Zavrieť

Porady

prispevky a kolko????

Zdravim vas vsetkych .Ja som tu teraz novy a trochu sa tu este nevyznam takze az uz tu je moja otazka tak sory.

Moja otazka je ked si chcem otvorit zivnost som pocul ze clovek moze dostat dotacie od statu.Podla coho sa urcuje vyska a do akej sumy sa davaju dotacie. Vdaka vam SURANCAN
Usporiadat
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
FYDKO
Ahoj Andrej, bola som sa teda spýtať tam kam si ma poslal, ako to zaúčtovať, ale poviem ti moc som z toho múdra neni. Povedali, že teda so zaúčtovaním problém nie je, kázali mi celú dotáciu zaúčtovať v deň podnikania 6.1. do príjmov nezahrňajúcich sa do základu dane, a potom výdaj - teda výbery z peňažného ústavu 20 000, 20 000, 300 Sk, teda celú sumu tak ako som ju v roku 2005 vybrala a je na výpise z banky mi kázali dať do výdavkov nezahrňaných do základu dane. No a tu je problém, že ty a ešte aj iní mi povedali, že by tie výbery 20 000 atď mali byť zaúčtované vo výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane. Som z toho úplne blbá a vôbec neviem kde to do tých koloniek napísať. Mohli by mi to na DÚ zle povedať ? Mám tam ísť znovu otravovať ?

A takáto úvaha?:
Nemysleli to náhodou potom tak, že tie výdaje budeš potom odpisovať(sčítaš si všetko čo si minula pred začatím živnosti a jednou sumou to zaradíš do majetku a budeš odpisovať), nakoľko ich považujú za zriaďovacie náklady - potom by bolo OK že jednotlivé výdaje sú NDZ. Potom aj dotácia - príjem by bola v príjmoch ODZ len do výšky ročného odpisu - koľko dáš do nákladou formou odpisu, toľko dáš do príjmu aby si z tit. dotácie bola čo sa týka DZ na nule.
čo na to poviete?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
sway
A takáto úvaha?:
Nemysleli to náhodou potom tak, že tie výdaje budeš potom odpisovať(sčítaš si všetko čo si minula pred začatím živnosti a jednou sumou to zaradíš do majetku a budeš odpisovať), nakoľko ich považujú za zriaďovacie náklady - potom by bolo OK že jednotlivé výdaje sú NDZ. Potom aj dotácia - príjem by bola v príjmoch ODZ len do výšky ročného odpisu - koľko dáš do nákladou formou odpisu, toľko dáš do príjmu aby si z tit. dotácie bola čo sa týka DZ na nule.
čo na to poviete?
ja to považujem za výborný postup, analogoicky v PU mi to je jasné. V JU nie som tak doma.
Ale ak je podnikanie až od 6.1.2006, tak iné riešenie nevidím.
0 0
malina malina

malina je offline (nepripojený) malina

Teoreticky by sa výdavky na kúpu firemného majetku dali zaúčtovať aj ako zriaďovacie výdavky (§ 4 ods.4 zákona o dani z príjmov: Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať.). Nevidela som zmluvu, ktorú FYDKO uzavrela s ÚP, som si však istá, že v nej má aj ustanovenie, ktoré vylučuje použitie dotácie práve na zriaďovacie výdavky. Tie, ktoré mala FYDKO v súvislosti s poplatkami pri vybavovaní živnostenského oprávnenia, si samozrejme môže zaúčtovať ako ovplyvňujúce základ dane, ale s dotáciou z ÚP nemajú nič spoločné. Ja by som postupovala takto:
K 6. 1. 2006 by som zaúčtovala nepeňažný príjem dotácie v sume 40 300 Sk ako príjem neovpyvňujúci základ dane, lebo taký musí byť postup podľa usmernenia MF SR k účtovaniu a čerpaniu dotácií zo štrukturálnych fondov. Keďže mi zákon o dani z príjmov umožňuje veci nakúpené z dotácie vložiť do podnikania, aj keď boli obstarané ešte pred jeho začatím, zapísala by som ich k 6. 1. 2006 do knihy DHM a DNM ako vklad do podnikania v ich obstarávacej cene. Na konci roka 2006 by som podľa vyššie spomínaného usmernenia nepeňažnou závierkovou operáciou príjem dotácie preúčtovala ako príjem ovplyvňujúci základ dane a zaúčtovala jednorazové daňové odpisy, lebo jednotlivo sú v obstarávacích cenách do 30 000 Sk.


Prikladám výňatky zo zákona 595/2003 Z. z. o dani z príjmov:

§ 25

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
d) cena určená podľa písmen a) a b) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú.


odvolávky:


§ 25
a) obstarávacia cena118) vrátane nepeňažného vkladu fyzickej osoby do obchodnej spoločnosti alebo družstva, ak ide o vklad, ktorý sa neúčtuje v obchodnom majetku a pri predaji tohto majetku by sa na dosiahnutý príjem nevzťahovalo oslobodenie od dane podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov 118)


118)§ 25 ods. 4 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve:
(4) Na účely tohto zákona sa rozumie
a) obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním


A ešte prikladám link na FS 11/2004:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=188
Naposledy upravil malina : 08.01.06 at 13:00
0 0
mihu mihu

mihu je offline (nepripojený) mihu

FYDKO
Ja viem, že som sa poponáhľala, ale dosť veľa vecí ktoré potrebujem mi bolo ponúknuté teraz na konci roku za veľmi výhodné ceny. Napr. masážne lehátko mi do vianoc ponúkli o 1000 Sk lacnejšie. tak som si myslela, že to je dobré využiť. A na ÚP mi povedali, že nakupovať môžem hned ako náhle obdržím peniaze. tak s tým ÚP nemám vlastne žiadny problém. všetko robím tak ako mi povedali. Verejné obstarávanie ...atď. Len teda neviem ako to zaúčtovať, asi dáko spätne, alebo by som sa mala ísť spýtať na daňové.Ale budem rada aj ked tu mi niekto poradí, ak by s tým mal niekto skúsenosti, alebo teraz nejaké skúsenosti získal. čo viem, nie som sama, bolo nás na Úp viacerí, ktorí dostávali peniaze, a viem, že Úp ich naháňal, aby to všetko vybavili do konca tohto roku. Tak už teda vôbec neviem. Díky za rady.
Ako rozumies tomu verejnemu obstaravaniu pre tento ucel.
Mam tiez ten prispevok a toto prakticky neviem co znamena.
0 0
malina malina

malina je offline (nepripojený) malina

mihu
Ako rozumies tomu verejnemu obstaravaniu pre tento ucel.
Mam tiez ten prispevok a toto prakticky neviem co znamena.

V podstate ide o to, že ak sú dotácie z ÚP prostriedkami zo štátneho rozpočtu, ich príjemcovia sú povinní dodržiavať ustanovenia Zákona o verejnom obstarávaní. V súvislosti s príspevkami na začatie samostatnej zárobkovej činnosti sa však táto povinnosť týka iba pri obstarávaní tovaru alebo služieb, ktorých cena je vyššia ako 50 000 Sk. Pre lepší obraz pripájam citáciu z tohto zákona:


§ 2
(1) Obstarávatelia sú povinní pri uzavieraní zmlúv používať metódy a postupy verejného obstarávania podľa tohto zákona.


(5) Povinnosť obstarávateľov podľa odseku 1 sa nevzťahuje na uzavieranie zmlúv,
o) ktorých predmetom je obstaranie tovaru, uskutočnenie práce alebo poskytnutie služby, ktorých úhrnná cena bez dane z pridanej hodnoty je nižšia ako finančné limity uvedené v § 16 ods. 5.

§ 16
(5) Metóda verejného obstarávania sa označuje ako podprahová s nižšou cenou, ak súčet cien rovnakých druhov tovarov alebo služieb bez dane z pridanej hodnoty je nad 50 000 Sk, ale najviac 250 000 Sk v priebehu kalendárneho roka alebo počas trvania zmluvy, ak sa zmluva uzaviera na dlhšie obdobie ako jeden kalendárny rok, a prác, ktorých úhrnná cena bez dane z pridanej hodnoty počas trvania zmluvy je nad 100 000 Sk, ale najviac 500 000 Sk (ďalej len "podprahová metóda verejného obstarávania s nižšou cenou"). Na uzavretie zmluvy sa použije zjednodušený postup verejného obstarávania rokovacím konaním bez zverejnenia ustanovený v štvrtej hlave.
0 0
mihu mihu

mihu je offline (nepripojený) mihu

Dakujem malina
0 0
mihu mihu

mihu je offline (nepripojený) mihu

[QUOTE=malina][COLOR=#000000]podnikania v ich obstarávacej cene. Na konci roka 2006 by som podľa vyššie spomínaného usmernenia nepeňažnou závierkovou operáciou príjem dotácie preúčtovala ako príjem ovplyvňujúci základ dane a zaúčtovala jednorazové daňové odpisy, lebo jednotlivo sú v obstarávacích cenách do 30 000 Sk. QUOTE]

Malina prosim Ta ako konkretne sa robi ta nepenazna uzavierkova operacia ? Co sa ma v PD napisat a ci k tomu treba aj nejaky interny doklad.
0 0
DUMBO DUMBO

DUMBO je offline (nepripojený) DUMBO

živnostník
Ahojte!

Chel by som informovat ze pre BA je dotacia (pre znevyhodnenych): 60 451,-
Zaroven by som mal otazku, ze ked by som zakupil kameru za 52 000,- ako sa to odpisuje (kameru nebudem kupovat z dotacie ale z vlastnych), dalej ako sa pohybuju ceny za jednoduche uctvnictvo (ked si dam spravit u uctovnicky JU). Dakujem.
0 0
jajuska jajuska

jajuska je offline (nepripojený) jajuska

Surancan
Zdravim vas vsetkych .Ja som tu teraz novy a trochu sa tu este nevyznam takze az uz tu je moja otazka tak sory.

Moja otazka je ked si chcem otvorit zivnost som pocul ze clovek moze dostat dotacie od statu.Podla coho sa urcuje vyska a do akej sumy sa davaju dotacie. Vdaka vam SURANCAN
Moj otec požiadal o príspevok na úrade práce, musíš byť min. 1 rok nezamestanany.. mesto sa rozhoduje aj počtu žiadateľov o príspevok, otec dostal 50.000 Sk s tym ze musel vydokladovat čo za to kupil, musí to byt HM pretoze v prípade nedodrzania podmienok (viesť živnosť určité obdobie) ti mozu siahnut na to.. Je k tomu aj kopec papierovacie.. teda vypracovat tvoj podnikate. zamer.. ako si to predstavujes do 5 rokov a tak... ale da sa.
0 0
malina malina

malina je offline (nepripojený) malina

[quote=mihu]
malina
[color=#000000]podnikania v ich obstarávacej cene. Na konci roka 2006 by som podľa vyššie spomínaného usmernenia nepeňažnou závierkovou operáciou príjem dotácie preúčtovala ako príjem ovplyvňujúci základ dane a zaúčtovala jednorazové daňové odpisy, lebo jednotlivo sú v obstarávacích cenách do 30 000 Sk. QUOTE]

Malina prosim Ta ako konkretne sa robi ta nepenazna uzavierkova operacia ? Co sa ma v PD napisat a ci k tomu treba aj nejaky interny doklad.
V peňažnom denníku sa počas účtovného obdobia zaznamenávajú predovšetkým peňažné operácie (teda príjmy a výdaje v pokladni alebo v banke, ktoré sa potom ešte raz zapíšu, resp. rozpíšu do príslušných kolóniek podľa toho, či ide o príjem alebo výdaj ovplyvňujúci či neovplyvňujúci základ dane). Na konci účtovného obdobia sa zaznamenávajú nepeňažné operácie, teda také účtovné prípady, ktoré nesúvisia s pohybom v pokladni alebo na účte, sú však dôležité pre správne vyčíslenie daňového základu. Napríklad súčet odpisov majetku, ktoré sa vypočítavajú v osobitnej evidencii dlhodobého majetku, sa v rámci závierkových operácií zaznačia do samostatného riadku, pričom kolónky Pokladňa a Banka ostanú prázdne. Ďalším príkladom nepeňažnej operácie je aj prevod časti prijatej dotácie z ÚP. Ak je jej príjem podľa pokynov usmernenia MF SR zaúčtovaný ako ostatný príjem neovlyňujúci základ dane, k 31. decembru sa nepeňažnou operáciou zníži o všetky výdavky z dotácie, ktoré sú zaúčtované ako ovplyvňujúce základ dane. Pri tejto nepeňažnej operácii sa do kolónky Ostatné príjmy neovlyvňujúce základ dane zapíše so znamienkom mínus súčet výdavkov z dotácie a ten istý súčet so znamienkom plus sa v tom istom riadku zapíše ako príjem ovplyvňujúci základ dane (pravda, ak vo výdavkoch nie je aj nákup takého hmotného majetku, ktorý podlieha niekoľkoročným odpisom, teda v hodnote nad 30 000 Sk).
0 0
klaudia7953 klaudia7953

klaudia7953 je offline (nepripojený) klaudia7953

Zdravím,
práve sa rozhodujem či vyuzit ten prispevok na zacatie z UP, pocula som a neviem či je to pravda, vraj živnosť sa nesmie zrušit pocas nasled.2rokov, ale co ak odcestujem do zahranicia na dlhsiu dobu a zivnost nezrusim avsak vykonavat nic nebudem?? myslite že to bude problem? prosim poradte mi..
vdaka
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
klaudia7953
Zdravím,
práve sa rozhodujem či vyuzit ten prispevok na zacatie z UP, pocula som a neviem či je to pravda, vraj živnosť sa nesmie zrušit pocas nasled.2rokov, ale co ak odcestujem do zahranicia na dlhsiu dobu a zivnost nezrusim avsak vykonavat nic nebudem?? myslite že to bude problem? prosim poradte mi..
vdaka
Treba dobre zvážiť všetko - nakoľko ak pôjdeš von - OFICIALNE PRACOVAŤ a budeš chcieť byť vonku poistená, tu sa musíš odhlasovať, nesmieš tam pracovať..., živnosť môže podľa mňa frčať, ale musíš všetko platiť - odvody..., plniť si povinnosti - postará sa ti tu niekto o to?
Ide v podstate o to , že tým že dostaneš príspevok sa zaväzuješ, že štát ti nemusí nič dávať, teda nesmieš byť vedená na ÚP ako nezamestnaná, nesmieš sa nikde inde zamestnať. Teda si myslím, že ani vonku... jedine že by si tam išla len rekreačne, alebo za vzdelaním,...
ešte počkaj či niekto nemá skúsenosť - toto sú len moje názory.:p
0 0
klaudia7953 klaudia7953

klaudia7953 je offline (nepripojený) klaudia7953

sway
vdaka za nazor), ak by som odcestovala urcite by som si tuna platila to nie je problem.. ale ak teda nakupim HM z dotacie a nebudem vykonavat nic, lebo prave budem mimo..tak to snad nebude problem..zivnost fici..odvody sa vraj prvy rok neplatia a potom ja fakt tomu vobec nerozumiem..)) z coho mi vyrataju výsku odvodov? PS: ja len teoretizujem..lebo nikdy nie som si ista ako dlho ma to bude bavit..sice to uz rok robim cez inú firmu..ale sama sa cudujem ze som tak dlho vydrzala..preto by som rada vedela co ak nieco../ak by som dostala dotaciu, nakupila a zdokladovala by som vsetko UP a potom ja neviem prijem bude nejaky smiesny prvý mesiac len aby a potom odidem ale zivnost nezrusim..co potom..vsetko bude ok???
0 0
mihu mihu

mihu je offline (nepripojený) mihu

malina Ty si zlatuo
0 0
klaudia7953 klaudia7953

klaudia7953 je offline (nepripojený) klaudia7953

tak fajn, uz som sa rozhodla, ze to nevezmem, budem to robit ako doteraz a budem mat kludnu hlavu)
0 0
Božena Božena

Božena je offline (nepripojený) Božena

Viete mi poradiť?
Podnikateľka dostala z Úradu práce nenávratný finančný príspevok, ktorý bol na jej účet pripísaný v júli 2005. V priebehu augusta a septembra síce nakúpila HIM v súlade so zmluvou, ale problém je v tom, že všetko nakúpila v hotovosti za vlastné a celý príspevok pekne leží na účet dodnes.
Čo s tým? Veď ona vlastne ten príspevok vôbec nečerpala. Je to teraz jej zdaniteľný príjem?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Božena
Viete mi poradiť?
Podnikateľka dostala z Úradu práce nenávratný finančný príspevok, ktorý bol na jej účet pripísaný v júli 2005. V priebehu augusta a septembra síce nakúpila HIM v súlade so zmluvou, ale problém je v tom, že všetko nakúpila v hotovosti za vlastné a celý príspevok pekne leží na účet dodnes.
Čo s tým? Veď ona vlastne ten príspevok vôbec nečerpala. Je to teraz jej zdaniteľný príjem?
Boženka, to nevadí, že nakúpila v hotovosti. Čerpala príspevok.
Úrad práce predsa tie bankovky neoznačil, ktoré jej previedol na účet
Ak chce môže si kedykoľvek tie peniaze previesť do pokladne.
Úradu práce bude iba dokladovať čo nakúpila /buď cez BU, alebo cez RP alebo PPD/
0 0
sobest sobest

sobest je offline (nepripojený) sobest

Ahojte.Som na urade prace 3 mesiace.Rozmyslam ze podam ziadost o prispevok na zacatie podnikania.Uz som aj absolvoval kurz -priprava na podnikanie ktory organizoval urad prace.Chcem ale zacat podnikat v odbore ktory je vyradeny z prispevkov na dotaciu.Co si myslite????Mohol by som si vyhotovit plan na podnikanie v odbore na ktory je prispevok a po ziskani prispevku v tom nepokracovat ale robit to co chcem????Samozrejme ze v zivnosti by boli uvedene obidve druhy podnikania.
0 0
malina malina

malina je offline (nepripojený) malina

sobest
Ahojte.Som na urade prace 3 mesiace.Rozmyslam ze podam ziadost o prispevok na zacatie podnikania.Uz som aj absolvoval kurz -priprava na podnikanie ktory organizoval urad prace.Chcem ale zacat podnikat v odbore ktory je vyradeny z prispevkov na dotaciu.Co si myslite????Mohol by som si vyhotovit plan na podnikanie v odbore na ktory je prispevok a po ziskani prispevku v tom nepokracovat ale robit to co chcem????Samozrejme ze v zivnosti by boli uvedene obidve druhy podnikania.
Nemohol. Dohoda s úradom práce Ťa zaviaže, aby si sa počas celej doby jej trvania venoval iba tomu, čo si uviedol v podnikateľskom pláne. A občas si to jeho pracovníci aj skontrolujú.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
sobest
Ahojte.Som na urade prace 3 mesiace.Rozmyslam ze podam ziadost o prispevok na zacatie podnikania.Uz som aj absolvoval kurz -priprava na podnikanie ktory organizoval urad prace.Chcem ale zacat podnikat v odbore ktory je vyradeny z prispevkov na dotaciu.Co si myslite????Mohol by som si vyhotovit plan na podnikanie v odbore na ktory je prispevok a po ziskani prispevku v tom nepokracovat ale robit to co chcem????Samozrejme ze v zivnosti by boli uvedene obidve druhy podnikania.

Malina to napísal/a inteligentnejšie.
Prepáč, ale inými slovami sa to volá PODVOD!
Potom by všetci to mohli robiť tak nemyslíš?
Naposledy upravil Barbara : 10.02.06 at 05:40
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať