Zavrieť

Porady

prispevky a kolko????

Zdravim vas vsetkych .Ja som tu teraz novy a trochu sa tu este nevyznam takze az uz tu je moja otazka tak sory.

Moja otazka je ked si chcem otvorit zivnost som pocul ze clovek moze dostat dotacie od statu.Podla coho sa urcuje vyska a do akej sumy sa davaju dotacie. Vdaka vam SURANCAN
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
andrej_rv
Viem, o čo Ti ide, ja som tiež účtoval podobný prípad. Ale tam od dotácie prešli 3 roky a budova ešte stále nie je dokončená, takže dotácie sa nečerpú (a už sa po mne 2x zmenili účtovníci). Ale to nás nemá čo trápiť. Určite po sebe necháš papiere v poriadku a už nie je Tvoja vec, ako v tom kto bude pokračovať.
Andrej ešte raz ďakujem, si super!
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Vlasta, naozaj niet začo...
0 0
miriam21 miriam21

miriam21 je offline (nepripojený) miriam21

tak ako aj vy potrebujem podnikateľská plán prosím pomôžte mi. diky
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
miriam21
tak ako aj vy potrebujem podnikateľská plán prosím pomôžte mi. diky
sem som jeden jednoduchý - ale bol schválený a prešiel ÚP, prilepila
http://www.porada.sk/showpost.php?p=147300&postcount=10
0 0
FYDKO FYDKO

FYDKO je offline (nepripojený) FYDKO

Prosím poradte mi,už som tu zasa Mám už aj ja vybavanú tú dotáciu, mala by mi prísť ešte do
konca roka. Prosím Vás neviete mi povedať či to musím niekde v nejakom
danovom priznaní uviesť, ked ja som oficiálne živnostník až od 6.1.2006, a
tak vlastne danové nemusím robiť, bo som v roku 2005 nič nezarobila bola som celý rok na UP a vyradená budem až k 5.1.2006,
dostanem len tú podporu, a tá je nižšia ako polovica odpočítateľnej
položky, tak si ja svojím hlúpim účtovníckym rozumom myslím, že danové
nebudem asi musiet podávať.Chcem si hned za to aj pokúpit veci, a tak ani
neviem či to mám dáko zaúčtovať, som z toho úplne blbá, len mi prosím
povedzte ako to mám teraz do konca roku spraviť. Lebo vlastne účtovníctvo začnem viesť až od 6.1,2006 Vopred dakujem.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

FYDKO
Prosím poradte mi,už som tu zasa Mám už aj ja vybavanú tú dotáciu, mala by mi prísť ešte do
konca roka. Prosím Vás neviete mi povedať či to musím niekde v nejakom
danovom priznaní uviesť, ked ja som oficiálne živnostník až od 6.1.2006, a
tak vlastne danové nemusím robiť, bo som v roku 2005 nič nezarobila bola som celý rok na UP a vyradená budem až k 5.1.2006,
dostanem len tú podporu, a tá je nižšia ako polovica odpočítateľnej
položky, tak si ja svojím hlúpim účtovníckym rozumom myslím, že danové
nebudem asi musiet podávať.Chcem si hned za to aj pokúpit veci, a tak ani
neviem či to mám dáko zaúčtovať, som z toho úplne blbá, len mi prosím
povedzte ako to mám teraz do konca roku spraviť. Lebo vlastne účtovníctvo začnem viesť až od 6.1,2006 Vopred dakujem.
Neviem, ako máš formulované podmienky v zmluve. Ak nemusíš dotáciu vyčerpať v tomto roku, podľa mňa treba nechať jej čerpanie (t.j. všetky nákupy ) až na mesiac január, aj keď dotáciu obdržíš náhodou v tomto roku. Daňovým príjmom bude dotácia až v roku čerpania - t.j. 2006.
0 0
krasotinka krasotinka

krasotinka je offline (nepripojený) krasotinka

sway
sem som jeden jednoduchý - ale bol schválený a prešiel ÚP, prilepila
http://www.porada.sk/showpost.php?p=147300&postcount=10
Ukazkovy zamer je z casti dobry, je vhodne ho doplnit, podla osnovy ustredia UPSVAR ma mat 5 stran, aj formalne chyby UP neuznavaju.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Tiež si myslím ako Andrej, že by si mala tú dotáciu začať míňať až v roku 2006. Pretože podľa zákona o dani z príjmu je aj dotácia zdaniteľný príjem. Následne ale podľa § 17 odst.3 písm.h tohto zákona do zákl. dane sa nezahŕňa dotácia, podpora..... Odporúčam prečítať si zákon o dani z príjmu, bolo to už aj tu na porade niekde riešené. Predpokladám, že si dostala plnú dotáciu z OUP, čo je teraz 58212,- takže je to viac ako polovica odpočítateľnej položky.
0 0
FYDKO FYDKO

FYDKO je offline (nepripojený) FYDKO

Dostala som 40 300 Sk, ako znevýhodnený uchádzač o zamestnanie, som bola na UP viac ako rok, ked som sa rozhodla otvorit živnosť, a som z blavy, a u nás má takýto uchádzač nárok na 40 300 Sk. Tak to som si len ja myslela, že je to vlastne nie polovica odpočítateľnej položky. No trošku tiež pochybujem že mi tie peniaze prídu ešte v tomto roku, ale ked som podpisovala dohodu, tak mi povedali, že oni mi ich musia poslať do 30 dní, a ja som vlastne chcela aby mi ich dali až v januári, no povedali že to sa nedá, lebo by porušili zákon. Ale aj tak nechápem, jedni mivravia, že to je a druhí že to nie je zdaniteľný príjem . to znamená, že ked tie peniaze dostanem, tak ich normálne musím zdaniť ?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
FYDKO
Dostala som 40 300 Sk, ako znevýhodnený uchádzač o zamestnanie, som bola na UP viac ako rok, ked som sa rozhodla otvorit živnosť, a som z blavy, a u nás má takýto uchádzač nárok na 40 300 Sk. Tak to som si len ja myslela, že je to vlastne nie polovica odpočítateľnej položky. No trošku tiež pochybujem že mi tie peniaze prídu ešte v tomto roku, ale ked som podpisovala dohodu, tak mi povedali, že oni mi ich musia poslať do 30 dní, a ja som vlastne chcela aby mi ich dali až v januári, no povedali že to sa nedá, lebo by porušili zákon. Ale aj tak nechápem, jedni mivravia, že to je a druhí že to nie je zdaniteľný príjem . to znamená, že ked tie peniaze dostanem, tak ich normálne musím zdaniť ?
princíp je asi taký že až keď ho začneš míňať idú Ti minuté peniaze do nákladov a príspevok do výnosov (k zdaneniu) - čiže z pohľadu daní si na nule, ale ovplyvní ti to vymeriavací základ na výpočet odvodov.... daj si vyhľadávač a nájdi si "dotácie" alebo príspevky a určite to tu nájdeš, rozobrali sme to na drobné, ja nestíham....
0 0
macenko macenko

macenko je offline (nepripojený) macenko

zdravím vás,
chcel by som sa spýtať- je pravda, že ak mám trvalý pobyt v bratislave, tak nemám nárok na žiadny príspevok od ÚP na začiatok podnikania?
ďakujem za odpoveď
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
macenko
zdravím vás,
chcel by som sa spýtať- je pravda, že ak mám trvalý pobyt v bratislave, tak nemám nárok na žiadny príspevok od ÚP na začiatok podnikania?
ďakujem za odpoveď
Odporúčam jeden telefonát na ÚP - viem asi toľko, že sú rôune výšky na rôzne mestá (okresy?), určite Ti povedia aká je v tejto chvíli situácia v Bratislave. Ja mám skúsenosť, že sú veľmi ochotní...
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

macenko
zdravím vás,
chcel by som sa spýtať- je pravda, že ak mám trvalý pobyt v bratislave, tak nemám nárok na žiadny príspevok od ÚP na začiatok podnikania?
ďakujem za odpoveď
Konkrétnu výšku pre Blavu si zisti, ale rozhodne máš nárok po splnení podmienok, len menej ako v okresoch s vyššou mierou nezamestnanosti,napr. u v Prešove by si dostal viac.
0 0
FYDKO FYDKO

FYDKO je offline (nepripojený) FYDKO

Ahojte, tú dotáciu som dostala 30.11. A ako som už písala podnikať začínam až 6.1., bola som nútená okolnosťami začať z nej už nakupovať veci potrebné na podnikanie, takže, kedže som ju začalamínať a veci čo som kúoila môžem zaúčtovať až po 6.1., ako mám ju mám teda zdaniť, alebo teda čo s ňou ? Až od 6.1. som živnostník, a takže asi daňové, ked som vyradená z UP 5.1. robiť nebudem. zaúčtuje sa to všetko v budúcom roku. Díky za rady všetkým.
0 0
Jožo Jožo

Jožo je offline (nepripojený) Jožo

FYDKO
Ahojte, tú dotáciu som dostala 30.11. A ako som už písala podnikať začínam až 6.1., bola som nútená okolnosťami začať z nej už nakupovať veci potrebné na podnikanie, takže, kedže som ju začalamínať a veci čo som kúoila môžem zaúčtovať až po 6.1., ako mám ju mám teda zdaniť, alebo teda čo s ňou ? Až od 6.1. som živnostník, a takže asi daňové, ked som vyradená z UP 5.1. robiť nebudem. zaúčtuje sa to všetko v budúcom roku. Díky za rady všetkým.
Peniaze ako príspevok na začatie podnikania dostávajú od ÚP ešte pred dátumom platnosti živnostenského oprávnenia všetci nezamestnaní, začať s ich míňaním na nákup firemného majetku by však mali až po tomto dátume. Neviem, ako to máš dohodnuté v zmluve s ÚP Ty konkrétne, u mňa to bolo tak, že keď som si v banke zriadil podnikateľský účet (a to sa každému živnostníkovi podarí až dňom živnostenského oprávnenia), najprv som previedol celý príspevok z ÚP z osobného účtu na podnikateľský a až potom som z nich začal uhrádzať faktúry za firemný drobný majetok. Podľa toho, čo píšeš, si nedodržala obvyklý postup a zariadenie potrebné na podnikanie si nakupovala ešte ako "súkromná" osoba. Neviem, akými okolnosťami si bola k tomu prinútená a s nákupmi si sa ponáhľala napriek tomu, že Ti andrej_rv v príspevku 47 ešte pred vyplatením príspevku jasne odporúčil, aby si s tým počkala do budúceho roka. Účtovanie príspevku si si tak celkom zbytočne skomplikovala. Dúfam, že sa na Porade nájde niekto, kto Ti poradí, ako toto klbko rozmotať a zaúčtovať príjem a čerpanie príspevku tak, aby to bolo v poriadku aj daňovo, aj pred ÚP.
Naposledy upravil Jožo : 25.12.05 at 20:55
0 0
FYDKO FYDKO

FYDKO je offline (nepripojený) FYDKO

Ja viem, že som sa poponáhľala, ale dosť veľa vecí ktoré potrebujem mi bolo ponúknuté teraz na konci roku za veľmi výhodné ceny. Napr. masážne lehátko mi do vianoc ponúkli o 1000 Sk lacnejšie. tak som si myslela, že to je dobré využiť. A na ÚP mi povedali, že nakupovať môžem hned ako náhle obdržím peniaze. tak s tým ÚP nemám vlastne žiadny problém. všetko robím tak ako mi povedali. Verejné obstarávanie ...atď. Len teda neviem ako to zaúčtovať, asi dáko spätne, alebo by som sa mala ísť spýtať na daňové.Ale budem rada aj ked tu mi niekto poradí, ak by s tým mal niekto skúsenosti, alebo teraz nejaké skúsenosti získal. čo viem, nie som sama, bolo nás na Úp viacerí, ktorí dostávali peniaze, a viem, že Úp ich naháňal, aby to všetko vybavili do konca tohto roku. Tak už teda vôbec neviem. Díky za rady.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

FYDKO
Len teda neviem ako to zaúčtovať, asi dáko spätne, alebo by som sa mala ísť spýtať na daňové.Ale budem rada aj ked tu mi niekto poradí, ak by s tým mal niekto skúsenosti, alebo teraz nejaké skúsenosti získal. čo viem, nie som sama, bolo nás na Úp viacerí, ktorí dostávali peniaze, a viem, že Úp ich naháňal, aby to všetko vybavili do konca tohto roku.
No, to je naozaj dosť zamotané. Ja by som postupoval asi nasledovne:
- po obdržaní živnostenského oprávnenia by som si ineď otvoril podnikateľský účet a vložil naň (okrem základného vkladu pri otvorení účtu) všetky nevyčerpané prostriedky z obdržanej dotácie (čiže 40300 Sk mínus dokladovaná suma za nakúpené veci)
- otvoriť účtovné knihy t.j. začať viesť účtovníctvo si povinná v zmysle § 16 ods. 3 písm. a) zákona o účtovníctve ku dňu začatia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti. Nejaké účtovanie nákupov v r. 2005 resp. do dňa začatia podnikania podľa mňa neprichádza do úvahy
- vypracoval by som súpis všetkých predmetov, ktoré boli pre účely podnikania nakúpené do dňa začatia podnikania s názvom "Súpis zásob obstaraných pred začatím podnikania", v samostatnom členení na predmety zakúpené z dotácie a predmety zakúpené z vlastných prostriedkov
- rovnako by som urobil súpis všetkých tzv. režijných výdavkov súvisiacich so začiatkom podnikania (kolky na ŽL a výpis z registra trestov, notárske poplatky, reklama, inzercia a nájomné do dňa začatia živnosti a pod.) Pokiaľ si časť z týchto výdavkov v súlade s dohodou z úradom práce hradila z dotácie, tak tiež v členení na dotované a nedotované výdavky. K obom súpisom treba pripnúť originály dokladov (bločkov, faktúr, potvrdení...)
- v zmysle § 4 ods. 4 ZDP sa výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti zahrnú do základu dane v roku začatia podnikania. Zásobami sú v tomto prípade všetky predmety (dotované i nedotované) nakúpené pred začatím podnikania. Dňom začatia podnikania ich zaradíš do spotreby - zaeviduješ do operatívnej evidencie (stačí aj zošit )
- samotné premietnutie do základu dane by sa malo uskutočniť pri uzávierkovýc operáciách súvisiacich so zdaňovacím obdobím 2006. Na internom doklade si dáš do zdaniteľného príjmu tú časť dotácie, ktorú si minula pred dňom začatia živnosti, do výdavkov ovplyvňujúcich daň zase celú sumu nakúpených zásob (dotovaných i nedotovaných spolu) a sumu ostatných výdavkov súvisiacich so začatím živnosti - všetko ako tzv. nepeňažnú operáciu. Dotáciu do kolónky iné zdaniteľné príjmy, zásoby do materiálu a zriaďovacie výdavky do prevádzkovej réžie
- časť dotácie nevyčerpanej do začatia živnosti vloženú na podnikateľský účet zaúčtuješ ako iná zdaniteľný príjem. Všetky nákupy z nej zase v priebehu roka ako daňový výdavok.
S daňovým priznaním to nie je úplne jednoznačné, ale ja by som ho za rok 2005 nepodával. Dotácia je v zmysle § 17 ods. 3 písm. h) ZDP zdaniteľným príjmom v tom období, keď sa použije na úhradu výdavkov. Je pravda, že ty si časť tých peňazí fyzicky minula v roku 2005, ale daňovým výdavkom sa v súlade s § 4 ods. 4 ZDP stali (resp. stanú) až v roku 2006 po zahrnutí výdavkov na nakúpené zásoby a preto celá dotácia bude podľa môjho názoru zdaniteľným príjmom až v roku 2006. Tento postup by bolo však dobré odkonzultovať so svojím správcom dane - na DÚ majú pracovníka pre styk s verejnosťou.
Poznamenávam, že naozaj ide len o môj pohľad na tento problém, ktorý nemusí byť celkom alebo vôbec správny. Možno ma niekto doplní alebo príde s iným názorom.
0 0
FYDKO FYDKO

FYDKO je offline (nepripojený) FYDKO

Díky, snád sa z toho vymotám. Ale aj tak mi to nedáva logika, však ked chcem zacať pracovať 6.1. musím s niečím začať pracovať, a ešte musím robiť verejné obstarávanie, keby som začala nakupovať až po 6.1., nemohla by som nič robiť, len nakupovať veci, nejmenej 2 - 3 týždne, a ja budem pracovať rukami, potrebujem to lehátko, plachty.... nemôžem prísť za klientom a masírovať ho na válende. Ale ja viem, že to sem nepatrí, tieto moje kecy , ideo to účtovanie. Díky ešte raz za radu, pôjdem na to daňové a uvidíme.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

FYDKO
....keby som začala nakupovať až po 6.1., nemohla by som nič robiť, len nakupovať veci, nejmenej 2 - 3 týždne, a ja budem pracovať rukami, potrebujem to lehátko, plachty.... nemôžem prísť za klientom a masírovať ho na válende..
Ale veď môžeš nakupovať aj pred 6.1., len si to zahrnieš do výdavkov jednou sumou ako nepeňažnú operáciu - nákupy pred otvorením živnosti nebudeš jednotlivo účtovať v denníku. Tu je problém skôr so zaúčtovaním a daňovým posúdením časti dotácie čerpanej už v roku 2005.
A nejakú prílišnú logiku v zákonoch a predpisoch zase nehľadaj....
0 0
FYDKO FYDKO

FYDKO je offline (nepripojený) FYDKO

Ahoj Andrej, bola som sa teda spýtať tam kam si ma poslal, ako to zaúčtovať, ale poviem ti moc som z toho múdra neni. Povedali, že teda so zaúčtovaním problém nie je, kázali mi celú dotáciu zaúčtovať v deň podnikania 6.1. do príjmov nezahrňajúcich sa do základu dane, a potom výdaj - teda výbery z peňažného ústavu 20 000, 20 000, 300 Sk, teda celú sumu tak ako som ju v roku 2005 vybrala a je na výpise z banky mi kázali dať do výdavkov nezahrňaných do základu dane. No a tu je problém, že ty a ešte aj iní mi povedali, že by tie výbery 20 000 atď mali byť zaúčtované vo výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane. Som z toho úplne blbá a vôbec neviem kde to do tých koloniek napísať. Mohli by mi to na DÚ zle povedať ? Mám tam ísť znovu otravovať ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať