Zavrieť

Porady

Doručenie výpovede

Ahojte,
potrebovala by som poradiť, ako konať v prípade výpovede. Zamestnanec prušil pracovnú disciplínu hrubým spôsobom od piatku - pondelka - absencie, alkohol počas smeny, poškodzovanie majetku.... vypísala som výpoveď, podpísaná je zamestnávateľom, ale je tu problém - ako ju doručiť, aby bol skutkovo naplnený §61 ods.1 - "výpoveď musí byť písomná a DORUČENÁ, inak je NEPLATNÁ..." alebo §70 "okamžité skončenie PP musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne... a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je NEPLATNÉ", keď zamestnanec je od pondelka "zatajený" a nebýva na svojej adrese. Je výpoveď platná alebo nie a ako ju doručiť?
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Želám ti dobrú noc.
0 0
adus adus

adus je offline (nepripojený) adus

Ahojte, prosím o pomoc...
Zamestnancovi bola daná výpoveď podľa §68 - porušenie pracovnej disciplíny (pracuje u nás od 1.9.2003). Na výpovedi má dátum ukončenia prac.pomeru 23.8.2006. Keďže výpoveď nechcel prevziať, bola mu v daný deň odoslaná na doručenku. Zatiaľ sa mi nevrátila doručenka, ale môj predpoklad je, že si neprevezme obálku.
K akému dňu ho mám poodhlasovať z poisťovní?
Dik
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

adus
Ahojte, prosím o pomoc...
Zamestnancovi bola daná výpoveď podľa §68 - porušenie pracovnej disciplíny (pracuje u nás od 1.9.2003). Na výpovedi má dátum ukončenia prac.pomeru 23.8.2006. Keďže výpoveď nechcel prevziať, bola mu v daný deň odoslaná na doručenku. Zatiaľ sa mi nevrátila doručenka, ale môj predpoklad je, že si neprevezme obálku.
K akému dňu ho mám poodhlasovať z poisťovní?
Dik
§ 38 Doručovanie
(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
<!-- / message --><!-- sig --> Asi budeš musieť počkať na to, či mu bola alebo nebola doručená výpoveď.
0 0
adus adus

adus je offline (nepripojený) adus

a ten čas medzi 23.8.2006 a prevzatím alebo neprevzatím zásielky mu mám písať dovolenku, ak na ňu má nárok?
ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

adus
a ten čas medzi 23.8.2006 a prevzatím alebo neprevzatím zásielky mu mám písať dovolenku, ak na ňu má nárok?
ďakujem
Ak má ešte dovolenku, tak by som to riešila tak.
0 0
adus adus

adus je offline (nepripojený) adus

Ďakujem pekne, budem čakať...
0 0
bazil bazil

bazil je offline (nepripojený) bazil

Vesely chlapak
V zákonníku práce som sa dočítal, že písomnosti ktoré sa týkajú uzatvorenia a ukončenia pracovného pomeru sa zasielajú zamestnancovi ako doporučená zásielka. Teda nemusí to byť doporučená zásielka s nápisom "do vlastných rúk? Posielali sme totiž výpoveď zamestnancovi a ten nám tvrdí že žiadnu nedostal. Doklad z pošty o doručení mám, ale ako ním preukážem že to bola fakt výpoveď? Lebo v tom období sme posielali skutočne aj iné písomnosti. Ide aj o to, že ako sme zistili, tú doporučenú zásielku fakt on neprebral ale prebrala jeho mama. Podľa mňa je to chyba poštárky,ktorá doporučený list mala dať len jemu ale môj problém to však nerieši. Poraďte ako postupovať?
0 0
jales jales

jales je offline (nepripojený) jales

Ja mám lepšie skúsenosti s tým, ak napíšem do listu nie presný dátum skončenia, ale že pracovný pomer sa skončí dňom doručenia listu. Aj s tou dovolenkou je to dilema, lebo za absenciu ju môžeš krátiť.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
bazil
V zákonníku práce som sa dočítal, že písomnosti ktoré sa týkajú uzatvorenia a ukončenia pracovného pomeru sa zasielajú zamestnancovi ako doporučená zásielka. Teda nemusí to byť doporučená zásielka s nápisom "do vlastných rúk? Posielali sme totiž výpoveď zamestnancovi a ten nám tvrdí že žiadnu nedostal. Doklad z pošty o doručení mám, ale ako ním preukážem že to bola fakt výpoveď? Lebo v tom období sme posielali skutočne aj iné písomnosti. Ide aj o to, že ako sme zistili, tú doporučenú zásielku fakt on neprebral ale prebrala jeho mama. Podľa mňa je to chyba poštárky,ktorá doporučený list mala dať len jemu ale môj problém to však nerieši. Poraďte ako postupovať?
Bazil, čo sa týka doručovanie písomností Zľ týkajúcich sa zmien vzniku a skončenia PP , tieto musia byť v zásade doručené do vlastných rúk, je to výslovne ustanovené v § 38 ods. 1 prvá veta, na konci tejto vety.

§ 38

Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštou ako doporučenú zásielku.

Je to napísané trochu zmätočne, pretože to prvé "do vlastných rúk" sa vzťahuje na všetky spôsoby doručenia, teda aj na pracovisku, v jeho byte alebo kde bude zastihnutý, a samozrejme aj na doručovanie poštou.
Úplne posledná veta síce pri doručovaní poštou už používa slová "ako doporučenú zásielku", ale keď tam uplatníš (musíš uplatniť) prvé všeobecné rpavidlo, vychádza z toho, že doručiješ "doporučenou zásielkou do vlastných rúk".

dana
0 0
danastefan danastefan

danastefan je offline (nepripojený) danastefan

Je zamestnanec povinný dať výpoved písomne?
Ktorým dňo ukončím PP dňom doručenia zásielky alebo dátumom uvedeným vo výpovedi ?
Ak dá výpoved z hodiny na hodinu krátim mu zbytok dovolenky?

Vdaka
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

danastefan
Je zamestnanec povinný dať výpoved písomne?
Ktorým dňo ukončím PP dňom doručenia zásielky alebo dátumom uvedeným vo výpovedi ?
Ak dá výpoved z hodiny na hodinu krátim mu zbytok dovolenky?

Vdaka
1. áno
2.uplynutím VD.
3.Hodinovú výpoveĎ ZP nepozná. Je možné za určitých podmienok okamžite skončiť PP, je to § 69 ZP.
Naposledy upravil Tweety : 27.09.06 at 10:13
0 0
danastefan danastefan

danastefan je offline (nepripojený) danastefan

Ak sa ani nedostavil ,len poslal roddinného príslušníka ,aby mi to oznámil?
Je na mne dat mu výpoved ,akú za porušeni edisciplíny,čo s VD ak sa už neukáže?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

danastefan
Ak sa ani nedostavil ,len poslal roddinného príslušníka ,aby mi to oznámil?
Je na mne dat mu výpoved ,akú za porušeni edisciplíny,čo s VD ak sa už neukáže?
Je to porušenie disciplíny a následne dôvod na uvažovanie nad výpoveďou zo strany zamestnávateľa.
0 0
danastefan danastefan

danastefan je offline (nepripojený) danastefan

Dám mu §68 ods.1 písm.b,ale ako tam dodržím lehotu jeden mesiac,ked sa už neukázal? Alebo §63ods.1písm. e.Poprosím nejaký vzor tlačiva .Vdaka
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
danastefan
Dám mu §68 ods.1 písm.b,ale ako tam dodržím lehotu jeden mesiac,ked sa už neukázal? Alebo §63ods.1písm. e.Poprosím nejaký vzor tlačiva .Vdaka
Treba doručovať na poslednú známu adresu, ak ju náhodou zmenil a vám to neoznámil, tak platí:

Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa.
teda, že k doručenie bolo zmarené v dôsledku toho, že Zc neoznámil ZĽ zmenu adresy.

dana
0 0
bazil bazil

bazil je offline (nepripojený) bazil

Vesely chlapak
Prosím Vás v § 49 odst. 6 sa hovorí, že výpovedná lehota u zamestnanca, ktorý má kratší pracovný čas ako 20 hodín je 15 dní a plynie odo dńa doručenia. píšem teraz jednu takúto výpoveď ale neviem aký dátum ukončenia pracovného pomeru tam mám uviesť, keď vlastne neviem dopredu kedy si zamestnanec presne výpoveď prevezme. Alebo tam nemám uvádzať žiaden dátum a dať tal len tú vetu, ... že výpovedná doba plnyie odo dńa doručenia? ? my sme chceli dať výpovede ku 15.11.06 tak to je dosť dlhý čas na prevzatie výpovede, len chcem aby to bolo OK. Prosím poraďte mi, ďakujem
0 0
bazil bazil

bazil je offline (nepripojený) bazil

Vesely chlapak
Júj, poobede to mám dať na poštu, neriešili ste niekto podobný problém?
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Ak plynie 15 dňová výpovedná lehota od doručenia, tak keď to teraz dáš doručiť, neskončí pracovný pomer 15.11.2006 ale skôr. Nie je lepšie ukončiť pracovný pomer dohodou k tomuto dátumu?
Doplňujem:
Pozorne si pozri § 38 ZP - Doručovanie.
Poštou sa doručuje doporučene do vlastných rúk, alebo sa to dá prevziať zamestnancovi na pracovisku oproti podpisu.
Naposledy upravil azuz : 10.10.06 at 09:39 Dôvod: Doplnenie
0 0
bazil bazil

bazil je offline (nepripojený) bazil

Vesely chlapak
Prosím Vás a nemáte niekto náhodou taký vzor výpovede z pracovného pomeru pri pracovnom čase kratšom ako 20 hodin?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bazil
Prosím Vás a nemáte niekto náhodou taký vzor výpovede z pracovného pomeru pri pracovnom čase kratšom ako 20 hodin?
Zober si vzor inej výpovede, prepíš odkaz na príslušný paragraf a dĺžku výpovednej doby a máš to. Na to netreba žiadne litánie písať, stačia dve vety vrátane súdružského pozdravu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať