Zavrieť

Porady

výživné

clovek
Chcem sa spýtať, či mi viete poradiť, do kolkych rokov dietata je rodic povinný platit nan výživne? V Zákone o rodine sa totiž píše, že dokiaľ nie je schopný sa sam uzioviť a pripravuje sa na povolanie. A čo ked bude študovať dve, tri vysoké školy, potom treba platiť aj do 30, 35 rokov?


pituka
Usporiadat
Boneta Boneta

Boneta je offline (nepripojený) Boneta

Ano, aj ja som sa nad tým zamýšľala. Preto boli odpovede 25 - 26 rokov.
A skúsil si sa poradiť s právnikom na www.výživné.sk ?
0 0
Veja1 Veja1

Veja1 je offline (nepripojený) Veja1

ale ak chceš aby ti ten pravnik na www.vyzivne.sk poradil, musis najprv podporit toto občianskej združenie 200,- sk alebo 2% z dane ... nuž .... takéto weby mám mooooc rada ... hehe
0 0
mamservice mamservice

mamservice je offline (nepripojený) mamservice

som office asisten
Ahojte tu Jana ako požiadať o zvýšenie výživného? Fakt neviem ako na to. Mám napísať exmanželovy aby posielal viac, keď sa vôbec o dcéru nezaujíma a ani žiadnou inou formou neprispieva? Alebo mám žiadať rovno na súde?
ps. Teraz posiela 2000,- mesačne. Dcéra má 16 a študuje na strednej škole, školné je 2600,-mesačne tak som si povedala že by mohol pridať.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

mamservice
Ahojte tu Jana ako požiadať o zvýšenie výživného? Fakt neviem ako na to. Mám napísať exmanželovy aby posielal viac, keď sa vôbec o dcéru nezaujíma a ani žiadnou inou formou neprispieva? Alebo mám žiadať rovno na súde?
ps. Teraz posiela 2000,- mesačne. Dcéra má 16 a študuje na strednej škole, školné je 2600,-mesačne tak som si povedala že by mohol pridať.
Jednoznačne podať na súd návrh na zvýšenie výživného
0 0
dráčik dráčik

dráčik je offline (nepripojený) dráčik

vie mi niekto poradiť, AKO požiadať o zvýšenie výživného? keď ex akože nikde nepracuje a keď aj hej, tak len krátko. takže vcelku nemá AKOŽE žiadne príjmy. Mám sa vôbec snažiť?
Inak prispieva, síce pravidelne, ale biedne a vôbec sa nezaujíma o deti, ak neberiem do úvahy, že občas, fakt len občas im zavolá...
každá rada dobrá. vďaka
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

podaj v každom prípade, súd by mal skúmať jeho príjmy
0 0
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

Na zvyšovanie výživného treba dať pozor ak nemá stály príjem, alebo nepracuje, lebo či sa nám to páči alebo nie aj dotyčný má niake práva a taktiež výdavky, ktoré musí platiť. Nesmie klesnúť pod životné minimum, aby potom zo zvýšenia nebolo zníženie výživného. Treba podať žiadosť na súd o preskúmanie jeho príjmou aj toho prečo nepracuje, či sa tak naschvál nevychýba plateniu výživného. Žiadosť treba odôvodniť, prečo chcete zvýšenie - zmelili sa podmienky, väčšie výdaje na dieťa, začalo navštevovať stred.školu, je staršie, navštevuje platené krúžky, platíte cestovné, internát, stravu, družinu, atď, treba všetko napísať a udať mesačné výdaje, váš príjem, vaše výdaje na elektrinu, nájom, atď.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
marco04
Na zvyšovanie výživného treba dať pozor ak nemá stály príjem, alebo nepracuje, lebo či sa nám to páči alebo nie aj dotyčný má niake práva a taktiež výdavky, ktoré musí platiť. Nesmie klesnúť pod životné minimum, aby potom zo zvýšenia nebolo zníženie výživného. Treba podať žiadosť na súd o preskúmanie jeho príjmou aj toho prečo nepracuje, či sa tak naschvál nevychýba plateniu výživného. Žiadosť treba odôvodniť, prečo chcete zvýšenie - zmelili sa podmienky, väčšie výdaje na dieťa, začalo navštevovať stred.školu, je staršie, navštevuje platené krúžky, platíte cestovné, internát, stravu, družinu, atď, treba všetko napísať a udať mesačné výdaje, váš príjem, vaše výdaje na elektrinu, nájom, atď.
Dotyčný síce má nejaké práva, ale v prvom rade má povinnosť starať sa o dieťa. Radšej bude pracovať načierno, ako by prispel exmanželke, ktorá má povinnosti za dvoch.Milosrdenstvo tiežotcom je choré. Preberú sa, až potrebujú " doopatrovať" a vyhľadajú dieťa možno aj cez Poštu... Zo slzami v očiach.Už nemusia dávať, tak aspoň prídu zobrať. Nie je všetko o peniazoch. Oveľa hodnotnejšou investíciou je čas venovaný dieťaťu. Ten sa zaplatiť nedá. Takže súd a polícia. A potom sa nájde aj práca, aj na výživné.
0 0
dráčik dráčik

dráčik je offline (nepripojený) dráčik

vďaka, všetci ste hrozne zlatí. už sa pomaly rok odhodlávam na zvýšenie, dodali ste mi odvahy. idem sa do toho postiť. ešte raz dík.
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Podla zákona o rodine z roku 2005 má nárok dieťa na výživné do 25rokov.Zaoberáte sa tu rôznymi vecami okolo výživného a nechcem sa do Vás starať,ale keď mániekto rozsudok o výživnom,dieťa čo chodí do školy...,prečo si jednoducho nepodá na sociálke o náhradné výživné? Funguje to dobre a aj súkromník bude musieť štátu vrátiť peniaze,a ked mu budú hroziť exekútorom bude sa diviť.Dieťa má právo podielať sa na životnej úrovni rodičov,okrem toho má prednosť pred akýmikoľvek dlhmi.Výživné je najmenej 1/3 zo životného minima pri jednom dieťati,matky preukazujú -je mi to smiešne ,-výdavky obyčajným rozpisom kolko dieťa spotrebuje na jedlo,oblečenie...bez dôkazov.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

marco04
Na zvyšovanie výživného treba dať pozor ak nemá stály príjem, alebo nepracuje, lebo či sa nám to páči alebo nie aj dotyčný má niake práva a taktiež výdavky, ktoré musí platiť. Nesmie klesnúť pod životné minimum, aby potom zo zvýšenia nebolo zníženie výživného. Treba podať žiadosť na súd o preskúmanie jeho príjmou aj toho prečo nepracuje, či sa tak naschvál nevychýba plateniu výživného. Žiadosť treba odôvodniť, prečo chcete zvýšenie - zmelili sa podmienky, väčšie výdaje na dieťa, začalo navštevovať stred.školu, je staršie, navštevuje platené krúžky, platíte cestovné, internát, stravu, družinu, atď, treba všetko napísať a udať mesačné výdaje, váš príjem, vaše výdaje na elektrinu, nájom, atď.
Prepáč a mňa sa kto pýta, či mám z čoho deti uživiť. Nezdá sa ti náhodou, že každý kto má zverené deti do výchovy a opatery má čo robiť aby im dal to čo potrebujú a nikto sa ich nepýta, odkiaľ na to berú. Mám skvelý nápad obe stránky prispejú rovnakou sumou na dieťa v mojom prípade je to na dcéru 800,- od jej otca krát 2 to by bolo 1600 na mesiac. Počítaj so mnou 355 mesačný poplatok škôlka, 650 strava, nejaké to oblečenie pre 5 ročné dieťa tiež nie je zadarmo o topánkach ani nehovorím. Moja konkrétne chodí na tanečnú-ďalších 600, iné poplatky v škôlke, no nedaj ju do škôlky v prírode, kde idú všetky deti- mám počítať ďalej??? Nehovoriac o tom, keď je nedajbože chorá, byť s ňou doma, krátená mzda v práci, nočné vstávanie, lieky ........... Ešte si myslíš že 1600 je dosť???
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

sklenkova
Podla zákona o rodine z roku 2005 má nárok dieťa na výživné do 25rokov.Zaoberáte sa tu rôznymi vecami okolo výživného a nechcem sa do Vás starať,ale keď mániekto rozsudok o výživnom,dieťa čo chodí do školy...,prečo si jednoducho nepodá na sociálke o náhradné výživné? Funguje to dobre a aj súkromník bude musieť štátu vrátiť peniaze,a ked mu budú hroziť exekútorom bude sa diviť.Dieťa má právo podielať sa na životnej úrovni rodičov,okrem toho má prednosť pred akýmikoľvek dlhmi.Výživné je najmenej 1/3 zo životného minima pri jednom dieťati,matky preukazujú -je mi to smiešne ,-výdavky obyčajným rozpisom kolko dieťa spotrebuje na jedlo,oblečenie...bez dôkazov.
Získať náhradné výživné tiež nie je také jednoduché ako to vyzerá. najprv otec neplatí tri mesiace, potom musíš preukázať, že si sa najmenej tri mesiace výživného domáhala, osloviť políciu, exekútora-ti poviem, že pre slabšie a neinformované povahy dobrá zaberačka.
0 0
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

willma
Prepáč a mňa sa kto pýta, či mám z čoho deti uživiť. Nezdá sa ti náhodou, že každý kto má zverené deti do výchovy a opatery má čo robiť aby im dal to čo potrebujú a nikto sa ich nepýta, odkiaľ na to berú. Mám skvelý nápad obe stránky prispejú rovnakou sumou na dieťa v mojom prípade je to na dcéru 800,- od jej otca krát 2 to by bolo 1600 na mesiac. Počítaj so mnou 355 mesačný poplatok škôlka, 650 strava, nejaké to oblečenie pre 5 ročné dieťa tiež nie je zadarmo o topánkach ani nehovorím. Moja konkrétne chodí na tanečnú-ďalších 600, iné poplatky v škôlke, no nedaj ju do škôlky v prírode, kde idú všetky deti- mám počítať ďalej??? Nehovoriac o tom, keď je nedajbože chorá, byť s ňou doma, krátená mzda v práci, nočné vstávanie, lieky ........... Ešte si myslíš že 1600 je dosť???
Akosi to blbne, už to píšem asi 4x, a stále to tam nie je. Takže ešte raz.
Ja som nepísala, že toľko alebo toľko je veľa, alebo málo. Ale,že súd berie do úvahy aj jeho náklady a jeho príjem a možnosti. Nie že by som sa niekoho zastávala. Mám vlastné skúsenosti. Zostala som sama z 2 deťmi. Vo veku 4 a 3 . Bola som nezamestnaná. Výživné 3400, náklady na domácnosť - nájom, elektrina, plyn, školka - 5500. Bez stravy, oblečenia, obuvy alebo hyg. vecí o liekoch ani nehovorím. Môj príjem výživné a RP.Zamestnať sa pri dvoch deťoch je skoro nemôžné, ak ti nemá, kto byť pri nich. Nájsť prácu, ktorá je dobre ohodnotená, a tatú kde nie sú smeny, alebo kde nemusíš zostávať aj po prac. dobe je uplne nemožné. Na sociálke vyrátali, že mám 200 sk navyše ako je život. minimum. Takže musím ťa sklamať, naozaj nezaujíma nikoho či ty máš ich z čoho uživiť. Mne poradili na sociálke aby som predala byt a vydala sa. Dobré čo? Takže viem čo hovorím. Treba rozpísať, prečo chceš zvýšiť to výživné, aké máš náklady na všetko čo si len spomenieš, na súde to vyžadujú, a nemyslím, že ten čo súdu predsedá je nejaký trubyroh a nevie, že len náklady, ktoré tam uvedieš je všetko.Veď aj to, že ty sa o nich staráš a vychovávaš ich sa musí oceniť. Veľa šťastia,budeš ho potrebovať
0 0
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

willma
Získať náhradné výživné tiež nie je také jednoduché ako to vyzerá. najprv otec neplatí tri mesiace, potom musíš preukázať, že si sa najmenej tri mesiace výživného domáhala, osloviť políciu, exekútora-ti poviem, že pre slabšie a neinformované povahy dobrá zaberačka.
Dôležitou podmienkou je, aby príjem žiadateľa a s ním spoločne posudzovaných osôb nebol vyšší ako 2,2-násobok sumy životného minima a dieťa si musí riadne plniť povinnú školskú dochádzku. To znamená, že nárok na náhradné výživné si na úrade práce môže uplatniť napr. osamelá matka s jedným dieťaťom, pričom jej príjem nesmie presiahnuť 14 652 Sk ( 4 580 + 2 080) x 2,2.
Nárok na náhradné výživné si musí žiadateľ uplatniť na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny alebo na jeho pracovisku, podľa miesta trvalého pobytu
Náhradné výživné možno poskytnúť najviac vo výške 1,2 – násobku sumy životného minima na jednu oprávnenú osobu, čo je v súčasnosti za daného právneho stavu 2 496 korún. Náhradné výživné sa vypláca mesiac pozadu. Ak o to výslovne žiadateľ požiada, náhradné výživné sa poskytuje aj za tri kalendárne mesiace predchádzajúcemu kalendárnemu mesiacu, v ktorom bola žiadosť podaná.

0 0
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

willma
Prepáč a mňa sa kto pýta, či mám z čoho deti uživiť. Nezdá sa ti náhodou, že každý kto má zverené deti do výchovy a opatery má čo robiť aby im dal to čo potrebujú a nikto sa ich nepýta, odkiaľ na to berú. Mám skvelý nápad obe stránky prispejú rovnakou sumou na dieťa v mojom prípade je to na dcéru 800,- od jej otca krát 2 to by bolo 1600 na mesiac. Počítaj so mnou 355 mesačný poplatok škôlka, 650 strava, nejaké to oblečenie pre 5 ročné dieťa tiež nie je zadarmo o topánkach ani nehovorím. Moja konkrétne chodí na tanečnú-ďalších 600, iné poplatky v škôlke, no nedaj ju do škôlky v prírode, kde idú všetky deti- mám počítať ďalej??? Nehovoriac o tom, keď je nedajbože chorá, byť s ňou doma, krátená mzda v práci, nočné vstávanie, lieky ........... Ešte si myslíš že 1600 je dosť???
A mala som na mysli tento §
Podľa §96 a nasl. Zákona o rodine, súd pri určení výživného prihliadne na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti a možnosti povinného. Na schopnosti a možnosti povinného prihliadne súd aj vtedy, ak sa povinný vzdá bez dôležitého dôvodu výhodnejšieho zamestnania alebo
nejakého majetkového prospechu.
0 0
polod polod

polod je offline (nepripojený) polod

mamservice
Ahojte tu Jana ako požiadať o zvýšenie výživného? Fakt neviem ako na to. Mám napísať exmanželovy aby posielal viac, keď sa vôbec o dcéru nezaujíma a ani žiadnou inou formou neprispieva? Alebo mám žiadať rovno na súde?
ps. Teraz posiela 2000,- mesačne. Dcéra má 16 a študuje na strednej škole, školné je 2600,-mesačne tak som si povedala že by mohol pridať.
ahoj.....

no takze pokial sa z exom nedohodneš inak,tak ti doporučujem napisať pekne ziadosť ( návrh na zvyšenie výživného a uviesť dôvody) na sud a podat..
prajem prijemnu zabavu...(nie vážne je to najschodnejsia cesta)
0 0
dodo336 dodo336

dodo336 je offline (nepripojený) dodo336

do 26 rokov.
Ale aj matky, ktore maju platit vyzivne si myslim ze platia otcovi a nie dietatu.

Pekny den
0 0
dodo336 dodo336

dodo336 je offline (nepripojený) dodo336

Ako mam zmenit exekutora, ktory mi preplaca vyzivne, ako sa mu chce?

Poradi mi niekto?

Dakujem
0 0
adv adv

adv je offline (nepripojený) adv

zrazky zo mzdy Ti nezariadi sudna tajomnicka. uz iba exekutor. nie je podsttne aky ma ofocilany prijem, ale aky ma zivotny standard. ak fajci, ma auto, chodi na dovolenky a pod. bude platit ako divy. 1000 Sk je strasne malo.............................................. ............................................. treba sa odvolat. musia to zdvihnut aspon na 2000. treba zdokladovat potreby decka a aj to, preco musi platit viac. detailne a vecne.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

dodo336
Ako mam zmenit exekutora, ktory mi preplaca vyzivne, ako sa mu chce?

Poradi mi niekto?

Dakujem
Posúvam, aj mňa by to zaujímalo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať