Zavrieť

Porady

Pokuta z DU - preplatenie cez poistku

Napíšte mi prosím Vás vaše skúsenosti s preplácaním poistných udalostí cez poisťovňu, keď máte uzavreté poistky ako účtovníci zo zodpovednosti pri výkone povolania.

Pretože sa mi stalo, že som podala dodatočné daň. priznanie k DPH, a preto nám (našej firme s.r.o.) DÚ vyrubil pokutu vo výške cca 8 000 Sk.
Išla som si tú pokutu preplatiť do svojej poisťovne a na moje počudovanie mi oznámili že mi to nepreplatia, lebo finančné sankcie a pokuty nie sú pre nich poist. udalosťou, a toto nepreplácajú. (v Allianzi)
Ale ja ako ekonómka-účtovníčka (nepracujem s hotovostnou pokladňou) nespôsobím inú škodu zamestnávateľovi, ako tú že mi môžu úrady vyrubiť nejakú pokutu.
Uvažujem že si tú poisku zruším, keď je mi nanič.

Aké máte skúsenosti s takýmito poistkami vy?
I
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    ja som sa tiež pýtala o takéto poistenie a bolo mi povedané, že neexistuje taká poistka na účtov.v tej istej poisťovni, ktorú si uviedla. Mňa by to tiež zaujímalo.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Eri
    Som zamestnancom firmy.
    A mám tú poistku uzavretú ako súkromná osoba.
    Podľa môjho názoru by si mala firma uplatniť náhradu škody voči Vám z dôvodu zanedbania si pracovných povinností a tým vzniknutej škode. Predpis od firmy na vymáhanie si škody napr. zrážkami zo mzdy sa odnesie do poisťovne a takúto udalosť by poisťovňa uhradiť mala, ak sa jedná poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone povolania.
    Mali sme takýto prípad.
    Naposledy upravil Denda : 21.09.05 at 08:45

    svobodova je offline (nepripojený) svobodova

    svobodova
    Denda
    Podľa môjho názoru by si mala firma uplatniť náhradu škody voči Vám z dôvodu zanedbania si pracovných povinností a tým vzniknutej škode. Predpis od firmy na vymáhanie si škody napr. zrážkami zo mzdy sa odnesie do poisťovne a takúto udalosť by poisťovňa uhradiť mala, ak sa jedná poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone povolania.
    Mali sme takýto prípad.
    Musím nesúhlasiť s Dendou, pretože práve z tejto poistky - zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone povolania sa nedá uplatniť takáto poistná udalosť .
    Je to poistka, ktorá slúži len na hmotné veci, ktoré máš zverené , a ktoré ak poškodíš, môžeš si uplatňovať náhradu škody prostredníctvom poisťovne. Samozrejme Ti musí zamestnávateľ Tvoje zavinenie, spôsobené nedbanlivosťou dokázať.
    Existuje však poistka - tzv. profesijné poistenie, na toto sa skús opýtať vo svojej poisťovni, nie som si však istá, či je aj pre zamestancov, alebo iba pre živnostníkov .
    Viem, že takúto poistku ponúka Allianz , ale aby s tebou uzatvorili zmluvu, podmienkou je ukončené VŠ vzdelanie, alebo členstvo v komere daňových poradcov. Práve včera som si poslala na vypracovanie požiadavku pre profesijné poistenie v ČPS a v Kooperatíve, takže Ti dám vedieť, ako som dopadla.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    svobodova
    Musím nesúhlasiť s Dendou, pretože práve z tejto poistky - zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone povolania sa nedá uplatniť takáto poistná udalosť .
    Stretla som sa s prípadom, keď súvisiace poistené plnenie za sankcie DÚ išlo práve z tejto poistky ... záleží na podmienkach zmluv. Poistené plnenie bolo spojené s porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo priamych súvislostiach s ním v čase trvania poistenia.

    Nejde o nesúhlas ... ale o zmluvné podmienky.

    svobodova je offline (nepripojený) svobodova

    svobodova
    [QUOTE=AVO]Stretla som sa s prípadom, keď súvisiace poistené plnenie za sankcie DÚ išlo práve z tejto poistky ... záleží na podmienkach zmluv. Poistené plnenie bolo spojené s porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo priamych súvislostiach s ním v čase trvania poistenia.

    Neviete aká to bola poisťovňa, lebo v Allianzi to neprešlo?

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Bolo by dobré keby sem zadávateľ otázky doplnil akú poistku má uzatvorenú

    To: Svobodová
    Pre plnenie z poisťovne je dôležité aký zmluvný vzťah je uzatvorený medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Mám na mysli dohodnutú všeobecnú zodpovednosť zamestnanca podľa Zákonníka práce a pracovné povinnosti pri plnení pracovných úloh.

    Jaroslávka je offline (nepripojený) Jaroslávka

    Jaroslávka
    Ja som mala presne takú istú skúsenosť s pokutou, poistenie je len pre hmotné veci, na pokuty a penále sa nevzťahuje,/je to v poučení uvedené/ bola som v Kooperatíve, chcela som iný druh poistenia /profesijné je len pre SZČO, ktorá podniká v ekonomických činnostiach/ ja som zamestnanec.
    Poisťovňa preplatila náhradu škody mojim kolegom údržbárom, ktorí spôsobili škodu/stratil náradie, rozbil nájomníkovi okno pri oprave v byte a pod./
    Všetko ale musela firma dokladovať.
    Jaroslávka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.