného predpisu[3]. Ak sa v priebehu výkonu následnej finančnej kontroly preukáže, že príjemca pomoci použil nenávratný finančný príspevok neoprávnene, je povinný tieto prostriedky vrátiť v súlade s vydaným rozhodnutím.

Obsah spisu sa považuje za dôverný. Zamestnanci úradu práce, sociálnych vecí a rodiny sú povinní zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedia. Táto povinnosť trvá aj po skončení ich pracovného pomeru.
0 0
kiwiak kiwiak

kiwiak je offline (nepripojený) kiwiak

šéfredaktor
Este jedna dolezita vec:Ak ste pred zaciatkom podnikania (alebo trvaleho zamestnania), poberali socialnu davku, mate narok dostavat od UPSVAR aktivacny prispevok v sume 1700 Sk.Sam som si to vybavoval,takze odporucam.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Hľadala som tu na Porade, ale sa mi nepodarilo nájsť, preto prosím o radu v nasledovnom probléme :
- Úrad práce poskytne príspevok na samozamestnanie osobe, ktorá je v evidencii ÚP a rozhodne sa začať podnikať,
- príspevok je ako dotácia, teda účelovo určený, na čo má byť použitý,
- môj názor: účtuje sa ako nezdaniteľný príjem - teda dotácia, účelové použitie príspevku účtovať ako výdaj neovpl.ZD, pričom vychádzam zo zákona o DP, §9 - Príjmy oslobodené od základu dane, odst.1, písm.d) plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce, okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých príjmy plynú podľa §6 (pri tomto písmene je odkaz na zákon 5/2004
Zákon 5/2004 Z.z.
Vybraný § k ZoDP k § 9, ods.d)

§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba
Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto
zákona je
osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu
vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných
plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného
predpisu,10)
osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť
podľa osobitného predpisu,11)
osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných
predpisov,12)
spoločník verejnej obchodnej spoločnosti a komplementár
komanditnej spoločnosti podľa osobitného
predpisu,13)
fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania
za úhradu podľa § 25,
fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasnézamestnáva -
nie podľa § 29,
fyzická osoba, ktorá vykonáva podporovanézamestnávanie
podľa § 58.
vychádzajúc z tohoto ustanovenia,podľa môjho názoru, je to nezdaniteľný
príjem, teda by nemal ani vstupovať do základu dane pre posudzovanie platieb do SP a ZP pre rok 2006.
Dôvod, pre ktorý sa zaujímam o tento problém : - príspevok bol poskytnutý v tomto roku,
- príjemca príspevku je ZŤP s 1/2 invalidným dôchodkom,
- jeho zdaniteľný príjem v tomto roku nedosiahne výšku 80 tis.Sk, ale ak by sa mal tento príspevok, resp.dotácia posudzovať ako príjem ovplyvňujúci ZD, v tom prípade by výška príjmov pre posudzovanie platieb do fondov v budúcom roku presiahla výšku, kedy by SZČO bola nútená platiť do SP, no a z príjmu, ktorý je cca 4-5 tis.Sk mesačne btto, je to priam nemysliteľné.
Dúfam, že máte skúsenosti so zmenami, ktoré nastali v tomto roku a poradíte mi. Vopred všetkým ďakujem.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

V zmysle § ods. 2 písm. d) ZDP sú od dane oslobodené len také plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky práce, kroré nie sú poskytované v súvislosti s podnikateľnskou resp. OSZČ činnosťou (viď odvolávka na § 6). Oslobodené sú teda napr. rekvalifikačné kurzy, príspevok absolventovi počas absolventskej praxe, poskytovanie poradenstva pri výbere povolania atď., ale od dane nie je oslobodený príspevok na samozamestnanie, refundácie časti nákladov na mzdy a odvody.
V horeuvedenom prípade je to síce nespravodlivé, ale... Neviem, či náhodou v tomto smere neexistuje nejaké opatrenie pre obmedzenie tvrdosti zákona - asi by bolo najvhodnejšie informovať sa priamo v Sociálnej poisťovni alebo na Ministerstve práce.
Ale opakujem, podľa mojich poznatkov sú "podnikateľské" neinvestičné dotácie zdaniteľným príjmov v tom obdbobí, v ktorom dôjde k ich čerpaniu na úhradu nákladov.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Andrej ďakujem,
ale na margo tvojej odpovede, moja včerajšia skúsenosť. Vypracovávala som sesternici Podnikateľský zámer, no a včera mi priniesla tabuľky pre výkazy a peňažné toky na obdobie 3 rokov z ÚP, kde bol tento príjem doslova v tabuľke - nezdaniteľný príjem no a výdaje na účelové čerpanie ako nezdaniteľný výdaj. Na základe tohoto sa dnes s hotovými tabuľkami informovala u lektora, pri ktorom absolvovala školenie na tento problém, no a ten je výslovne povedal, že či nevie čítať, že aj v tabuľke, ktorú jej dal, je to nezdaniteľný príjem.
"Tak já ti tedy nevím Franto...?"
Priznám sa, že začínam z toho magorovieť!
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ondrejvla
Andrej ďakujem,
ale na margo tvojej odpovede, moja včerajšia skúsenosť. Vypracovávala som sesternici Podnikateľský zámer, no a včera mi priniesla tabuľky pre výkazy a peňažné toky na obdobie 3 rokov z ÚP, kde bol tento príjem doslova v tabuľke - nezdaniteľný príjem no a výdaje na účelové čerpanie ako nezdaniteľný výdaj. Na základe tohoto sa dnes s hotovými tabuľkami informovala u lektora, pri ktorom absolvovala školenie na tento problém, no a ten je výslovne povedal, že či nevie čítať, že aj v tabuľke, ktorú jej dal, je to nezdaniteľný príjem.
"Tak já ti tedy nevím Franto...?"
Priznám sa, že začínam z toho magorovieť!
Nuž, čo dodať. Vieš, že určitý čas boli dotácie nedaňovým príjmom a výdavky z nich hradené nedaňovým výdavkom. Možno tie tabuľky nie sú aktualizované. Ja som t.r. tiež robil nejaký zámer, pozrel som si tabuľku a ja tam veru takéto členenie nemám. Možno sú medzi okresmi rozdiely.
Podľa mojej osobnej skúsenosti sa hodnotitelia tých tabuliek na ÚP do ekonomiky zväčša rozumejú ako ...no proste málo (nechcem zase nikoho uraziť).
Pre mňa je rozhodujúci zákon o dani z príjmov a nie lektor ÚP. A podľa toho, ako čítam zákon i mne dostupné komentáre, dotácie na úhradu nákladov sú zdaniteľným príjmom. Zatiaľ ma o opaku nikto nepresvedčil.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Viem, že lektori na týchto inštitúciach majú záujem najmä o príjmy z týchto aktivít, ale MALI by byť fundovaní, nie?

Zatiaľ ma o opaku nikto nepresvedčil - škoda, rada by som, ale asi mi to nepomôže!
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Súčasne v § 17 nového zákona o dani z príjmov je stanovený postup zahŕňania prijatej dotácie do daňových príjmov.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
lenkak
Súčasne v § 17 nového zákona o dani z príjmov je stanovený postup zahŕňania prijatej dotácie do daňových príjmov.
Lenka ďakujem, už som to našla. Škoda, veľmi ma to mrzí, že i v takomto prípade je potrebné zahrnúť tento príjem do zdaniteľných príjmov.
A ešte jedna podotázka - mám soft MRP DOS pre JÚ, pre PÚ aj pre mzdy, prečo MRP Brezno, ktoré by mali svoje novelizácie softov upravovať v súlade so zmenami zákonov, má dotáciu pod kódom nezdaniteľný príjem, tak ako aj úver? Nemali by tiež mať novelizácie v zmysle platných zákonov, veď za tie novelizácie platíme?

A teraz niečo, čo sa netýka dotácie z ÚP, ale príjem z prostriedkov Grantu EÚ na hmotný majetok, bol to účelový príspevok, poskytnutý minulý rok, kontrolou z Ministerstva zistili, že prostriedky boli skutočne použité podľa schváleného účelu. V r.2004 nebol tento majetok odpisovaný, z dôvodu nízkeho HV, v r.2005 bude odpisovaný - moja otázka - mám tento odpis zaradiť do zdaniteľných príjmov, keďže príspevok bol cca 2 mil., ale preinvestovaných bolo 11 mil., tak ako znela zmluva o poskytnutí grantu.
To mám celých 11 mil.Sk postupne podľa odpisov rozpúšťať do zdanit.príjmov, keď príspevok bol 18%, alebo len 18% z odpisu majetku, ktorý bol nadobudnutý podľa tejto zmluvy?
Alebo príspevok z Grantu EÚ nie je dotácia? - ale to by bol nezmysel, nie?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Nik mi nevie poradiť ohľadne tejto otázky - poskytnutý príspevok z Grantu?
Mám dilemu - rozpustiť vo výške 18% z odpisov do príjmov, alebo celé odpisy týkajúce sa zakúpeného majetku...
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ondrejvla
Alebo príspevok z Grantu EÚ nie je dotácia? - ale to by bol nezmysel, nie?
Podľa mňa aj v prípade grantu EU ide o dotáciu, ktorá by sa v PÚ v zmyle Postupov PÚ § 52 ods.13 mala účtovať na účte 346. Tá firma účtuje v JÚ alebo PÚ ?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ondrejvla
Nik mi nevie poradiť ohľadne tejto otázky - poskytnutý príspevok z Grantu?
Mám dilemu - rozpustiť vo výške 18% z odpisov do príjmov, alebo celé odpisy týkajúce sa zakúpeného majetku...
Keďže vplyv dotácií by mal byť daňovo neutrálny, podľa môjho názoru sa do daňových príjmov zahrnie len pomerná časť odpisov, zodpovedajúca pomeru hodnoty majetku obstaraného z dotácie k celkovej hodnote odpisovaného majetku. Spôsob rozpúšťania dotácie v PÚ je stanovený v § 17 ods. 3 písm. h) bod 1. ZDP, v PÚ v § 56 ods. 12 Postupov účtovania v PÚ.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
andrej_rv
Keďže vplyv dotácií by mal byť daňovo neutrálny, podľa môjho názoru sa do daňových príjmov zahrnie len pomerná časť odpisov, zodpovedajúca pomeru hodnoty majetku obstaraného z dotácie k celkovej hodnote odpisovaného majetku. Spôsob rozpúšťania dotácie v PÚ je stanovený v § 17 ods. 3 písm. h) bod 1. ZDP, v PÚ v § 56 ods. 12 Postupov účtovania v PÚ.
Andrej, ďakujem za odpoveď, firma účtuje v JÚ. A napadla ma ešte jedna myšlienka, urobím chybu, ak v tomto roku celý príjem z grantu zaradím do daň.príjmov, a nie len pomernú časť odpisov. Dôvod- nakoľko odpisy budeme mať cca 7 mil.Sk, môžeme si to v tomto prípade dovoliť, len či nič neporuším, ak sa podnikateľ rozhodne zaúčtovať celý tento príjem z grantu naraz.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
§ 17

Všeobecné ustanovenia o zisťovaní
základu dane

h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane

1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov, alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,

Účtovanie dotácie z EU som našla len pre dotáciu v roku 2005.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ondrejvla
Andrej, ďakujem za odpoveď, firma účtuje v JÚ. A napadla ma ešte jedna myšlienka, urobím chybu, ak v tomto roku celý príjem z grantu zaradím do daň.príjmov, a nie len pomernú časť odpisov. Dôvod- nakoľko odpisy budeme mať cca 7 mil.Sk, môžeme si to v tomto prípade dovoliť, len či nič neporuším, ak sa podnikateľ rozhodne zaúčtovať celý tento príjem z grantu naraz.
V citovanej časti § 17 ZDP sa uvádza jednoznačne, že investičná dotácia sa zahŕňa do príjmov vo výške odpisov. Ani viac, ani menej. Žiadne ustanovenie zákona neumožňuje uplatniť odpisy v inej výške, než je určené v §§ 26 až 29. Vychádzajúc z uvedeného, podľa môjho názoru zahrnutie dotácie alebo jej časti do zdaniteľného príjmu v inej výške, ako sú príslušné odpisy resp. ich pomerná časť zodpovedajúca podielu dotácie na obstarávacej cene majetku by bolo v rozpore so zákonom o dani z príjmov, keďže rozpúšťanie dotácie je zákonom viazané na odpisy. Ak máte vysoké odpisy, vo väzbe na § 22 ods. 9 by bolo vhodnejšie ich neuplatniť, resp. uplatniť odpisy len u niektorého DHM tak, aby ste mali základ dane čo najoptimálnejší. V prípade neuplatnenia odpisu u majetku obstaraného z dotácie sa ani príslušná časť dotácie nezahrnie do príjmov.
Naposledy upravil andrej_rv : 23.11.05 at 18:39
0 0
malina malina

malina je offline (nepripojený) malina

Výpis
z Usmernenia Ministerstva financií Slovenskej republiky k čerpaniu, účtovaniu a zdaňovaniu nenávratného príspevku zo štrukturálnych fondov z rozpočtu Európskych spoločenstiev pre súkromný a verejný sektor

(FINANČNÝ SPRAVODAJCA 11/2004)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Účtovanie nenávratného finančného príspevku
v súkromnom sektore (podnikatelia)

Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva


Spôsob účtovania nenávratných finančných príspevkov zo štrukturálnych fondov pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva je upravený opatrením Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 23586/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 25167/2003-92.
Príjem prostriedkov sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade o príjmoch, ktoré neovplyvňujú základ dane a zároveň v knihe záväzkov. V nadväznosti na účel použitia prostriedkov poskytnutého finančného príspevku sa pri uzatváraní peňažného denníka účtujú účtovné operácie s ohľadom na vyčíslenie základu dane z príjmov v nadväznosti na § 17 ods. 3 písm. h) zákona c. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ktorý ustanovuje:
"Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti
zodpovedajúcejvýške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným
v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté."


Postup zahrňovania nenávratných finančných príspevkov poskytovaných
z prostriedkov štrukturálnych fondov do základu dane z príjmov

U daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva nie je uvedená problematika
riešená v postupoch účtovania, ale od 1. 1. 2004 priamo v § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov. To znamená, že:

nenávratný finančný príspevok určený na obstaranie hmotného a nehmotného majetku sa zahrnie do príjmov postupne vo výške odpisov zahrňovaných do daňových výdavkov,

nenávratný finančný príspevok určený na úhradu bežných prevádzkových výdavkov sa zahrnie do základu dane v tom zdanovacom období, v ktorom sa do danových výdavkov zahrnie výdavok (náklad) hradený z tohto príspevku.


Záver: Vplyv nenávratného finančného príspevku na základ dane z príjmov daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva je neutrálny.






0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Záver: Vplyv nenávratného finančného príspevku na základ dane z príjmov daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva je neutrálny.

Teda? Asi nerozumiem, ako neutrálny?...Predsa má vplyv!








0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Nie Vlasta, nemá. To, čo zahrnieš do príjmu vo výške zodpovedajúcej ročnému odpisu, je zároveň daňovým výdavkom - odpisom. Príjem sa rovná výdavku a základ dane je nula. Ak by si Ty dala do príjmu celú dotáciu, ako si uvažovala, ale uplatnila len príslušný odpis, zdaniteľný príjem v tom roku by bol podstatne vyšší a zásada daňovej neutrality by sa narušila. Preto je podľa mňa takýto postup v rozpore so ZDP.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
andrej_rv
Nie Vlasta, nemá. To, čo zahrnieš do príjmu vo výške zodpovedajúcej ročnému odpisu, je zároveň daňovým výdavkom - odpisom. Príjem sa rovná výdavku a základ dane je nula. Ak by si Ty dala do príjmu celú dotáciu, ako si uvažovala, ale uplatnila len príslušný odpis, zdaniteľný príjem v tom roku by bol podstatne vyšší a zásada daňovej neutrality by sa narušila. Preto je podľa mňa takýto postup v rozpore so ZDP.
Ahá! tak som to len nesprávne pochopila. Ďakujem.

Inak Andrej, mne išlo o to jednorazové zaradenie do príjmov len na základe toho, že väčšina tej dotácie bola na budovy, tzn., že sa to bude rozpúšťať 20 rokov! No a to, som presvedčená o tom, mňa už dávno, alebo dlho žiaden zákon trápiť nebude. Išlo mi len to, aby som sa nemusela prevracať v drevenom pyžame, keď budú nadávať, že im to straší niekde, kde to dal niekto, kto to urobil nesprávne.
Ďakujem za pomoc.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Viem, o čo Ti ide, ja som tiež účtoval podobný prípad. Ale tam od dotácie prešli 3 roky a budova ešte stále nie je dokončená, takže dotácie sa nečerpú (a už sa po mne 2x zmenili účtovníci). Ale to nás nemá čo trápiť. Určite po sebe necháš papiere v poriadku a už nie je Tvoja vec, ako v tom kto bude pokračovať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať