Zavrieť

Porady

Prosím poradte začínajúcemu

Prosím všetkých kto mi môže poradiť, nech mi napíše. Ohlásila som založenie živnosti a budem podnikať v masérskych a poradenských službách. Nebudem mať prevádzku, budem vykonávať službu u klientov. Na daňovom som sa bola spýtať, aký účtovný doklad mám vystyvovať. No neviem, ale asi som nič z toho čo povedali nepochopila. Mám maťRP,ale logika dáva, že ju nebudem ťahať ku klientovi so sebou aj s masážnym stolom.......... tak mi povedali, že môžem vystavovať faktúry.... atd. Prosím, kto má nejaké skúsenosti, ako sa to má robiť, napíšte mi. Všetkým vopred dakujem.
Usporiadat
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Registračnú pokladnicu nemusíš ťahať so sebou,ak vieš aké služby poskytneš stačí si to doma nablokovať a zobrať len pásku.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Mám mať RP,ale logika dáva, že ju nebudem ťahať ku klientovi so sebou aj s masážnym stolom.......... tak mi povedali, že môžem vystavovať faktúry.... atd. Prosím, kto má nejaké skúsenosti, ako sa to má robiť, napíšte mi. Všetkým vopred dakujem.[/QUOTE]
Služba je vopred objednaná, skutočne stačí si doma nablokovať vopred. Prípadne, vystaviť faktúru a PPD.
Ale aj tak ma zaujalo, nie je ten masážny stôl väčší ako prenosná ERP?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Dá sa to robiť aj tak, že vystavíš faktúru s dátumom X, a priložíš k tomu príjmový pokladničný doklad s dátumom X+1 deň. Potom nejde v praxi o hotovostnú platbu, ale o inkaso pohľadávky, a vtedy nemusíš mať RP.
0 0
FYDKO FYDKO

FYDKO je offline (nepripojený) FYDKO

Dakujem všetkým.Prosím ešte kde a v ktorom zákone nájdem to že keď vystavím faktúru nemusím mať RP. Díky.
0 0
FYDKO FYDKO

FYDKO je offline (nepripojený) FYDKO

Ondrejvla - ten masážny stôl je dosť veľký.Mne nerobí problém mať RP, nemám síce ani predstavu zatiaľ ako taká prenosná RP vyzerá a aká je veľká. Tak mi porad čo je jednoduchšie, vystavovať tie faktúry, alebo kúpiť tú RP. Som asi na toto účtovanie trochu dosť blbá.A už vôbec to nie je moje hoby. Papiere som vždy neznášala. Preto som 25 rokov robila v zdravotníctve, kde som bola stále v pohybe. Ale naučím sa to, len musím začať. Nejako.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Povinnosť používať elektronické registračné pokladnice (ERP) upravuje vyhláška MF SR č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v z. n. p. Podľa ustanovenia § 1 uvedenej vyhlášky sa povinnosť evidovať tržby ERP vzťahuje na subjekty, ktoré spĺňajú tieto kritériá súčasne:

ide o daňové subjekty,
v rámci predmetu svojho podnikania predávajú tovar alebo poskytujú vybrané služby,
pritom prijímajú úhradu v hotovosti.
Daňovým subjektom je daňovník, platiteľ dane, poplatník a právny nástupca fyzickej či právnickej osoby, ktorý je ako daňový subjekt vymedzený osobitnými predpismi. Pritom daňovníkom je osoba, ktorej príjmy, majetok alebo činnosti priamo podliehajú dani. Platiteľom dane je osoba, ktorá odvádza správcovi dane daň vybranú od daňovníka alebo zrazenú daňovníkovi a majetkovo za ňu zodpovedá.
Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť na účely dosiahnutia zisku. Predmet podnikania (činnosti) je uvedený v živnostenskom liste a u osôb zapisovaných do obchodného registra je súčasťou zapisovaných údajov do obchodného registra. Pritom predaj tovaru možno vykonávať na základe obchodných, ale aj výrobných živností.
Predajom tovaru je predaj tovaru vyrobeného, upraveného, nakúpeného alebo prevzatého subjektom a ním následne predávaného v spotrebiteľskej úprave, okrem niektorých výnimiek uvedených v § 2 písm. s) vyhlášky – napr. ceniny, mince, telefónne karty, noviny. Okrem predaja tovaru sa povinnosť používať ERP týka aj niektorých vybraných služieb.
Príjem úhrady v hotovosti je príjem peňazí v hotovosti, a to bankoviek a mincí platnej meny; za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky.
Všetky tri horeuvedené kritériá musia byť naplnené súčasne. Ak niektoré z nich nie je naplnené, potom subjekt nemá povinnosť evidovať tržby cez ERP.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
FYDKO
Ondrejvla - ten masážny stôl je dosť veľký.Mne nerobí problém mať RP, nemám síce ani predstavu zatiaľ ako taká prenosná RP vyzerá a aká je veľká. Tak mi porad čo je jednoduchšie, vystavovať tie faktúry, alebo kúpiť tú RP. Som asi na toto účtovanie trochu dosť blbá.A už vôbec to nie je moje hoby. Papiere som vždy neznášala. Preto som 25 rokov robila v zdravotníctve, kde som bola stále v pohybe. Ale naučím sa to, len musím začať. Nejako.
Ja som ten masážny stôl len tak na okraj, nakoľko si napísala :
- že ju nebudem ťahať ku klientovi so sebou aj s masážnym stolom-, páčilo sa mi, že nechceš ťahať ERP, ale stôl áno, predstavila som si tú opachu stôl a malú ERP.
Ale teraz vážne, na tvojom mieste by som sa opýtala na tvojom DÚ, či ju musíš mať, ak budeš vystavovať faktúry, ale mám obavy, že áno!
Inak, Lenka ti to napísala presne s citáciou zákona.

0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Prenosná RP je veľká asi ako plechová pokladnica alebo škatula od topánok,niekedy ju môžeš vidieť na trhovisku.O používaní ERP hovorí Vyhláška MF o ERP č 55/1994. Ak nemusíš vystavovať doklad z ERP tak vystavuješ faktúry s príjmovými dokladmi.Faktúry môžeš buď vypisovať na stroji alebo vyhotovovať pomocou počítača.
0 0
FYDKO FYDKO

FYDKO je offline (nepripojený) FYDKO

Ondrejvla - však práve, ja som sa na daňovom pýtala, tam mi povedali, že zákon mi ukladá v 3 bodoch mať RP, ale potom našli nejaké dalšie papiere, kde mali napísané, že môžem fakturovať, bolo to nejaké usmernenie či čo. A hoci som sa niekoľkokrát jasne na tú RP pýtala, tak vlastne oni mi povedali, že logika dáva neťahať RP....Tak práve preto som stále z toho domotaná. Ak sa ma nejaký daňovák niekedy na nejakej kontrole spýta, prečo nemám pokladňu, mu poviem že niekto niečo našiel v nejakých papieroch??? Práve preto chcem vedieť kde a v akých zákonoch to nájdem, aby som to prípadne vedela vysvetliť, prečo faktúrujem. Ale ja si nechám poradiť, ked mi poviete čo je jenoduchšie. Aj ked sa mi tá RP, veľká ako majú tí na trhoch, zdá teraz ozaj dosť veľká.Lenka prosím ťa - čo sa týka tých troch bodov ktoré musím splňať súčasne. . .na RP.Vlastne ich spĺňam. Ale chápem dobre, že ak nepríjmem hotovosť, ale vypíšem faktúru a na druhý deň je splatná, vtedy ten tretí bod nespĺňam, a teda nesĺňam všetky 3 súčasne, a vtedy nemusím mať RP??????????
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Chápeš dobre.
0 0
FYDKO FYDKO

FYDKO je offline (nepripojený) FYDKO

Ďakujem všetkým, už sa trochu orientujem. Ešte raz díky.
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

fydko, potrebujem zohnať masážny stôl, môžeš mi poradiť???
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Som DOBROVOLNE NEZAMESTNANá.

Pracujem na DoPČ na 10 hodín týždenne. Za to mám 170,00 Eur.

OTáZKY :

1, Čo som povinná urobiť?

2, Môžem mať ešte dalšiu DoPČ?

3, Ak chcem takto robiť na 2 dohody, ako to mám riešiť na SP, ZP a DÚrade?

4, Začať aj dáku živnosť /Upratovacie práce/ - oplatí sa mi vedľa 2xDoPČ?

Dakujem za rozumy ... Ala
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

gutan52 Pozri príspevok
Som DOBROVOLNE NEZAMESTNANá.

Pracujem na DoPČ na 10 hodín týždenne. Za to mám 170,00 Eur.

OTáZKY :

1, Čo som povinná urobiť?

2, Môžem mať ešte dalšiu DoPČ?

3, Ak chcem takto robiť na 2 dohody, ako to mám riešiť na SP, ZP a DÚrade?

4, Začať aj dáku živnosť /Upratovacie práce/ - oplatí sa mi vedľa 2xDoPČ?

Dakujem za rozumy ... Ala
si prihlásená v zdr.poisťovni ako samoplatitel ?
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

veronikasad Pozri príspevok
si prihlásená v zdr.poisťovni ako samoplatitel ?
Kým som bola bez dohody o PČ, platila som si ako samoplatiteľ ZP.
Odkedy som na dohode o PČ, zdá sa mi, že ZP má platiť zamestnávateľ. Ak sa mýlim, usmernite ma.
Počula som, že aj SP bude riešiť zamestnávateľ, ale neviem ako je to skutočne.
Aby som si to nepokazila u zamestnávateľa, potrebujem hodnovernú informáciu.
Ala.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

gutan52 Pozri príspevok
Kým som bola bez dohody o PČ, platila som si ako samoplatiteľ ZP.
Odkedy som na dohode o PČ, zdá sa mi, že ZP má platiť zamestnávateľ. Ak sa mýlim, usmernite ma.
Počula som, že aj SP bude riešiť zamestnávateľ, ale neviem ako je to skutočne.
Aby som si to nepokazila u zamestnávateľa, potrebujem hodnovernú informáciu.
Ala.
Tak to sa teda velmi mýliš. Ak nie si evidovaná na úrade práce, počas práce na dohodu musíš si platiť preddavky v zdr. poisťovni ako samoplatitel. Zamestnávatel za teba neplatí v zdr. poisťovni nič a v sociálnej poisťovni len garančné a úrazové poistenie. Ak by si bola PN- nedostaneš zo sociálky ani cent.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
... nepocitaju sa ti ani roky do dochodku, ani si "nesporis" na dochodok, ani nebudes mat narok na davku v nezamestnanosti, pokial nebudes mat platene poistenie v nezamestnanosti aspon 3 roky zo 4roch.

Socialne poistenie (nemocen., dochodk., poist. v nezam....) si mozes platit ako dobrovolne poistena osoba.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Lianka Pozri príspevok
... nepocitaju sa ti ani roky do dochodku, ani si "nesporis" na dochodok, ani nebudes mat narok na davku v nezamestnanosti, pokial nebudes mat platene poistenie v nezamestnanosti aspon 3 roky zo 4roch.

Socialne poistenie (nemocen., dochodk., poist. v nezam....) si mozes platit ako dobrovolne poistena osoba.
Čo sa mi na SP oplatí poistiť a v akej výške? Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

gutan52 Pozri príspevok
Čo sa mi na SP oplatí poistiť a v akej výške? Ďakujem.
určite dobrovolné nemocenské poistenie. Nárok na nemocenské v prípade PN však budeš mať až po 270 dňoch poistenia. Do tejto doby sa započítava aj poistenie zo zamestnania z posledných 2 rokov.
0 0
Alaala Alaala

Alaala je offline (nepripojený) Alaala

veronikasad Pozri príspevok
určite dobrovolné nemocenské poistenie. Nárok na nemocenské v prípade PN však budeš mať až po 270 dňoch poistenia. Do tejto doby sa započítava aj poistenie zo zamestnania z posledných 2 rokov.
Už som tu ja Alaala.
Mám 47 rokov, mám si platiť aj dôchodkové poistenie? Oplatí sa mi to?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať