Zavrieť

Porady

účtovná uzávierka overená auditorom

jued jued

jued je offline (nepripojený) jued

Chcela by som Vás poprosiť, či by ste mi vedeli popísať, kedy musí mať spoločnosť overenú účtovnú závierku auditorom podľa zákona. Ďakujem Vám za odpoveď.
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tak v tom prípade to nie je iný pohľad audítora ale fakt, že naozaj spĺňate iba jednu podmienku (ale opäť doplním ... ak správne účtujete, čo záleží napr. aj na uzatvorených zmluvách a pod.).
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Robíme len spotové /čiže okamžité / konverzie, ktoré musia byť max. do
dvoch dní vyrovnané /takto je to podľa licencie/.
S bankami robíme aj FWD-ové / dlhodobé/ konverzie, splatné aj v ďaľšom roku /2006/. Tieto sú tzv. termínované obchody - menové deriváty, ktoré sme minulý rok oceňovali na konci r.2004 ako 373/667 , 567/373 .
Čím sme si povýšili svoj fin. výnos.
Iné zmluvy / okrem týchto potvrdení FWD/ nemáme. Čiže myslím, že u nás nie je čo navyše účtovať a dávať do fin. výnosov.
Okrem týchto konverzií, nefakturujeme nikomu nič za žiadne iné finančné služby či poradenstvá.
A keďže nemáme veľké oči , nepočítame, žeby náš zisk z tejto činnosti dosiahol napr. 10 mil.Sk.
Ale i tak by ma zaujímalo, o aký vysoký zisk by muselo ísť, aby sa to dalo považovať za splnenú podmienku ?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Lila
A keďže nemáme veľké oči , nepočítame, žeby náš zisk z tejto činnosti dosiahol napr. 10 mil.Sk.
Ale i tak by ma zaujímalo, o aký vysoký zisk by muselo ísť, aby sa to dalo považovať za splnenú podmienku ?
Prosím opatrne so slovkami ... ZISK a VÝNOS (tržba, obrat) sú dva rozdielne pojmy
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Podľa § 19 ods. 1 písm.a) bod 2 Zákona o účtovníctve:

Čistý obrat, ktorý presiahne 40 mil. sk

je hraničným pre povinný audit ako jedna z troch spomínaných podmienok. Tak ako bolo uvádzané, ak sú splnené 2 podmienky súčasne, s.r.o. podlieha auditu povinne.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Áno, súhlasím, prepáčte mi za moju neodbornosť. Mala som na mysli len finančný výnos au 668 x z našich finančných služieb /r. 44 VZaS/ .
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Lila
Áno, súhlasím, prepáčte mi za moju neodbornosť. Mala som na mysli len finančný výnos au 668 x z našich finančných služieb /r. 44 VZaS/ .
Ospravedlňovať sa netreba. Len som mala obavy, či sa bavíme v správnej línii. Inak by sme vyvodili nesprávne uzáviery, ktoré by poplietli druhých.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Ďakujem za všetky rady a prajem príjemný zvyšok dňa.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Obnovujem debatu ohľadom auditu. Za rok 2006 sme mali v s.r.o. povinnosť auditu (táto podmienka vyplývala zo splnenia 2 podmienok za rok 2005). Teraz som prepočítala zamestnancov za rok 2006 - vychádza rovných 20 - nezarátavala som do tohto priemerného počtu zamestnankyne na materskej dovolenke - iba aktívnych zamestnancov a zamestnancov na PN, neviem či je to tak správne. Ak niekto vie ako sa robí ten prepočet, prosím o radu. Ďalej podľa zákona o účtovníctve ide o presiahnutie 20 zamestnancov (teda nie vrátane, tak že by to malo byť 21 a viac). Takže za rok 2007 by mi povinnosť auditu padla. Uvažujem správne? Majiteľ už moc audit nechce, tak preto to riešim.
0 0
simonka simonka

simonka je offline (nepripojený) simonka

Chcem sa opýtať ohľadom majetku. berie sa brutto majetok nad 20.000.000,--Sk. Je to celkový obežný aj neobežný. Presnejšie ktorý riadok súvahy.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Orsz Pozri príspevok
Obnovujem debatu ohľadom auditu. Za rok 2006 sme mali v s.r.o. povinnosť auditu (táto podmienka vyplývala zo splnenia 2 podmienok za rok 2005). Teraz som prepočítala zamestnancov za rok 2006 - vychádza rovných 20 - nezarátavala som do tohto priemerného počtu zamestnankyne na materskej dovolenke - iba aktívnych zamestnancov a zamestnancov na PN, neviem či je to tak správne. Ak niekto vie ako sa robí ten prepočet, prosím o radu. Ďalej podľa zákona o účtovníctve ide o presiahnutie 20 zamestnancov (teda nie vrátane, tak že by to malo byť 21 a viac). Takže za rok 2007 by mi povinnosť auditu padla. Uvažujem správne? Majiteľ už moc audit nechce, tak preto to riešim.
Chcela by som tento problém posunúť ďalej.......vie niekto niečo k tomu povedať?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

simonka Pozri príspevok
Chcem sa opýtať ohľadom majetku. berie sa brutto majetok nad 20.000.000,--Sk. Je to celkový obežný aj neobežný. Presnejšie ktorý riadok súvahy.
Je to brutto majetok - takže obežný aj neobežný. V súvahe na 1.riadku.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Orsz Pozri príspevok
Obnovujem debatu ohľadom auditu. Za rok 2006 sme mali v s.r.o. povinnosť auditu (táto podmienka vyplývala zo splnenia 2 podmienok za rok 2005). Teraz som prepočítala zamestnancov za rok 2006 - vychádza rovných 20 - nezarátavala som do tohto priemerného počtu zamestnankyne na materskej dovolenke - iba aktívnych zamestnancov a zamestnancov na PN, neviem či je to tak správne. Ak niekto vie ako sa robí ten prepočet, prosím o radu. Ďalej podľa zákona o účtovníctve ide o presiahnutie 20 zamestnancov (teda nie vrátane, tak že by to malo byť 21 a viac). Takže za rok 2007 by mi povinnosť auditu padla. Uvažujem správne? Majiteľ už moc audit nechce, tak preto to riešim.
Ešte raz skúsim posunúť dotaz................
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Podľa zákona o účtovníctve - ide o prepočítaný evidenčný počet zamestnancov - výpočet prebieha podľa štatistických výpočtov. Do evidenčného počtu sa počítajú aj osoby na PN /bez ohľadu na dlžku trvania/, ale osoby na MD a RD sa nezapočítavajú. Pracovníci s kratším pracovným časom sa prepočítajú na plnú zamestnanosť. Napr. pri 40-hod.PP na plný úväzok, sa pracovníci s polovič.PP, teda pri 20hod.PP týždenne prepočítajú nasledovne/napr. sú dvaja/:
2x20 hod. / 40 = 1 pracovník. Takže títo dvaja pracovníci na polovičný úväzok sú ako 1.
Poraďáci, ak niekto z vás robí prepočet osôb či už kôli auditu, alebo plateniu odvodu za neplnenie ZPS - ozvite sa, či takto prebieha výpočet.
0 0
shimii shimii

shimii je offline (nepripojený) shimii

ak by ste potrebovali audítora

Ing.Janka Šimková
jsimkova @ centrum.sk
0 0
Kathryn Kathryn

Kathryn je offline (nepripojený) Kathryn

Od tohto mesiaca mám nového klienta, ktorému vediem účtovníctvo - ide o s.r.o., dnes som zistila z účtovnej závierky za r. 2005, že im vzniká povinnosť auditu v r. 2006. Následne z výsledkov r. 2006 aj v. r 2007. No, nestalo sa tak a ja hľadám riešienie, aby to bolelo čo najmenej. Ešte som nemala možnosť účtovať v spoločnosti, ktorá má povinnosť auditu a vychádzam len zo zákona a z toho čo som si prečítala na porade .
Prosím, o skontrolovanie, či uvažujem správne a spoločnosť má povinnosť auditu - rok 2005: údaje so súvahy - majetok brutto r. 001 bol vo výške 22 mil., len tržby za predaný tovar boli vo výške 57 mil. Ďakujem.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Kathryn Pozri príspevok
Od tohto mesiaca mám nového klienta, ktorému vediem účtovníctvo - ide o s.r.o., dnes som zistila z účtovnej závierky za r. 2005, že im vzniká povinnosť auditu v r. 2006. Následne z výsledkov r. 2006 aj v. r 2007. No, nestalo sa tak a ja hľadám riešienie, aby to bolelo čo najmenej. Ešte som nemala možnosť účtovať v spoločnosti, ktorá má povinnosť auditu a vychádzam len zo zákona a z toho čo som si prečítala na porade .
Prosím, o skontrolovanie, či uvažujem správne a spoločnosť má povinnosť auditu - rok 2005: údaje so súvahy - majetok brutto r. 001 bol vo výške 22 mil., len tržby za predaný tovar boli vo výške 57 mil. Ďakujem.
§ 19
Overovanie účtovnej závierky audítorom

Na začiatok

(1) Individuálnu účtovnú závierku musí mať overenú audítorom účtovná jednotka,

a) ktorá je obchodnou spoločnosťou, ak povinne vytvára základné imanie, a družstvom, ak v roku predchádzajúcom roku, za ktorý sa táto účtovná závierka overuje, splnila aspoň dve z týchto podmienok:
1. celková suma majetku presiahla 20 000 000 Sk, pričom sumou majetku sa rozumie suma majetku zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
2. čistý obrat presiahol 40 000 000 Sk, pričom čistým obratom na tento účel sú tržby z predaja výrobkov, tovarov a z poskytovania služieb,
3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol 20,
b) ktorá je akciovou spoločnosťou, 23)
c) ktorej túto povinnosť ustanovuje osobitný predpis, 24)
d) ktorá zostavuje účtovnú závierku podľa § 17a.

Z uvedeného vyplýva, že povinnosť auditu tu je.
0 0
Kathryn Kathryn

Kathryn je offline (nepripojený) Kathryn

Veľmi pekne ďakujem za radu, takže idem hľadať audítorskú spoločnosť.
0 0
Osimka Osimka

Osimka je offline (nepripojený) Osimka

Chcem sa spýtať, fyzická osoba ak spĺňa podmienky tiež musí mať závierku overenú auditorom? Ďakujem
0 0
Osimka Osimka

Osimka je offline (nepripojený) Osimka

Prosím napíšte mi odpoveď, ak niekto vie.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Osimka Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, fyzická osoba ak spĺňa podmienky tiež musí mať závierku overenú auditorom? Ďakujem
Nie, nie je obchodnou spoločnosťou.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať